Πλατανιώτισσα Αχαΐας,τόσο κοντά τόσο όμορφα!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για να ξεφυγουμε απο το αγχος των καταστασεων,κι οσο μπορουμε να μενουμε πιστοι σε αυτο που αγαπαμε,στη μοτοσυκλετα αδραξαμε ευκαιριας και πα......:oops:Τι καθομαι τωρα και γραφω σε Πολιτικ και σοφιστικ στυλ...αλλιως θελω να τα πω.;)
Τα γραψαμε ολα,τα αφησαμε να πανε στο διαλο και ενα delete ακομα για σημερα και αυτοι που με το ζορι θελουνε να μας γειωσουν ας ανησυχουν γιατι χαμογελαμε και γουσταρουμε και φυγαμε για ασφαλτινα στροφιλικια...ασταδιαλα...:pκαλυτερα τωρα...:Dπαμε λοιπον.:)

Μοτοσυκλετα αγαπη μου και ο φανταρακος που αδειαίνει αυτες τις μερες ηταν ο συνοδοιπορος για σημερα...Ενας εξ αυτων διοτι ο αλλος μας περιμενε στο ομορφο Αιγιο.Παμε με Λευτερη να βρουμε τον Δημητρη.Ο οποιος ειχε επιστρατευσει το συζυγακι και ηπιαμε ενα καφε με...μεζε!Μας μπουκωσε στα κρουασνα και στις σοκολατες αλλά βαρατε με κι ας κλαιω κι εμεις.Τα τσακισαμε κι ανεβασαμε τη λιμπιντο χεχε...Ας τα αφησω ατα ομως,ενα ευχαριστω στο κοριτσι που μας περιποιηθηκε και καβαλαμε στα αλογα να παμε βουνο...τωρα αρχιζουν τα ωραια,ο δρομος ειναι μπροστα.
Σημερα ειχε στροφουλα και ορεινα στο μενου.

Κοντα στο Αιγιο ειναι ενα χωριο που φημίζεται για τον ιερό ναό της Παναγιάς Πλατανιώτισσας, το μικρό εκκλησάκι της Παναγιάς δηλαδή που έχει χτιστεί μέσα στο κοίλωμα ενός μεγάλου υπεραιωνόβιου πλατάνου.Η Πλατανιωτισσα,άλλοτε Κλαπατσούνα ηταν ο σταθμος και η αφορμη για τη σημερινη βολτα.
Η διαδρομη οπως παντα καταπρασινη και δροσερη...

ενω τα βραχια καθετα διπλα μας αν μη τι αλλο στεκουν επιβλητικα!!!

και μου'κανε ενα κλικ εκεινο το ξωκλησσι απεναντι ετσι στο χωματινο

αλλά ειχαμε αλλα στο μενου για σημερα...:rolleyes: νεξτ ταϊμ λεμε...
Διαδρομη απολαυση!Στροφη,οερινο στροφιλικι το εχουμε μαθει και γουσταρουμε και εμεις και οι μοτοσυκλετες μας

Ισα που φαινεται η Πλατανιωτισσα στην απεναντι πλαγια...

και παμε να πλησιασουμε...και να γουσταρει το παρεακι

Φθανοντας στο χωριο,που πατουσα για πρωτη φορα(κατι λεγαμε προτινος για τις διαδρομες που ειναι εξω απο τα συνηθη...ναι ναι!!!Παρτε τους παραδρομους και μην πατε στα συνηθισμενα...αξιζει!!!) εντυπωση μού κανει η καθαρη εικονα και η προσοχη που εχει δοθει απο τους ντοποιους στο φυσικο τοπιο!

Διπλα στο ποταμι η εκκλησουλα της Παναγιας,μεσα στην κουφαλα ενος υπεραιωνοβιου πλατανου,εντυπωσιακη κ προσεγμενη

Το πιο εντυπωσιακο ειναι οταν εισερχεσαι στον Ιερο χωρο...απο τα ομορφα που δεν συναντας καθημερινα

Η εικονα ειναι απο το εσωτερικο της εκκλησιας...μεσα στο κοιλωμα του Πλατανου!

Κανουμε ενα Σταυρό στην Παναγιά,να μας εχει καλα σε ζωη,ζόρια και δρομους

κι αντιστεκομαστε σε πιθανη καταληξη σε παρακειμενη ταβερνα και ψητουρες...:hungry:εχμμμ...δυσκολα... :hungover::arghh:πιανοντας τις δικυκλες ερωμενες να βγουμε παλι στους δρομους :woot:

Συνεχιζοντας πανω απο τη Φτέρη για Πετσακους,Δροσατο οπου και οι γνωστες αναβασεις και διαδρομες Ραλυ...φανταζεσαι δρομους...στροφη στροφη στροφη και θέα...

η χαρα του ταξιδιου με μοτοσυκλετα!:)
Κατηφοριζουμε πλεον απο Βλασια για τα μερη μας,επαρχια και ομορφιες!

Τεζα οι αισθησεις και γουσταρουμε

μια σταση ακομα για σημερα πανω απο τον Κατραρακτη και ο Λεφτερης πιστεψε πολυ στο Θεο με αυτα που ειδε και πηρε τα βουνα..

..για τσισα...:p
Συνοπτικες διαδικασιες και ρεζουμε της βολτιτσας...οπως παντα.Γουστα μοτοσυκλετα Ελλαδα!!!Τι αλλο;Ναι αυτα...τα ομορφα και για σημερα.Και για οσο μπορουμε χάρη θα κανουμε μόνο οταν στο βαθος βλεπουμε χαμογελο...για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε ;)
Μαγκες...τα ξαναλεμε,θενκς φορ δε ραϊντινγκ(το Εγγλεζο μου μεσα :p ).
τα λεμεεε :friendship:
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Μπράβο παιδιά αυτά είναι τα ωραία !!!
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Πλατανοκουφαλιτσες!!!υπεροχα μερη οντως!:ok:μπραβο στην παρεα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αλλα το μονο παραπτωμα ηταν οτι ΔΕ ΜΠΗΚΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ
Αφησαμε χρωστουμενα όταν ξαναπάμε όλοι παρέα...να την τιμήσουμε καθως πρεπει:friendship:
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
:hailbig:
 

DIM-BOB

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200 GS ADV lc
ktm 690
Παλι γεμισαμε τις μπαταριες μας !!!!!!!!!!!
Αντε κ στην επομενη:ok::ok: αλλα με σταση για ανεφοδιασμο:friendship::friendship: αυτη την φορα:yew::yew::yew::yew:
κ φυσικα ολη η παρεα!!!!!!!!!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αντε κ στην επομενη:ok::ok: αλλα με σταση για ανεφοδιασμο:friendship: αυτη την φορα:yew:κ φυσικα ολη η παρεα!!!!!!!!!!!
H επομενη θα εχει ΚΑΙ στροφιλικι και ασφαλτινα κομματια ομορφα πνιγμενα στο πρασινο και χωμα,καλο χωμα και βουνα και κορυφογραμμες και ΚΑΛΟ φαγητο και ...συμμετοχικη απαρτια...Μια απο'ολα οπως μας αρεσει!!!Θα ξεπερναμε τις δυσκολίες γυρω μας,με χαμογελο..αυτο ειναι δεσμευση...και δεν ειμαι Πολιτικαντης ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
παντα τετοια παιδες...εχει τυχει κι εχω παει πριν καποια χρονια εκει,πραγματικα ειναι εντυπωσιακο το εκκλησακι μεσα στο δεντρο....
:friendship::friendship:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Τι μου θύμισες Κώστα ...... κάποια χρόνια πίσω !!! Ωραίες διαδρομές :hailbig: ......
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Μπράβο σας ωραία κοντινή διαδρομή...τι μου θύμησες απο τα φοιτητικά μου χρόνια στην Πάτρα...
 
Top Bottom