Πληροφορία για Αζερμπαιτζάν-Ιράν...

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Λοιπόν, βρίσκεται στα σκαριά μιά εκδρομούλα για το 2017 που θα περιέχει και τη διαδρομή Γεωργία-Αζερμπαιτζάν-Ιράν. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει περάσει κάποιος τα σύνορα Αζερμπαιτζάν-Ιράν, για να μας πει πληροφορίες, δλδ. από που, αν τον ταλαιπώρησαν, κλπ,κλπ...


:):):)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Λοιπόν, βρίσκεται στα σκαριά μιά εκδρομούλα για το 2017 που θα περιέχει και τη διαδρομή Γεωργία-Αζερμπαιτζάν-Ιράν. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει περάσει κάποιος τα σύνορα Αζερμπαιτζάν-Ιράν, για να μας πει πληροφορίες, δλδ. από που, αν τον ταλαιπώρησαν, κλπ,κλπ...


:):):)
Το stamktm ρωτά φιλε μου !! Πήγε περυσι σε αυτά τα μερη με τη μπαχατελα μου το 950 !! ;))


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kevin

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΑΛΕΩ
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R 1100 GS
XRV 650
R 100 GS
Λοιπόν, βρίσκεται στα σκαριά μιά εκδρομούλα για το 2017 που θα περιέχει και τη διαδρομή Γεωργία-Αζερμπαιτζάν-Ιράν. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει περάσει κάποιος τα σύνορα Αζερμπαιτζάν-Ιράν, για να μας πει πληροφορίες, δλδ. από που, αν τον ταλαιπώρησαν, κλπ,κλπ...
Μανώλη,πως και Αζερμπαιτζάν,
νομίζω καλύτερα να διαθέσεις τον
χρόνο σου στην Αρμενία εκτός και έχεις τίποτα μπίζνες με πετρελαιάδες
εκεί.περνάς απο Αστάρα στην Κασπία.
Φίλος Γερμανός πέρασε πριν λίγες ημέρες ,κανένα πρόβλημα.Στο Ιράν ταξίδευσα το 2005,Γεωργία-Αρμενία
το 2011 στείλε pm η πάρε τηλ για πληροφορίες.Με την ευκαιρία πες μου τους κωδικούς για τις βαλβίδες
της RaceTech για το 650
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Λοιπόν, βρίσκεται στα σκαριά μιά εκδρομούλα για το 2017 που θα περιέχει και τη διαδρομή Γεωργία-Αζερμπαιτζάν-Ιράν. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει περάσει κάποιος τα σύνορα Αζερμπαιτζάν-Ιράν, για να μας πει πληροφορίες, δλδ. από που, αν τον ταλαιπώρησαν, κλπ,κλπ...


:):):)
και τον @Magelanos να ρωτησεις Μανολη, ;) .........αλλα με το μαλακο, γιατι μπορει να ξαναερθει μαζι σου για να σου δειξει τα κατατόπια απο κοντα!! :D
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Τελικά η Αρμενία πρέπει να είναι πιό ενδιαφέρουσα από το Αζερμπαιτζάν, όπως διαβάζω στο lonely planet και όπως μου είπε και ο stamktm.
Πέρασμα στο Ιράν από Αρμενία λοιπόν. Έτσι κι αλλοιώς, ιστορικά και συναισθηματικά είμαστε πιό κοντά με τους Αρμένιους απότι με τους Αζέρους.

Θα επικοινωνήσω μαζί σου με π.μ.:)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Οι δικές μου πληροφορίες για το Ιράν ειναι πλέον παλιές μιας και εχουν περάσει πολλά χρόνια , μπορώ να σου πω μόνο κάποια χωριά στα βόρια που αξίζει να επισκεφθείτε .
Για την Αρμενία που την εχουμε πρόσφατη βάλε ερωτήσεις μια και μπορώ να ρωτήσω οτι θέλεις τους φίλους μου τους Αρμένιους στην Ελλάδα .


Connected with smiling people only !!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
+1 από εμένα για πέρασμα από Αρμενία και όχι από Αζερμπαϊτζάν. Η δεύτερη έχει μόνο δύο χωριά με ενδιαφέρον στον Καυκασο.

Το Ιράν θέλει καρνε. Το ξέρουμε αυτό ε;
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
+1 από εμένα για πέρασμα από Αρμενία και όχι από Αζερμπαϊτζάν. Η δεύτερη έχει μόνο δύο χωριά με ενδιαφέρον στον Καυκασο.

Το Ιράν θέλει καρνε. Το ξέρουμε αυτό ε;
Αν εννοείς τα χαρτιά για το μηχανάκι, ναι.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Αν εννοείς τα χαρτιά για το μηχανάκι, ναι.
Ναι. Το κόστος τους είναι 3000€ τα οποία βέβαια παίρνεις πίσω όταν επιστρέψεις. Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι ένας αποτρεπτικος παράγοντας για ορισμένους.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ναι. Το κόστος τους είναι 3000€ τα οποία βέβαια παίρνεις πίσω όταν επιστρέψεις. Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι ένας αποτρεπτικος παράγοντας για ορισμένους.
Παντελή, διάβαζα πριν λίγες μέρες ένα ταξιδιωτικό(νομίζω το μηχανάκι ήταν V-strom, δεν θυμάμαι όμως που το βρήκα...), που έλεγε ότι το απέφυγε το τριχίλιαρο.
Μήπως έχει πάει κάποιος πρόσφατα Ιράν(μετά το 2013 δλδ) για να μας πει?

:thinking:
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Παντελή, διάβαζα πριν λίγες μέρες ένα ταξιδιωτικό(νομίζω το μηχανάκι ήταν V-strom, δεν θυμάμαι όμως που το βρήκα...), που έλεγε ότι το απέφυγε το τριχίλιαρο.
Μήπως έχει πάει κάποιος πρόσφατα Ιράν(μετά το 2013 δλδ) για να μας πει?

:thinking:
Ισχυει κανονικα το carnet de passages το οποιο χρειαζεται για την εισοδο στο Ιραν.Το ζητανε.Το παιρνουμε απο την ελπα καταβαλλοντας 3000 ευρω σαν εγγυηση και μολις γυρισουμε,το επιστρεφουμε στην ελπα και μας δινει πισω τα χρηματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Και για πειτε και για εμας τους ασχετους. Μονο για Ιραν το ζητανε ή και σε αλλες χωρες; ( μαζευω και εγω πληροφοριες για τετοια ταξιδια)
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Να πω κι'εγω κάποια πράγματα που ξέρω και έχω ακούσει.. Το Carne ισχύει ότι είπαν οι φίλοι ποιο πάνω.. Μόνο που ναι μπορείς αν θες να το αποφύγεις.. Υπάρχει Ιρανος που κάνει αυτή την δουλειά. Βρίσκεται στην urmia σε πόλη του Ιράν και έχει και πανσιόν. Αυτός έρχεται στα σύνορα από όπου θα μπει ο ταξιδευτης κατόπιν συνεννόησης και καταβαλοντας ένα ποσό σε αυτόν σου κάνει όλες τις διαδικασίες σε χαρτουρα. Τώρα βέβαια στην μια περίπτωση ότι λεφτά δώσεις τα δεν τα ξανά παίρνεις πίσω, στην άλλη ναι αλλά πρέπει να έχεις τις τρεις χιλιάδες πριν.. Είναι εμπιστοσύνης αφού έχει εξυπηρετισει αρκετό κόσμο ξένους για το καρνε..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Τώρα από Αζερμπαϊτζάν προς Ιράν δεν ξέρω τι παίζει με σύνορα. Ούτε από Αρμενία.. Ο ποιο συνήθως τρόπος εισόδου είναι Τουρκία για Ιράν.. Και το ποιο αποτρεπτικο για μένα είναι η μη φιλική πρεσβεία. Και μιλάω στην φάση αν θες να μπεις με δικό σου όχημα.. Κάνουν τα πάντα να σε αποτρεψουν. Μέχρι ασφάλεια σε βάζουν να βγάλεις για επαναπατρισμου σωρου!!! Και ναι ένα παλικάρι με vstrom που πήγε πάνω από οχτώ μέρες δεν του έδωσαν βίζα. Γενικά για μένα η πρώτη φάση είναι να ρωτήσεις στην πρεσβεία του Ιράν τι θέλουν με δικό σου όχημα πάντα.
 
Top Bottom