Περίεργο τακα τακα

kazaven

Μέλος
Όνομα
Βενος
Μοτό
Africa twin
Όπως λέει και ο τίτλος τον τελευταίο καιρό ακούω ένα τακα τακα από την μηχανή όταν δουλεύει στο ρελαντί. Όταν πάτα το συμπλεκτη εξαφανίζεται. Όταν τον αφήνω το ακούω πάλι. Τι μπορεί να είναι? Η μότο είναι αφρικα 2002.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
κατι στο σαζμαν???????????
στο μαστορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εγω ειμαι τελειως αναρμοδιος αλλα οπως και να ειναι κρατα 300 ευρω μαζι με τα εργατικα τιποτα λαδια και οτι αλλο βρεθει εκει γυρω προς φιαξιμο!!!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
εγω ειμαι τελειως αναρμοδιος αλλα οπως και να ειναι κρατα 300 ευρω μαζι με τα εργατικα τιποτα λαδια και οτι αλλο βρεθει εκει γυρω προς φιαξιμο!!!!!
Βάλε κάτι ακόμη μάστορα. 500€ όλα μαζί, αλλά το πιο πιθανό είναι να μη χρειαστεί να το φτιάξεις ποτέ. Επίσης, αμφιβάλλω αν κυκλοφορεί εκεί έξω παλιά αφρικα που δεν βαράει η καμπάνα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Βάλε κάτι ακόμη μάστορα. 500€ όλα μαζί, αλλά το πιο πιθανό είναι να μη χρειαστεί να το φτιάξεις ποτέ. Επίσης, αμφιβάλλω αν κυκλοφορεί εκεί έξω παλιά αφρικα που δεν βαράει η καμπάνα.

....και HONDA γενικοτερα
 

kazaven

Μέλος
Όνομα
Βενος
Μοτό
Africa twin
Δεν ακούγεται πολύ δυνατά..... Αλλά το ακούω. Απ ότι κατάλαβα δεν είναι πολύ σοβαρό. Οπότε πάω στο μάστορα για γνωματευση και βλέπουμε.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καμπάνα δίσκων συμπλέκτη :)
:yes:
Βάλε κάτι ακόμη μάστορα. 500€ όλα μαζί, αλλά το πιο πιθανό είναι να μη χρειαστεί να το φτιάξεις ποτέ. Επίσης, αμφιβάλλω αν κυκλοφορεί εκεί έξω παλιά αφρικα που δεν βαράει η καμπάνα.
Και :l2:


Πασίγνωστο κ δεδομένο "θέμα" των ΑΤ.
Κάποια βαράνε ελάχιστα ,κάποια ανεκτά ,κάποια πολύ.
Αν είσαι στην 3η κατηγορία ,αυτό σημαίνει πεσμένα ή κ πιθανά σπασμένα ελατήρια ,καθώς κ έντονη φθορά των εξαρτημάτων που αποτελούν την "καμπάνα" ,με αποτέλεσμα τζόγο μεταξύ τους και ΤΑΚΑ-ΤΑΚΑ.

Το ,σε ποιά φάση ανήκεις ,μπορεί να στο πεί κάποιο έμπειρο αυτί.(αρκεί να εμπιστεύεσαι οτι δεν θα σε "φάει")
Το τί ακριβώς χρειάζεται για να φτιαχτεί ,μόνον με εσωτερική επέμβαση (λύσιμο) μπορεί να αποφανθεί κάποιος.
Αν θέλεις ολοκληρωμένη λύση ,τότε είναι ακριβή υπόθεση ,όπως πολύ σωστά λέει πιό πάνω κι ο Παντελής.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
:yes:

Και :l2:


Πασίγνωστο κ δεδομένο "θέμα" των ΑΤ.
Κάποια βαράνε ελάχιστα ,κάποια ανεκτά ,κάποια πολύ.
Αν είσαι στην 3η κατηγορία ,αυτό σημαίνει πεσμένα ή κ πιθανά σπασμένα ελατήρια ,καθώς κ έντονη φθορά των εξαρτημάτων που αποτελούν την "καμπάνα" ,με αποτέλεσμα τζόγο μεταξύ τους και ΤΑΚΑ-ΤΑΚΑ.

Το ,σε ποιά φάση ανήκεις ,μπορεί να στο πεί κάποιο έμπειρο αυτί.(αρκεί να εμπιστεύεσαι οτι δεν θα σε "φάει")
Το τί ακριβώς χρειάζεται για να φτιαχτεί ,μόνον με εσωτερική επέμβαση (λύσιμο) μπορεί να αποφανθεί κάποιος.
Αν θέλεις ολοκληρωμένη λύση ,τότε είναι ακριβή υπόθεση ,όπως πολύ σωστά λέει πιό πάνω κι ο Παντελής.
μιλα ρε γατο στον κοζμο !!!!!!!!
ακομα λιγο και θα σε επαιρνα τηλεφωνο να μου πεις τι να γραψω στο νημα!!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ολες οι Αφρικανες βαρανε καμπανα,οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται καν με το θεμα.

Το κανει συνεχεια η μονο στο πρωτο ξεκινημα?
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Όταν ανέβει η θερμοκρασία πολλές φορές δεν ακούγεται ή ακούγεται λίγο

Sent from my MI 5 using Tapatalk
μην ασχολεισαι καθολου,αν πας σε μαστορους θα σου πουνε να την φτιαξεις επειγοντως για να βγαλουνε κανα φραγκο...
οταν θα κανει παντου (ρελαντι,γκαζωμενος,με συμπλεκτη η χωρις,ζεστο,κρυο) σαν τενεκες ξεγανωτος,τοτε να πας για επισκευη.
και να ξερεις και τοτε επισκευαζεται,δηλ. δεν χρειαζεται αντικατασταση....
 

kazaven

Μέλος
Όνομα
Βενος
Μοτό
Africa twin
Ευχαριστώ παίδες. Πάντως αν υπάρχει κανένα καλό αυτί στη Θεσσαλονίκη και δεν βαριέται. Μπορώ να την φέρω να την ακούσει.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
μιλα ρε γατο στον κοζμο !!!!!!!!
ακομα λιγο και θα σε επαιρνα τηλεφωνο να μου πεις τι να γραψω στο νημα!!!!
Kαι για δεν πήρες ωρέ Πλί ; ... Θα'ταν ευκαιρία να τα πούμε κιόλαS. :D

Ευχαριστώ παίδες. Πάντως αν υπάρχει κανένα καλό αυτί στη Θεσσαλονίκη και δεν βαριέται. Μπορώ να την φέρω να την ακούσει.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Βασικά ,όπως στα είπε ο μαστροΚλούνης ( @christof40 ) είναι τα πράγματα ,οπότε ,χαλάρωσε.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Το Steed του γείτονα, βαράει καμπάνα από τότε που ήρθε από Ιαπωνία πριν καμιά 20αριά χρόνια...
Δεν τον είδα να αγχώνεται, μια χαρά το ξεσκίζει το μηχανάκι όλα αυτά τα χρόνια και με σέρβις για τα πανηγύρια.

ΥΓ, το ίδιο μoτέρ είναι με το Africa :D και by the way με 2-3 τύπους μοτέρ την έχει βγάλει η Honda ζάχαρη, καμιά 50αριά χρόνια ;)
Και επειδή η τεχνολογία είναι φίλη μας και τη σήμερον ημέρα η πληροφορία μοιράζεται, δύο βιντεάκια για να καταλάβεις τι προκαλεί τον θόρυβο της καμπάνας
και πως θεραπεύεται...Φάε λοιπόν τα λεφτά σου σε βόλτες...


 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
λοιπον....
εχω επισκευασει την καμπανα 2 φορες....
την πρωτη φορα ηταν καπου στα 60000χλμ...
την δευτερη φορα ξεκινησε να βαραει γυρω στα 140000χλμ....
την εγραψα στα π@π@κι@ μου ....
την εφτιαξα στα 190000χλμ....
τωρα εχω καπου 230000χλμ....
ξαναβαραει......καποια στιγμη πρεπει να την αλλαξω...

οποτε μην αγχωνεσαι......
αλλα και μην την παρατας βεβαια....
επισκευασε την....



σημ. οποιος βρει αφρικα που δεν βαραει η καμπανα,θα ηθελα να τον γνωρισω...:laugh::laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
λοιπον....
εχω επισκευασει την καμπανα 2 φορες....
την πρωτη φορα ηταν καπου στα 60000χλμ...
την δευτερη φορα ξεκινησε να βαραει γυρω στα 140000χλμ....
την εγραψα στα π@π@κι@ μου ....
την εφτιαξα στα 190000χλμ....
τωρα εχω καπου 230000χλμ....
ξαναβαραει......καποια στιγμη πρεπει να την αλλαξω...

οποτε μην αγχωνεσαι......
αλλα και μην την παρατας βεβαια....
επισκευασε την....



σημ. οποιος βρει αφρικα που δεν βαραει η καμπανα,θα ηθελα να τον γνωρισω...:laugh::laugh:
Συμφωνώ και επαυξάνω...και η δικιά ακούγεται...ε και;
Πάω στην Honda εδώ στη Λάρισα και ο μηχανικός μου λέει βάλε βενζίνη και κάνε ταξίδια..αστην να χτυπάει!
Και απ'οτι μπορώ να καταλάβω από τα γραφόμενά σου το χτύπημα στην καμπάνα πρέπει να είναι σε πρώιμο στάδιο, οπότε μην ασχολείσαι ακόμη!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom