Πλήρης εξάρτηση adventure.

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Καλησπέρα στην παρέα.Δεν είμουν σίγουρος σε ποια κατηγορία να ποστάρω,ελπίζω να είναι η σωστή.
Θέλω λογικά μέσα στον επόμενο μήνα να εξοπληστώ για ον - οφφ καταστάσεις και για το φετινό τροφφυ.
Με ενδιαφέρουν κράνος ,μπουφάν,παντελόνι (προστασίες εννοείται) και μπότες.Για ασφάλτινες βόλτες ταξίδια είμαι κομπλέ αλλά δεν κάνουν καθόλου για ον οφφ.Οπότε θέλω εντελώς διαφορετικό εξοπλισμό.Για κράνος είδα και μου άρεσε και απο τιμή και από σχόλεια το Airoh S5 line

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Airoh-S5-Line/SubProducts/Airoh-S5-Line-0006

Επίσης και το AGV AX-8 Dual Evo Karakum Multi.Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει να επενδύσω τόσα πολλά.

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-AX-8-Dual-Evo-Karakum-Multi-Helmet/SubProducts/AGV-AX-8-Dual-Evo-Karakum-Multi-Helmet-0012

Μπότες διάβασα και τα θέματα εδώ μέσα αλλά δεν ξέρω πόσο οφφ μπότα πρέπει κα νοιτάξω.Γάντια δεν είνα δύσκολο,είδα κάτι foχ mx,νομίζω θα είναι οκ.Και τώρα εδω που δυσκολεύομαι πάρα πολύ είναι το μπουφάν και το παντελόνι.Τι να κοιτάξω για ον οφφ το οποίο να έχει τις απαράιτητες προστασίες (και θώρακα φαντάζομαι) που να είναι κατάλληλο για οφφ.Και επίσης να μπορώ να κάνω και ταξίδι;Εντούρο ρούχα μου φαίνονται ακατάλληλα γιαυτό που θέλω να κάνω.Τι επιλογές έχω;Δεν βρήκα κάποιο μπουφάν ή παντελόνι με θώρακες κλπ.
Ελπίζω να μην κούρασα πολύ αλλά στο θέμα οφφ ροαντ είμαι άσχετος.Ευχαριστώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παντελόνια on off με επιγονατιδες που θα έχουν αρθρώσεις
Πολλές επιλογές....εγω έχω τις acerbis, αλλά υπάρχουν σε πολλές εταιρείες
Τις ζεστές εποχές χρειάζεσαι μια διατροφή μπλούζα On off και μια "μπλούζα " με προστασιες.
Για μπότες....εγω προτείνω enduro καθαρά για χωμα, γιατί συμβαίνουν εύκολα τραυματισμοί με άλλες μποτες
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλησπέρα στην παρέα.Δεν είμουν σίγουρος σε ποια κατηγορία να ποστάρω,ελπίζω να είναι η σωστή.
Θέλω λογικά μέσα στον επόμενο μήνα να εξοπληστώ για ον - οφφ καταστάσεις και για το φετινό τροφφυ.
Με ενδιαφέρουν κράνος ,μπουφάν,παντελόνι (προστασίες εννοείται) και μπότες.Για ασφάλτινες βόλτες ταξίδια είμαι κομπλέ αλλά δεν κάνουν καθόλου για ον οφφ.Οπότε θέλω εντελώς διαφορετικό εξοπλισμό.Για κράνος είδα και μου άρεσε και απο τιμή και από σχόλεια το Airoh S5 line

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Airoh-S5-Line/SubProducts/Airoh-S5-Line-0006

Επίσης και το AGV AX-8 Dual Evo Karakum Multi.Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει να επενδύσω τόσα πολλά.

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-AX-8-Dual-Evo-Karakum-Multi-Helmet/SubProducts/AGV-AX-8-Dual-Evo-Karakum-Multi-Helmet-0012

Μπότες διάβασα και τα θέματα εδώ μέσα αλλά δεν ξέρω πόσο οφφ μπότα πρέπει κα νοιτάξω.Γάντια δεν είνα δύσκολο,είδα κάτι foχ mx,νομίζω θα είναι οκ.Και τώρα εδω που δυσκολεύομαι πάρα πολύ είναι το μπουφάν και το παντελόνι.Τι να κοιτάξω για ον οφφ το οποίο να έχει τις απαράιτητες προστασίες (και θώρακα φαντάζομαι) που να είναι κατάλληλο για οφφ.Και επίσης να μπορώ να κάνω και ταξίδι;Εντούρο ρούχα μου φαίνονται ακατάλληλα γιαυτό που θέλω να κάνω.Τι επιλογές έχω;Δεν βρήκα κάποιο μπουφάν ή παντελόνι με θώρακες κλπ.
Ελπίζω να μην κούρασα πολύ αλλά στο θέμα οφφ ροαντ είμαι άσχετος.Ευχαριστώ.

Εξαρτατε τι μπατζετ θελεις να διαθεσεις,για ολο τον εξοπλισμο θα σου βγουν πολλα μεχρι το troffy..

Και εγω ασφαλτινο εξοπλισμο εχω και χρησιμοποιω προς το παρον, το παντελονι εχει τις προστασιες σε γονατο-καλαμι-γοφους και το μπουφαν σε αγκωνες-ωμους...
μεχρι το troffy σιγουρα θελω να παρω enduroμποτα η dual μιας και με την ασφαλτινη μποτα αν γινει κατι δεν προστατευει αρκετα,(δεν νοιωθω ασφαλεια) θα δωσω βαση στο παπουτσι δηλαδη μιας και τα κατω ακρα πονανε σε χαζοπτωσεις πολυ ευκολα και αργοτερα θα παρω καθαρα προστασιες off...


Απο κρανος θελεις Dual sport ντε και καλα?

Χωματινη βολτα βγαζεις με ασφαλτινα ρουχα και κρανος- θα σου ελεγα να παρεις μποτα οπωσδηποτε και μετα τα υπολοιπα σε δευτερη μοιρα..
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Στο μπουφάν να κοιτάξεις να έχει πολλούς αερισμους. Θώρακες που αναφερεις δε ξέρω να έχουν τα μπουφάν από μόνα τους.
Το κράνος αν έχεις καλό street κανεις τη δουλειά σου μέχρι νεοτέρας. Πρώτα πάρε μπότες, και καλά γάντια με προστασίες.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Καλες ΜΧ μποτες Κουτσουρα,Αβολες(σε σχεση με αλλες)ΑΛΛΑ τεθωρακισμενες,στο κατω κατω στο χωμα δεν πας για ανεση ,για ταλαιπωρια(συνονυμο της περιπετειας για μενα) πας.
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Επειδη μιλας για ονοφφ, θα σε προετρεπα να κρατησεις το μπουφαν σου και το παντελονι σου αν νιωθεις ανετα σ αυτα και εχουν παρα πολυ καλο εξαερισμο. Ο θωρακας ειναι εξτρα προστατευτικο, δεν ξερω μπουφαν με θωρακα, οπως υπαρχουν και ολοκληρες πανοπλιες. Βασικος εξοπλισμος για μενα οι εντουρομποτες και οχι κατι υβριδια adventure κλπ που ειναι απλα ασφαλτινες μποτες σε ψηλοτερο. Χανεις κατι σε ανεση, αλλα κερδιζεις τα ποδια σου! Βασικο νο2, υδροδοχειο στην πλατη για να αποφυγεις τις κραμπες και να εχεις να μασουλας καμια σοκολατα... Γιατι φημολογειται οτι στο παναχαικο θα γινουν ζορικα πραματα. Και τελος καλη διαθεση και καλα να περασουμε :)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καληςπερα φιλε μου ! Στο χωμα επειδή ζεσταίνεσαι γρήγορα σχετικα τοσο το χειμώνα οσο και το καλοκαιρι ακομα περισσότερο θες ρούχα όπως δηποτε με καλο εξαερισμό ! Για να μην ανέβεις πολυ ψηλά οσο αναφορά το κοστος θα πρότεινα να αγοράσεις μια στολη εντουρο ! Ξεκινάνε απο 80-90 ευρω το σετ ! Μετα ενα ζευγάρι επιγονατίδες βρισκεις απο 50 ευρω και ενα θώρακα για μεσα απο την μπλούζα ! Οι MX ξεκινάμε απο 60-70 ευρω και τα γιλέκα- θώρακας απο 100 περιπου !! Μποτε όπως δηποτε εντουραδικη ψηλή ! Στην αρχή θα σου φανεί κάπως δύσκολη πανω στη μηχανή αλλα θα την συνηθίσεις ! Θα βρεις μποτες απο 100 ευρω σχεδον ! Με 160-180 παίρνεις παρα πολυ καλη ! Γάντια γι χωμα θα παρεις ενα ζευγάρι είτε fox είτε shift είτε 100% κοστος ξεκινάνε απο 20 ευρω ! Στο χωμα τετοιου ειδουσ γάντια χρειάζεσαι!! Κρανακι μπορεις να παρεις ενα skott που ξεκινάνε οικονομικά απο 130 ευρω περιπου με μια μάσκα!! Το χειμώνα επισης μεσα απο τα ενδουρακικα ρούχα φοράς οσοθερμικα και ειςαι μια χαρα ! Και ενα μπουφανακι εντυραδικο απο πανω αν βγεις ασφαλτο για αρκετή ωρα και ειςαι οκ !! Αυτά κατε εμε ειναι τα ποιο σωςτα αν τα παρεις απο την αρχή ολα ! Τωρα αν οικονομικά δε σε παίρνει για ολα τωρα ξεκινά με τις μπότες και τη στολη με ενα θώρακα γι εμενα
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Επισης να προσθέσω πχ θώρακα και επιγονατίδες κοιτα για μεταχειρο . Αυτά συνήθως τα βρισκεις σε καλη κατασταση και γλιτώνεις και λίγα χρήματα ! Ακομα και για μπότες θα σου έλεγα να δεις μεταχειρο . Εχω δει παίζουν κατι καλα κομματια στο Καρ. Μάσκα πάντως αν παρεις εμτουραδικο κρανος ανοιχτό εχω μια δεύτερη .Στην χαρίζω με την καρδιά μου



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καλες ΜΧ μποτες Κουτσουρα,Αβολες(σε σχεση με αλλες)ΑΛΛΑ τεθωρακισμενες,στο κατω κατω στο χωμα δεν πας για ανεση ,για ταλαιπωρια(συνονυμο της περιπετειας για μενα) πας.
Αυτο,για μποτα ΚΑΛΗ στο χωμα δεν θα το συζητουσα!Συνηθεστατες οι πτωσεις και οδυνηροι οι τραυματισμοι στα ποδια...
Μια μποτα ειναι προστασια!Αρχισε απο αυτην...
Ενα ΚΡΑΝΟΣ εντουραδικο+μασκα,θες να μην σκαει το κεφαλι σου στα βουνα.
Γαντια ΜΧ.
Μετα κοιτα για μια ADV στολη σετ..αφου δεν πας για καθαρα εντουρο εξοπλισμο.
και εφυγες για βουνα :)
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις.Απο ότι φαίνεται θα κοιτάξω για enduro εξοπλισμό.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι,Τι γίνεται όταν θέλω να ταξιδέψω λιγο παραπέρα;Για μπουφαν θα έχω ένα εντούρο,αλλά απο παντελόνι πχ σε κρύο ή βροχή τι γίνεται;Επίσης με το κράνος που παίρνει μάσκα.Για παράδειγμα για να φτάσω πάτρα θα κάνω περίπου 150 χλμ.Θα είμαι οκ ή ένα με ζελατίνα είναι πιο ιδανικό;

Ηλία ευχαριστώ για την μάσκα,θα σε ενημερώσω διότι παίζει να πάρω φουλ μετάχειρο εξοπλισμό.Αν δεν κάτσει θα σου πώ.Ευχαριστώ και πάλι.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις.Απο ότι φαίνεται θα κοιτάξω για enduro εξοπλισμό.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι,Τι γίνεται όταν θέλω να ταξιδέψω λιγο παραπέρα;Για μπουφαν θα έχω ένα εντούρο,αλλά απο παντελόνι πχ σε κρύο ή βροχή τι γίνεται;Επίσης με το κράνος που παίρνει μάσκα.Για παράδειγμα για να φτάσω πάτρα θα κάνω περίπου 150 χλμ.Θα είμαι οκ ή ένα με ζελατίνα είναι πιο ιδανικό;

Ηλία ευχαριστώ για την μάσκα,θα σε ενημερώσω διότι παίζει να πάρω φουλ μετάχειρο εξοπλισμό.Αν δεν κάτσει θα σου πώ.Ευχαριστώ και πάλι.
Για ταξιδι με τον εντουρο εξοπλισμο, δεν ξερω προσωπικα..θα σου απαντησουν οι πιο εμπειροι..
Αλλα για κρανος,εγω ταξιδευω εδω και 10.000χλμ με ανοιχτο κρανος χειμωνα καλοκαιρι... δεν με ενοχλει αερας-κρυο... εχω σηνυθησει..μη σου πω οτι μ'αρεσει κιολας σε ενα βαθμο... ειναι λιγες στιγμες που θα ηθελα να ταξιδευω με ενα κλειστο,αλλα κλαην...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο εξοπλισμός για χώμα-adventure Κατάσταση είναι λίγο σπαζοκεφαλιά..

ΑΝ το φυσάς το χρήμα πας στα εξής..

1)Κράνος Adventure με πολύ καλούς αερισμούς και αφαιρούμενη ζελατίνα και δυνατότητα να παίρνει μάσκα MX (250 ως 500€)

2)Μπότες εντουράδικες Full ενισχυμένες αδιάβροχες (250ως 450€)

3)Στολή ΜΧ για ανοιξη-καλοκαίρι (100 ως 200€)

4)Στολή Rallye με αδιαβροχοποίηση (κατα προτίμηση Goretex) για μακρύτερα ταξίδια (600 ως 1200€)

5)Επιγονατίδες (35 ως 600€)

6)Μπλούζα εσωτερική με προστασίες (100 ως 200€)

Όπως βλέπεις ΔΕΝ υπάρχει ταβάνι.. Αν θες τα απολύτως καλύτερα και έχεις 3000€ κανένα πρόβλημα! Απο εκεί και κάτω αρχίζουν οι πιο πρακτικές ή έξυπνες ή value for money Λύσεις για το πρόβλημα

Λογικά επειδή τώρα ξεκινάς και δεν ξέρεις πόσο μακρυά θες να πας ξεκίνα με το κράνος που έχεις ή καλύτερα ένα φτηνό MX, πάρε μια στολή MX οικονονομική και μια καλή εντουράδικη μπότα και μια απλή επιγονατίδα και μια μπλουζα εσωτερική με προστασίες.

Θες περίπου λοιπον 400€ για μια καλή αρχή και απο εκεί και πέρα το βλέπεις στη πράξη.

Σου προτείνω τον Acerbis Coerta για θώρακα, μια Gaerne Μπότα αν μπορείς, επιγονατίδες πάρε μια απλή polisport και κρανάκι βρες ένα απο κάνα στοκατζίδικο φτηνό για αρχή.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Απο ότι φαίνεται θα κοιτάξω για enduro εξοπλισμό.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι,Τι γίνεται όταν θέλω να ταξιδέψω λιγο παραπέρα;Για μπουφαν θα έχω ένα εντούρο,αλλά απο παντελόνι πχ σε κρύο ή βροχή τι γίνεται;Επίσης με το κράνος που παίρνει μάσκα.Για παράδειγμα για να φτάσω πάτρα θα κάνω περίπου 150 χλμ.Θα είμαι οκ ή ένα με ζελατίνα είναι πιο ιδανικό;
Ηλία ευχαριστώ για την μάσκα,θα σε ενημερώσω διότι παίζει να πάρω φουλ μετάχειρο εξοπλισμό.Αν δεν κάτσει θα σου πώ.Ευχαριστώ και πάλι.
Για αρχη και για να μην ξοδεψεις παρα πολλα,αλλά και να μην κάνεις εκπτωσεις στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ σου,θα σου ελεγα το εξης.Παρε ενα σετ φουλ εντουραδικο εξοπλισμο(μπλουζα,παντελονι,γαντια),ενα κρανος εντουραδικο(με μασκα)και ενα ζευγαρι μποτες εντουραδικες...Ενας θωρακας+επιγονατιδες για προστασια.Ολα αυτα παιζουν μεταχειρω σε τιμη που αντεχεις για ολα...Εχε μαζι και ενα σετ αδιαβροχα για να τα βαζεις να κοβουν αερα και κρυο οταν ταξιδευεις...Και ξεκινα για βουνα.Αν δεις οτι γουσταρεις σιγα σιγα θα εξοπλιστεις και με καλυτερο εξοπλισμο...:)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις.Απο ότι φαίνεται θα κοιτάξω για enduro εξοπλισμό.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι,Τι γίνεται όταν θέλω να ταξιδέψω λιγο παραπέρα;Για μπουφαν θα έχω ένα εντούρο,αλλά απο παντελόνι πχ σε κρύο ή βροχή τι γίνεται;Επίσης με το κράνος που παίρνει μάσκα.Για παράδειγμα για να φτάσω πάτρα θα κάνω περίπου 150 χλμ.Θα είμαι οκ ή ένα με ζελατίνα είναι πιο ιδανικό;

Ηλία ευχαριστώ για την μάσκα,θα σε ενημερώσω διότι παίζει να πάρω φουλ μετάχειρο εξοπλισμό.Αν δεν κάτσει θα σου πώ.Ευχαριστώ και πάλι.
όσο αναφορά το ταξίδι να πας Πάτρα με μάσκα πχ δεν θα έχεις θέμα διότι με χωμάτινα ελαστικά για ασφάλεια πρώτον αλλά και οικονομία ελαστικού δεύτερον θα κίνησε μαξ 120-130 οπότε δεν έχεις θέμα κανένα ! Αν επίσης μέσα από το παντελόνι φοράς ένα καλό ισοθερμικό το χειμώνα δεν έχει κανένα θέμα ! Στο λέω επειδή το έχω κάνει αρκετές φορές ! Για τη βροχή όπωςδήποτε ένα σετάκι αδιάβροχα και είσαι οκ !! Κάτα τα άλλα όπως τα λέει ο @mAthosalas !!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
όσον αφορά το ταξίδι να πας Πάτρα με χωμάτινα ελαστικά και οικονομία ελαστικού δεύτερον θα κίνησε μαξ 120-130 οπότε δεν έχεις θέμα κανένα !
Ή για να μην εχεις φθορα στα ελαστικα...ελα με trailer...σαν κατι αλλους...:ha:ha
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ρε τι τρέιλερ εμείς θα τα φέρουμε κλουβάτα για να μη μας τα ματιάξουνε !!!
Ιμαντες για κλουβες δεν παιζουν...θα τ αφησετε εκει και θα τα παρετε αμα καλοκαιριασει :D:p
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Ξεθάβω το θέμα διότι είμαι σε φάση ψαξίματος για εξοπλισμό. Θα προτιμούσα να μην αγοράσω από ιντερνετομάγαζο αλλά να παώ σε κάποιο φυσικό κατάστημα ώστε να δω πράγματα από κοντά, να τα δοκιμάσω κτλ.

Υπάρχει μια περίπτωση να κατέβω Αθήνα για λίγες μέρες και λέω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία. Επειδή όμως είναι λίγες οι μέρες και δεν μπορώ να γυρνάω όλη την Αθήνα έτσι, έχετε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα;

Αν ανησυχείτε μήπως θεωρηθεί διαφήμιση, δέχομαι και πμ. ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το θέμα είχε ξεφύγει της προσοχής μου και το διάβασα όλο από την αρχή. Τα περισσότερα περί ένδυσης έχουν αναφερθεί. Επίσης η προσοχή στην επιλογή εντουράδικης μπότας -χωρίς ημίμετρα- επίσης έχει αναφερθεί αλλά θα σταθώ σε ένα σημείο που είδα πως δεν αναφέρθηκε. Όταν ήρθε η ώρα να ξανα-αγοράσω μπότες ο @el-Gatto επέμεινε να διαθέσουμε λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρουμε εντουράδικες μπότες με άρθρωση και καλή σόλα που να μη γλιστράει στο χώμα (δηλαδή να μην έχει φλατ σόλα όπως οι περισσότερες MX). Είχε απόλυτο δίκιο γιατί η ευκινησία της μπότας συμβάλλει τα μέγιστα όχι μόνο στην άνεση αλλά και στην ασφάλεια αφού γενικά η αίσθηση σε ταχύτητες και φρένα είναι πολύ καλύτερη και όπου χρειαστεί μπορείς να περπατήσεις και να "σπρώξεις" ευκολότερα. Μπότα εντούρο με άρθρωση από εμένα λοιπόν, αξία ανεκτίμητη. Εξαιρετική σχέση τιμής ποιότητας έχουν οι μπότες της FORMA.

Τώρα, ένα από τα καταστήματα που συνιστώ είναι το moto Market γιατί έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση και καλή συλλογή από μπότες σε αρκετά καλές τιμές θα έλεγα, σηκώνουν και ένα μικρό παζάρι.
 
Top Bottom