"Ορεινη χωματοβολτα στην περιοχη της Καλομοιρας/Γουδοβασδας Τρικαλων".7-8-2016

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Back to base



Περισσότερες και καλύτερες φωτογραφίες ας ανεβάσει ο Θάνος.
Λοιπόν πέρασα τέλεια με τον Γιώργο και τον Θάνο και για ακομη μία φορά τα Ελληνικά Βουνά μας έδειξαν όλο το μεγαλείο τους!
Άντε να μεγαλώσω και γω για να κάνω αίτηση εγγραφής στους pourodouro :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πίσω λοιπόν και εγώ μετά απο μια πολύ ωραία βόλτα σε υπέροχα μέρη και με ωραία παρέα!
Αρχίζω με μια παράθεση προς τον φίλο Ηλία...
Ηκεί σα παν που πάτει αυτήν ν' εποχή τα ζα δει τρων αλατ κι του κρεαστ ειν γλυκό να προσεχτ......
λέγοντάς του οτι τα φάγαμαν τα 'ζα Λιάκο ΄μ!!!https://postimage.org/
στο μαγαζί ενός μακρινού συγγενή του Γάτου (El-Gatto):D:laugh::roflmao::p
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Εμ ..... το ξερα :D:D και πάω στοίχημα ο Θάνος έφαγε τα περισσότερα (...άρα τουν λιαντσατη) !!!

.....ενώ το Γιώργο τον βλεπω πιο σοβαρό .......πιάνει τα ...τσαούλια :p:p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Φίλε ,εχω δει μόνο την πρώτη φωτό ,κι έχω γνωρίσει την βεράντα της συγγένισάς μου...:p
Ετοιμαζόμουν να γράψω την ιστορία ,αλλά βλέποντας την 2η φωτό , θα σας την είπε ήδη ο ΧΛΓιώργης...:D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στην πλατεία της Καλομοίρας περιμένοντας να μαζευτούν οι υπόλοιποι.

και να που φτάσαν κάποια στιγμή!




Έπειτα απο ένα καφέ στα γρήγορα που μας κέρασε ο κύριος Πέτρος (πατέρας του Κώστα -adventsuras- και μόνιμος κάτοικος του χωριού)τον οποίο ευχαριστούμε πολύ
ηρθε η ώρα να βγάλουμε πιέσεις στα λάστιχα για να συνεχίσουμε στα χωμάτινα κομμάτια


Μετά απο ένα πολύ ωραίο χωμάτινο ανεβοκατέβασμα μέσα σε καταπληκτικό δάσος πεύκου,δρυός και οξυάς φτάνουμε στην εκκλησία της Αγίας Παρασκευής.








Και παίρνουμε τον δρόμο για το χιονοδρομικό του Ανήλιου.




Εδώ σε ένα view point.






και αφού τσακίσαμε κάτι παστέλια για να πάρουμε δυνάμεις συνεχίσαμε...
Περιττό να πω οτι μετά το ντοπάρισμα ο Γιώργης (Xl-George) πήγαινε αεροπορία...:D













Μετά απο μια βόλτα και ανεφοδιασμό στο Μέτσοβο κόψαμε αζιμούθιο για το Ανήλιο όπου ακολούθησε η σχετική μάσα...:happy::D
Εδώ στον δρόμο της επιστροφής μέσω Χαλικίου,βλέπουμε απο ψηλά την Εγνατία οδό.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πηγαίνοντας προς Χαλίκι κάπου στον αυχένα στρίβουμε αριστερά σε ένα χωματόδρομο ο οποίος βγάζει προς την Ανθούσα Ασπροποτάμου.






Λίγο πριν φτάσουμε στην Ανθούσα μια γρήγορη στάση σε μια βρύση με παγωμένο νερό και για να φάμε επιτέλους τα σταφύλια που είχε αγοράσει ο Γιώργης απο την Καλομοίρα το πρωί:)










Μόλις δε πιάσαμε άσφαλτο το κυνηγήσαμε λιγάκι παραπάνω...:eek:






Και δύο φωτό άσχετες σε σειρά αλλά σχετικές με την βόλτα :)




Η βόλτα ολοκληρώθηκε χωρίς απρόοπτα!
Ευχαριστώ την παρέα!!!
Πάντα τέτοια παίδες!!!:ok:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα ακολουθήσει και σχετικό βίντεο πιστεύω σύντομα...;)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ωραία μέρη! Ήταν στο φετινό πρόγραμμα για επίσκεψη!
Μπράβο παίδες, μην αφήνετε ευκαιρία αναξιοποίητη, ειδικά με τέτοιες θερμοκρασίες που έχει στα πεδινά και παραθαλάσσια!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εμ ..... το ξερα :D:D και πάω στοίχημα ο Θάνος έφαγε τα περισσότερα (...άρα τουν λιαντσατη) !!!

.....ενώ το Γιώργο τον βλεπω πιο σοβαρό .......πιάνει τα ...τσαούλια :p:p
Μεγα λαθος, ο Θανος κατι ψιλα εφαγε, δηλ. ενα λουκανικακι, εγω πιανω τα τσαουλια μου γιατι τσακισα τα παρακατω (+ 1.5 γλυκο συκο για να φυγει η "αρνιλα") :D


 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Φίλε ,εχω δει μόνο την πρώτη φωτό ,κι έχω γνωρίσει την βεράντα της συγγένισάς μου...:p
Ετοιμαζόμουν να γράψω την ιστορία ,αλλά βλέποντας την 2η φωτό , θα σας την είπε ήδη ο ΧΛΓιώργης...:D
Φυσικα και τους το ειπα αλλα αυτα αξιζει να τα ξαναλεμε:

Η κυρα-Κωνσταντινιά στο Ανηλιο ειναι η ψυχη και μαγειρισα της σχετικης ταβερνας παρα τα χρονια της και η ταβερνα εινα γνωστη και ως "Η Νιαο" απο το Κωνσταντινιά => Κωνσταντινιάο => Νιάο (προσοχη, οχι Νιάου :D). Ειχαμε παει εκει το καλοκαιρι του 2013 Γατος/Κυρα Ζουζου, XLGeorge/Κριστιν και Γιωργος/Μαρια (οι τελευταιοι ενα φιλικο ζευγαρι απο Τρικαλα με ΚΤΜ950Adv).

Ερχεται λοιπον η κυρα-Νιαο να παρει παραγγελια και την συστηνω στα παιδια "Απο δω η κυρια Νιαο, η ψυχη του μαγαζιου". Οποτε ο Γατος, τελειως σοβαρος, της δινει το χερι του και λεει:
"Χαιρω πολυ, εμεις πρεπει ναμαστε μακρινοι συγγενεις" :D :laugh: :roflmao: :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μόλις δε πιάσαμε άσφαλτο το κυνηγήσαμε λιγάκι παραπάνω...:eek:



Καλα, την διαδρομη Χαλικι ή Ανθουσα μεχρι Ελατη την εχουμε στριψει "ολα κατω" επανειλημενα σε πουροντουραδες. Χθες μας πιεζε και ο χρονος καθως εγω επρεπε ναμαι κατω στα Τρικαλα στις 7μμ και πατησαμε ασφαλτο στην Ανθουσα ακριβως στις 5:18μμ. Μιαμιση ωρα μεχρι Τρικαλα ειναι αρκετη πηγαινοντας σβελτα, αλλα ελα που θελαμε να πιουμε και καφε στην Ελατη (βαλτε αλλη μιση ωρα), οποτε πηγαμε σουπερ-υπερ-σβελτα φτανοντας στην Ελατη ακριβως στις 6:06μμ (48 λεπτα). Να αναφερω επισης οτι μετα τα Τρια Ποταμια πεσαμε σε αμμο στο δρομο στριβοντας με κλιση και τα ειδαμε ολα :eek:

Σταματαμε στο σπιτι του Θενου με την αδρεναλινη να κυλαει ακομη δυνατα στο αιμα μας και εμφανιζεται η Ευαγγελια η γυναικα του Θενου με ενα ομορφο χαμογελο. Ακολουθει η επομενη στιχομυθια:

Ευαγγελια: "Τι κανετε, πως περασατε?"
Θενος: "Στριβουμε, εσεις?" :D :roflmao: :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και μερικες φωτο απο μενα για την πολυ ωραια χθεσινη βολτα.

Πρωτη σταση στο μοναστηρι της Αγιας Παρασκευης μετα την Γουδοβασδα.




Τα δυο V52 της παρεας.




Συναντηση κατα τυχη με ενα παιδι απο την Καλαμπακα με EXC350, ειναι ο ενας απο τα παιδια που διοργανωνουν την enduromania του Σεπτεμβρη.




Μια χελωνιτσα στον περιβολο του μοναστηριου που εχει μπερδευτει για το προς τα που να παει.




Λιγο αργοτερα στον υπεροχο δρομο ανεβαινοντας προς τα υψιπεδα πανω απο το Ανηλιο.







Σταση στο view point για το "ντοπαριστικο" παστελι του Θενου που φαινεται να το ψαχνει :rolleyes:




Εκει φοβηθηκαμε και καμια μπορα καθως τετοιες δινανε τα μετεωρολογικα δελτια και δεν ειχαμε και αδιαβροχα.







Αρκετα πιο πανω, λιγο πριν βγουμε στα υψιπεδα και στο δασος με τις οξιες.







Ψηλα σε καποιο σημειο στο χιονοδρομικο του Ανηλιου, οπου ανεβηκα για να βγαλω αυτη τη φωτο και τα παιδια δεν με ειδανε και με ψαχνανε που πηγα :sorry:




Μετσοβο και Ανηλιο απενταντι, εχοντας πια βγει στην ασφαλτο πανω απο το Μετσοβο.




Η εντυπωσιακη γεφυρα της Εγνατιας αναμεσα σε δυο τουνελ μεταξυ Ανηλιου και Μετσοβου.




Και τελικα στο φαγοποτειο της κυρα-Νιαο με θεα τα μηχανακια και το Μετσοβο απεναντι.







Αποδειξη οτι "φαγαμε καλα", κυριολεκτικα και μεταφορικα.




Ο Θανος-XRV απο κει την εκανε απο Εγνατια και ο Θενος και γω ανεβηκαμε στη Μαντρα Χοτζα πηγαινοντας προς Χαλικι απο ασφαλτο αλλα μπηκαμε στα γνωστα χωματα απο πολλες πουροντουραδες για να κατεβουμε τελικα στην Ανθουσα. Και βοηθησανε και στη χωνεψη :)

Στο επομενο σημειο εχουμε βγαλει πολλες φωτο με τους πουροντουρους, αυτη τη φορα τα δυο μονο μηχανακια.




Εχει και ενα μονοπατι διπλα που αξιζει να το εξερευνησει κανεις με τα ποδια ή με μικρο "πριονι".




Και να σας συστησω την Λαιδη και τον Σπιθα του Θενου, στο σπιτι τους στην Ελατη.




Παιδες περασαμε υπεροχα :cool: εχω σκοπο να ξανακανω δικαβαλος σε δυο βδομαδες περιπου το πραγματικα υπεροχο κομματι απο την Γουδοβασδα μεχρι Μαντρα Χοντζα για να κατεβω Χαλικι. Θα συμπληρωσω φωτο σ'αυτο το νημα.

Αντε και στις επομενες!! :friendship: :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μετά απο ένα πολύ ωραίο χωμάτινο ανεβοκατέβασμα μέσα σε καταπληκτικό δάσος πεύκου,δρυός και οξυάς φτάνουμε στην εκκλησία της Αγίας Παρασκευής.

Μεγάλωσαν τα δεντράκια ε; :)



Εδώ σε ένα view point.

Καλά κρατιέται κι αυτό...




Μου θυμίσατε βρε παλιόπαιδα την εκδρομάρα που είχα κάνει με το 800 μαζί με την παρέα του πάλαι ποτέ motoepirus.gr τον Σεπτέμβρη του 2010, μετά την τελευταία μου εφημερία σαν Αγροτικός γιατρός στο Κέντρο Υγείας Μετσόβου και 2 βδομάδες πριν επιστρέψω στην Κρήτη, μετά από 3 χρόνια διαμονής στην Ήπειρο...
Καταπληκτικά μέρη που μου έχουν λείψει πάρα πολύ!
Σας ευχαριστώ για τις όμορφες εικόνες!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αγναντεύοντας απο την "Μάντρα Χότζα"
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ενα επιμυθιο παιδες: το καλοκαιρι που δεν εχει λασπες, ντεμι λαστιχα ειναι μια χαρα για να βγει κανεις ακομη και σε ψιλο-δυσκολα χωματα, δηλ. δε χρειαζονται σωνει και καλα τακουνατα - το κανω αλλωστε καθε καλοκαιρι. Λαστιχα σαν τα Metzeler Sahara, Bridgestone TW41/42, Dunlop Traimax, Heidenau K60 ή ακομη και Metzeler Tourance ειναι μια χαρα (η λιστα ειναι απλα ενδεικτικη). Ακομη και πιο στρηταδικα on-off λαστιχα ειναι οριακα ενταξει αν ειναι να περασει κανεις προσεκτικα και απο οχι πολυ δυσκολα σημεια, εμεις παντως με τα ντεμι το κυνηγησαμε κιολας ;)
 
Top Bottom