Πασχαλινή Χιονισμένη.

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όσο απίστευτο και αν ακούγετε, τις προηγούμενες μέρες εδώ στη Κρήτη έκανε 2-3 μέρες ένα καλό χιονιά πάλι! Το χιόνι ξεκίνησε από υψόμετρο μόλις 1000+ μέτρων και μέρη όπως το Κρουσανιώτικο Λιβάδι είναι ντυμένα στα άσπρα. Η βόλτα ήταν ταχύτατη, να προλάβουμε να ρουφήξουμε εικόνες και να ευχαριστηθούμε οδήγηση. Ελάχιστες φωτογραφίες λοιπόν από εμένα, λίγες ακόμα που θα βάλει ο Παύλος

Πάνω από τον Κρουσώνα, φτάσαμε όλο χώμα. Ακόμα και στα κομμάτια όμως της ασφάλτου, όπου βρίσκαμε, κάναμε μερικές εξορμήσεις "εκτός"





Λίγο πριν μπούμε για τα καλά στο Λιβάδι, σταματάμε για κούμπωμα μπουφάν. Πολύ κρύο και τα πρώτα χιόνια είναι εδώ. Όλο το Δεκέμβρη εδώ δεν είχε τίποτα, άλλες χρονιές ίσα που μένει χιόνι για λίγες μέρες, και φέτος έχουμε χιόνι ακόμα και μέσα Απριλίου; Και φρέσκο μάλιστα;



Ο δρόμος Λιβάδι προς Νίδα είναι ανοικτός. Έχει χιόνια αλλά κάποια 4χ4 που πέρασαν το έλιωσαν δημιουργώντας καθαρά λούκια με τις ρόδες τους. Περνάει από χιόνι αλλά έχει ΠΑΡΑ πολλά νερά και λάσπες!

Καμία φώτο από τη διαδρομή, μόνο όταν κάναμε στάση στο δρόμο Ανώγεια - Νίδα βγάλαμε μερικές.


Αν προσέξετε, στην παρακάτω φωτογραφία, το μηχανάκι δε στηρίζεται στο σταντ παρά μόνο στο χιόνι! Μόνο στη καρδιά του χειμώνα γίνεται αυτό σε τέτοιο χαμηλό (1200 μέτρα περίπου) υψόμετρο



Στο καθαρό κομμάτι γης δίπλα στις πινακίδες μπαίνουμε και λυσσάμε! Όλα ήταν άσπρα ενώ τώρα θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο!



Η βόλτα συνεχίζεται με μία στάση μέσα από το Δάσος της Ρούσας Λίμνης (Δεν έχει λίμνη, κοιλάδα είναι και έτσι όπως είναι τα φύλα των Ασφένταμων είναι κόκκινα, ειδικά το φθινόπωρο, μοιάζει με κόκκινη λίμνη)



Η βόλτα τελειώνει ουσιαστικά στο οροπέδιο του Στρούμπουλα όπου συναντάμε τον φίλο Παναγιώτη με το θηριώδες Jeep του να κάνει ακροβατικά.





Τέλος και αυτή η βόλτα από εμένα, ο Παύλος τώρα θα προσθέσει μερικές ακόμα φωτογραφίες αργότερα :)

Άντε...

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ο Παύλος πήρε νέα φωτογραφική και μιας και ακόμα μαθαίνει, είπα να τις ανεβάσω εγώ για αυτή τη φορά:

Σανατόριο στο Λουτράκι. Κάπου το 1920 ξεκίνησε να φτιάχνεται, ποτέ δεν ολοκληρώθηκε.








Λίγο ψηλότερα από το Λιβάδι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όσο το παιχνίδι συνεχίζεται κάτω, εγώ είπα να σκαρφαλώσω σε κοντινό λόφο να δω τη θέα. Έχω ξανανέβει, δεν ασχολήθηκα πολύ πολύ.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ο Παύλος που με είδε από μακριά, ζήλεψε, ανέβηκε και έβγαλε μερικές και αυτός.













Μεγιά Παύλο για τη μηχανή και με το καλό στην επόμενη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρά σας έκατσε το χιονακι. .:D
Και μένα καλά μου έκατσε, να βλέπω τέτοιες εικόνες γυρνωντας το αρνι....:friendship:
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Δικές μου είναι αυτές οι φωτογραφίες;;;;; Δεν το πιστεύω!!!!
Πέρα της πλάκας, να ναι καλά ο The Doctor που μου σύστησε και προμήθευσε την νέα φωτογραφική μηχανή, καθώς και ο Markas που τις επεξεργάστηκε και με εβγαλε από τον κόπο και τις ανέβασε κιόλας!
Και παραλίγο να μην πάω στη βόλτα, με ξυπνήσαν 9 :sleep: να μου πούνε ότι η αναχώρηση ήταν 10...:mad:
Πήραμε με τη δόση μας και για αυτή τη βδομάδα, εν αναμονή της επόμενης με το καλό!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ωραια φαση, χιονι απο την Κρητη μεσα Απριλιου!
Κάποια στιγμή, ίσως και πρωτομαγιά, θα κάνουμε καμία κατασκήνωση, έτσι για την υποδοχή της άνοιξης. Θαρρώ πως ότι χιόνια δεν φάγαμε στη χειμερινή, θα τα φάμε τώρα στην ανοιξιάτικη.
Παλαβός καιρός. Σκέψου πως κάποια από τα μέρη που περάσαμε πέρσι 25 Μαρτίου, προχτές ήταν χιονισμένα, μέσα Απρίλη!!!
 
Top Bottom