ΠΟΔΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΓΙΑ VARADERO

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λοιπον παιδια λογω χωματινων ανησυχιων υπαρχει μια λυση για το varadero ΜΚ2 αλουμινενιας ποδιας.
1.βημα θα χρειαστω την βοηθεια οποιου εχει γνωστο με varadero MK3 δηλαδη 2007-2010 να φωτογραφισει τις βασεις τις ποδιας για να δω που πιανουν στον κινητηρα.
Οι βασεις ειναι 2 πισω αριστερα δεξια
Μια μπροστα στην αντλια βενζινης μονοκομματη.
Ευχαριστω.
Βημα βημα θα σας ενημερωνω.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μανο, το φιλαρακι μου ο Λευτερης "DakerDero" που ειχε Dero ΜκΙΙ (και νυν "Africa Boy" καθως εχει πια μια Africa RD07) ειχε φτιαξει μια εξαιρετικη αλουμινενια ποδια απο 3χλ αλουμινιο για το Dero του την οποια ειχε σχεδιασει σε προγραμμα CAD/CAM καθως ειναι πολιτικος μηχανικος. Η ποδια πουληθηκε μαζι με το Dero αλλα το σχεδιο υπαρχει. Μαλιστα καποτε ητανε να βαλουμε στα σκαρια μια παρομοια ποδια για το Alp 650 σαν το δικο μου (που ειχε επισης ο Λευτερης πριν το Dero) αλλα δεν αξιωθηκαμε ποτε. Δεν ξερω αν θα βοηθουσε το σχεδιο που ειχε φτιαξει ο Λευτερης, αν ναι πεσμου, ο Λευτερης δεν εχει πια καθολου χρονο αλλα θα μπορουσα να μεσολαβησω εγω για σχετικες πληροφοριες.

Βαζω παρακατω μια φωτο στην οποια φαινεται αρκετα καλα η ποδια απο ταξιδι που ειχαμε παει με τον Λευτερη στην Τουρκια/Ανατολια το καλοκαιρι του 2014.

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γίώργάρά σέ έύχάρίστώ άύτό τό varadero έίνάί ΜΚ3.
Αλλα ναι ενδιαφερομαι για το σχειδιο διαστασεις κτλ
Μανο, δικο μου λαθος, ειχα την εντυπωση οτι το μηχανακι του Λευτερη ητανε MkII αλλα οπως πολυ σωστα ειπες ειναι MkIII. Δυστυχως οι βασεις της ποδιας και το συνολικο σχεδιο ειναι διαφορετικα απο MkII σε MkIII, οποτε η σχεδιαση του Λευτερη δεν παιζει για το δικο σου.

Μιλησα με τον Λευτερη και μου ειπε οτι αν βγαλεις την ποδια και την πας σε καλο αλουμινα που δουλευει σχέδια στο computer - καθως τα αλουμινια κοβονται πια με laser - θα μπορεσει να σου βγαλει σχετικα ευκολα σχεδιο για ποδια (στη Λαρισα πιστευω πρεπει να υπαρχει τετοιος αλουμινας). Επισης τονισε να χρησιμοποιησεις αλουμινινιο τουλαχιστο 3χλ γιατι το μηχανακι ειναι βαριδι οταν βρισκει απο κατω και αλλιως θα στραβωνει σχετικα ευκολα, αυτος ειχε χρησιμοποιησει παχος 3.5χλ. Αυτα και τα λεμε αν χρειαστεις περισοτερες πληροφοριες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για ρίξε και ένα σύρμα στον Άλεξ στην Βέροια @Alex 660z μιας και η δουλειά του είναι παρεμφερής...
Και κάνει παπάδες εάν έχει χρόνο...:)
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για ρίξε και ένα σύρμα στον Άλεξ στην Βέροια @Alex 660z μιας και η δουλειά του είναι παρεμφερής...
Και κάνει παπάδες εάν έχει χρόνο...:)
Εχω μιλησει με τον Αλεξ στο παρελθον να πηγαινα εκει με τη μηχανη αλλα λιγο δυσκολο.
Τωρα αν εχω το σχεδιο κατι μπορει να γινει
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μανο, δικο μου λαθος, ειχα την εντυπωση οτι το μηχανακι του Λευτερη ητανε MkII αλλα οπως πολυ σωστα ειπες ειναι MkIII. Δυστυχως οι βασεις της ποδιας και το συνολικο σχεδιο ειναι διαφορετικα απο MkII σε MkIII, οποτε η σχεδιαση του Λευτερη δεν παιζει για το δικο σου.

Μιλησα με τον Λευτερη και μου ειπε οτι αν βγαλεις την ποδια και την πας σε καλο αλουμινα που δουλευει σχέδια στο computer - καθως τα αλουμινια κοβονται πια με laser - θα μπορεσει να σου βγαλει σχετικα ευκολα σχεδιο για ποδια (στη Λαρισα πιστευω πρεπει να υπαρχει τετοιος αλουμινας). Επισης τονισε να χρησιμοποιησεις αλουμινινιο τουλαχιστο 3χλ γιατι το μηχανακι ειναι βαριδι οταν βρισκει απο κατω και αλλιως θα στραβωνει σχετικα ευκολα, αυτος ειχε χρησιμοποιησει παχος 3.5χλ. Αυτα και τα λεμε αν χρειαστεις περισοτερες πληροφοριες.
Γιωργο εχω παρει τις βασεις της ποδιας του ΜΚ3 οι οποιες μπαινουν στο ΜΚ2 οποτε το σχεδιο της ποδιας του φιλου σου θα προσαρμοστει οποτε κανονισε αν μπορει να μας δωσει το σχεδιο θα βοηθησει πολυ..
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μανο εχουμε τωρα το σχεδιο, κανονισε με τον Alex :ok:
Βασεις ετοιμες βαμμενες .Τωρα σειρα εχει το σχεδιο μετρηση κτλ.
Ευχαριστω και παλι
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ε ΝΑΙ!!!!!!
Λοιπον η ποδια ετοιμαστηκε με τη βοηθεια καλων φιλων και τοποθετηθηκε.
Θα ευχαριστησω Γιωργο xlgeorge και το φιλο του που εχει δημιουργησει το σχεδιο
Γεωργαλα Γ.
Πολιτικο Μηχανικο
Γιαννη απο Ναυπακτο
Και τους φιλους μου Σωκρατη Περικλη οπου εχουν μηχανουργειο.
Μετα απο πολυ ψαξιμο αρκετα χρονια θα ελεγα οι επιλογες για αλουμινιου ποδια ειναι οι εξης για τα VARADERO.
MK1 : μπαινει η Ποδια του africa twin750 με λιγο κοψιμο εχει λιγο παιδεμα.
ΜΚ2:
Πρεπει να ψαξουμε την βαση μπροστα απο την αντλια του ΜΚ3 η οποια κουμπωνει ακριβως στο ΜΚ2
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Υπέροχη είναι Μάνο μπράβο σε όλους σας!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγώ πάντως δεν θα την έβαφα
Θα γδαρθει γρήγορα και θα φενεται άσχημο
Θεωρώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγώ πάντως δεν θα την έβαφα
Θα γδαρθει γρήγορα και θα φενεται άσχημο
Θεωρώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλα το λες αλλα αλουμινιο δεν μου πολυ παει με το μαυρο DERO στο ματι.
Οποτε με ενα σπρευ ακρυλικο το περνας οποτε χρειαστει για τα γδαρσιματα η κανεις ηλεκτροστατικη αλλα το θεωρω πεταμενα λεφτα για την ποδια που θα κοπανιεται συνεχως.
Πατεντα value for money ειναι δεν τρεχει τιποτα...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Καλά ναι σίγουρα
Κουβεντα να να γίνεται
Προσωπικά μ αρέσει το αλουμίνιο στις ποδιές


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Φίλε Μάνο σόρρυ αλλά αυτήν την περίοδο είμαι πολύ πιεσμένος και δεν μπορούσα να ασχοληθώ με την ποδιά σου...
Χαίρομαι που την έφτιαξες !!!
Τώρα δεν θα φοβάσαι τίποτα στα βουνά...
(Όχι ότι φοβόσουν και κάτι, σφεντόνα το πας το εργαλείο!!)



Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Φίλε Μάνο σόρρυ αλλά αυτήν την περίοδο είμαι πολύ πιεσμένος και δεν μπορούσα να ασχοληθώ με την ποδιά σου...
Χαίρομαι που την έφτιαξες !!!
Τώρα δεν θα φοβάσαι τίποτα στα βουνά...
(Όχι ότι φοβόσουν και κάτι, σφεντόνα το πας το εργαλείο!!)



Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το καταλαβα φιλαρακι κανενα προβλημα βρες εσυ χρονο για βολτα στα βουνα και τα υπολοιπα γινονται....[/QUOTE]
 
Top Bottom