Πληροφορίες για πρώην Γιουγκοσλαβία

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και εγώ μόνο πράσινη κάρτα και ταυτότητα δείχνω
Δεν έχουν ζητήσει άδεια ποτέ, αλλά καλύτερα να είσαι με όλα τ; χαρτιά μην μπλέξεις με κανέναν τυπικο
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ελεγα να το βαλω εδω ή στο νημα δυτικα βαλκανια,το ρωταω εδω.
Αξιζει 2 διανυκτερευσεις το
Εθνικό πάρκο λίμνης Πλίτβιτσε
δεδομενου οτι θα κατεβαινω απ λιουμπανια ,αρα θα ειμαι μεσημερακι εκει και διπλα ειναι το
Željava Aerodrome
που θα φαω καμια ωρα εκει και βαλε..Σκεφτομαι να πεζοπορησω το παρκο τρωγοντας μια μερα εκει χαλαρος απ πραγματα.Τι λεει το παρκο?Αξιζει?
Καμια προταση διανυκτερευσης αν υπαρχει θα βοηθουσε..τελος αυγουστου-αρχες σεπτεβρη θα ειμαι εκει..
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Σωστά το σκέφτεσαι. Κι εμείς έτσι το είχαμε κάνει, φτάνοντας μεσημεράκι πήγαμε ξενοδοχείο ξεφορτω και μετά βόλτα προς Željava Aerodrome.
Την άλλη μέρα στο πάρκο...εννοείται καραλέει!
Διαμονή λόγω μεγάλης επισκεψιμότητας του πάρκου, είναι λίγο τσιμπιτή, αλλά βρίσκεις ανάλογα και το βαλάντιο.
Εμείς είχαμε μείνει εδώ Guesthouse Villa Plitvička, αρκετά ευχαριστημένοι.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
πυξιδας990
Εθνικό Πάρκο Plitvicka αξίζει 100% .
θα χρειαστείτε 4-6 ώρες μίνιμουμ όμως .
Δεν θα έμενα πέριξ του πάρκου , δεν έχει τίποτα .
Για 1 μαξ διανυκτέρευση θα πήγαινα στο γειτονικό Bihac Βοσνίας στα 40 λεπτά απόσταση .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ελεγα να το βαλω εδω ή στο νημα δυτικα βαλκανια,το ρωταω εδω.
Αξιζει 2 διανυκτερευσεις το
Εθνικό πάρκο λίμνης Πλίτβιτσε
δεδομενου οτι θα κατεβαινω απ λιουμπανια ,αρα θα ειμαι μεσημερακι εκει και διπλα ειναι το
Željava Aerodrome
που θα φαω καμια ωρα εκει και βαλε..Σκεφτομαι να πεζοπορησω το παρκο τρωγοντας μια μερα εκει χαλαρος απ πραγματα.Τι λεει το παρκο?Αξιζει?
Καμια προταση διανυκτερευσης αν υπαρχει θα βοηθουσε..τελος αυγουστου-αρχες σεπτεβρη θα ειμαι εκει..
Το πάρκο θέλει μια ολόκληρη ημέρα για να το δεις όλο και αξίζει αν έχεις χρόνο.
Εγώ έμεινα εκεί κοντά σε ένα όμορφο και οικονομικό πανδοχείο
Το βράδυ δεν έχει ζωή, αλλά υπάρχει ένα μεγάλο εστιατόριο στο πάρκινγκ του πάρκου
Από Λουμπλιάνα έχει μια ωραία διαδρομή, μην πας από τον κεντρικο
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Σωστά το σκέφτεσαι. Κι εμείς έτσι το είχαμε κάνει, φτάνοντας μεσημεράκι πήγαμε ξενοδοχείο ξεφορτω και μετά βόλτα προς Željava Aerodrome.
Την άλλη μέρα στο πάρκο...εννοείται καραλέει!
Διαμονή λόγω μεγάλης επισκεψιμότητας του πάρκου, είναι λίγο τσιμπιτή, αλλά βρίσκεις ανάλογα και το βαλάντιο.
Εμείς είχαμε μείνει εδώ Guesthouse Villa Plitvička, αρκετά ευχαριστημένοι.
ευχαριστω πολυ φιλε..
πυξιδας990
Εθνικό Πάρκο Plitvicka αξίζει 100% .
θα χρειαστείτε 4-6 ώρες μίνιμουμ όμως .
Δεν θα έμενα πέριξ του πάρκου , δεν έχει τίποτα .
Για 1 μαξ διανυκτέρευση θα πήγαινα στο γειτονικό Bihac Βοσνίας στα 40 λεπτά απόσταση .
οποτε παω για 2 διανυκτερευσεις,ευχαριστω πολυ..
Το πάρκο θέλει μια ολόκληρη ημέρα για να το δεις όλο και αξίζει αν έχεις χρόνο.
Εγώ έμεινα εκεί κοντά σε ένα όμορφο και οικονομικό πανδοχείο
Το βράδυ δεν έχει ζωή, αλλά υπάρχει ένα μεγάλο εστιατόριο στο πάρκινγκ του πάρκου
Από Λουμπλιάνα έχει μια ωραία διαδρομή, μην πας από τον κεντρικο
για βαλτη,ευχαριστω πολυ..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Είναι στο τελευταίο ποστ της πρώτης σελιδας
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

Είναι στο τελευταίο ποστ της πρώτης σελιδας
οκ,ειδα,καταγραφη
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
οκ,ειδα,καταγραφη
Υπόψιν οτι καλοκαιρινούς μήνες γίνεται το σωσε στο Πλίτβιτσε... μπορεί να κάτσεις στην ουρά και 3 ωρες... Επίσης το μέρος παρ'οτι είναι φανταστικό χάνει την περίοδο αυτή διότι είναι φίσκα στον κόσμο. Σημείωση ότι ταμεία έχει και άλλα πιο μέσα, δλδ μην ψαρώσεις από την πρώτη ουρα που θα βρεις, προωθήσου και πιο μεσα, θυμάμαι ότι είχε ενα ταμειο που δεν ειχε κόσμο.
Βγάζοντας εισητηριο αυτόματα μπαίνει κ στο πουλμανάκι που σε παει καπου πιο περα στην διαδρομη. Αν ξαναπήγαινα δεν θα έπαιρνα το πουλμανακι και ουτε κατι βαρκακια που εχει (κίνηση ομονοίας και εκει!!). Θα εκανα τον γυρο της λίμνης με τα πόδια.

Για το αεροδρόμιο είχα μείναι Βihac Βοσνία και εγω, οικονομικα. Μην φανταστεις ότι έχει πολλα να δεις, αλλα αξίζει. Εκτος αν χαθείς στα βάθη των 3.5 χιλιομέτρων τουνελ... Παρε φακους σοβαρους μαζι.


Εχει το αεροδρόμιο να πάρεις μια γευση.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Υπόψιν οτι καλοκαιρινούς μήνες γίνεται το σωσε στο Πλίτβιτσε... μπορεί να κάτσεις στην ουρά και 3 ωρες... Επίσης το μέρος παρ'οτι είναι φανταστικό χάνει την περίοδο αυτή διότι είναι φίσκα στον κόσμο. Σημείωση ότι ταμεία έχει και άλλα πιο μέσα, δλδ μην ψαρώσεις από την πρώτη ουρα που θα βρεις, προωθήσου και πιο μεσα, θυμάμαι ότι είχε ενα ταμειο που δεν ειχε κόσμο.
Βγάζοντας εισητηριο αυτόματα μπαίνει κ στο πουλμανάκι που σε παει καπου πιο περα στην διαδρομη. Αν ξαναπήγαινα δεν θα έπαιρνα το πουλμανακι και ουτε κατι βαρκακια που εχει (κίνηση ομονοίας και εκει!!). Θα εκανα τον γυρο της λίμνης με τα πόδια.

Για το αεροδρόμιο είχα μείναι Βihac Βοσνία και εγω, οικονομικα. Μην φανταστεις ότι έχει πολλα να δεις, αλλα αξίζει. Εκτος αν χαθείς στα βάθη των 3.5 χιλιομέτρων τουνελ... Παρε φακους σοβαρους μαζι.


Εχει το αεροδρόμιο να πάρεις μια γευση.
ευχαριστω για τις πληροφοριες,ερωτηση..στην μπιελινα για να βγεις οπου και διανυκτερευσες,τι διαδρομη ακολουθησες?
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε ή αν δεν σε πολυκαίει, το ημερήσιο εισιτήριο για 1 άτομο μέσα στην full season (1/6 - 30/9) είναι 40€. Εγώ προσπέρασα πρόπερσι για αυτόν τον λόγο καθώς μου φάνηκε εξωφρενικό το ποσό.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε ή αν δεν σε πολυκαίει, το ημερήσιο εισιτήριο για 1 άτομο μέσα στην full season (1/6 - 30/9) είναι 40€. Εγώ προσπέρασα πρόπερσι για αυτόν τον λόγο καθώς μου φάνηκε εξωφρενικό το ποσό.
Ναι το είδα.. όντως υπερβολικό,,αλλά σχετικά όλη η Κροατία απ' πέρυσι που μπήκε στο ευρώ έχει τσιμπήσει πάνω, το διαπίστωσα πέρυσι τέτοια εποχή
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι το είδα.. όντως υπερβολικό,,αλλά σχετικά όλη η Κροατία απ' πέρυσι που μπήκε στο ευρώ έχει τσιμπήσει πάνω, το διαπίστωσα πέρυσι τέτοια εποχή
Αξίζει .....είναι τσιμπημενο, αλλά πρέπει να βγει από το bucket list
Εγώ πήγα Πάσχα και δεν ήταν ακριβο
 
Top Bottom