Πληροφορία για Αζερμπαιτζάν-Ιράν...

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Και για πειτε και για εμας τους ασχετους. Μονο για Ιραν το ζητανε ή και σε αλλες χωρες; ( μαζευω και εγω πληροφοριες για τετοια ταξιδια)
Είναι αρκετές.. Γκουγκλαρε το και θα σου βγάλει όλες τις χώρες που χρειάζεται.. Επίσημα λέγεται carnet de passage..
 

kevin

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΑΛΕΩ
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R 1100 GS
XRV 650
R 100 GS
Μανώλη, πληροφορίες για τον Ιρανό θα βρείς εδώ www.overlandtoiran.com έχει αναλυτικότατο site και μάλιστα πεδίο carnet at Iranian border.
Αν μάλιστα μπείς απο Αρμενία(Agarak)-Nurduz(Iραν) σου δίνει αυτό το καρνέ για όσο διαρκεί η Βίζα σου σε κάθε άλλη περίπτωση, δηλαδή είσοδο
απο αλλού στο Ιραν θα ισχύει μόνο για 7 ημέρες(για μένα λίγος χρόνος γι'αυτήν τη χώρα).
Η αλήθεια είναι ότι το 2005 παιδεύτηκα αρκετά έως πολύ για την βίζα στην εδώ πρεσβεία αλλά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο.
Για τον military road που αναφαίρεσαι στην Γεωργία αξίζει να ανέβεις και στο μοναστήρι Tsmida sameda πάνω απο το χωριό Stephantsmida
(πρώην Kazbegi) σχεδον λίγο πριν τα σύνορα με την Ρωσία.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Να πω κι'εγω κάποια πράγματα που ξέρω και έχω ακούσει.. Το Carne ισχύει ότι είπαν οι φίλοι ποιο πάνω.. Μόνο που ναι μπορείς αν θες να το αποφύγεις.. Υπάρχει Ιρανος που κάνει αυτή την δουλειά. Βρίσκεται στην urmia σε πόλη του Ιράν και έχει και πανσιόν. Αυτός έρχεται στα σύνορα από όπου θα μπει ο ταξιδευτης κατόπιν συνεννόησης και καταβαλοντας ένα ποσό σε αυτόν σου κάνει όλες τις διαδικασίες σε χαρτουρα. Τώρα βέβαια στην μια περίπτωση ότι λεφτά δώσεις τα δεν τα ξανά παίρνεις πίσω, στην άλλη ναι αλλά πρέπει να έχεις τις τρεις χιλιάδες πριν.. Είναι εμπιστοσύνης αφού έχει εξυπηρετισει αρκετό κόσμο ξένους για το καρνε..

Πάνο η πληροφορία σου είναι πραγματικά πολύτιμη. Αν το ποσό που ζητάει είναι λογικό, γιατί οχι?

Το Δεκέμβρη που θα ανέβω στην Αθήνα για δουλειές έχω σκοπό να περάσω από την Ιρανική πρεσβεία. Μετά την άρση του εμπάργκο από τα δυτικά κράτη, πιστεύω ότι θα αλλάξουν κάποια πράγματα. Τριχίλιαρο πάντως δεν δίνω. Σκοπεύω να πάρω βίζα και να πάω στα σύνορα κάνωντας τη πάπια. Αν με αφήσουν καλώς. Αν δεν με αφήσουν, θα συνεχίσω προς οποιαδήποτε άλλη κατεύθυνση μου κάνει κλικ εκείνη τη στιγμή. :)
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Να πω κι'εγω κάποια πράγματα που ξέρω και έχω ακούσει.. Το Carne ισχύει ότι είπαν οι φίλοι ποιο πάνω.. Μόνο που ναι μπορείς αν θες να το αποφύγεις.. Υπάρχει Ιρανος που κάνει αυτή την δουλειά. Βρίσκεται στην urmia σε πόλη του Ιράν και έχει και πανσιόν. Αυτός έρχεται στα σύνορα από όπου θα μπει ο ταξιδευτης κατόπιν συνεννόησης και καταβαλοντας ένα ποσό σε αυτόν σου κάνει όλες τις διαδικασίες σε χαρτουρα. Τώρα βέβαια στην μια περίπτωση ότι λεφτά δώσεις τα δεν τα ξανά παίρνεις πίσω, στην άλλη ναι αλλά πρέπει να έχεις τις τρεις χιλιάδες πριν.. Είναι εμπιστοσύνης αφού έχει εξυπηρετισει αρκετό κόσμο ξένους για το καρνε..
Καπου διαβασα οτι ηθελε μια 400αρα(ευρω) ο Χουσεϊν για να σε βαλει στο Ιραν χωρις καρνε!:UH:

Τσουζει!!!!!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μανώλη, πληροφορίες για τον Ιρανό θα βρείς εδώ www.overlandtoiran.com έχει αναλυτικότατο site και μάλιστα πεδίο carnet at Iranian border.
Αν μάλιστα μπείς απο Αρμενία(Agarak)-Nurduz(Iραν) σου δίνει αυτό το καρνέ για όσο διαρκεί η Βίζα σου σε κάθε άλλη περίπτωση, δηλαδή είσοδο
απο αλλού στο Ιραν θα ισχύει μόνο για 7 ημέρες(για μένα λίγος χρόνος γι'αυτήν τη χώρα).
Η αλήθεια είναι ότι το 2005 παιδεύτηκα αρκετά έως πολύ για την βίζα στην εδώ πρεσβεία αλλά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο.
Για τον military road που αναφαίρεσαι στην Γεωργία αξίζει να ανέβεις και στο μοναστήρι Tsmida sameda πάνω απο το χωριό Stephantsmida
(πρώην Kazbegi) σχεδον λίγο πριν τα σύνορα με την Ρωσία.

Ο --ριόλης ο Χουσείν το έχει κάνει επιχείρηση...:yew:
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Να πω κι'εγω κάποια πράγματα που ξέρω και έχω ακούσει.. Το Carne ισχύει ότι είπαν οι φίλοι ποιο πάνω.. Μόνο που ναι μπορείς αν θες να το αποφύγεις.. Υπάρχει Ιρανος που κάνει αυτή την δουλειά. Βρίσκεται στην urmia σε πόλη του Ιράν και έχει και πανσιόν. Αυτός έρχεται στα σύνορα από όπου θα μπει ο ταξιδευτης κατόπιν συνεννόησης και καταβαλοντας ένα ποσό σε αυτόν σου κάνει όλες τις διαδικασίες σε χαρτουρα. Τώρα βέβαια στην μια περίπτωση ότι λεφτά δώσεις τα δεν τα ξανά παίρνεις πίσω, στην άλλη ναι αλλά πρέπει να έχεις τις τρεις χιλιάδες πριν.. Είναι εμπιστοσύνης αφού έχει εξυπηρετισει αρκετό κόσμο ξένους για το καρνε..
Ο Χουσείν απο την Urmia προπερσινες τιμες ήθελε 350 ευρώ.Σε περιμενει στα σύνορα περνάει αυτός τις διαδικασίες για σένα και σου φέρνει το καρνέ στα χερια.τα χρήματα δεν επιστρέφονται!
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Τώρα από Αζερμπαϊτζάν προς Ιράν δεν ξέρω τι παίζει με σύνορα. Ούτε από Αρμενία.. Ο ποιο συνήθως τρόπος εισόδου είναι Τουρκία για Ιράν.. Και το ποιο αποτρεπτικο για μένα είναι η μη φιλική πρεσβεία. Και μιλάω στην φάση αν θες να μπεις με δικό σου όχημα.. Κάνουν τα πάντα να σε αποτρεψουν. Μέχρι ασφάλεια σε βάζουν να βγάλεις για επαναπατρισμου σωρου!!! Και ναι ένα παλικάρι με vstrom που πήγε πάνω από οχτώ μέρες δεν του έδωσαν βίζα. Γενικά για μένα η πρώτη φάση είναι να ρωτήσεις στην πρεσβεία του Ιράν τι θέλουν με δικό σου όχημα πάντα.
Παιδια,δεν ισχυει τπτ απο αυτά.Στην πρεσβεία πρωτη επίσκεψη ευγενικοτατοι όσο πρεπει,σου εξηγούν τα παντα τι χρειαζεται για βίζα.Χρονοβορα διαδικασια ,υπομονη να εχεις!Ασφάλεια ναι θα βγαλεις θα την προσκομισεις και αυτή.Η βίζα ισχύει για ενα μήνα ανάλογα με την ημέρα που θα μπεις.Εγώ εκατσα 12 ημερες μονο στο Ιράν!Τώρα αν δεν ηταν φιλικοί σε άλλον ταξιδιώτη στην πρεσβεια εδώ η γιατί έκατσε 8 μέρες ο άλλος φίλος δεν γνωρίζω.;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Πάνο η πληροφορία σου είναι πραγματικά πολύτιμη. Αν το ποσό που ζητάει είναι λογικό, γιατί οχι?

Το Δεκέμβρη που θα ανέβω στην Αθήνα για δουλειές έχω σκοπό να περάσω από την Ιρανική πρεσβεία. Μετά την άρση του εμπάργκο από τα δυτικά κράτη, πιστεύω ότι θα αλλάξουν κάποια πράγματα. Τριχίλιαρο πάντως δεν δίνω. Σκοπεύω να πάρω βίζα και να πάω στα σύνορα κάνωντας τη πάπια. Αν με αφήσουν καλώς. Αν δεν με αφήσουν, θα συνεχίσω προς οποιαδήποτε άλλη κατεύθυνση μου κάνει κλικ εκείνη τη στιγμή. :)
ΔΕΝ θα σε αφήσουν!!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τις απαντήσεις σας. Μέσα από τη συζήτηση και την ανάγνωση κάποιων ταξιδιωτικών στο forum και αλλού, ξεκαθάρισα κάποια πράγματα σημαντικά για το ταξίδι που σχεδιάζω. Υπάρχει χρόνος για περισσότερο σχεδιασμό, καθότι προσδιορίζω το χρόνο που θα γίνει για το Σεπτέμβρη-Οκτώβρη του 2017.
Ως τώρα, τα σχέδια είναι για ένα ταξίδι σε 2 σκέλη. Το πρώτο σκέλος θα περιλαμβάνει τη Τουρκία, Γεωργία και Αρμενία και θα γίνει με παρέα. Για το 2ο σκέλος που προς το παρόν δεν υπάρχει παρέα, σκέφτομαι το Ιράν μέχρι τη Περσέπολη. Βαθύτερα όμως στο μυαλό μου(και γιαυτό δεν με ενδιαφέρει αν με βάλουν ή όχι στο Ιράν) και λόγω προσωπικών αναζητήσεων έχω το Ιρακινό Κουρδιστάν και γιατί όχι και κάποια εδάφη της Κουρδικής Rojava.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να το συζητήσουμε. :)
Υπάρχει χρόνος...:):):)



https://en.wikipedia.org/wiki/Rojava
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Χαρά μας να βοηθάμε στα όνειρα ταξιδιωτων.Γεωργια Αρμενια όχι Σεπτεμβριο ειδικά Οκτωμβριο.Πολλες βροχές,υγρασία,λασπη,ομιχλη στα βουνα της Αρμενίας και δν θα δεις τπτ. καλύτερος μήνας για μενα Ιουνιος.Ιραν χωρίς carnet δεν μπαινεις μη τα ξαναλεμε.Τωρα όσο αφορά το δεύτερο σκέλος και ειδικότερα τις προσωπικές αναζητήσεις, για τις περιοχές που θες να πας,θα σου πρότεινα να τα βρεις πρώτα εδώ με τον θεο:D:p .Ότι κιαν κανεις όπου και να πας καλά να περάσεις!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ένα ωραίο ταξιδιωτικό είναι αυτό για να διαβάσεις (Τουρκία Γεωργία Αρμενία) http://motoadv.gr/2015/04/06/armenistes/
Ένας απ τους ταξιδιώτες και αυτός που το έγραψε είναι συντοπιτης απ τα Χανιά.
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τις απαντήσεις σας. Μέσα από τη συζήτηση και την ανάγνωση κάποιων ταξιδιωτικών στο forum και αλλού, ξεκαθάρισα κάποια πράγματα σημαντικά για το ταξίδι που σχεδιάζω. Υπάρχει χρόνος για περισσότερο σχεδιασμό, καθότι προσδιορίζω το χρόνο που θα γίνει για το Σεπτέμβρη-Οκτώβρη του 2017.
Ως τώρα, τα σχέδια είναι για ένα ταξίδι σε 2 σκέλη. Το πρώτο σκέλος θα περιλαμβάνει τη Τουρκία, Γεωργία και Αρμενία και θα γίνει με παρέα. Για το 2ο σκέλος που προς το παρόν δεν υπάρχει παρέα, σκέφτομαι το Ιράν μέχρι τη Περσέπολη. Βαθύτερα όμως στο μυαλό μου(και γιαυτό δεν με ενδιαφέρει αν με βάλουν ή όχι στο Ιράν) και λόγω προσωπικών αναζητήσεων έχω το Ιρακινό Κουρδιστάν και γιατί όχι και κάποια εδάφη της Κουρδικής Rojava.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να το συζητήσουμε. :)
Υπάρχει χρόνος...:):):)
Κάπου για εκεί ταξιδεύει το μυαλό μου για φέτος αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα περίοδο βέβαια απο λίγο πιο ψηλά, Ουκρανία, Ρωσσία και κατέβα απο Γεωργία, Αρμενία και Τουρκία...Αθήνα ανέβηκες;
 
Top Bottom