Περί ένδυσης αναβάτη και αδιαβροχοποίησης...(κυρίως Goretex)

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μεγαλα προβληματα ταλανιζουν το πτωχο μυαλο μου...
1ον το Μεσανατολικο..
και 2ον και σημαντικοτερο φυσικα τι ρουχα να αγορασω για την μηχανη...οπως καταλαβαινετε ειναι σοβαροτατα τα προβληματα...
Εχουμε και λεμε,σκεφτομαι να αγορασω ενα σετ (μπουφαν-παντελονι) και υπαρχει ενα μπερδεμα...αλλα μοντελα εχουν τις μεβρανες ραμμενες πανω στο υφασμα και αλλα τα εχουν σαν εξτρα που αφαιρειται,καταλαβαινω πως αυτα που αφαιρουνται μπορουν να ειναι 4εποχων πχ αλλα ποιο το νοημα να γινει μουσκεμα και βαρυ το εξωτερικο μπουφαν και μεσα να μην παρει νερο..παλι θα κρυωνεις αρκετα και το πιθανοτερο αν ταξιδευεις μεχρι το βραδυ να μην προλαβει να στεγνωσει μεχρι το επομενο πρωι.
Αρα οποιαδηποτε πληροφορια και γνωμη δεκτη και κυριως αν εχει ορεξη καποιος γραφει τι θα αγοραζε και γιατι...
Θενκς προκαταβολικα...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλησπέρα φιλαράκι!!!


Εγώ σώθηκα με τα KLIM, τεχνικές μεμβράνες θα έλεγα και όχι κορντούρες, απίστευτη ποιότητα, 100% αδιάβροχο και ταυτόχρονα αναπνέουν, σε σύγκριση με ότι έχω φορέσει και ότι έχω δει μόνο κανα 2 φιλαράκι είπαν ότι έχει χαμηλότερη ποιότητα προστασίας από τα Rallye3 της BMW, αλλιώς μιλάμε για κορυφή κατά την άποψη μου.

Δεν έχει επενδύσεις γιατί σου επιτρέπει να φοράς ότι θες εσύ σε base layer και mid layer για να είσαι καλυμμένος όπως θέλεις εσύ!!!

Ότι χρειαστείς μην διστάσεις!!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το κυριότερο για να ξεκινήσει η συζήτηση είναι: πόσα χρήματα διατίθεσαι να δώσεις για το σετ μπουφάν-παντελόνι ?
Επίσης για τι θερμοκρασίες σκέφτεσαι (πχ θα παίξει ταξίδι βόρεια Ευρώπη Φεβρουάριο μήνα) ?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Καλησπέρα φιλαράκι!!!


Εγώ σώθηκα με τα KLIM, τεχνικές μεμβράνες θα έλεγα και όχι κορντούρες, απίστευτη ποιότητα, 100% αδιάβροχο και ταυτόχρονα αναπνέουν, σε σύγκριση με ότι έχω φορέσει και ότι έχω δει μόνο κανα 2 φιλαράκι είπαν ότι έχει χαμηλότερη ποιότητα προστασίας από τα Rallye3 της BMW, αλλιώς μιλάμε για κορυφή κατά την άποψη μου.

Δεν έχει επενδύσεις γιατί σου επιτρέπει να φοράς ότι θες εσύ σε base layer και mid layer για να είσαι καλυμμένος όπως θέλεις εσύ!!!

Ότι χρειαστείς μην διστάσεις!!!
Στέφανε, γι'αυτό ρώτησα κι εγω τι τιμή σκέφτεται.
Κι εγω με τα ΚLIM σώθηκα! Άλλά το χέρι πρέπει να μπει βαθύτερα στη τσέπη.
Το κυριότερο είναι ότι πλεον δεν χρειάζεται να κουβαλάω αδιάβροχα
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Το θεμα της τιμης λοιπον...σκεφτομαι σαν ταβανι τα 1200ευρω με μικρη ανοδο προς τα πανω...το προς τα κατω δεν με πειραζει..οσο για θερμοκρασιες μεσα στο καλοκαιρι δεν ταξιδευω ποτε λογο δουλειας αλλα ουτε θα παω βορεια Ευρωπη τον Φεβρουαριο..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εχοντας περασει κ απο τα δυο ειδη (με αφαιρουμενη αδιαβροχη μεμβρανη κ χωρις) θα πω οτι αυτα που την εχουν ενσωματωμνη ειναι πιο σωστη λυση για χειμωνα.
επειτα με το ποσο που διαθετεις ΔΕΝ υπαρχει λογος για σετ 4 εποχων καθως ανετα παιρνεις ενα καλο χειμωνιατικο σετ,ενα θερινο κ ενα σετ σωστα αδιαβροχα.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Στέφανε, γι'αυτό ρώτησα κι εγω τι τιμή σκέφτεται.
Κι εγω με τα ΚLIM σώθηκα! Άλλά το χέρι πρέπει να μπει βαθύτερα στη τσέπη.
Το κυριότερο είναι ότι πλεον δεν χρειάζεται να κουβαλάω αδιάβροχα
ΑΑΑΑΧΧΧΧ....αυτα τα ατιμα τα KLIM εχουν καψει καρδιες και τσεπες....εχω ερωτευτει παραφορα τα Badland αλλα ειναι αλμυρα τα ατιμα...
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Έχοντας για πολλά χρόνια στολές με αφαιρούμενες επενδύσεις (π.χ. rev'it cayenne), όταν ήρθε η ώρα της αλλαγής κι ενώ είχα το ίδιο ακριβώς δίλημμα, ρίσκαρα* αγοράζοντας στολή (rev'it dominator) από goretex

(ρίσκο* γιατί δεν είχα ανάλογη εμπειρία, δε ρώτησα καν άλλους κατόχους σχετικών μοντέλων, ούτε καν τη δοκίμασα, απλά την παρήγγειλα γιατί δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτη) και πλέον νιώθω την υπέρτατη ικανοποίηση του να μην κουβαλάω ούτε αδιάβροχο μαζί μου
Δοκιμασμένη και καρατσεκαρισμένη σε όλων των ειδών βροχή (υπήρξε μέρα στη Νορβηγία που θα έπρεπε να έχω σταματήσει 4-5 φορές να βάλω και να βγάλω αδιάβροχο), όπου ακόμα και μετά από ώρες βροχής, δεν νιώθω ούτε καν την υγρασία-δε συζητάμε εννοείται για σταγόνα νερού από μέσα) καθότι μία από τις βασικές ιδιότητες του gore-tex είναι να μη συγκρατεί/να απωθεί το νερό.

Πέραν της βροχής, τα εξειδικευμένα αυτά υφάσματα είναι καλύτερα (πιο δροσερά) από τα υπόλοιπα και για τις ζεστές μέρες!
Από τους 12-15 (όσον αφορά το κρύο, μόνο με t-shirt είσαι οκ) μέχρι τους 35 βαθμούς δεν ιδρώνεις καν εν κινήσει φορώντας τη (τσεκαρισμένο σε κοινή βόλτα με συντρόχους που έβγαζαν το μπουφάν τους και ήταν μούσκεμα από τον ιδρώτα!) και φαντάζομαι αυτό οφείλεται στην πολύ καλύτερη διαπνοή που έχουν καθώς και τις 3 στρώσεις υφασμάτων (που διαβάζω) να έχει!

Ο δε καθαρισμός της, ο πλέον απλός, απλά σε μια κρεμάστρα στη μπανιέρα και κανονικό ντους ή για τα "χοντρά" στο πλυντήριο (όπως συστήνει η ίδια http://www.gore-tex.com/en-us/support/washing-instructions), αποφεύγοντας γρήγορη φθορά κι έξοδα καθαριστηρίου, απλά με κάποιο ειδικό απορρυπαντικό http://www.nikwax.com/en-us/products/productdetail.php?productid=677&itemid=-1&fabricid=-1

Άρα μιλάμε για στολή κυριολεκτικά 4 εποχών, με όλα (σχεδόν, φαντάζομαι) τα πλεονεκτήματα, αλλά με (αρκετά) μεγάλο μειονέκτημα το κόστος αγοράς....


credits to stavrouliasp :) που με μία συνομιλία που είχαμε με βοήθησε να καταλήξω σε μοντέλο αλλά και να πετύχω καλύτερη τιμή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
εχω ερωτευτει παραφορα τα Badland αλλα ειναι αλμυρα τα ατιμα...
έχω ένα μοντέλο κατώτερο σε μπουφάν και τζάκετ, λέγεται Overland. Θεώρησα υπερβολικά τα χρήματα για τα Badland.
με ισοθερμικό παντελόνι-εσώρουχο και το Klim inferno μέσα από το μπουφάν είμαι πολύ καλά σε θερμοκρασία +5 βαθμούς που τα δοκίμασα πριν κάνα 3μηνο.
Γενικότερα από θερμοκρασίες +12 με +25 που κινούμαι δεν χρησιμοποιώ έξτρα layers, κατευθείαν το μπουφάν κ παντελόνι και είμαι μια χαρά.
Επίσης έχουν αεραγωγούς που κάνουν πολύ καλή δουλειά στις ζέστες.

Θέλω να καταλήξω ότι οι προδιαγραφές των Overland καλύπτουν εμένα που ζω στα βόρεια, πόσο μάλλον εσένα που είσαι Ελλάδα.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Το Battland είναι λίγο υπερβολικό για τη χρήση μας θα πω εγώ με την εμπειρία μου πλέον σε KLIM..

Εγώ έχω το Latitude και το πέτυχα σε προσφορά 680€ πάνω κάτω σετ, οπότε και το θεώρησα μονόδρομο..Η επιλογή έγινε γιατί για καθαρά οικονομικούς λόγους θα πήγαινα σε Overland και εγώ αλλά η προσφορά με βοήθησε να πάω σε ένα μοντέλο επάνω!!

Πρέπει να έχεις κατά νου ότι θα χρειαστείς layer με γνώμονα αυτά που ξέρω ότι κάνεις, οπότε θα είσαι κάνα 150ρι πάνω από τιμή αγοράς ή βολεύεσαι με ρούχα βουνού, πχ με ένα thermobold για μέσα από το μπουφάν είσαι οκ...
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
μια απορια βρε παιδια αυτο το Rallye3 ποια εταιρεια το κατασκευαζει για λογαριασμο της BMW;Εχουμε καμια πληροφορια;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν κάποιος μπορεί να δώσει το μεγάλο ποσό που απαιτείται για πάνω κάτω Goretex ας τα πάρει.

ΒΕΒΑΙΑ.. να ΄λέμε πως η Goretex είναι μια μεμβράνη με συγκεκριμένο όριο ζωής. Κάπου στα 4-5 χρόνια. Συνεπώς αν κάπου στα 4-5 χρόνια αρχίζει και μπαζει το μπουφάν μην εκπλαγείτε..

Εγώ επειδή δεν μπορώ και δεν θέλω να δώσω 600-700€ για ένα αναλώσιμο μπουφάν πήρα ένα Bering MONO. Ένα κορυφαίο μπουφάν της Bering Cordura στην κατηγορία τιμής κοντά στα 300€. Έχει αφαιρούμενη μεμβράνη αδιαβροχοποίησης την οποία και έχω καταργήσει και χρησιμοποιώ σκέτο το μπουφάν και όταν χρειάζεται και η θερμική μεμβράνη.

Η ουσία όλη είναι πως όταν πιάνει ζέστη δεν θες ένα μπουφάν με οποιαδήποτε μεμβράνη ακόμα και την Goretex. Το συγκεκριμένο το Bering επιπλέον ανοίγει και σε πολλά σημεία και αερίζεται εξαιρετικά.

ΟΤΑΝ πιάσει βροχή απο πάνω βάζεις ένα αδιαβροχάκι και ξεμπερδεύεις. Και φυσικά γλυτώνεις και το μπουφάν σου απο όλη τη λάσπη, βρωμιά του δρόμου που θα προσγειωνόταν πάνω του κάνοντας το μια αηδία.

Απο κάτω παντελόνι αδιάβροχο με μεμβράνη είναι υποχρεωτικό νομίζω καθώς είναι δύσκολα τα αδιάβροχα παντελόνια.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
μια απορια βρε παιδια αυτο το Rallye3 ποια εταιρεια το κατασκευαζει για λογαριασμο της BMW;Εχουμε καμια πληροφορια;
Μερικούς τους βολεύει να λενε οτι τα φτιάχνει η revit.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
μια απορια βρε παιδια αυτο το Rallye3 ποια εταιρεια το κατασκευαζει για λογαριασμο της BMW;Εχουμε καμια πληροφορια;
Ενώ το Rallye 2 έμοιζε με το Cayenne της Revit, το Rallye 3 μοιάζει περισσότερο με το Dual της Scott...
Πάντως, είναι ωραίο αλλά αλμυρό!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλες τις λύσεις, ακομα και KLIM όπως του Στεφανου, κατέληξα πως με μια στολή δεν μπορείς να τα έχεις ολα ή πρεπει να συμβιβαστείς. Οποτε ξαναγύρισα στην rallye με χρήση αδιαβροχων.

Επειδη ειμαι fun και πολυ ευχαριστημένος με τα ρούχα της BMW όπως και με τις προστασίες της για 100% αδιάβροχη πηρα μια streetquard αλλα δεν ειναι για καλοκαίρι.

Αυτή που μπορεί να σε βολέψει ειναι η GS dry με κόστος στα 900€ σετ (αρχική) λέω αρχική γιατι 10-15% έκπτωση μπορείς να πάρεις εύκολα, μετα την KLIM ρίξε ενα μάτι και σε αυτή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Αν θέλεις να ψαχτείς και εκτός Ελλάδας ,γιατί δεν τα φέρνει κάποιος , κοίτα τα Stadler . Για εμένα ότι καλύτερο υπάρχει σε μοτοένδυση , αλλά ακριβά . (Εχω ακούσει πως φτιάχνει και τα μαμά) .

http://www.stadler-bekleidung.de/home-en.html



*πήγα να σου ανεβάσω τους καταλόγους , αλλά είναι μεγάλοι . Οπότε
http://www.stadler-bekleidung.de/catalogue.html

Ρίξε μια ματιά στο Table of measurements και θα καταλάβεις για τι εταιρία μιλάμε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Η Stadler αν δεν κάνω λάθος φτιάχνει τις στολές της Touratech και είναι και η εταιρείαπου εξοπλίζει την γερμανική πολιτσάι!!!

Οσο για την διάρκια ζωής τον gore-tex δεν είναι 4-5 χρόνια, έχω παπούτσι που είναι στα 9 χρόνια και είναι σκυλί και νομίζω δεν είναι τυχαίο μια εταιρεία να σου δίνει εγγύηση αν όχι εφ όρου ζωής 10 χρόνια!!!
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
την klim overland να την πάρεις large:friend:
πάντως πέρα από την πλάκα εγώ θα έπαιρνα με ενσωματωμένη την μεμβράνη goretex.

+ είναι μεγάλη υπόθεση να γλυτώσεις από το σταμάτα ξεκίνα για αδιάβροχα, που προσωπικά δεν το έκανα ποτέ με προηγούμενα τζάκετ (revit-vanucci-bmw) γιατί είχαν την εσωτερική αδιάβροχη μεμβράνη και δεν περνούσε τίποτα. βέβαια το μπουφάν ήταν βρεγμένο αλλά προσωπικά δεν κρυώνω και εύκολα και δεν με ενοχλούσε.
+ προσωπική επιλογή θα ήταν ανοιχτόχρωμη (λερώνει το ξέρω αλλά δεν ζεστένεσαι τόσο σε μια ζεστή μέρα) και φοράς ότι και όσα θες εσύ από κάτω.

- λίγο μεγαλύτερες προστασίες να είχε το παντελόνι μόνο

δες ένα βίντεο που είχε βάλει παλιότερα ο @N4pSt3R

τώρα για την Klim, Ελλάδα καλοκαίρι θα ζεσταθείς αλλά όχι περισσότερο από την cordura και στα + της μάρκας είναι οι φοβεροί αερισμοί που έχει, μπουφάν και παντελόνι. αν είσαι τυχερός και ψάξεις στο ebay μπορεί να βρεις κανένα σετ σε καλή τιμή ή ξεστοκάρισμα παλιό μοντέλο (έτσι πήρα παντελόνι το latitude και ψάχνω να πετύχω καμία προσφορά για τζάκετ).
προτείνω και εγώ με ενσωματωμένη μεμβράνη goretex
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πρίν 3 περίπου βδομάδες στην επιστροφή από Βαλκάνια στην Νότια Βουλγαρία πιάσαμε μέχι και 38 βαθμούς, ζέστη είχε σίγουρα αλλά δεν δυσανασχέτησα πουθενά, ήταν η πρώτη επαφή που είχα με αυτήν τι στολή σε τέτοια θερμοκρασία και δεν είχα θέμα!!!

ΥΓ: Επίσης το ανοιχτόχρωμο που λερώνει, απλά το πλένεις και ειναι σαν καινούρια!!!Μετά το τρόφυ του Μαϊου νόμιζα ότι θα έχω άλλο χρώμα στολή και με ένα απλό πλύσιμο στην μπανιέρα με χλιαρό νερό και απορρυπαντικό χωρίς μαλακτικό και το τονίζω γιατί ένα πράμα που ξέρω είναι ότι χαλάει την αδιαβροχοποίηση γίνονται καινούρια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom