Περί ασφαλιστικού σπειρωμάτων

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Εχω μια απορία? ας το πούμε κ ετσι.

Χρησιμοποιώ σαν ασφαλιστικό σπειρωμάτων το locktite 243 , το εχω κάπου 3 χρόνια, το είχα αγοράσει κάπου 16 ευρώ και μου φανηκε ακριβό για 50ml.
Επειδή τελείωσε είπα να κάνω μια ψαχτική κ πλέον το φθηνότερο που βρήκα είναι στα 26 ευρώ για την ίδια ποσότητα.
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6695

Επειδή υπάρχουν κ άλλα παρόμοια προιόντα που τα βρίσκω κ κάτω απο την μισή τιμή, τι γνώμη έχετε?
Ποιά έχετε χρησιμοποιήσει?
Για πέτε ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω χρησιμοποιήσει την Pattex threadlocker και δεν είχα κάποιο θέμα...
Αγοράστηκε αν θυμάμαι καλά γύρω στα 2Ε τα 5ml. από σούπερ μάρκετ που τα βγάζει εποχιακά....
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Έξω - ebay- τα 50ml τα βρίσκεις 12-13€ + μεταφορικά. Πήρα το Permatex blue (medium) νομιζω γυρω στα 10€ γιατι το loctite μου ειχε φανεί ακριβό και το βιαζόμουν. Μέχρι τώρα καμία ανησυχία ή υποψία για την ποιότητά του.
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Εχω μια απορία? ας το πούμε κ ετσι.

Χρησιμοποιώ σαν ασφαλιστικό σπειρωμάτων το locktite 243 , το εχω κάπου 3 χρόνια, το είχα αγοράσει κάπου 16 ευρώ και μου φανηκε ακριβό για 50ml.
Επειδή τελείωσε είπα να κάνω μια ψαχτική κ πλέον το φθηνότερο που βρήκα είναι στα 26 ευρώ για την ίδια ποσότητα.
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6695

Επειδή υπάρχουν κ άλλα παρόμοια προιόντα που τα βρίσκω κ κάτω απο την μισή τιμή, τι γνώμη έχετε?
Ποιά έχετε χρησιμοποιήσει?
Για πέτε ...
Το συγκεκριμένο το αγόρασα πριν 2 μήνες, αλλά μοιάζει πολύ μαλακό..
 

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Την Permatex την έχω για σωστή εταιρεία, αλλά δεν ξερω κάποιο κατάστημα λιανικής, αντιπροσωπεύεται απο το καταστημα χημικών - λιπαντικών του Θεοχαράκη απο οτι εχω ακουσει , που βρίσκεται κάπου στην Θηβών.

Pattex threadlocker , δεν την ξερω, δλδ δεν εχω χρησιμοποιήσει .

Δεν είναι για τον πάπο αλλά για τις εμπρός δαγκάνες της ΤΑ.

Το Locktite πράγματι δείχνει πολύ ... νερουλό, αλλά κάνει δουλειά.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Εχω μια απορία? ας το πούμε κ ετσι.

Χρησιμοποιώ σαν ασφαλιστικό σπειρωμάτων το locktite 243 , το εχω κάπου 3 χρόνια, το είχα αγοράσει κάπου 16 ευρώ και μου φανηκε ακριβό για 50ml.
Επειδή τελείωσε είπα να κάνω μια ψαχτική κ πλέον το φθηνότερο που βρήκα είναι στα 26 ευρώ για την ίδια ποσότητα.
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6695

Επειδή υπάρχουν κ άλλα παρόμοια προιόντα που τα βρίσκω κ κάτω απο την μισή τιμή, τι γνώμη έχετε?
Ποιά έχετε χρησιμοποιήσει?
Για πέτε ...
Νικόλα ....να πω ότι έχεις και ΚΤΜ...... καταλαβαίνω ότι χρειάζεσαι "ασφαλιστικό σπειρωμάτων ελαφράς συγκράτησης" γιατί αυτά χάνουν που και που καμιά βίδα !!!
Με το honda που θα το χρειαστείς.....έχεις χάσει πολλές ???
Τέσπα...... σε ένα απλό κατάστημα σιδερικών ζήτα μια κόλλα ελαφράς συγκράτησης. Με 5 η 6 ευρώ Την ίδια δουλειά κάνει ......
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
τα εχω δοκιμασει-δουλεψει ολα και ολες τις μαρκες εκτενως
ειχα καταληξει οτι τα καλυτερα ειναι της loctite kai permatex μεχρι προσφατα που δοκιμασα της faren και επαθα πλακα
δοκιμασα το μετριο και το δυνατο το οποιο δυνατο ειναι σε πρασινο χρωμα
μακραν το καλυτερο στεγανωτικο-κολλα βιδων που εχω χρησιμοποιησει και μαλιστα πολυ πιο φτηνο απο τα αλλα.
τις κολλες της faren τα ψωνιζω απο ενα μαγαζι κοντα στην σπ.πατση ,το οποιο εχει και τις υπολοιπες μαρκες.
http://farenhellas.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=36&Itemid=57&lang=en
 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Εντάξει, το θέμα τα σπάει!!!
Όλοι οι μουντζούρηδες εδώ!!!
Πως θα ξεβιδωσω κάτι δισκόπλακες που ελείψει κόλλας σπειρωμάτων, έβαλα στεγανωτικό σωληνώσεων και έγιναν ένα Βίδα κ σπείρωμα, ποιός γνωρίζει))))
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Εντάξει, το θέμα τα σπάει!!!
Όλοι οι μουντζούρηδες εδώ!!!
Πως θα ξεβιδωσω κάτι δισκόπλακες που ελείψει κόλλας σπειρωμάτων, έβαλα στεγανωτικό σωληνώσεων και έγιναν ένα Βίδα κ σπείρωμα, ποιός γνωρίζει))))
Με ενα καλό ζέσταμα θα λύσουν ευκολα.
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
Το Locktite πράγματι δείχνει πολύ ... νερουλό, αλλά κάνει δουλειά.
Βασικά αν την χρησιμοποιούμε σπάνια,θέλει πολύ καλό κούνημα πριν την χρήση γιατί αλλιώς στην αρχή βγάζει σκέτο ζουμί.
 

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Τέσπα...... σε ένα απλό κατάστημα σιδερικών ζήτα μια κόλλα ελαφράς συγκράτησης. Με 5 η 6 ευρώ Την ίδια δουλειά κάνει ......
Ηλία, σωστός κ πρακτικότατος .

Με ένα πρόχειρο search βρήκα εδώ σε λογική τιμή το 50άρι της permatex.
Συνονόματε ευχαριστώ πολύ, θα το έχω υπ όψιν μου αυριο πρωί που έχω κανονίσει να περάσω απο τον Θεοχαράκη για να αγοράσω γράσο σιλικονούχο για δαγκάνες. Οπότε θα ρωτήσω και για αυτό.

Νικόλα για τις βίδες συγκράτησης της δαγκάνας λες;
ναι, έβγαλα εμπρός τροχό για να αλλάξω ρουλεμάν και έβγαλα την μια δαγκάνα.

τις κολλες της faren τα ψωνιζω απο ενα μαγαζι κοντα στην σπ.πατση ,το οποιο εχει και τις υπολοιπες μαρκες.
http://farenhellas.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=36&Itemid=57&lang=en
Χριστόφορε στη σελίδα με τα ασφαλιστικά της Faren ποιό προτείνεις? το
32F22 η το 32F43?
Που είναι αυτό το μαγαζί? Με ενδειαφερει επειδή εκεί κάπου στο Βοτανικό είναι η δουλειά μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Ηλία, σωστός κ πρακτικότατος .



Συνονόματε ευχαριστώ πολύ, θα το έχω υπ όψιν μου αυριο πρωί που έχω κανονίσει να περάσω απο τον Θεοχαράκη για να αγοράσω γράσο σιλικονούχο για δαγκάνες. Οπότε θα ρωτήσω και για αυτό.



ναι, έβγαλα εμπρός τροχό για να αλλάξω ρουλεμάν και έβγαλα την μια δαγκάνα.



Χριστόφορε στη σελίδα με τα ασφαλιστικά της Faren ποιό προτείνεις? το
32F22 η το 32F43?
Που είναι αυτό το μαγαζί? Με ενδειαφερει επειδή εκεί κάπου στο Βοτανικό είναι η δουλειά μου.
στις φωτογραφιες δεν το γραφει αλλα αυτα που παιρνω εγω γραφουν στα ελληνικα,ελαφρυ,μετριο,δυνατο
στις μοτοσυκλετες αυτα που χρειαζεσαι ειναι το μετριο (μπλε) και το δυνατο (πρασινο)
οπως εισαι στην καβαλας με κατευθυνση προς αθηνα,στο φαναρι της σπυρου πατση στριβεις αριστερα και στο πρωτο παλι αριστερα,στο επομενο στενο,στα αριστερα σου και γωνια εχει ενα μαγαζι με βιομηχανικα....εκει εισαι.

να συμπληρωσω το μετριο (μπλε) ειναι το loctite 243 που λεμε
το δυνατο (πρασινο) της φαρεν,προσεχε που θα το χρησιμοποιησεις,μονο εκει που πραγματικα χρειαζεται οπως π.χ μασπιεδες συνοδηγου διοτι κανει τις βιδες μπετον αρμε
ειναι οτι πιο δυνατο εχω χρησιμοποιησει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Τελικά σήμερα εκανα μια καταδρομική στα κεντρικά του Θεοχαράκη, αγόρασα ενα γράσο για δαγκάνες το 24110 , κωδικός προιόντος r18005106



στην τιμή των 15,5 ευρώ , και επι τη ευκαιρεία πήρα και ένα ασφαλιστικό σπειρωμάτων
μπλού της Permatex και πάλι ,με κωδικό r18005179, αυτό:


στην τιμή των 6.9 ευρώ, προτίμησα την μικρή συσκευασία αντι αυτης των 50ml που κόστιζε περίπου τα διπλάσια.
Ετσι και λιγα πλήρωσα, κ θα το δοκιμάσω αλλά κ δεν θα μπαγιατευει.:)
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Τελικά σήμερα εκανα μια καταδρομική στα κεντρικά του Θεοχαράκη, αγόρασα ενα γράσο για δαγκάνες το 24110 , κωδικός προιόντος r18005106



στην τιμή των 15,5 ευρώ , και επι τη ευκαιρεία πήρα και ένα ασφαλιστικό σπειρωμάτων
μπλού της Permatex και πάλι ,με κωδικό r18005179, αυτό:


στην τιμή των 6.9 ευρώ, προτίμησα την μικρή συσκευασία αντι αυτης των 50ml που κόστιζε περίπου τα διπλάσια.
Ετσι και λιγα πλήρωσα, κ θα το δοκιμάσω αλλά κ δεν θα μπαγιατευει.:)
και καλα εκανες γιατι οντως μπαγιατευουν
 
Top Bottom