Παροχή πρώτων βοηθειών

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αντιγραφω απο το
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Paroxh-prwtwn-bohtheiwn_131388.asp


Eιδικά στα αστικά κέντρα, τα ατυχήματα με μοτοσικλέτες είναι δυστυχώς φαινόμενο συχνό. Με δεδομένο ότι οι πιθανότητες τραυματισμού του αναβάτη είναι πολλές, οφείλουμε να γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα, προκειμένου να είμαστε σε θέση να βοηθήσουμε τον αναβάτη - εφ όσον χτυπήσει και φυσικά να διαφυλάξουμε ότι όλα θα γίνουν με ασφάλεια.

Το προειδοποιητικό τρίγωνο.Πριν κάνουμε το οτιδήποτε, από τη στιγμή που θ αντιληφθούμε ότι ο οδηγός της μοτοσικλέτας βρίσκεται στο έδαφος, πρέπει να τοποθετήσουμε το σχετικό προειδοποιητικό τρίγωνο, τουλάχιστον σε 100 μέτρα απόσταση από τον πεσμένο άνθρωπο, προκειμένου να μην τον χτυπήσει κάποιο διερχόμενο όχημα.

Τηλέφωνο στο 166 και στην Αστυνομία.Επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις κάθε δευτερόλεπτο είναι κρίσιμο για την υγεία ενός ανθρώπου, ακόμη και αν θεωρούμε ότι ο οδηγός της μοτοσικλέτας δεν έχει χτυπήσει πολύ, πρέπει να ειδοποιήσουμε αμέσως ένα νοσοκομειακό.

Ανοίγουμε το κράνος, αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ.Αφού προσεγγίσουμε τον πεσμένο μοτοσικλετιστή, αρχικά πρέπει νανοίξουμε τη ζελατίνα του κράνους, προκειμένου να μπορεί ν αναπνεύσει καλύτερα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να προσπαθήσουμε να βγάλουμε το κράνος, γιατί αν έχει τραυματιστεί στην περιοχή του αυχένα, εμείς μπορεί να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα. Η διαδικασία αυτή απαιτεί ειδική εκπαίδευση, που μόνο οι τραυματιοφορείς διαθέτουν.
Ελέγξτε το στόμα και τη γλώσσα.Από το χτύπημα και την πτώση, ενδεχομένως στο στόμα του πεσμένου μοτοσικλετιστή να πήγε κάτι από το κράνος που έσπασε. Για να τον βοηθήσουμε, ελέγχουμε, λοιπόν, αν κάτι εμποδίζει την αναπνοή, συμπεριλαμβανομένης και της γλώσσας του, που ίσως έχει γυρίσει. Στην περίπτωση αυτή δοκιμάζουμε να την τραβήξουμε προς τα έξω. Προσοχή όμως, γιατί χρειάζεται πολύ μεγάλη μυική δύναμη και αν δεν είμαστε σίγουροι ότι μπορούμε να το πράξουμε σωστά, καλύτερα να το κάνει κάποιος άλλος.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ενδιαφέρον...
Αχρείαστο ελπίζω να είναι...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
θεωρω πως ολοι οι συνηδειτοποιημενοι μοτοσυκλετιστες,θα πρεπει να κανουν καποια μαθηματα πρωτων βοηθειων.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
θεωρω πως ολοι οι συνηδειτοποιημενοι μοτοσυκλετιστες,θα πρεπει να κανουν καποια μαθηματα πρωτων βοηθειων.
Και οχι μνο οι μοτοσυκλετιστες οπως πολυ σωστα ειπες,αλλα ολοι πρεπει να ξερουν καποια πραγματα σχετικα με τις πρωτες βοηθειες. Πιστεψε με καποια πραγματα που εμαθα στον στρατο λογω ειδικοτητας σχετικα με πρωτες βοηθειες, χρειαστηκα 2 φορες στν ζωη μου και ειμαι πολυ περηφανος για αυτο γιατι στην δευτερη εσωσα τον καλυτερο μου φιλο..και κουμπαρο..
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Σαφως και ολοι αλλα ειδικα εμεις που προωθουμε και την ασφαλεια μας,χρησιμοποιωντας εξοπλισμο ασφαλειας.
Εκανα τα σεμιναρια πρωτων βοηθειων του ερυθρου σταυρου προσφατα και καταλαβα οτι δεν ηξερα σχεδον τιποτα,ακομα και για απλα πραγματα.

Στάλθηκε από το GT-I8200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Στην συναντηση του Macedonia "On the shores of 6 lakes",στην Πτολεμαιδα βρεθηκαμε περιπου 300 μοτοσυκλετιστες.Διπλα μας διασωστες δινανε δωρεαν μαθηματα πρωτων βοηθειων.Μιλαμε για οργανωμενα πραγματα,φυλλαδια,ομοιωματα ανθρωπων,ενημερωση κλπ.

Ουτε που γυρισαμε να τους κοιταξουμε.Μας δωθηκε μια πρωτης ταξεως ευκαιρια και ουτε που τους κοιταξαμε.Κακως επρεπε να το εκμεταλευτουμε.....

Φυσικα ολοι ειχαμε γραψει χιλιομετρα,αρκετοι σε σχετικα ακραιες καταστασεις,αλλα και παλι κακως που χασαμε την ευκαιρια.
 

paramedic

Μέλος
Περιοχή
Αττική
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord RRR
Ελέγξτε το στόμα και τη γλώσσα.Από το χτύπημα και την πτώση, ενδεχομένως στο στόμα του πεσμένου μοτοσικλετιστή να πήγε κάτι από το κράνος που έσπασε. Για να τον βοηθήσουμε, ελέγχουμε, λοιπόν, αν κάτι εμποδίζει την αναπνοή, συμπεριλαμβανομένης και της γλώσσας του που ίσως έχει γυρίσει., Στην περίπτωση αυτή δοκιμάζουμε να την τραβήξουμε προς τα έξω. Προσοχή όμως, γιατί χρειάζεται πολύ μεγάλη μυική δύναμη και αν δεν είμαστε σίγουροι ότι μπορούμε να το πράξουμε σωστά, καλύτερα να το κάνει κάποιος άλλος.
Αυτός που το έγραψε αυτό αποκλείεται να ξέρει απο πρώτες βοήθειες. Αν ξέρει και το έγραψε έτσι τότε να κάτσει να ξαναδιαβάσει τα βιβλία του.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αυτός που το έγραψε αυτό αποκλείεται να ξέρει απο πρώτες βοήθειες. Αν ξέρει και το έγραψε έτσι τότε να κάτσει να ξαναδιαβάσει τα βιβλία του.
Eγω απλα αντιγραφω.Οσοι εισαστε σχετικοι με το αντικειμενο μας λετε που διαφωνειται και γιατι,για να ξεστραβωθουμε και οι υπολοιποι.
 

paramedic

Μέλος
Περιοχή
Αττική
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord RRR
Το ξέρω ότι αντιγραφεις μιας και το έχεις αναφέρει κιόλας βρε.
Η γλώσσα πολύ κακως έχει επικρατήσει στην κοινή γνώμη ότι "γυρνάει". Προσπαθήστε να το κάνετε μόνοι σας και θα δείτε ότι είναι αδύνατον.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι αν χαθεί η μυικος τόνος από τις χ,ψ αιτίες η γλώσσα "πέφτει" πίσω και φράζει τον αεραγωγό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναπνευσει ο πάσχων.
Φυσικά και δεν χειαζεται μεγάλη μυϊκή δύναμη για να την τραβήξεις μπροστά και πάλι απλά να ξέρεις την σωστή κίνηση επαναφοράς της κάτω γνάθου ώστε να ανοίξει και πάλι ο αεραγωγός.
Πας πίσω από το πάσχων και τοποθετείς τα χέρια σου στοαν αυχένα και στην κατω γνάθο. Τραβάς την γνάθο κατω και έξω και αμέσως έχουμε και την ανάταξη της γλώσσας μια και ουσιαστικά κανεις υπερεκταση της κεφαλής. Αυτή είναι και η θεση που βάζουν οι αναισθησιολόγοι τον ασθενή για διασωλήνωση. Γράφω από κινητό τώρα και δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία αλλα αν βρω όταν ειμαι σε υπολογιστή θα βάλω για να καταλάβετε την θέση και την κίνηση.
Γενικά οι πρώτες βοήθειες είναι εύκολες και καλό θα ήταν να μπορέσει κάποιος να μάθει 2-3 παραγματα που μπορεί να σωσουν την ζωή ενός φίλου,συγγενή,συναδελφου κλπ αλλά πρώτα πρέπει να γίνει ένα θεωρητικό μάθημα και μετά ένα πρακτικό για να εξοικειωθεί με την διαδιακασια.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το ξέρω ότι αντιγραφεις μιας και το έχεις αναφέρει κιόλας βρε.
Η γλώσσα πολύ κακως έχει επικρατήσει στην κοινή γνώμη ότι "γυρνάει". Προσπαθήστε να το κάνετε μόνοι σας και θα δείτε ότι είναι αδύνατον.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι αν χαθεί η μυικος τόνος από τις χ,ψ αιτίες η γλώσσα "πέφτει" πίσω και φράζει τον αεραγωγό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναπνευσει ο πάσχων.
Φυσικά και δεν χειαζεται μεγάλη μυϊκή δύναμη για να την τραβήξεις μπροστά και πάλι απλά να ξέρεις την σωστή κίνηση επαναφοράς της κάτω γνάθου ώστε να ανοίξει και πάλι ο αεραγωγός.
Πας πίσω από το πάσχων και τοποθετείς τα χέρια σου στοαν αυχένα και στην κατω γνάθο. Τραβάς την γνάθο κατω και έξω και αμέσως έχουμε και την ανάταξη της γλώσσας μια και ουσιαστικά κανεις υπερεκταση της κεφαλής. Αυτή είναι και η θεση που βάζουν οι αναισθησιολόγοι τον ασθενή για διασωλήνωση. Γράφω από κινητό τώρα και δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία αλλα αν βρω όταν ειμαι σε υπολογιστή θα βάλω για να καταλάβετε την θέση και την κίνηση.
Γενικά οι πρώτες βοήθειες είναι εύκολες και καλό θα ήταν να μπορέσει κάποιος να μάθει 2-3 παραγματα που μπορεί να σωσουν την ζωή ενός φίλου,συγγενή,συναδελφου κλπ αλλά πρώτα πρέπει να γίνει ένα θεωρητικό μάθημα και μετά ένα πρακτικό για να εξοικειωθεί με την διαδιακασια.
Για δωσε και φωτο και τπτ αλλα!!!
Εσυ πρεπει να ξέρεις !!
Το λεει και το ονομα σου !!!
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Συμφωνώ απόλυτα πως οι τεχνικές πρώτων βοηθειών είναι τόσο σημαντικές και εάν γίνουν σωστά μπορεί να σώσουν μια ζωή. Από την άλλη στην απεγνωσμένη μας προσπάθεια να σώσουμε κάποιον εάν κάνουμε λάθος ενέργειες μπορεί να τον καθηλώσουμε σε αναπηρικό καροτσάκι για μια ζωή ή ακόμη και να τον σκοτώσουμε. Οι γνώσεις μου στο αντικείμενο θεωρώ πως είναι ελλιπείς και δεν θέλω αν επεκταθώ. Πάντως η άποψή μου είναι πως όποιος δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις εάν δει κάποιον τραυματία ξαπλωμένο στον δρόμο εάν δεν κινδυνεύει η ζωή του από παράγοντες όπως φωτιά στο όχημα του που θα μπορούσε να τον κάψει ή είναι στη μέση του οδοστρώματος, νύχτα, και μπορεί να τον παρασήρει κάποιο διερχόμενο όχημα καλύτερα να μην τον αγγίξει καθόλου μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ. Ίσως ακούγεται σκληρό αλλά με το να κάνουμε βεβιασμένες ενέργειες δε σημαίνει πως θα σωθεί ο τραυματίας και ούτε κι εμείς θα γίνουμε ήρωες...

Επίσης για όσους δεν το γνωρίσουν, καλό θα ήταν στα φαρμακεία που συνηθίζουμε να κουβαλάμε μαζί μας σε βόλτες, ταξίδια, αυτοκίνητο κτλ. καλό θα ήταν να συμπεριλάβουμε έναν "αιμοστατικό επίδεσμο". Δεν θέλω να διαφημίσω κάποια εταιρία και γι`αυτό δεν βάζω link. Πραγματικά όμως όποιος ακούει για πρώτη φορά τις λέξεις αυτές ας κάνει μια αναζήτηση στο google να δει περι τίνος πρόκειται!
Υπάρχουν αιμοραγίες που μπορεί να σκοτώσουν ακόμη και μετά από 24 ώρες και άλλες που χρειάζονται μονάχα 2-3 λεπτά!

Μακρυά από όλους μας και αχρείαστα να είναι όλα αυτά!
 
Top Bottom