Πονος στον Κοκκυγα,λες να φταει η σελα...?

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εδω κ καιρο οταν καβαλαω την μοτο αρχιζει να με ενοχλει εκει κατω,ειδικα αφου σταματησω την οποια μετακινηση κ προς τις βραδυνες κ πρωτες πρωινες ωρες μετα το ξυπνημα.
οταν για μερες δεν ανεβαινω σε μοτο το προβλημα χανεται.

σκεφτομαι να ξεκινησω με την βελτιωση της σελας καθως μετραει ηδη 9 ετη κ σιγουρα το υλικο εχει ''κουραστει''.

εχει κανεις παρομοια αποψη/εμπειρια,τροπο που το ξεπερασε..?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αδερφε μου 9 χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αδερφε μου 9 χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στεργιε η αληθεια ειναι οτι με ξεγαλασε καθως η χρηση τους τελευταιους χειμωνες ηταν ελαχιστη κ οποιες ενοχλησεις ειχα του θερινους μηνες η' σε τυχον ταξιδια το απεδιδα στο οτι ξεσυνιθησα να καθομαι στην μοτοσυκλετα.
απο την αλλη η γηρανση του υλικου ερχεται σιγα-σιγα γεγονος που δεν το παιρνεις ευκολα χαμπαρι...ειδικα αμα η μοτο εχει κ λιγα χιλ στο κοντερ...9ετη=65.000km
μαλλον την πατησα σαν ασχετος...:(
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Με 65.000km το αφρωδες της σελας λογικα θα πρεπει να ειναι ακομα σαν καινουριο Το ιδιο ομως δεν συμβαινει και με το καλυμα της το οποιο μετα απο 9 χρονια θα εχει σκληρηνει και θα εχει χασει την ελαστικοτητα του
Εγω στην θεση σου θα το ρισκαρα και απλως θα αλλαζα το καλυμα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Με 65.000km το αφρωδες της σελας λογικα θα πρεπει να ειναι ακομα σαν καινουριο Το ιδιο ομως δεν συμβαινει και με το καλυμα της το οποιο μετα απο 9 χρονια θα εχει σκληρηνει και θα εχει χασει την ελαστικοτητα του
Εγω στην θεση σου θα το ρισκαρα και απλως θα αλλαζα το καλυμα
ναι δεν αποκλειεται να συμβαινει αυτο που λες,μαλιστα για το ποσο αντεχει ακομα το αφρωδες μου το επιβεβαιωσε κ πριν 6 μηνες ενας επισκευαστης σελας.
οπως κ να εχει εκλεισα ραντεβου κ την επομενη εβδομαδα θα δουμε τι συμβαινει κ τι θα αλλαξει/βελτιωθει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στεργιε η αληθεια ειναι οτι με ξεγαλασε καθως η χρηση τους τελευταιους χειμωνες ηταν ελαχιστη κ οποιες ενοχλησεις ειχα του θερινους μηνες η' σε τυχον ταξιδια το απεδιδα στο οτι ξεσυνιθησα να καθομαι στην μοτοσυκλετα.
απο την αλλη η γηρανση του υλικου ερχεται σιγα-σιγα γεγονος που δεν το παιρνεις ευκολα χαμπαρι...ειδικα αμα η μοτο εχει κ λιγα χιλ στο κοντερ...9ετη=65.000km
μαλλον την πατησα σαν ασχετος...:(
Θα σε συμβουλευα σε μεγαλα ταξιδια να φορουσες απο μεσα ποδηλατικο σορτς, αλλα καλης ποιοτητας και οχι φτηνιαρικο.
Καμμια σελα δεν φτανει την ανεση που προσφερει αυτο το βρακι:D
Ασε που προστατευει και τον προστατη......ρωτα και το πουλι:rolleyes:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα σε συμβουλευα σε μεγαλα ταξιδια να φορουσες απο μεσα ποδηλατικο σορτς, αλλα καλης ποιοτητας και οχι φτηνιαρικο.
Καμμια σελα δεν φτανει την ανεση που προσφερει αυτο το βρακι:D
Ασε που προστατευει και τον προστατη......ρωτα και το πουλι:rolleyes:
το παιδι ειναι νεο σοφε γεροντα δεν ειναι ραμολι να χρειαζετε ειδικο βρακι
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Θα σε συμβουλευα σε μεγαλα ταξιδια να φορουσες απο μεσα ποδηλατικο σορτς, αλλα καλης ποιοτητας και οχι φτηνιαρικο.
Καμμια σελα δεν φτανει την ανεση που προσφερει αυτο το βρακι:D
Ασε που προστατευει και τον προστατη......ρωτα και το πουλι:rolleyes:
Κωστα ξερω καλα (ως χρονια ποδηλατης) τα οφελη απο το βρακι αλλα δεν ειναι πρακτικο ενα τετοιο μεσα απο μοτο-εξοπλισμο.
αλλωστε θυμαμαι μεχρι το 2012 που ειχα διανυσει το 70% των 65.000χιλ οτι δεν υπηρχε καμια ενοχληση.
απλα λογω μειωσης των χιλιομετρων κ λογω κοντινων διαδρομων ΔΕΝ ηταν δυνατο να γινει αμμεσα αντιληπτη οποια αλλαγη στα υλικα της σελας...

μαλλον χριεαζομαι περισσοτερα μακρυνα ταξιδια...:D
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
εδω κ καιρο οταν καβαλαω την μοτο αρχιζει να με ενοχλει εκει κατω,ειδικα αφου σταματησω την οποια μετακινηση κ προς τις βραδυνες κ πρωτες πρωινες ωρες μετα το ξυπνημα.
οταν για μερες δεν ανεβαινω σε μοτο το προβλημα χανεται.

σκεφτομαι να ξεκινησω με την βελτιωση της σελας καθως μετραει ηδη 9 ετη κ σιγουρα το υλικο εχει ''κουραστει''.

εχει κανεις παρομοια αποψη/εμπειρια,τροπο που το ξεπερασε..?
Aρχικα πηγενε σε ενα γιατρο γιατι, μπορει να τον εχεις και να δουλευει απο μεσα.. και ασχετα με τη σελα καποια στιγμη θα βγει προς τα εξω και θα γινει ενοχλητικος.
Εγω προσωπικα τον ειχα γυρω στα 3 χρονια και με ενοχλουσε πολυ λιγο και τον 4ο χρονο εγινε απιστευτα ενοχλητικος με οτι αυτο συνεπαγεται...
τον εβγαλα και εκατσα ενα μηνα στο κρεβατι και αλλους 2 μετα λογω αναρρωσης απαγορευοταν η μοτο...
τωρα μετα απο 1μησι χρονο ολα κομπλε πλεον!!
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Μάλλον κι εγω αυτό θα πρέπει να κάνω αλλά για την ανάρρωση με τον ιατρό που είναι και μοτοσυκλετιστής δεν συζητήσαμε για 2 μήνες μη χρήσης μοτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Aρχικα πηγενε σε ενα γιατρο γιατι, μπορει να τον εχεις και να δουλευει απο μεσα.. και ασχετα με τη σελα καποια στιγμη θα βγει προς τα εξω και θα γινει ενοχλητικος.
Εγω προσωπικα τον ειχα γυρω στα 3 χρονια και με ενοχλουσε πολυ λιγο και τον 4ο χρονο εγινε απιστευτα ενοχλητικος με οτι αυτο συνεπαγεται...
τον εβγαλα και εκατσα ενα μηνα στο κρεβατι και αλλους 2 μετα λογω αναρρωσης απαγορευοταν η μοτο...
τωρα μετα απο 1μησι χρονο ολα κομπλε πλεον!!
αυτο θα ειναι το Β' σταδιο καθως οταν απεχω απο την οδηγηση μοτο δεν υπαρχει πονος.
θα τσεκαρω την σελα κ θα αναμενω τυχον βελτιωση κ βλεπουμε...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μάλλον κι εγω αυτό θα πρέπει να κάνω αλλά για την ανάρρωση με τον ιατρό που είναι και μοτοσυκλετιστής δεν συζητήσαμε για 2 μήνες μη χρήσης μοτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αναλογως βεβαια σε τι σταδιο και ποσο προχωρημενος ειναι ο δικος σου,οπως και με τι μεθοδο θα γινει η αφαιρεση.. μπορει να μη χρειαστει να κατσεις καθολου αλλα μπορει να χρειαστεις και το διπλασιο..."λεμε τωρα"..
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εχεις πιθανοτατα προβλημα το οποιο δεν θα στο λυσει καμμια σελα.Θα στο "μαλακωσει" αλλα απο εκει και περα με καθε ευκαιρια θα σου το θυμιζει.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
διλλημα...
φτιαχνω ανατομικη με την μια να ξεμπερδευω η' αλλαζω μερος του παλιου υλικου με νεο σκληροτερο κ νεο καλυμα...?:wacky:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
διλλημα...
φτιαχνω ανατομικη με την μια να ξεμπερδευω η' αλλαζω μερος του παλιου υλικου με νεο σκληροτερο κ νεο καλυμα...?:wacky:
Φτιαχνεις ανατομικη και οποιος σου πει το αντιθετο,κοψτου την καλημερα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Φτιαχνεις ανατομικη και οποιος σου πει το αντιθετο,κοψτου την καλημερα.
λες να το τραβηξω τοσο ε..?:secret:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
λες να το τραβηξω τοσο ε..?:secret:
Ρε και ακομη χειροτερα.

Εγω παντως απ οταν την εκανα ταξιδευω πολυ πιο ανετα,δεν εχω μουδιασματα σε πλατη και χερια.Ασε που γλυτωσα και απο την μουρμουρα του συνεπιβατη.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ρε και ακομη χειροτερα.

Εγω παντως απ οταν την εκανα ταξιδευω πολυ πιο ανετα,δεν εχω μουδιασματα σε πλατη και χερια.Ασε που γλυτωσα και απο την μουρμουρα του συνεπιβατη.
:friendship: ευχαριστω Παναγο!
 
Top Bottom