Πληροφορίες για Ρωσία August 2024

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπέρα στην παρέα... Έχω αρχίσει και κουτσό ψάχνω πληροφορίες για Μόσχα και Πετρούπολη που θα είναι ο τελευταίος σταθμός του ταξιδιού ...

Παρακάτω θα παραθέτω πληροφορίες που ανακαλύπτω και προβληματισμούς μου ...

Αρχικά κάτι που ανακάλυψα πριν από λίγο και με προβλημάτισε παύλα με αγχωσε είναι ότι το booking πρέπει να κάνει μποϊκοτάζ στην Ρωσία;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραιο θέμα! Με το καλο ευχομαι!
Απο κινητή τηλεφωνία τι θα κανεις;
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ούτε booking, ούτε πολλές άλλες εφαρμογές κρατήσεων, υπάρχουν βέβαια μερικές που λειτουργούν όπως η zenhotel..Αν πας χύμα χωρίς κράτηση τα μικρά ξενοδοχεία σε διώχνουν γιατί χρειάζεται να σου κάνουν εγγραφή κ δεν μπαίνουν στην διαδικασία..Το βασικό για εμένα είναι ότι δεν λειτουργεί καμία κάρτα ανάληψης κ πρέπει να κουβαλάς μαζί σου μετρητα.Επισης χρειάζεται κ έξτρα ασφάλεια μιας κ η Ρωσία πλέον έχει βγει από την πράσινη κάρτα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δεν είχα ασχοληθεί με τόσες πολλές λεπτομέρειες ..... Δλδ υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύουν και οι κάρτες τύπου revolut εκεί χαμό;;;

Όλο το βράδυ αυτό έψαχνα και αγχώθηκα λίγο γιατί είμαι τύπος του τα κλείνω όλα από πριν και το θέμα διαμονής είναι βασικό ..... Να πήγαινα μια βόλτα από πρεσβεία να δω πόσο τραγικά θα μου τα πούνε και αυτοί;;; εξάλλου θέλουμε και βίζα...

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Το καλό είναι ότι μπορείς να εκδώσεις ηλεκτρονική βίζα διάρκειας 16 ημερών χωρίς σουρτα φερτά σε πρεσβείες (άν σου φτάνουν οι 16 μέρες)· τα σημεία εισόδου και εξόδου με ηλεκτρονική βίζα είναι συγκεκριμένα, από Φινλανδία μπαίνεις και βγαίνεις σίγουρα. Χρειάζεσαι διεθνές δίπλωμα οδήγησης, ιατρική ασφάλιση (περίπου 2€ την μέρα), και πρόσκληση (απευθύνεσαι σε τουριστικό γραφείο). Αυτά είναι ό,τι θυμάμαι από τότε που το χα ψάξει λίγο.

:friendship:
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Δεν είχα ασχοληθεί με τόσες πολλές λεπτομέρειες ..... Δλδ υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύουν και οι κάρτες τύπου revolut εκεί χαμό;;;

Όλο το βράδυ αυτό έψαχνα και αγχώθηκα λίγο γιατί είμαι τύπος του τα κλείνω όλα από πριν και το θέμα διαμονής είναι βασικό ..... Να πήγαινα μια βόλτα από πρεσβεία να δω πόσο τραγικά θα μου τα πούνε και αυτοί;;; εξάλλου θέλουμε και βίζα...

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχει να κάνει με τις ελληνικές, δεν δέχονται visa, MasterCard κτλ.Δεχονται μονο όσες είναι σε ένα ρωσικό σύστημα νομίζω mir..Μόνο μετρητά μπορείς να χρησιμοποιήσεις.Στην εφαρμογη που σου έστειλα για δωμάτια, ότι κράτηση κάνεις με προπληρωμή την πληρώνεις με οποιοδήποτε κάρτα μέσω της εφαρμογής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Πηγαμε (αεροπορικως) 2 φορες τους τελευταιους μηνες.

Βιζα ηλεκτρονικη ευκολα και ωραια.

Αεροπορικα μέσω φιλιων χωρών. Σιγουρα Τουρκια, Σερβια , Αζερμπαϊτζάν.

Στα online αεροπορικα ψαχτηρια δεν βγαζει καμια πτηση για Ρωσια. Ενω υπαρχουν απο τις παραπανω χωρες πτησεις.

Τωρα ως προς τα συνορα, υπαρχει πολυ μεγαλο προβλημα, καθως ξαφνικα σφραγιζουν τα συνορα για ολους.

Συγκεκριμενα οταν πηγαμε μεσω φινλανδιας και μετα λεωφορειο μεχρι Πετρουπολη, ημασταν οι τελευταιοι που περασαμε τα συνορα. Μετα σφραγιστηκαν μεχρι νεωτερας...

Οποτε δεν γυρισαμε απο τα συγκεκριμενα συνορα αλλα πηγαμε μεσω Ταλίν και πλοιο για να βγουμε Ελσινκι παλι. Τα οποια συνορα θα κλεινανε και αυτα σε 2 3 μερες. Και οταν λεμε κλεινουν, λουκετο και δεν περναει κανεις, ντοπιος,τουριστας ,ολοι.

Γενικα ειναι λαχειο η φαση,για τον παραπανω λογο...
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Το καλό είναι ότι μπορείς να εκδώσεις ηλεκτρονική βίζα διάρκειας 16 ημερών χωρίς σουρτα φερτά σε πρεσβείες (άν σου φτάνουν οι 16 μέρες)· τα σημεία εισόδου και εξόδου με ηλεκτρονική βίζα είναι συγκεκριμένα, από Φινλανδία μπαίνεις και βγαίνεις σίγουρα. Χρειάζεσαι διεθνές δίπλωμα οδήγησης, ιατρική ασφάλιση (περίπου 2€ την μέρα), και πρόσκληση (απευθύνεσαι σε τουριστικό γραφείο). Αυτά είναι ό,τι θυμάμαι από τότε που το χα ψάξει λίγο.

:friendship:
Εγώ πάντως το καλοκαίρι δεν μου ζήτησαν διεθνές δίπλωμα.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Δεν είχα ασχοληθεί με τόσες πολλές λεπτομέρειες ..... Δλδ υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύουν και οι κάρτες τύπου revolut εκεί χαμό;;;

Όλο το βράδυ αυτό έψαχνα και αγχώθηκα λίγο γιατί είμαι τύπος του τα κλείνω όλα από πριν και το θέμα διαμονής είναι βασικό ..... Να πήγαινα μια βόλτα από πρεσβεία να δω πόσο τραγικά θα μου τα πούνε και αυτοί;;; εξάλλου θέλουμε και βίζα...

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν είσαι τύπος που τα κλείνε από πριν δεν θα σου συνιστούσα την Ρωσία, δεν ξέρεις τι μπορεί να τύχη..Στα σύνορα έκανα 8 ώρες να μπω και είναι γενικό το κακό,δεν έτυχε σε εμένα,έχω ακούσει άλλους κάναν 2 ώρες κ άλλους 12 ώρες..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
δεν πεταγεσαι ισα με τα Βιλλια δω πα διπλα ρε αγορι μου...ειναι μυστηριες εποχες σαπαν τωρα τελευταια...
κανε μια βορεια ευρωπη,μια γεωργια να φυγει η καψα
ασπεταρισε το μομεντο να κατσει ο μπουχος κ μετα δωστου να καταλαβει...

(προσωπικες σκεψεις)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Λάθος νήμα άνοιξα νομίζω πάω να σκάσω από χθες....το σκεφτόμουν από το καλοκαίρι ρε γαμωτο .....

Πφφφφφ

Ουκρανία Μολδαβία έστω έχουμε καμοια εικόνα;;;;

Να σβήσουμε καμοια χώρα από το χαρτί...

Εκτός αν κερδίσω το τζόκερ σήμερα και κλείσω απευθείας Μογγολία και Σταν

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Οι συνθήκες αλλάζουν μέρα με την ημέρα .

Καλό θα ήταν να φτιάξεις δυο πλάνα.

Αν και έχω πάει πολλές φορές στη Ρωσία τώρα θα την άφηνα έξω ή θα εκανα την διαδρομή από Ταλιν - Ελσινκι και θα θα έκανα την διαδρομή έως Αγία Πετρούπολη και πάλι πίσω για τα βόρεια .
Επίσης από Μόσχα έως Αγία Πετρούπολη είναι βαρετά .

Στη Μολδαβια μπαίνεις αλλά οκ , η Ουκρανία δεν είναι για τώρα φίλε μου

Δώσε μας ένα αναλυτικό πλάνο , να βάλουμε το λιθαράκι μας .
(Ξέρεις πως θα πάει αυτό ; Θα σε στείλουμε στην Νότια Αμερική )
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ουκρανία και Ρωσία έχουν πόλεμο άκα μπορεί να συμβεί οτιδήποτε. Δεν περιμένεις λίγο να σταθεροποιηθεί η κατάσταση ?
Είπαμε αντβέ αλλά αυτό που ζητάς είναι κάτι άλλο.
Και λες πως είσαι και τύπος που τα θες όλα κανονισμένα!!!!
Εμένα η γνώμη μου είναι άστο να πάει στο διάτανο.
Θες ανατολικό μπλοκ?
Τόσες χώρες υπάρχουν που βρωμάνε σοβιετίλα
Να φας αναμονή αναμονή στα σύνορα να σου φύγει το κλαπέτο
Στα ίδια χλμ δηλαδή τις περνάς και όλες άμα λάχει

υγ
Η τελευταία που φορά που μου ζαλίσανε τ @@ στο Κόσοβο, ήταν και η.... Τελευταία.
Είπα να κάνω βόλτα όχι να με απειλεί η κάθε αδερφάρα που 'άμα τις πάρεις το ντουφέκι είναι μισή σφαλιάρα.


υγ2
Οι Σχέσεις Φινλαδίας Ρωσίας δεν είναι πια φιλικές γιατί οι πρώτοι μπήκαν στο ΝΑΤΟ Άρα δεν θα μου κάνει εντύπωση αν κοπούν τα σουρτα φέρτα ή να σου τα κάνουν ζέπελιν εκατέρωθεν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι συνθήκες αλλάζουν μέρα με την ημέρα .

Καλό θα ήταν να φτιάξεις δυο πλάνα.

Αν και έχω πάει πολλές φορές στη Ρωσία τώρα θα την άφηνα έξω ή θα εκανα την διαδρομή από Ταλιν - Ελσινκι και θα θα έκανα την διαδρομή έως Αγία Πετρούπολη και πάλι πίσω για τα βόρεια .
Επίσης από Μόσχα έως Αγία Πετρούπολη είναι βαρετά .

Στη Μολδαβια μπαίνεις αλλά οκ , η Ουκρανία δεν είναι για τώρα φίλε μου

Δώσε μας ένα αναλυτικό πλάνο , να βάλουμε το λιθαράκι μας .
(Ξέρεις πως θα πάει αυτό ; Θα σε στείλουμε στην Νότια Αμερική )
+1000....να προσθέσω ότι το μηχανάκι το νέο είναι τάφος
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
+1000....να προσθέσω ότι το μηχανάκι το νέο είναι τάφος
Σωστά τα λες "γέροντα"
Θα θαψει όλα τα υπόλοιπα καινούργια τα πανγλήγορα ,κι αυτό θα ταξιδεύει ακόμα. :p
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
+1000....να προσθέσω ότι το μηχανάκι το νέο είναι τάφος
Σας παρακαλώ κυριεεε....αναβαθμιστηκαμε +70 άλογα , μπορεί και παραπάνω αλλά δεν μου έχει πει όλα τα μυστικά ακόμα χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Οι συνθήκες αλλάζουν μέρα με την ημέρα .

Καλό θα ήταν να φτιάξεις δυο πλάνα.

Αν και έχω πάει πολλές φορές στη Ρωσία τώρα θα την άφηνα έξω ή θα εκανα την διαδρομή από Ταλιν - Ελσινκι και θα θα έκανα την διαδρομή έως Αγία Πετρούπολη και πάλι πίσω για τα βόρεια .
Επίσης από Μόσχα έως Αγία Πετρούπολη είναι βαρετά .

Στη Μολδαβια μπαίνεις αλλά οκ , η Ουκρανία δεν είναι για τώρα φίλε μου

Δώσε μας ένα αναλυτικό πλάνο , να βάλουμε το λιθαράκι μας .
(Ξέρεις πως θα πάει αυτό ; Θα σε στείλουμε στην Νότια Αμερική )
Το ειδανικο πλάνο θα ήταν γεωργία Αρμενία τώρα που άνοιξαν και τα σύνορα αλλά δεν θέλω να ταλαιπωρηθουμε στην ζεστή γιατί έχουμε 3 χρόνια να βγούμε έξω..... Μετά έκανα μια σκέψη να πάμε μέχρι Ελσίνκι έτσι για την εμπειρία και μετά επιστροφή τύπου Πολωνία και νιμπουργκινγ κάτι τέτοιο και οπωσδηποτε τραλσαλπιμα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom