ΠΑΡΘΕΝΟ ΔΑΣΟΣ ΦΡΑΚΤΟΥ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ ΛΕΠΙΔΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ (Ξανθης- Δραμας)

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Προσπάθησα με το καινούργιο Google maps και δεν βγάζω άκρη. Αν μπορεί κάποιο άλλο παιδί να βοηθήσει που καταλαβαίνει τη διαδρομή που εννοώ.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μάλλον εννοείς ακριβώς το ανάποδο.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ξεκινάμε από Σκαλωτή. Ως εκεί όλα καλά.

Στη Σκαλωτή, είναι το τελευταίο μέρος που μπορείς να βρεις κάτι να φας. Και μη φανταστείς ταβέρνα και γλέντι τρικούβερτο. Ότι υπάρχει. Πολύ πιθανό να σου φτιάξουν κανένα αυγό και λουκάνικό με πατάτες της περιοχής. Επόμενη στάση οι πέτρινες εγκαταστάσεις του δασαρχείου στο Καράντερε (από εκεί ξεκινάει η μαγεία). Στάση δίπλα από τα πέτρινα στο Αντάμωμα των Σαρακατσάνων. Μια φορά το χρόνο μαζεύονται εκεί νομίζω και γιορτάζουν. Επίσης έχει καλύβες κυνηγών για διανυκτέρευση. Επόμενη στάση στο Στραβόρεμα σε μια φανταστική τοποθεσία και ξεκούραση, σαντουιτσάκι, περπάτημα, κτλ. Μετά βουρ για Φρακτό (στο google maps μου δείχνει ότι ο δρόμος διακόπτεται και δε με αφήνει να τοποθετήσω το σημείο στη σωστή θέση). Εκεί έχει ξύλινες εγκαταστάσεις το δασαρχείο. Η θέα μόλις περάσεις τον αυχένα και δεις μπροστά και κάτω σου τις εγκαταστάσεις, σου κόβει την ανάσα (τελευταία φορά που είχα πάει βρήκα μια μπάρα στο δρόμο την οποία είτε την σηκώνεις και περνάς είτε αφήνεις εκεί τη μηχανή και περπατάς μέχρι τις εγκαταστάσεις).Επόμενη στάση Θερμιά. Κατεβαίνοντας δεξιά έχει μια ανοιχτή παράγκα με ωραία γούρνα για να βουτήξει όποιος θέλει. Μετά από μια κουραστική ημέρα είναι ότι καλύτερο, αλλά θέλει προσοχή γιατί μετά χαλαρώνεις πολύ και η οδήγηση γίνεται πιο δύσκολη. Τέλος Παρανέστι. Αυτά.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Χάρτης
Από δράμα και μετά την ελατιά όταν σταματήσεις να πηγαίνεις βόρεια έχει ταμπέλα για στραβόρεμα αν θέλετε να πάτε, πηγαίνεις και ξαναγυρίζεις στο "κεντρικό" δρόμο.
Μέτα το επόμενο σημείο στο χάρτη είναι το Ζήτα και μετά προς Φρακτό περνάς ένα ποταμάκι και μετά ένα φυλάκιο στα όρια του παρθένου δάσους που δεν είναι κανένας.
Μετά ένα κιόσκι με ταμπέλες για τους τρεις καταρράκτες.
Πίσω πάλι στο Ζήτα και ευθεία για το επόμενο σημείο στο χάρτη που είναι τα θερμιά τέλος το Παρανέστι.

Τώρα το είδα. Αυτό εννοούσα. Στο δικό μου χάρτη απλά έχω προσθέσει το σημείο από το Αντάμωμα και το σημείο από το Στραβόρεμα.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Ξεκινάμε από Σκαλωτή. Ως εκεί όλα καλά.

Στη Σκαλωτή, είναι το τελευταίο μέρος που μπορείς να βρεις κάτι να φας. Και μη φανταστείς ταβέρνα και γλέντι τρικούβερτο. Ότι υπάρχει. Πολύ πιθανό να σου φτιάξουν κανένα αυγό και λουκάνικό με πατάτες της περιοχής. Επόμενη στάση οι πέτρινες εγκαταστάσεις του δασαρχείου στο Καράντερε (από εκεί ξεκινάει η μαγεία). Στάση δίπλα από τα πέτρινα στο Αντάμωμα των Σαρακατσάνων. Μια φορά το χρόνο μαζεύονται εκεί νομίζω και γιορτάζουν. Επίσης έχει καλύβες κυνηγών για διανυκτέρευση. Επόμενη στάση στο Στραβόρεμα σε μια φανταστική τοποθεσία και ξεκούραση, σαντουιτσάκι, περπάτημα, κτλ. Μετά βουρ για Φρακτό (στο google maps μου δείχνει ότι ο δρόμος διακόπτεται και δε με αφήνει να τοποθετήσω το σημείο στη σωστή θέση). Εκεί έχει ξύλινες εγκαταστάσεις το δασαρχείο. Η θέα μόλις περάσεις τον αυχένα και δεις μπροστά και κάτω σου τις εγκαταστάσεις, σου κόβει την ανάσα (τελευταία φορά που είχα πάει βρήκα μια μπάρα στο δρόμο την οποία είτε την σηκώνεις και περνάς είτε αφήνεις εκεί τη μηχανή και περπατάς μέχρι τις εγκαταστάσεις).Επόμενη στάση Θερμιά. Κατεβαίνοντας δεξιά έχει μια ανοιχτή παράγκα με ωραία γούρνα για να βουτήξει όποιος θέλει. Μετά από μια κουραστική ημέρα είναι ότι καλύτερο, αλλά θέλει προσοχή γιατί μετά χαλαρώνεις πολύ και η οδήγηση γίνεται πιο δύσκολη. Τέλος Παρανέστι. Αυτά.
Ωραία η βόλτα αλλά γίνει εκεί πάνω η στάση για φαγητό;

Νομίζω ότι δυσκολεύει έτσι το προγραμμα....έχουμε και 250 χλμ επιστροφής μετά ;) δεν είμαστε δίπλα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Φαγητό Σκαλωτη ή Παρανέστι. Τα χιλιόμετρα σίγουρα δεν είναι λίγα. Οι ομορφιές πάντως της διαδρομής σίγουρα θα σε ανταμοιψουν.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Φαγητό Σκαλωτη ή Παρανέστι. Τα χιλιόμετρα σίγουρα δεν είναι λίγα. Οι ομορφιές πάντως της διαδρομής σίγουρα θα σε ανταμοιψουν.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξέρω τι έχουν κανονίσει και τα παιδιά για το φαγητό.

Ας βγει το τελικό προγραμμα με τις ώρες πάνω κάτω να δούμε αν βγαίνει από εδώ.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Αν πάτε Φρακτό αξίζουν οι τρεις καταρράκτες το κακό είναι για να δείτε τον μεγάλο έχει ένα χιλιόμετρο πήγαινε και ένα έλα μe τα πόδια
 
Τελευταία επεξεργασία:

paulitos

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Παυλος Mαρ.
Μοτό
Yamaha XTZ1200 Super Tenere mod 11
Εγινε η προγραμματισμενη μας ονειρικη διαδρομη που εφτιαξε ο φιλος μας Κωστας...τα ειχε ολα ....δρομο....επαρχιακο δρομο...στροφιλικια.....off-road...(πως δεν πηραμε τους αξονες στο χερι!!!) και πολυ καλο φαγητοοοοο!!! (Παρανεστι).
Η διαδρομη που πηγαμε ηταν απο τοξοτες, αναβαση για παρατηρητηριο μετα καφεδακι Σταυρουπολη συνεχεια φραγμα θησαυρου...ψαξιμο καταρακτη....χαχαχαχα και μετα παρανεστι για μασα...Περασαμε τελεια ...παραθετω ενα δειγμα φωτο.

παρατηρητηριο....


Τα "τεμπη" μας...Νεστος


Γεφυρα κοντα στο φραγμα πλατανοβρυσης

ψαχνωντας τον καταρακτη!!!!


καπου...στο δασος!!!!




Φραγμα θησαυρου




οφφ ροαντ!!!! (εκει ζηλεψα τον Κωστα με καροο)


περνωντας το τουνελ....
 
Last edited by a moderator:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εχετε εκει!!!!!!πολυ ενδιαφεροντα μερη!!
ευχομαι με το καλο να τα πουμε και απο κοντα οσονουπω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ακουσα τα καλύτερα από τον Κώστα!!!Μπράβο και σίγουρα θα κάνουμε και μια βόλτα όλοι μαζί ξανα!!!Η τρελή ζέστη και κάτι μικρουποχρεώσεις με κράτησαν πίσω!!!
 
Top Bottom