Ολοσωμη αδιαβροχη φορμα...και αποψεις (θετικα-αρνητικα).

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
καθως ειμαι στο ψαξιμο για ενα νεο σετακι αδιαβροχα επεσε το ματι μου και στις ολοσωμες φορμες.
εχει κανεις?
βολεψαν στο βαλε βγαλε?
τις αγοραζουμε εξισου μεγαλυτερο μεγεθος οπως κ το διαιρουμενο σετακι?
τι να προσεξω?

χρονια τωρα την εβγαλα με χωριστο σακακι παντελονι κ ολα οκ...αξιζει αραγες μια δοκιμη..?
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Εμενα παντως η ολοσωμη δεν με βολεψε..ειναι ομως καλυτερη σε ταξιδι εννοωντας προφυλαξη-στεγανοποιηση απο την βροχη. Οχι χρηστικη στο βαλε βγαλε.
Στην χρηση που κανω δηλαδη πολη και εντουραδες χρησιμοποιω διαιρουμενη. Εννοειται μεγαλυτερο μεγεθος και την δοκιμαζεις αρματωμενος.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η ολοσωμη φορμα δεν με βολευει καθολου στο βαλε βγαλε. Ταλαιπωρια σκετη. Ολα τα χρονια με διαιρουμενες την περναω!
Το νουμερο σαφως να ειναι αρκετα μεγαλυτερο, δοκιμαζοντας την παντα πανω απο πληρη εξοπλισμο. Εγω οσο αφορα την επιλογη του νουμερου. κανω το εξης:
Με εξοπλισμο πανω κατω δοκιμαζω τα αδιαβροχα να μπαινουν ανετα. Μετα αγοραζω ακομα ενα μεγαλυτερο νουμερο απο αυτα.
Αυτο που λενε, να μην αγοραζουμε πολυ μεγαλυτερα νουμερα αδιαβροχων για να μην "ανεμιζουν", για μενα ειναι μυθος. Οταν βρεχει ολοι μα ολοι μειωνουμε ταχυτητα, οποτε αυτο δεν ισχυει (δεν αναφερομαι σε οσους οδηγουν με την ταυτοτητα στο στομα...). Ασε που κρατανε αρκετα χρονια, οταν ειναι ενα νουμερο πιο μεγαλο και απο το "ανετο" νουμερο, στην περιοχη του καβαλου. Εκει δηλαδη που πασχουν ολα τα αδιαβροχα, οταν τα αγοραζεις να ειναι απλα... ανετα!!!
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
φίλε μου έχω πάρει και εγώ ολόσωμη στο ταξίδι σε πορεία δεν παίζεται σε βροχή
ΑΛΛΑ σε ολιγόλεπτη στάση για καφέ η τουαλέτα άστα να πάει δεν βολευει καθολου θες να την βγάλεις και δεν μπορείς εύκολα με τις κορντουρες απο μεσα οποτε τώρα την έχω και κάθεται ....
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Είχα την BMW pro rain 2,αν θυμάμαι καλα,η ποιότητα της οποίας ήταν απίστευτα καλη αλλά και σαν ρούχο ήταν πολυ όμορφο,με ανακλαστικά εξωτερικές τσέπες μεγάλα φερμουαρ και χοντρό ανθεκτικό υλικό.Πανω απ´ολα όμως σε ένα ταξίδι έφαγα στην κυριολεξία καρέκλες απο βροχή για 3 1/2 ώρες και δεν πέρασε τίποτα!Ομως πραγματικά βαριομουνα αυτό το βάλε βγάλε γιατί το ολοσωμο Αδιαβροχο ειναι και μεγάλο ρούχο και την έδωσα αφού βολευτηκα με σετακι πάνω κατω.Εννοειται αν πάρεις θα πάρεις ένα νούμερο μεγαλύτερο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ευχαριστω ολους για τις αμμεσες κ χρησιμοτατες πληροφοριες.
θα παω φουλ εξπολισμενος να τη δοκιμασω στο βαλε-βγαλε κ αν δω οτι (κ εμενα) δεν με βολευει θα παω στην κλασικη επιλογη των 2 τεμαχιων οπως ξερω...κ σωστα λετε οτι ειναι πιο πρακτικη.
:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω την deinese από το 2006
Δεν περνάει τίποτα όσες ώρες και να ταξιδέψει σε καταιγίδα, αλλά δεν βολεύει στο βγάλε -βάλε.
Είδα κάτι καινουργια Μοντέλο που άλλαξαν το κλείσιμο σε πιο βολικό.
Αν ταξιδεύεις πολύ σε μέρη βροχερα είναι μονοδρομος:D
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ναι Κωστα τα νεα μονδελα εχουν λεει λοξο το φερμουαρ για περισσοτερη ανεση,τωρα η χρηση θα ειναι κλασικα αμα πιασει βροχη σε καμια βολτα κ δεν εχεις επιλογες στασης,
αλλιως αμα βρεχει προτιμω να φοραω ολοσωμη αθλητικη κ να πινω ρακες...:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εμενα παντως η ολοσωμη δεν με βολεψε..ειναι ομως καλυτερη σε ταξιδι εννοωντας προφυλαξη-στεγανοποιηση απο την βροχη. Οχι χρηστικη στο βαλε βγαλε.
Στην χρηση που κανω δηλαδη πολη και εντουραδες χρησιμοποιω διαιρουμενη. Εννοειται μεγαλυτερο μεγεθος και την δοκιμαζεις αρματωμενος.
φίλε μου έχω πάρει και εγώ ολόσωμη στο ταξίδι σε πορεία δεν παίζεται σε βροχή
ΑΛΛΑ σε ολιγόλεπτη στάση για καφέ η τουαλέτα άστα να πάει δεν βολευει καθολου θες να την βγάλεις και δεν μπορείς εύκολα με τις κορντουρες απο μεσα οποτε τώρα την έχω και κάθεται ....
Ακριβως αυτα ηθελα να γραψω...πλεον δεν ξαναπαιρνω ολοσωμη.Πανω κατω καλη ποιοτητα και γεια μας :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
θα παω φουλ εξπολισμενος να τη δοκιμασω στο βαλε-βγαλε κ αν δω οτι (κ εμενα) δεν με βολευει θα παω στην κλασικη επιλογη των 2 τεμαχιων οπως ξερω...κ σωστα λετε οτι ειναι πιο πρακτικη.
:friendship:
Φροντισε πριν να εχεις πιει ΠΟΛΥ νερο..την ωρα που θα τη φορεσεις να σε πιασει τσίσα σου...να δεις για πότε παιρνεις διαιρούμενη...με το λεκε για ενθυμιο :D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βλεπαμε Ακροπολις το 2012 αν θυμαμαι καλα. Ειμαστε πανω στη Ζηρεια σ ενα χωριο και πιανει μπορα. Βαζουμε αδιαβροχα στα γρηγορα κι ο μανιακ να προσπαθει να μπει στην ολοσωμη....:p:p:p:roflmao::roflmao::p:p
Ακομα γελαω:laugh::inlove:
Περα απο την πλακα, η ολοσωμη ειναι για χρηση ταξιδιου. Αμα χρειαστει βαλε βγαλε ειναι θεμα. Για εντος πολης δεν το συζηταω καν.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παντως οτι και να γινει πρεπει να εχετε κατι που να σας διασφαλίζει την μέγιστη αποτροπή του νερού να ρθει σε επαφή με τα βασικά μοτοσυκλετιστικα ρούχα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
προφανως κ απ'οσα λετε η ολοσωμη εχει ευνοητο πλεονεκτημα εναντια στο καιρικο φαινομενο απο το οποιο θελουμε να προστατευθουμε.
χανει στο βαλε -βγαλε κ αυτο ειναι θεμα διοτι θα χρειαστει να γινει στην μεση του δρομου,κατω απο αγχος κτλ χωρις τις ανεσεις ενος καταλυματος..
ζυγιζεις δοκιμαζεις κ αποφασιζεις..ε..αμα κανεις λαθος εκτιμηση δεν χαθηκε κ ο κοσμος...νιτσεραδα πηρες οχι χωραφι...ουφ..:wacky:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Σωστή τοποθέτηση, ειδικά αυτές οι σοφές κουβέντες:
Παντως οτι και να γινει πρεπει να εχετε κατι που να σας διασφαλίζει την μέγιστη αποτροπή του νερού να ρθει σε επαφή με τα βασικά μοτοσυκλετιστικα ρούχα
Αυτό εφαρμόζω και εγώ, καβαλάω Βαραντερο, δεν υπάρχει (πλην της Goldwing) καλύτερη βροχοπροστασία........ :D

Για αδιάβροχα τώρα, πάνω-κάτω, δεν παίζει ολόσωμο με τίποτα. Πλήν των όσων γράφτηκαν, αν το ολόσωμο κάπου σκιστεί ή αρχίσει να μπάζει, πάει ολόκληρο για πέταμα. Στο διαιρούμενο, απλά αντικαθιστάς το προβληματικό κομμάτι μόνον.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Σωστή τοποθέτηση, ειδικά αυτές οι σοφές κουβέντες:


Αυτό εφαρμόζω και εγώ, καβαλάω Βαραντερο, δεν υπάρχει (πλην της Goldwing) καλύτερη βροχοπροστασία........ :D

Για αδιάβροχα τώρα, πάνω-κάτω, δεν παίζει ολόσωμο με τίποτα. Πλήν των όσων γράφτηκαν, αν το ολόσωμο κάπου σκιστεί ή αρχίσει να μπάζει, πάει ολόκληρο για πέταμα. Στο διαιρούμενο, απλά αντικαθιστάς το προβληματικό κομμάτι μόνον.
σοφη σκεψη...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αργεις που αργεις να βαλεις αδιαβροχα...
με αυτα χεστα κ κατουρατα...:p
ρε αστα διαλα νυχτιατικα...ειμαι σβελτος λεμε...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τελικα ειπα να το τολμησω κ σημερον αγορασα ολοσωμη φορμα απο την Acerbis,ηταν κ σε προσφορα μαλιστα οποτε γιατι οχι..
δοκιμασα το βαλε-βγαλε με κανονικο εξοπλισμο (μπουφαν,μποτες) κ αν βρεις τον τροπο ειναι παιχνιδακι ενω η καλυψη σαφως ειναι ανωτερη απο το σετ.
εχει αρκετες ευκολιες στα ακρα με φερμουαρ κ βελκρο ωστε να προσαρμοζεται ευκολα στον αναβατη κ να μην δυσκολευει την χρηση της ενω το λαστιχο στην μεση ειναι ολα τα λεφτα..

(παω να βαλω το αυτοματο ποτισμα τωρα να κανω τεστ...:D)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
τελικα ειπα να το τολμησω κ σημερον αγορασα ολοσωμη φορμα απο την Acerbis,ηταν κ σε προσφορα μαλιστα οποτε γιατι οχι..
δοκιμασα το βαλε-βγαλε με κανονικο εξοπλισμο (μπουφαν,μποτες) κ αν βρεις τον τροπο ειναι παιχνιδακι ενω η καλυψη σαφως ειναι ανωτερη απο το σετ.
εχει αρκετες ευκολιες στα ακρα με φερμουαρ κ βελκρο ωστε να προσαρμοζεται ευκολα στον αναβατη κ να μην δυσκολευει την χρηση της ενω το λαστιχο στην μεση ειναι ολα τα λεφτα..

(παω να βαλω το αυτοματο ποτισμα τωρα να κανω τεστ...:D)
Τιμουλα -φωτο.....?????:waiting:
 
Top Bottom