Πάτρα-Άγραφα-Λίμνη Πλαστήρα 2015!!!

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Ναι ναι πολύ καλά διαβάσατε 2015!
Μετά από αμέτρητες διαδρομές εντός μία εκτός συνόρων, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ανεβάσω κι εγώ ένα θέμα σχετικά με ένα σόλο ταξίδι/εμπειρία ζωής (και ποιο δεν είναι εμπειρία ζωής θα μου πείτε), μιας και την αλλη βδομμάδα κλείνει ένας χρόνος από την πραγματοποίησή του και η νοσταλγία είναι μεγάλη.
Η διαδρομή της πρώτης μέρας χοντρικά ήταν αυτή

και για την ώρα σας έχω μόνο ένα teaserάκι


Μείνετε συντονισμένοι!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Ποτε θα σε δουμε ρε φιλαρακι ;
Επειδή δεν πολυμπορώ τις ζέστες, θα βγάλω το καλοκαίρι εδω πάνω που είναι δροσερά κι από Σεπτέμβρη βλέπουμε! Τη μηχανή την έχω ακόμα οπότε θα παίξει και βολτούλα οπωσδήποτε!
 

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Τριήμερο Αγ. Πνεύματος όπως τώρα καλή ώρα και δρόμο παίρνω δρόμο αφήνω, μόνος συντροφια με το ΚΤΜι μου.
Το πλάνο ήταν Πάτρα-Άγραφα-Λίμνη Πλαστήρα, διανυκτέρευση Καρδίτσα για τσίπουρα με καλή παρέα και επιστροφή από Λουτρά Σμοκόβου-Καρπενήσι-Προυσσό-Θέρμο-Ναύπακτο.
**Μικρή διόθωση: Η διαδρομή μέχρι το Καρπενήσι στο "πήγαινε" ήταν από Αγρίνιο και όχι από Θέρμο-Προυσσό που δείχνει ο χάρτης.**

Το Δρομολόγιο προέβλεπε έξοδο από τον κεντρικό δρόμο λίγο πρίν την Ανατολική Φραγκίστα. Μην γνωρίζοντας όμως εάν υπάρχει βενζινάδικο κάπου κοντά και μην θέλοντας να το ρισκάρω, έκανα κάποια χιλιόμετρα παραπάνω μέχρι το Καρπενήσι προκειμένου να φουλάρω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Τελικά λιγο μετά την εν λόγω διακλάδωση υπήρχε πρατήριο βενζίνης αλλά Better Safe than Sorry που λένε και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Λίγα χιλιόμετρα μετά και η περιπέτεια ξεκινά!!!


Στα μισά της διαδρομής μικρή στάση για να χαμηλώσω την πίεση στα ελαστικά και για να κλειδώσω την ζελατίνα στη χαμηλή θέση.

Και να επιτέλους μετά από ένα μισάωρο περίπου (ναι το ξέρω σαν κότα πήγαινα!!!) τα ηρωικά Άγραφα!!!


OOOppppsss!!! Μπήκε και λίγο το χέρι μου μπροστα!!!:sorry::sorry::sorry:



Γράφει ωραία το άτιμο εεεε????

 

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Μικρή στάση στο εν λόγω σημείο για νεράκι και τις απαραίτητες διατάσεις και συνεχίζουμε.
Το βίντεο που ανέβασα ως teaser ξεκινάει ακριβώς έξω από τα άγραφα οπότε παρακάτω παραθέτω μόνο κάποιες φωτογραφίες από τη συγκεκριμένη διαδρομή



Αγναντεύοντας τις βουνοκορφές!







Δεν το πολυέχω με τις πανοραμικές οπότε σχολιάζετε ελεύθερα!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ασε τις πανοραμικες και βαλε καμμια σακουλα με οξυγονο απο κει πανω...Το ΚαΤεΜι θελει χωματινο ρεειιιιιιι!!!Να πηγαινει πετωντας μονο του ειδικα σε τετοια μερη
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Τι ομορφα μερη!!!!βιντεακια!!!! κ πανοραμικες!!!! μηχανή!!!απολαυση.Οσον αφορα την μουσικη πολύ καλη επιλογή,μας εχει φαει το METALO:DK ACDC.
Ωραιος ο Στεφανος :):ok:
 

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Κάποια στιγμή ο ανήφορος τελειώνει και μετά από κάποια χιλιόμετρα σε ένα ας το πούμε οροπέδιο αρχίζω να κατηφορίζω προς Λίμνη Πλαστήρα

Το οροπέδιο που λέγαμε...


@ΛΕΩΝΙΔΑΣ Συγγνώμη για την απότομη αλλαγή στη μουσική επένδυση!

Αν και είχα δύο χάρτες πάνω μου, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη σχετικά με το ποιά διαδρομή ακολούθησα και πως τελικά εφτασα στη Λίμνη!


Ο Κατήφορος!





Λίμνη Πλαστήρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Μετά από διανυκτέρευση στη φιλόξενη Καρδίτσα το επόμενο πρωί πήρα το δρόμο της επιστροφής από Λουτρά Σμοκόβου και εν συνεχεία από τα πανέμορφα βουνά και δάση της Ευρυτανίας. Δεν σας κουράζω άλλο με βιντεάκια, μια δυο φωτογραφίες και κλέινουμε.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας, ήταν το πρώτο μου οδοιπορικό σε μοτοφόρουμ!

Αφήνοντας το Σμόκοβο.


Αθάνατη Ευρυτανία!!!
 

DIMITRIS1964

Μέλος
Περιοχή
Αμαλιαδα
Όνομα
DIMITRIS AMALIADA
Μοτό
R1200GS 2006 ADV
Γιατι και εγω το 1996 ειχα παει απο Αγραφα-Μουχα-Φλαμπουραρι-Βοβουσα-Σαμαρινα απο χωμα..Εκπληκτικη εμπειρια!!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλοριζικος στα συγγραφικα κ καλοταξιδος γενικοτερα,ο δρομος που κατεβηκες απο τη Μορφοραχη(το οροπεδιο οπως το λες) ειναι ο κεντρικος που βγαζει στο Ανθηρο κι απο κει στη λιμνη.

adv phone
 

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Γιατι και εγω το 1996 ειχα παει απο Αγραφα-Μουχα-Φλαμπουραρι-Βοβουσα-Σαμαρινα απο χωμα..Εκπληκτικη εμπειρια!!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ένα μηνα πριν (Τριήμερο Πρωτομαγιας 2015) ερχομενος απο Θεσσαλονίκη προς Γιάννενα έκανα το Γρεβενα-Μηλια-Λιμνη Αωου- Φλαμπουράρι-Βοβούσα.
Άλλη επική διαδρομή και αυτή!
Έχω κάποιο υλικό και ίσως το ανεβάσω σύντομα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στεφ...σιδεροκεφαλος στα οδοιπορικα και αφου σου πηρε την παρθενια το ADVride στο συγγραφικο,ειναι σιγουρο οτι θα ακολουθησουν κι αλλα και ...γουσταρουμε ολοι...:)
Χαιρομαι που τελικα δεν το εστειλες το ΚαΤεΜι και βολταρεις μαζι του...Keep riding κ μονο χαμρνος δεν θα εισαι;)
 

Stefanakis

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
KTM 1190adv
Στεφ...σιδεροκεφαλος στα οδοιπορικα και αφου σου πηρε την παρθενια το ADVride στο συγγραφικο,ειναι σιγουρο οτι θα ακολουθησουν κι αλλα και ...γουσταρουμε ολοι...:)
Χαιρομαι που τελικα δεν το εστειλες το ΚαΤεΜι και βολταρεις μαζι του...Keep riding κ μονο χαμρνος δεν θα εισαι;)
Φίλε Μάθο δυστυχώς δε βολτάρω για την ώρα. Αν ολα πάνε καλά το ΚΤΜ θα περάσει με φορτωτική τη θάλασσα τησ Μάγχης και τα οδοιπορικά θα συνεχιστούν στην κατηγορία: "Δρόμοι Εκτός Ελλάδας" !!!
 
Top Bottom