Ο ευτυχισμένος γύφτος και οι αριστοκράτες (R.E.H)

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Διασταυρωνόμαστε με όλων των ειδών τις μηχανές και αναβάτες …

Το εθιμοτυπικό χαιρέτισμα δεν έχει πάντα ανταπόδοση και δεν έχει να κάνει με το τι μηχανή καβαλά ο αναβάτης αλλά με τον ίδιο τον αναβάτη …

Για κάποιους η μηχανή (και όχι μόνο) είναι προέκταση μέλους του σώματος τους και συμπεριφέρονται ανάλογα …

Το βλέπεις από τον τρόπο που οδηγούν, από το βλέμμα που σου ρίχνουν όταν τους χαιρετάς αυτή η στιγμιαία ματιά είναι αρκετή μερικές φορές να καταλάβεις πολλά …

Και δεν έχει να κάνει με το κόστος της μηχανής με το αν είναι καινούργια η ακριβή το ίδιο και χειρότερα είναι αν καβαλούν κάποια πιο παλιά μηχανή από αυτές που είναι μόνο για “γνώστες” …

Ο κόσμος μας δεν αλλάζει …

Οι περισσότεροι ψάχνουν μια ταμπέλα να κάτσουν από κάτω για να αποκτήσουν ταυτότητα αντί να πατήσουν γερά στα πόδια τους και να ορθώσουν το δικό τους ανάστημα …
Είναι Κυριακή του Πάσχα, απόγευμα, και επιστρέφω από Πόντο με το TDM.
Έχω λιώσει στα χλμ τις προηγούμενες μέρες, έχω φάει τις βροχές της αρκούδας και δεν έχω μιλήσει μ άνθρωπο ούτε θυμάμαι από πότε
Είμαι πριν τη Λάρισα στην άδεια εθνική και μου μένουν λίγα χλμ να φτάσω Αθήνα, στο σπίτι μου.
Λίγα αν σκεφτείς το μέγεθος της Τουρκίας φυσικά που είναι ατελείωτη
Έχω αράξει και πίνω το φραπέ μου με τις 32 ζάχαρες όταν φτάνει μια παρέα από Πολωνούς με μεγάλα BMW 6K όλοι (όχι GS)
Περίεργο να είναι όλοι ίδιοι σκέφτομαι.
Ίδια μηχανάκια, ίδια κίτρινα φοσφοριζέ γιλέκα και ίδιες γκόμενες (ψηλές ξανθιές χάλια όλες ξέρετε :p )
Χάρηκα που τους είδα, δεν είχα συναντήσει καμία μοτοσυκλέτα στην Τουρκία και ταξίδευα μόνος ως συνήθως δηλαδή
Πλησιάζω χαιρετάω
-Χελόου γκάιζ..... :)
Με κοιτάνε με αηδία!
Η αλήθεια είναι ότι έχω το χάλι απ τη βροχή κι εγώ και το φτηνιάρικο μηχανάκι μου!
Δεν το καταλαβαίνω με τη μία, νομίζω ότι είμαστε φίλοι και ότι έχουμε κοινά....
-Χελόου μ;Aι φριέντ γουέρ αρ γιου φρομ?
Γυρνάνε όλοι από την άλλη και δεν μου απαντάει κανείς

Σκέφτηκα να τους βρίσω αλλά δεν βρήκα θυμό μέσα μου
Μόνο οίκτο βρήκα

Είμαι ο Νίκος της κυρά-Βγενίας (η γιαγιά μου) και μεγάλωσα με τον παππού μου το μπαρμπα-Νίκο που ήταν εργολάβος
γιατί οι γονείς μου δούλευαν απ το πρωί ως το βράδυ.
Δεν αδίκησα και δεν έκανα κακό σε κανέναν, μόνο βοήθησα όποιους μπορούσα.
Δεν ντρέπομαι για αυτό, δεν έχω λόγο. Δεν το επέλεξα στο κάτω κάτω.
Μου ήρθε στο μυαλό η φράση του παππού μου όταν με συμβούλευσε για τη ζωή
-Κοίτα μην γίνεις σαν κι αυτούς μου έλεγε κι εγώ υπέθετα ποιοι είναι οι αυτοί γιατί ήμουν μικρός και δεν ήξερα.
Εκείνη τη μέρα στο βενζινάδικο τους είδα!
https://flic.kr/p/2p7Uagm
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Είναι Κυριακή του Πάσχα, απόγευμα, και επιστρέφω από Πόντο με το TDM.
Έχω λιώσει στα χλμ τις προηγούμενες μέρες, έχω φάει τις βροχές της αρκούδας και δεν έχω μιλήσει μ άνθρωπο ούτε θυμάμαι από πότε
Είμαι πριν τη Λάρισα στην άδεια εθνική και μου μένουν λίγα χλμ να φτάσω Αθήνα, στο σπίτι μου.
Λίγα αν σκεφτείς το μέγεθος της Τουρκίας φυσικά που είναι ατελείωτη
Έχω αράξει και πίνω το φραπέ μου με τις 32 ζάχαρες όταν φτάνει μια παρέα από Πολωνούς με μεγάλα BMW 6K όλοι (όχι GS)
Περίεργο να είναι όλοι ίδιοι σκέφτομαι.
Ίδια μηχανάκια, ίδια κίτρινα φοσφοριζέ γιλέκα και ίδιες γκόμενες (ψηλές ξανθιές χάλια όλες ξέρετε :p )
Χάρηκα που τους είδα, δεν είχα συναντήσει καμία μοτοσυκλέτα στην Τουρκία και ταξίδευα μόνος ως συνήθως δηλαδή
Πλησιάζω χαιρετάω
-Χελόου γκάιζ..... :)
Με κοιτάνε με αηδία!
Η αλήθεια είναι ότι έχω το χάλι απ τη βροχή κι εγώ και το φτηνιάρικο μηχανάκι μου!
Δεν το καταλαβαίνω με τη μία, νομίζω ότι είμαστε φίλοι και ότι έχουμε κοινά....
-Χελόου μ;Aι φριέντ γουέρ αρ γιου φρομ?
Γυρνάνε όλοι από την άλλη και δεν μου απαντάει κανείς

Σκέφτηκα να τους βρίσω αλλά δεν βρήκα θυμό μέσα μου
Μόνο οίκτο βρήκα

Είμαι ο Νίκος της κυρά-Βγενίας (η γιαγιά μου) και μεγάλωσα με τον παππού μου το μπαρμπα-Νίκο που ήταν εργολάβος
γιατί οι γονείς μου δούλευαν απ το πρωί ως το βράδυ.
Δεν αδίκησα και δεν έκανα κακό σε κανέναν, μόνο βοήθησα όποιους μπορούσα.
Δεν ντρέπομαι για αυτό, δεν έχω λόγο. Δεν το επέλεξα στο κάτω κάτω.
Μου ήρθε στο μυαλό η φράση του παππού μου όταν με συμβούλευσε για τη ζωή
-Κοίτα μην γίνεις σαν κι αυτούς μου έλεγε κι εγώ υπέθετα ποιοι είναι οι αυτοί γιατί ήμουν μικρός και δεν ήξερα.
Εκείνη τη μέρα στο βενζινάδικο τους είδα!
https://flic.kr/p/2p7Uagm
Μήπως είδαν κάποιο σφυροδρέπανο, κανά Τσε Γκεβάρα ή κάτι που παρέπεμπε σε κομμουνιστή; :D

Σε αυτή την περίπτωση η αντίδραση των Πολωνών είναι η αναμενόμενη.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μήπως είχες κάποιο σφυροδρέπανο, κανά Τσε Γκεβάρα ή κάτι που παρέπεμπε σε κομμουνιστή; :D

Σε αυτή την περίπτωση η αντίδραση των Πολωνών είναι η αναμενόμενη.
Νοπ όταν ταξιδεύω εξωτερικό φροντίζω να μην έχω κανένα σύμβολο πάνω και να περνάω ντούκου
Μόνο τ αυτοκόλλητα στην βαλίτσα μαρτυρούν το που έχω πάει
Τίποτε άλλο.
Είναι επιλογή
Να ξέρεις όμως ότι οι πλούσιοι φοβούνται μην τους κολλήσεις.... φτώχια.

Υγ
Κι αν εμένα η οικογένεια έχασε όλη της την περιουσία 2 άντρες και 2μωρά παιδιά στον πόλεμο δικαιολογούμε να πάω και τους πλακώσω στις μπάτσες
ή να μπουκάρω σε κανένα κάμπινγκ και να σπάω Γερμανικά τροχόσπιτα?
Μην τρελαθούμε κι όλας
Αυτά περάσανε και τα τσογλανόπαιδα δεν έχουν καν μνήμες απ το κομμουνισμό.
 
Top Bottom