Περί enduro jacket - εντουρομπουφάν

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Για να πω την αλήθεια είμαι κάπως μπερδεμένος με το concept του εντουρομπουφάν.

Να ξεκαθαρίσω οτι αναφέρομαι σε μπουφάν που θα φοριέται πάνω απο θώρακα (όχι δηλαδή μπουφάν τύπου adventure - με προστασίες κλπ). Επίσης, ένας προβληματισμός που έχω στο μυαλό μου είναι οταν κάνεις πολλά ασφάλτινα χιλιόμετρα - εθνικές κλπ πριν το χώμα, πως εξασφαλίζεις την προστασία απο τριβή σε περίπτωση πτώσης.

Σε τι ακριβώς χρησιμεύει λοιπόν ενα εντουρομπουφάν; Είναι καθαρά θέμα προστασίας απο κρύο - βολικότητας λόγω τσεπών; Συνεισφέρει και στο κομμάτι προστασίας απο τριβή σε ασφάλτινη πτώση;

Αν είναι απλά θέμα κρύου, δεν θα μπορούσε οποιοδήποτε αρκετά μεγάλο μπουφάν χωράει πάνω απο τον θώρακα να παίξει τον ρόλο ενός εντουρομπουφάν;

Έχω μπερδευτεί αρκετά γιατι υπάρχουν και πολύ λίγες επιλογές στην αγορά σε αυτόν τον τομέα, οπότε θέλω τα φώτα σας.
Αν έχετε κάποιο συγκεκριμένο μπουφάν στα υπόψιν σας, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
χειμώνας κρύο εντουρομπουφαν και πολλά χιλιόμετρα δεν ξερω αν γίνετε... :thinking:
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Σε τι ακριβώς χρησιμεύει λοιπόν ενα εντουρομπουφάν; Είναι καθαρά θέμα προστασίας απο κρύο - βολικότητας λόγω τσεπών; Συνεισφέρει και στο κομμάτι προστασίας απο τριβή σε ασφάλτινη πτώση;
Χρησιμεύει στο ότι ειναι πιο ελαφρύ απο ενα κανονικο τζακετ και εχει αφαιρουμενα μανικια που σε offroad οδηγηση θα χρειαστεί να τα βγαλεις λογω ζεστης, επισης λογω του ότι ειναι πιο ελαφρύ ειναι πιο ανετο στην οδήγηση εκτός δρομου....Άλλο λογο δεν βρίσκω, με κανονικο τζακετ εγω προσωπικα δεν βολευομαι σε χρήση offroad...Για κατι αλλο περαν του offroad δεν κάνει, σε προστασία στη τριβη σε ασφαλτινη πτώση ουτε καν, δεν εχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Παίρνεις ένα τύπου ""softshell " με εξαερισμό και μανίκια που αφαιρούνται το φοράς πάνω από τις προστασίες και είσαι μια χαρά. Άμα κάνει πολύ κρύο φοράς και το αδιάβροχο και είσαι ok
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ βρήκα αυτό σε καλή τιμή και την κάνει την δουλειά μια χαρά 24mx
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το εντουρομπουφάν μπορεί να είναι ένα μπουφάν adventure, ένα νούμερο μεγαλύτερο, να είναι φαρδύ και άνετο.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Επίσης ένα adventure χωρίς τις προστασίες πολύ πιθανό να χωράει συγκεκριμένους θώρακες πιο λεπτούς...θέλει δοκιμή σίγουρα!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Συμφωνώ απλά είναι αρκετά πιο βαρύ και πιο δύσκαμπτο από κατασκευής το adv μπουφάν. Εκτός αν μιλάμε για τις πολύ ακριβές σειρές των εταιρειών.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πάντως ζόρικο πράγμα να βρεθεί μια χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Έχω ( και πουλάω) ένα acerbis , είναι πολύ βολικό γιατί το φοράω με θώρακα, βγάζω τα μανίκια όταν ο καιρός είναι ντεμι, είναι σκληρό δεν χαλάει από κλαδιά πτώσεις στο χώμα κλπ αν κάνει πολύ κρύο βάζω και αδιάβροχο ( δεν έχει χρειαστεί) το πιο σημαντικό είναι να βγαίνουν τα μανίκια, σε περίπτωση πτώσεις στον δρόμο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά χεστικες αν σκιστεί αφού φοράς θώρακα.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Αν θες να πληρώσεις κ;τι παραπάνω,τα μπουφάν της κλιμ δίνουν κ μια προστασία στην τριβή στην άσφαλτο αλλά σίγουρα όχι όσο ένα ασφάλτινο μπουφάν.
 
Top Bottom