Περί φιδιών!

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Μετά από τη φανταστική εμπειρία της περασμένης εβδομάδας όταν άκουσα τον υπέροχο ήχο της επίθεσης του φιδιού και ένιωσα τα δοντάκια του αξιαγάπητου ερπετού να χώνονται στη μπότα μου οδηγώντας :confused::confused:, είπα να γράψουμε δυο λόγια για τα φίδια διότι καλοκαίρι είναι, και όλοι στα βουνά θα γυρίζουμε.
Σε αυτή τη σελίδα υπάρχουν πληροφορίες για τα δηλητηριώδη φίδια στην Ελλάδα, και εδώ πληροφορίες για τις πρώτες βοήθειες σε περίπτωση δαγκώματος.

Η εικόνα που έχω εγώ είναι ότι με τα είδη φιδιών που έχουμε στην Ελλάδα, αν υπάρξει επίθεση προλαβαίνουμε να καλέσουμε βοήθεια ή να πάμε μόνοι μας σε ένα γιατρό ή Νοσοκομείο μένοντας ψύχραιμοι.
Και δεν χρειάζονται λύσεις- Μαγκάιβερ με περίεργα δεσίματα, ορούς, νυστέρια, ρουφήγματα και λοιπές παλληκαριές, εκτός και αν κάποιος πραγματικά ξέρει τι κάνει.

Ακούμε από τους ειδικούς (νομίζω έχουμε γιατρούς, διασώστες, καταδρομείς:))
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παλια, μαθαιναμε διαφορα....
Μετα το 2000 αλλαξαν ολα!
Οπως τα λεει η σελιδα που εβαλες. Οσο γινεται ακινησια και Νοσοκομειο αμεσα. Καθε ενεργεια παραπανω, μπορει να δημιουργησει αλλα προβληματα.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο!
Το τι έχω ακούσει περί φιδιών δεν λέγεται, το απλούστερο ότι έτσι και σε τσιμπήσει οχιά μπορεί να πεθάνεις αν δεν πας στο νοσοκομείο.. Ευτυχώς μετά από αυτά που διάβασα ξεκαθάρισαν κάποια πράγματα..
Μπράβο Γιάννη!
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Μετά από τη φανταστική εμπειρία της περασμένης εβδομάδας όταν άκουσα τον υπέροχο ήχο της επίθεσης του φιδιού και ένιωσα τα δοντάκια του αξιαγάπητου ερπετού να χώνονται στη μπότα μου οδηγώντας :confused::confused:, είπα να γράψουμε δυο λόγια για τα φίδια διότι καλοκαίρι είναι, και όλοι στα βουνά θα γυρίζουμε.
Σε αυτή τη σελίδα υπάρχουν πληροφορίες για τα δηλητηριώδη φίδια στην Ελλάδα, και εδώ πληροφορίες για τις πρώτες βοήθειες σε περίπτωση δαγκώματος.

Η εικόνα που έχω εγώ είναι ότι με τα είδη φιδιών που έχουμε στην Ελλάδα, αν υπάρξει επίθεση προλαβαίνουμε να καλέσουμε βοήθεια ή να πάμε μόνοι μας σε ένα γιατρό ή Νοσοκομείο μένοντας ψύχραιμοι.
Και δεν χρειάζονται λύσεις- Μαγκάιβερ με περίεργα δεσίματα, ορούς, νυστέρια, ρουφήγματα και λοιπές παλληκαριές, εκτός και αν κάποιος πραγματικά ξέρει τι κάνει.

Ακούμε από τους ειδικούς (νομίζω έχουμε γιατρούς, διασώστες, καταδρομείς:))
Φίλε, αυτά που διάβασα στο πρώτο link, δεν ταιριάζουν με το δάγκωμα σε κίνηση, πως στο διάολο έγινε αυτό, έβαλες πόδι κάτω ; η μπότα άντεξε ; Γυρνάω με το ποδήλατο στο βουνό και σίγουρα ο εξοπλισμός δεν είναι αυτός που φοράμε στην μηχανή....
Και δεν μπορώ ούτε να τα βλέπω τα γ@........ν@ ....:confused:
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Φίλε, αυτά που διάβασα στο πρώτο link, δεν ταιριάζουν με το δάγκωμα σε κίνηση, πως στο διάολο έγινε αυτό, έβαλες πόδι κάτω ; η μπότα άντεξε ; Γυρνάω με το ποδήλατο στο βουνό και σίγουρα ο εξοπλισμός δεν είναι αυτός που φοράμε στην μηχανή....
Και δεν μπορώ ούτε να τα βλέπω τα γ@........ν@ ....:confused:
Σταύρο πρέπει να το πάτησα με τον μπροστινό τροχό (δεν το είδα παρά αφού το είχα προσπεράσει και είχε επιτεθεί) ή απλώς να ήταν στο δρόμο και να φοβήθηκε (δεν ακούνε λέει αλλά νιώθουν τις δονήσεις στο έδαφος) οπότε επιτέθηκε εκεί που βρήκε εχθρό.. Το πόδι ήταν στα μαρσπιέ. Η μπότα συν το παντελόνι άντεξαν βέβαια (αυτό έλειπε, εκτός και αν έχει ανακόντα στη Θεσσαλία!). Αλλά η αίσθηση να ακούς τον ήχο και μετά να ορμάει αυτό το πράγμα στο πόδι σου και να νιώθεις τα δόντια του εκεί που πας τη βόλτα σου.. :wacky:
Τώρα με το ποδήλατο ίσως είσαι πιο ασφαλής, με την έννοια ότι πας με μικρότερη ταχύτητα, οπότε και τα βλέπεις καλύτερα, και δεν τα φοβίζεις τόσο.
(Ούτε εγώ μπορώ να τα βλέπω..:confused:)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Το θεμα μετακινήθηκε στην σωστη ενοτητα.

Οσο για τα ερπετα της πατρίδας μας, θελει προσοχη, ενημερωση και λιγες βασικες γνωσεις επί του θεματος και ψυχραιμία πανω απ ολα!
Περπατω στα βουνα, ποδηλατο σε καμπους, βουνά, ποταμια, θάλασσες:p και με λιγη προσοχή και ψυχραιμία ποτε μου δεν ειχα προβλημα. Και τα συναντω σχεδόν παντα, ειδικα τετοια περιοδο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr


Χρήσιμο ποστ...
Εγώ τα έχω σχεδόν κάθε μέρα, στα πόδια μου....
Μιλάμε για πολλές οχιές, ο Υμηττός

advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φίλε, αυτά που διάβασα στο πρώτο link, δεν ταιριάζουν με το δάγκωμα σε κίνηση, πως στο διάολο έγινε αυτό, έβαλες πόδι κάτω ; η μπότα άντεξε ; Γυρνάω με το ποδήλατο στο βουνό και σίγουρα ο εξοπλισμός δεν είναι αυτός που φοράμε στην μηχανή....
Και δεν μπορώ ούτε να τα βλέπω τα γ@........ν@ ....:confused:

Σταυράκο στο χωριό μου έχει ανέβει φίδι σε ποδήλατο εν κινήσει....
Μη σου κάτσει!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Με τσιμπησε δυο φορες φιδι.Την μια στο δαχτυλο του χεριου και την αλλα στην γαμπα.
Στο δαχτυλο ακομη και τωρα η ζημια φαινεται,στο ποδι τιποτε.

Βασικοτερο ολων.Οποιος βρεθει σε τετοιο περιστατικο και δεν γνωριζει,ας κατσει καλυτερα στα αυγα του,γιατι θα κανει περισσοτερη ζημια.Οταν με τσιμπησε στο χερι και ενω ολοι λεγανε το μακρυ τους και το κοντο τους,ενας παπους μου ειπε δυο πραγματα.
Το ενα ηταν... μη φοβασαι γιατι δεν πεθανε κανεις απο φιδι,αλλα παρα πολλοι απο φοβο.
Το αλλο ...πιες πολυ νερο,για να αραιωσει το δηλητηριο στο αιμα και φυγε για το νοσοκομειο.

Τα ιδια εφαρμοσα απο μονος μου τη δευτερη φορα και δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με τσιμπησε δυο φορες φιδι.Την μια στο δαχτυλο του χεριου και την αλλα στην γαμπα.
Στο δαχτυλο ακομη και τωρα η ζημια φαινεται,στο ποδι τιποτε.

Βασικοτερο ολων.Οποιος βρεθει σε τετοιο περιστατικο και δεν γνωριζει,ας κατσει καλυτερα στα αυγα του,γιατι θα κανει περισσοτερη ζημια.Οταν με τσιμπησε στο χερι και ενω ολοι λεγανε το μακρυ τους και το κοντο τους,ενας παπους μου ειπε δυο πραγματα.
Το ενα ηταν... μη φοβασαι γιατι δεν πεθανε κανεις απο φιδι,αλλα παρα πολλοι απο φοβο.
Το αλλο ...πιες πολυ νερο,για να αραιωσει το δηλητηριο στο αιμα και φυγε για το νοσοκομειο.

Τα ιδια εφαρμοσα απο μονος μου τη δευτερη φορα και δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου.
Σωστός ο παππούς ;)
Οι καλύτερες συμβουλές!!!
 
Top Bottom