Περί φορτιστή

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
amyroukai εάν κάποια στιγμή θέλεις να το φτιάξεις υπάρχει ηλεκτρολόγος όπως τον θες στο Ίλιον.
Στείλε σε παρακαλώ στοιχεία σε ένα πμ για να περάσω να δει και να πει.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σχεδόν δεν χωράει.Είναι δύσκολο και επικίνδυνο.στο adv τουλάχιστον αλλά και στο απλό το ίδιο.θελει μια προέκταση όπως κατσαβίδι και ένα πολύ σταθερό χέρι να μην ακουμπήσει πουθενά.ειχα βάλει ένα γωνιακό σύνδεσμο που κατέβαινε πιο κάτω η επαφή αλλά μετά την αλλαγή μπαταρίας τη τελευταία δεν ξέρω που είναι.
Ο καλύτερος τρόπος να δώσεις είναι η θετική τσίμπηδα στο μεγάλο παξιμάδι πάνω στη μίζα πίσω από το καπάκι της μίζας και η μαύρη κάπου στο πλαίσιο.για να πάρει μπροστά όμως όχι για φόρτιση.
Αν βρω το γωνιακό αυτό θα το βάλω φωτο να το δεις.

Θέλει κάτι σαν προέκταση όπως
Να σαι καλά!
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Εγώ θα ήθελα ένα να κάνει και για μπαταρία λιθίου.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ο λιντλ είναι πολύ καλός, εκτός αν πέσει η μπαταρία χαμηλά. Επίσης αν πέσει το ρεύμα δεν συνεχίζει μόνος του.

Aν πεσει χαμηλα αλλαξε την σιγα , απο αρκετη ακινησια 3-4 εβδομαδων με χοντρες απωλειες ξυπναει 75αρες μπαταριες ι.χ. , επισης αν πεσει το ρευμα ; που ειμαστε στην ουγκαντα να εχουμε καθε 8ωρες διακοπη :p:p:p:p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Aν πεσει χαμηλα αλλαξε την σιγα , απο αρκετη ακινησια 3-4 εβδομαδων με χοντρες απωλειες ξυπναει 75αρες μπαταριες ι.χ. , επισης αν πεσει το ρευμα ; που ειμαστε στην ουγκαντα να εχουμε καθε 8ωρες διακοπη :p:p:p:p
Μερικοί δεν έχετε. Μερικοί έχουμε. Ουγκάντα Αττικής.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο μόνος τρόπος να αποκτήσω φορτιστή από το Lidl είναι να στείλω την 74χρονη μητέρα μου να τον "πάρει".
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μερικοί δεν έχετε. Μερικοί έχουμε. Ουγκάντα Αττικής.
Kαι καταρχάς ποιος σας έχει πει οτι είναι σειφ να βάζει μια μπαταρία να φορτίσει και να μην είσαι στο περιβάλλοντα χώρο να ρίχνεις κάμοια Ματια...μεγάλο σφάλμα από μένα αν γίνετε κάτι τέτοιο ....

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Kαι καταρχάς ποιος σας έχει πει οτι είναι σειφ να βάζει μια μπαταρία να φορτίσει και να μην είσαι στο περιβάλλοντα χώρο να ρίχνεις κάμοια Ματια...μεγάλο σφάλμα από μένα αν γίνετε κάτι τέτοιο ....

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μας έκαψε ήδη ο Κούλης. Τι άλλο να συμβεί; Όλα καλά. Τώρα αν κρατάς σκοπιά φορτιστή μπράβο σου, είναι γεγονός ότι είναι το πιο ασφαλές. Ας πούμε ότι έχω εμπιστοσύνη στην τεχνολογία και στην ασφάλεια που έχει η γραμμή από φορτιστή στην μπαταρία.


Υπάρχει και η άλλη λύση, μετά κάθε χρήση να λύνω τον θετικό πόλο.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Εγώ έχω τον optimate 3 sp εδώ και καμιά δεκαετία και παραπάνω.
Μου έσωσε άλλη μια μπαταρία φέτος και βγήκε ο χειμώνας,ενώ κανονικά ήμουν για αλλαγή.
Έρχεται με πολλά έξτρα,βάσεις,Φις,προεκτάσεις.
Είναι πολύ ποιοτικός και τον έχω πολύ σε εκτίμηση και πλέον μόνιμα συνδεδεμένο πάνω στη μηχανή το χειμώνα.
Απ' όσο ξέρω έχουν βγει και πιο εξελιγμένα μοντέλα μετά το δικό μου.
Αν θυμάμαι καλά.κανα 50αρι τον είχα πάρει
 

giamar

Ο Αφραπόγιαννος
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ο μόνος τρόπος να αποκτήσω φορτιστή από το Lidl είναι να στείλω την 74χρονη μητέρα μου να τον "πάρει".
Κακώς το βλέπεις έτσι .
Η c-tec τους παράγει για λογαριασμό του Λίντ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κακώς το βλέπεις έτσι .
Η c-tec τους παράγει για λογαριασμό του Λίντ.
To Lidl έχει φάει X, ας τους φτιάχνει και η Louis Viton. Αυτούς (του Lidl) μόνο να τους κλέβεις τους αξίζει.

Επίσης... έτσι για τη συζήτηση επειδή συμμετέχω και σε forum με εργαλεία. Τα εργαλεία της Parkside ένα μεγάλο πλεονέκτημα έχουν, ότι ΑΝ σου βγουν μούφα στα αλλάζουν χωρίς πως και τι. Από την άλλη αν τα χρησιμοποιείς συχνά τα περισσότερα με τη συμπλήρωση της διετίας και την απώλεια της εγγύησης παραδίδουν πνεύμα σα να είναι προγραμματισμένα. Φυσικά υπάρχουν και οι θετικές και οι αρνητικές εξαιρέσεις.
Έχω εργαλεία της parkside -πράγμα περίεργο- πολύ συγκεκριμένα ή από τύχη ή επειδή μου τα έχουν δωρίσει. Η γνώμη μου για αυτά είναι ουδέτερη και για κάποιες συγκεκριμένες επιλογές θετική κυρίως γιατί μπορεί να είναι ιδιαίτερα εργαλεία που δεν χρησιμοποιούνται συχνά και είναι φθηνά (όφελος).
Φορτιστή ΔΕΝ θα έπαιρνα λόγω προσωπικών επιλογών και προτεραιοτήτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Kαι καταρχάς ποιος σας έχει πει οτι είναι σειφ να βάζει μια μπαταρία να φορτίσει και να μην είσαι στο περιβάλλοντα χώρο να ρίχνεις κάμοια Ματια...μεγάλο σφάλμα από μένα αν γίνετε κάτι τέτοιο ....

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ξέρεις πόσες ώρες θέλει να φορτίσει/σώσει ένας τέτοιος φορτιστής αργής φόρτισης μια μισοπεθαμένη μπαταρία; Μέρες.
Σφάλμα είναι αν το δίκτυο είναι απαρχαιωμένο και δεν έχεις ρελέ και σωστή γείωση.
Αν εννοείς να πάρει φωτιά ο ίδιος ο φορτιστής και μετά να λαμπαδιάσει και το όχημα, είναι ένας λόγος για να αγοράζεις κάτι σωστό και αποδεδειγμένα ποιοτικό.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Έχω πάρει έναν της noco genious 5, φαίνεται πολύ καλή ποιότητα.
Κάνει για μπαταρίες έως 120ah
Τον χρησιμοποιώ κ για το αυτοκίνητο.
Υπάρχουν και μικρότεροι μόνο για μοτό.
Ιδανικός για όλες τις μπαταρίες, βλέπω ότι έχει ανέβει η τιμή του
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μας έκαψε ήδη ο Κούλης. Τι άλλο να συμβεί; Όλα καλά. Τώρα αν κρατάς σκοπιά φορτιστή μπράβο σου, είναι γεγονός ότι είναι το πιο ασφαλές. Ας πούμε ότι έχω εμπιστοσύνη στην τεχνολογία και στην ασφάλεια που έχει η γραμμή από φορτιστή στην μπαταρία.


Υπάρχει και η άλλη λύση, μετά κάθε χρήση να λύνω τον θετικό πόλο.
Μόνο αυτή είναι η λύση ...εγώ δεν έχω φορτίσει ποτέ μου μπαταρία και μου κρατάνε πάνω από 6 χρόνια συνήθως... Βασικά δεν χρειάζεστε λύσε δέσε ένα γενικό διακόπτη αγωνιστικού τύπου και καθάρισες

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μόνο αυτή είναι η λύση ...εγώ δεν έχω φορτίσει ποτέ μου μπαταρία και μου κρατάνε πάνω από 6 χρόνια συνήθως... Βασικά δεν χρειάζεστε λύσε δέσε ένα γενικό διακόπτη αγωνιστικού τύπου και καθάρισες

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
...μετά κάπου εκεί στα 50 -όντας τζαπανόφιλος- η κρίση της μέσης ηλικίας σε οδηγεί να αγοράσεις ένα Ευρωπαϊκό και... πολύ σύντομα αγοράζεις και έναν φορτιστή.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
...μετά κάπου εκεί στα 50 -όντας τζαπανόφιλος- η κρίση της μέσης ηλικίας σε οδηγεί να αγοράσεις ένα Ευρωπαϊκό και... πολύ σύντομα αγοράζεις και έναν φορτιστή.
Ιαπωνικό φουλ το χρειαζουμενο βοήθειας Στέφανε.
 
Reactions: STF

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα.
Είναι ακόμα ανοιχτό αυτό το θέμα ή το είδα αργά;
Λοιπόν, εγώ έχω τον CTEK MXS 5.0 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Έχω και 2 τέτοια eyelets για εύκολη σύνδεση χωρίς να πρέπει να βγάλω σέλα κτλ.
Για μπαταρίες μηχανής είναι φανταστικός, αλλά 2 φορές έχει φορτίσει και τη μπαταρία του Jazz άνετα, ενώ μία φορά κατάφερε (σε πάνω από 48 ώρες βέβαια) να φορτίσει και μια μπαταρία από τροχόσπιτο που είχε πεθάνει τελείως. Έχει και διάφορα modes που αναζωογονούν τη μπαταρία, οπότε μπορεί να σώσει και κάποιες, που άλλοι φορτιστές δεν θα κατάφερναν να επαναφέρουν στη ζωή.
Τώρα που έχει μπει ο Μάρτιος, είναι ώρα σιγά-σιγά να τον ξαναβγάλω απ' το ντουλάπι και να φορτίσω τις μπαταρίες για να είμαστε έτοιμοι μόλις λιώσουν και τα τελευταία χιόνια. :)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλησπέρα.
Είναι ακόμα ανοιχτό αυτό το θέμα ή το είδα αργά;
Λοιπόν, εγώ έχω τον CTEK MXS 5.0 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Έχω και 2 τέτοια eyelets για εύκολη σύνδεση χωρίς να πρέπει να βγάλω σέλα κτλ.
Για μπαταρίες μηχανής είναι φανταστικός, αλλά 2 φορές έχει φορτίσει και τη μπαταρία του Jazz άνετα, ενώ μία φορά κατάφερε (σε πάνω από 48 ώρες βέβαια) να φορτίσει και μια μπαταρία από τροχόσπιτο που είχε πεθάνει τελείως. Έχει και διάφορα modes που αναζωογονούν τη μπαταρία, οπότε μπορεί να σώσει και κάποιες, που άλλοι φορτιστές δεν θα κατάφερναν να επαναφέρουν στη ζωή.
Τώρα που έχει μπει ο Μάρτιος, είναι ώρα σιγά-σιγά να τον ξαναβγάλω απ' το ντουλάπι και να φορτίσω τις μπαταρίες για να είμαστε έτοιμοι μόλις λιώσουν και τα τελευταία χιόνια. :)
Τον 3.8 εχω και φορτίζει συντηρεί άψογα έως και 74 ah που τον έχω δουλέψει
Αρα ο δικός σου πρέπει να είναι κορυφή απλα:)
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Για τον 3.8 πήγα στο κατάστημα, αλλά όταν έφτασα εκεί, είδα τον 5 σε ένα bundle πακέτο σε προσφορά μαζί με ένα (μετριότατο) powerbank, αλλά που τελικά ερχόταν πάρα πολύ κοντά στην τιμή με τον 3.8, οπότε δεν άξιζε τον κόπο να πάρω τον μικρό. Ήμουν τυχερός γιατί έπεσα σε περίοδο promotion που είχε το συγκεκριμένο κατάστημα μάλλον. :)
 
Top Bottom