"Ορεινη χωματοβολτα στην περιοχη της Καλομοιρας/Γουδοβασδας Τρικαλων".7-8-2016

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ενα επιμυθιο παιδες: το καλοκαιρι που δεν εχει λασπες, ντεμι λαστιχα ειναι μια χαρα για να βγει κανεις ακομη και σε ψιλο-δυσκολα χωματα, δηλ. δε χρειαζονται σωνει και καλα τακουνατα - το κανω αλλωστε καθε καλοκαιρι. Λαστιχα σαν τα Metzeler Sahara, Bridgestone TW41/42, Dunlop Traimax, Heidenau K60 ή ακομη και Metzeler Tourance ειναι μια χαρα (η λιστα ειναι απλα ενδεικτικη). Ακομη και πιο στρηταδικα on-off λαστιχα ειναι οριακα ενταξει αν ειναι να περασει κανεις προσεκτικα και απο οχι πολυ δυσκολα σημεια, εμεις παντως με τα ντεμι το κυνηγησαμε κιολας ;)
Σωστός !!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ενα επιμυθιο παιδες: το καλοκαιρι που δεν εχει λασπες, ντεμι λαστιχα ειναι μια χαρα για να βγει κανεις ακομη και σε ψιλο-δυσκολα χωματα, δηλ. δε χρειαζονται σωνει και καλα τακουνατα - το κανω αλλωστε καθε καλοκαιρι. Λαστιχα σαν τα Metzeler Sahara, Bridgestone TW41/42, Dunlop Traimax, Heidenau K60 ή ακομη και Metzeler Tourance ειναι μια χαρα (η λιστα ειναι απλα ενδεικτικη). Ακομη και πιο στρηταδικα on-off λαστιχα ειναι οριακα ενταξει αν ειναι να περασει κανεις προσεκτικα και απο οχι πολυ δυσκολα σημεια, εμεις παντως με τα ντεμι το κυνηγησαμε κιολας ;)
Όντως, εγώ όταν πήγα φόραγα τα μαμίσια Battlewing και ήμουν και πρωτάρης στο χώμα.

Σεντ φρομ Ντακάρετε - φον
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ενα επιμυθιο παιδες: το καλοκαιρι που δεν εχει λασπες, ντεμι λαστιχα ειναι μια χαρα για να βγει κανεις ακομη και σε ψιλο-δυσκολα χωματα, δηλ. δε χρειαζονται σωνει και καλα τακουνατα - το κανω αλλωστε καθε καλοκαιρι. Λαστιχα σαν τα Metzeler Sahara, Bridgestone TW41/42, Dunlop Traimax, Heidenau K60 ή ακομη και Metzeler Tourance ειναι μια χαρα (η λιστα ειναι απλα ενδεικτικη). Ακομη και πιο στρηταδικα on-off λαστιχα ειναι οριακα ενταξει αν ειναι να περασει κανεις προσεκτικα και απο οχι πολυ δυσκολα σημεια, εμεις παντως με τα ντεμι το κυνηγησαμε κιολας ;)
Σωστος και καλα κανεις και το αναφερεις να το διαβασουν οσοι εχουν καποιους ενδιασμους στο να δοκιμασουν να οδηγησουν στο χωμα. Οσο δεν υπαρχει λασπη μπορει κανεις να οδηγησει με αξιοπρεπια και ασφαλια στο χωμα σε ηπιους ρυθμους ή και ποιο γρηγορους. Αλωστε τα λαστιχα θα σου δηξουν τα ορια.
Προσωπικα επειδη το μηχανακι μου το εχω για καθημερινη χρηση και παω παντου με αυτο, δεν εχω βαλει ποτε χωματινα και δυστιχως δεν εχω την δηνατοτητα για διπλα ζευγαρια ζαντων.
Εχω ομως κανει αρκετα χλμ χωμα και μονος και δικαβαλος και φορτωμενος. Σημασια εχει να διαβαζεις τα ορια που σου θετει η μηχανη σου με τα αντιστοιχα ελαστικα και να τα σεβεσαι
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να τονίσουμε βέβαια την μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα χωμάτινα.......που προσφέρουν οδηγική απόλαυση και σου δίνουν την δυνατότητα να χαρείς την μηχανή σου.
Απλή διέλευση κάνουν όλα τους στεγνους μήνες
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μοντερατορες, μηπως να μεταφερθει αυτο το νημα στην ενοτητα "Χωματινοι δρομοι" καθως εχει και εντυπωσεις/φωτο και οχι μονο οργανωση? Το λεω επειδη τοψαχνα εκει και δεν τοβρισκα..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μοντερατορες, μηπως να μεταφερθει αυτο το νημα στην ενοτητα "Χωματινοι δρομοι" καθως εχει και εντυπωσεις/φωτο και οχι μονο οργανωση? Το λεω επειδη τοψαχνα εκει και δεν τοβρισκα..
Το off road story ειναι πλεον καθαρο απο την προετοιμασια που μεταφερθηκε στην αντιστοιχη ενοτητα και περιεχει στο τελος της το λινκ της εδω ιστοριας.

http://www.advride.gr/threads/Προταση-για-ορεινη-χωματοβολτα-στην-περιοχη-της-Καλομοιρας-Γουδοβασδας-Τρικαλων-7-8-2016.5836/


p.s.
Δεν εχουμε μοδερατορες, μονο admin-αραιους :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και ενα χρωστούνενο βίντεο απο την παραπάνω βόλτα!
Αράξτε...
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Και ενα χρωστούνενο βίντεο απο την παραπάνω βόλτα!
Αράξτε...
Κάτι τσαλιμάκια είδα στο 27:27 :laugh: .Τα χώματα που προανέφερε ο Γιώργος?
Ωραία βόλτα :ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάτι τσαλιμάκια είδα στο 27:27 :laugh: .Τα χώματα που προανέφερε ο Γιώργος?
Ωραία βόλτα :ok:
Αυτά ήταν τα οποία είχε μαζέψει στην άκρη του δρόμου η βροχή.
Στο βίντεο είδα τι πραγματικά συνέβη :eek: μιας και εκείνα τα δευτερόλεπτα τα μάτια ήταν αλλού.
Τόσο νά'ταν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Και ενα χρωστούνενο βίντεο απο την παραπάνω βόλτα!
Αράξτε...
Ωραιες σκιες στρωτα χωματα κ αγνωστη? ασφαλτος.Εχουμε χαρτη της διαδρομης Θενο?

adv phone
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραιες σκιες στρωτα χωματα κ αγνωστη? ασφαλτος.Εχουμε χαρτη της διαδρομης Θενο?
adv phone
Χάρτη δεν έχω μιας και είναι σχετικά εύκολο να την βρείς αλλά πλοηγό σου βρίσκω;).
Σήμερα κάναμε κάποιο κομμάτι της διαδρομής ανάποδα απ'οτι συνήθως και ευτυχώς γιατί στο Μαλακασιώτικο δάσος βρεθήκαμε σε ένα πολύ λασπερό κατηφορικό κομμάτι 2 περίπου χιλιομέτρων σε δάσος οξυάς το οποίο σε συνδυασμό με την βροχή των προηγούμενων ημερών συν την κίνηση των μηχανημάτων υλοτόμησης συν τα Pirelli MT90 που είχα μας κάνανε να χορεύουμε πιρουέτες στην λάσπη!:banghead:
Αν δε ήταν να το ανέβουμε στα πρώτα μέτρα που θα στουμπώναν τα λάστιχα θα γυρίζαμε πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Χάρτη δεν έχω μιας και είναι σχετικά εύκολο να την βρείς αλλά πλοηγό σου βρίσκω;).
Σήμερα κάναμε κάποιο κομμάτι της διαδρομής ανάποδα απ'οτι συνήθως και ευτυχώς γιατί στο Μαλακασιώτικο δάσος βρεθήκαμε σε ένα πολύ λασπερό κατηφορικό κομμάτι 2 περίπου χιλιομέτρων σε δάσος οξυάς το οποίο σε συνδυασμό με την βροχή των προηγούμενων ημερών συν την κίνηση των μηχανημάτων υλοτόμησης συν τα Pirelli MT90 που είχα μας κάνανε να χορεύουμε πιρουέτες στην λάσπη!:banghead:
Αν δε ήταν να το ανέβουμε στα πρώτα μέτρα που θα στουμπώναν τα λάστιχα θα γυρίζαμε πίσω.
ΟΚ!Αρχες Ιουλιου που τα Ελληνικα Βουνα 10 θα ακουγονται απο την Κρανιά μεχρι την Ελατη!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χάρτη δεν έχω μιας και είναι σχετικά εύκολο να την βρείς αλλά πλοηγό σου βρίσκω;).
Σήμερα κάναμε κάποιο κομμάτι της διαδρομής ανάποδα απ'οτι συνήθως και ευτυχώς γιατί στο Μαλακασιώτικο δάσος βρεθήκαμε σε ένα πολύ λασπερό κατηφορικό κομμάτι 2 περίπου χιλιομέτρων σε δάσος οξυάς το οποίο σε συνδυασμό με την βροχή των προηγούμενων ημερών συν την κίνηση των μηχανημάτων υλοτόμησης συν τα Pirelli MT90 που είχα μας κάνανε να χορεύουμε πιρουέτες στην λάσπη!:banghead:
Αν δε ήταν να το ανέβουμε στα πρώτα μέτρα που θα στουμπώναν τα λάστιχα θα γυρίζαμε πίσω.
Ένα δείγμα της σημερινής κατάβασης...:confused:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και ενα χρωστούνενο βίντεο απο την παραπάνω βόλτα!
Αράξτε...
Τι ωραια βολτα που ειχαμε παει ρε Θενο (και Θανο), και το βιντεακι απαιχτο :ok: :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και ενα χρωστούνενο βίντεο απο την παραπάνω βόλτα!
Αράξτε...
Ωραίο βιδεο και διαδρομές χαρά του μεγάλου On off.
Ευχαριστούμε για το σκονισμα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίο βιδεο και διαδρομές χαρά του μεγάλου On off.
Ευχαριστούμε για το σκονισμα.
Εμείς ευχαριστούμε που φάγατε την σκόνη μας!!!;):D
 
Top Bottom