Ορεινή Έρημος 25-27/8/2017

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
O @Markas ειπε :

Μοτοκάμπινγκ στα δάση και στην Ορεινή Έρημο των Λευκών Ορέων και πεζοπορία ως τις Πάχνες στα 2453μ.

Παρασκευή, κατασκήνωση σε εγκαταλελειμμένο χωριό μέσα στο δάσος στα Λευκά Όρη, δυτικά από Ασκύφου Χανίων (1400 μέτρα υψόμετρο). Χωματόδρομος περίπου 10 χιλιομέτρων.

Σάββατο, βόλτα στα δάση πέριξ Αγίου Ιωάννη, μπάνιο και φαγητό ίσως Φοίνικα, έπειτα χωματόδρομος περίπου 25 χλμ και τέλος κατασκήνωση στα 1900 μέτρα υψόμετρο στην Ορεινή Έρημο.

Κυριακή, χαλαρή ανάβαση με τα πόδια (αν υπάρχει όρεξη) ύστερα από 2 ώρες ΤΟ ΠΟΛΥ, στην κορυφή των Λευκών Ορέων. Ενδείκνυται και για μπυροκοιλιές.

Κατάλληλο για on-off με αυτονομία 120χλμ τουλάχιστο, σε καλή κατάσταση μιας και πάμε σε γενικά ερημικές τοποθεσίες.

Προσοχή: Κινητά δεν πιάνουν στα περισσότερα τμήματα της βόλτας και σίγουρα όχι στις θέσεις όπου θα κατασκηνώσουμε.



Ο @yns ειπε :

Για ευνόητους λόγους η εκδήλωση για την εκδρομή έιναι "Ιδιωτική".
Θα συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που μας αρέσει, με σεβασμό στη Φύση και σε όσους βγάζουν το ψωμί τους εκεί που εμείς διασκεδάζουμε, αφήνοντας πίσω μας μόνο ροδιές, παίρνοντας μαζί μας μόνο φωτογραφίες και ακολουθώντας τη λογική πως το βουνό είναι για ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο για κάποιους κολλημένους και στενόμυαλους πεζοπόρους/ορειβάτες!

Καλέστε ελεύθερα όποιον πιστεύετε πως μπορεί να έρθει και να περάσει όμορφα.



Ο @Nick_990 (εγω) ειπε : Wifi θα εχει ;;
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Περάσαμε απλά ΥΠΕΡΟΧΑ! Κρατήστε τις φωτογραφίες σας για το θέμα που θα ανοίξει σύντομα με την Ορεινή Έρημο vol 4! (κι αυτή η εκδρομή αρχίζει να γίνεται θεσμός μου φαίνεται...)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Περάσαμε απλά ΥΠΕΡΟΧΑ! Κρατήστε τις φωτογραφίες σας για το θέμα που θα ανοίξει σύντομα με την Ορεινή Έρημο vol 4! (κι αυτή η εκδρομή αρχίζει να γίνεται θεσμός μου φαίνεται...)
Έχω παρά πολλές, κι είναι όλες απίστευτες ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom