Ορεινή Κορινθία, Μονοήμερη "ανακατωμένη" εξόρμηση!

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Νοέμβριος , ο ενδέκατος μήνας του Γρηγοριανού ημερολογίου , ο μήνας που ονομάστηκε «ανακατωμένος» μιας και οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν κατά την διάρκεια του είναι ακατάστατες! 2 Νοεμβρίου η ομάδα του «μοτοταξιδιώτη» οργάνωσε μια «ανακατωμένη» εκδρομή που περιελάμβανε «αντιθέσεις»! Οι «αντιθέσεις» ξεκινούσαν από την ανομοιογένεια των μοτοσικλετών , τις εναλλαγές του τοπίου , την… ανεξιθρησκία, την ποιότητα του οδοστρώματος και τις καιρικές συνθήκες!

Φωτορεπορτάζ....




Βουδιστικό Κέντρο Κάρμα Μπερτσεν λινγκ, Μαύρο όρος Κορινθίας



Για όσους δεν το γνωρίζουν το βουδιστικό κέντρο βρίσκεται στο Μαύρο όρος Κορινθίας κοντά στο χωριό Λαγκαδαίϊκα σε υψόμετρο 1270 μετρων.

Χάρτης

Οι στριτάδες τις παρέας μας περίμεναν στα μεσαία Τρίκαλα όπου και απολάμβαναν την ζεστασιά του καταστήματος....μιας και δεν είχαν την δυνατότητα ...να απολαύσουν το κρύο (8βαθμοί) στην Στούπα Καλατσάκρα διότι για να φθάσεις εκεί πρέπει να οδηγήσεις 3-4 χιλιόμετρα χωματόδρομου (εύκολος μέν...λασπωμένος δε).



Από τα μεσαία Τρίκαλα πήραμε τον δρόμο για Καρυά , Ταρσό και καταλήξαμε στην γνωστή και μη εξαιρετέα τεχνιτή λίμνη Δόξας με φόντο τις χιονισμένες βουνοκορφές της Ζήρειας..



Μονή Παναγίας των Βράχων, η μονή χτίστηκε τον 14 αιώνα στην σχισμή δύο τεράστιων βράχων και αποτελείτε από τον κυρίως Ναό και τα ασκηταριά. Έχει μοναδική θέα προς την Ζήρεια και η πρόσβασή της γίνεται από το χωριό Κάτω Ταρσός (3 χλμ βατού χωματόδρομου) .





χάρτης










εν συνεχεία βρεθήκαμε στην λίμνη της Δόξας , χτυπήσαμε τα "αμνοερίφια" μας σβήνοντας την πείνα μας ( Ταβέρνα "ο Μιχάλης" 2 χλμ από το χωριό Αρχ. Φενεός) και νωρίς το απόγευμα επιστρέψαμε στο κλεινόν άστυ.



Απολογισμός 400 χλμ μεικτών διαδρομών, 10 ώρες στον δρόμο , θερμοκρασία εδάφους από 08 μέχρι 18,5 βαθμούς Κελσίου και για το τέλος ένα μεγάλο χαμόγελο στα πρόσωπά μας , οι μπαταρίες ήταν πλήρως φορτισμένες! Στην παρέα υπήρχαν και 4 sport touring ....φωτογραφίες τους....δεν έχω γμτ...εκεί που συνεχίζαμε...αυτοί σταματούσαν... :p

περισσότερες πληροφορίες
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στα ιδια μερη τριγυρνουσαμε με ελαχιστες ωρες διαφορά...χαχαχα...μονο ετσι θα βρεθουμε σε βολτα ρεεεεε...next time ισως...Απολαυστικα χιλιομετρα Δημητρη,μπραβο στο παρεακι σας. Καλα χιλιομετρα φιλε :friendship:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Πήραμε όλοι τα βουνά!!!!!!ωραία βόλτα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου το έλεγε καιρό. ..
Μανιακέ πάμε να δούμε τον Βούδα!!!
Νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα. .
Ο Μήτσος και η παρέα του. ..δεν "παιζει"ομως:D



Σταλθηκε απο advφον!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλα ρε φιλαρακια, σας ειχε ξεφυγει ο Βουδας ο κορινθιος;;;
Ωραια μερη Δημητρη!!!!
Εμενα με αρεσε ιδιαιτερως η φωτο με την Παναγια των βραχων.
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Καλα ρε φιλαρακια, σας ειχε ξεφυγει ο Βουδας ο κορινθιος;;;
Ωραια μερη Δημητρη!!!!
Εμενα με αρεσε ιδιαιτερως η φωτο με την Παναγια των βραχων.
Βγήκε λίγο....πλακουτσωτή! Μάλλον δεν έγινε σωστό resize.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βγήκε λίγο....πλακουτσωτή! Μάλλον δεν έγινε σωστό resize.....

Ναι , αλλά σα φώτο παραμένει ωραία.
Επίσης η από πάνω της, πάρα πολύ ωραία:cool::ok:
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Μπράβο βρε Δημήτρη ,πάντα μας δείχνεις και κάτι ακόμη που δεν έχουμε δει ή ακούσει . Στην λίμνη δόξας έχουμε πάει τοσες φορές αλλα εσυ την έκανες ακομη πιο ενδιαφέρουσα την διαδρομή :ok: :ok: :ok:
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Για κάποιο λόγο εξαφανίστηκαν οι φωτό!

φοβάμαι πως φταίει το Upload...
χρησιμοποίησα το imagesup.net....και μάλλον είναι για τα μπάζα...ή εγώ είμαι άχρηστος :)

Πληροφορίες γενικά για την διαδρομή μπορείτε να βρείτε εδώ:http://mototaxidiotis.blogspot.gr/2014/11/blog-post.html#more
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Πολυ ωραια βολτα!!!........πως μου εχει ξεφυγει αυτος ο βουδας;;;:waiting:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
κατι συμβαινει με τις φωτο καρντια μου!!!!!
 
Top Bottom