Προβολάκια και η συνδεσμολογία τους.

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έχω πάρει κάτι Κινέζικα προβολάκια για να τα βάλω στο ΧΤ 600.
Ο κατασκευαστής λέει ότι είναι 20+20 βατ, αλλά τα μέτρησα και είναι 15+15 Βατ και τραβάνε 1,2+1,2=2,4 Αμπέρ.
Το σετ είχε μαζί και τα καλώδια για σύνδεση στην μπαταρία και διακόπτη που θα μπει στο τιμόνι.
Εγώ όμως θα προτιμούσα να συνδέσω τα προβολάκια στα φώτα της μηχανής και να ανάβουν μαζί με την μικρή και την μεγάλη σκάλα.
Το ερώτημα είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση και τους διακόπτες της μηχανής με τα επιπλέον 2,4 Αμπέρ.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Περα απο το ηλεκτρολογικο κομματι για το οποιο γρι δεν σκαμπαζω, προτιμησε τα προβολακια να αναβουν ανεξαρτητα απο τα φωτα της μηχανης Κι αυτο γιατι με το λευκο τους φως, κυριως σε συνθηκες ομιχλης αλλα πιθανον και σε ψιλοβροχο, δεν θα βλεπεις τιποτα! Και μαλλον θα ενοχλεις και τους αντιθετα ερχομενους Σε αυτες λοιπον τις συνθηκες το κιτρινο φως της λαμπας αλογονου ειναι το ιδανικοτερο
 
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
KLE-FTIS 500
Περα απο το ηλεκτρολογικο κομματι για το οποιο γρι δεν σκαμπαζω, προτιμησε τα προβολακια να αναβουν ανεξαρτητα απο τα φωτα της μηχανης Κι αυτο γιατι με το λευκο τους φως, κυριως σε συνθηκες ομιχλης αλλα πιθανον και σε ψιλοβροχο, δεν θα βλεπεις τιποτα! Και μαλλον θα ενοχλεις και τους αντιθετα ερχομενους Σε αυτες λοιπον τις συνθηκες το κιτρινο φως της λαμπας αλογονου ειναι το ιδανικοτερο
Τα προβολάκια για τη νομοθεσία θα πρέπει να ΜΗΝ ανάβουν ξεχωριστά απ τα φώτα!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ο διακόπτης στα φώτα έχει τρεις θέσεις: 1. Σβήστα, 2. Φώτα πορείας, 3. Μικρή-μεγάλη σκάλα.
Λέω να τα τροποποιήσω και να τα κάνω: 1. Σβηστά, 2. Μικρή-μεγάλη σκάλα, 3. Μικρή-μαγάλη σκάλα και προβολάκια.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Τα προβολάκια για τη νομοθεσία θα πρέπει να ΜΗΝ ανάβουν ξεχωριστά απ τα φώτα!
Αυτο για την νομοθεσια δεν το γνωριζω Αυτο παντως που λεω ειναι να εχουν τα προβολακια ξεχωριστο διακοπτη ωστε να μπορει να τα αναβει-σβηνει κατα βουληση
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λέω να τα τροποποιήσω και να τα κάνω: 1. Σβηστά, 2. Μικρή-μεγάλη σκάλα, 3. Μικρή-μαγάλη σκάλα και προβολάκια.
Οι προπορευομενοι και οι απέναντι σε ευχαριστούν ήδη για την σκέψη σου. Είναι βέβαιο ότι θα είσαι ευλογημένος γιατί θα σου ρίχνουν όλους τους γνωστούς αγίους και μερικούς ακόμα που θα εφευρεθούν στην πορεία.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τα προβολάκια για τη νομοθεσία θα πρέπει να ΜΗΝ ανάβουν ξεχωριστά απ τα φώτα!
Τα ΚΤΕΟ κάνουν κάποιον έλεγχο για τα προβολάκια;
Τα φώτα υποτίθεται ότι τα ελέγχουν να μην φωτίζουν ψηλά.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Οι προπορευομενοι και οι απέναντι σε ευχαριστούν ήδη για την σκέψη σου. Είναι βέβαιο ότι θα είσαι ευλογημένος γιατί θα σου ρίχνουν όλους τους γνωστούς αγίους και μερικούς ακόμα που θα εφευρεθούν στην πορεία.
Κανονικά θα έπρεπε από τον νομό να επιβάλλονται επιπλέον φώτα σε μηχανές με χαμηλό φωτισμό όπως το XT.
Θα είχαμε γλυτώσει πολλά ατυχήματα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν φορούσαν κράνος όλοι θα είχαμε γλιτώσει από πολλά περισσότερα.

Αν, εφαρμόζοντας την κοινή λογική, φορούσαν μπουφάν γάντια παπούτσια για μηχανή και επιγονατίδες τουλάχιστον, τα σοβαρά από πλευράς τραυματισμού τροχαία θα ήταν ελάχιστα.

Προσωπικά μιλώντας, ανθρώπους που κυκλοφορούν με μεγάλη σκάλα δεν τους βάζω σε κλίμακα ανθρώπου. Τελευταίο περιστατικό, υπερμαλάκας GSάκιας από Λίμνη προς Ροβιές, με τύφλωσε, του κάνω σινιάλο με τα φώτα και .. σβήνει τα προβολακια μόνο, την μεγάλη σκάλα όχι.

Είναι παράνομη η θαμβωση των άλλων οδηγών. Αφήνω από έξω το ελληναράδικο "εγώ να βλέπω που πάω, εσείς ψοφηστε".

Θες ασφάλεια, ψάξε την αλλιώς, όχι με το να γίνεις πρόβλημα για όλους τους άλλους..
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Για πες για πες...
Τα έχω συνδέσει έτσι ,δηλ δεν ανάβουν από μόνα τους!
Τίποτα ,απλά καταπονεις το ηλεκτρικο σύστημα της μηχανής και ο ανορθωτης βαράει υπερωρίες για να ανταπεξέλθει στο επιπλέον φορτίο.
Δες για λάμπες led στο φαναρι(αν δεν το χεις κάνει) ,μήπως και λόγω χαμηλότερων απαιτήσεων σε ρεύμα γλυτώσεις .
Ένα βολτόμετρο θα σε βοηθούσε να ελέγχεις καλύτερα την τάση ,άμα δεις κάνα 16ρι θέλει προσοχη
 
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
KLE-FTIS 500
Τίποτα ,απλά καταπονεις το ηλεκτρικο σύστημα της μηχανής και ο ανορθωτης βαράει υπερωρίες για να ανταπεξέλθει στο επιπλέον φορτίο.
Δες για λάμπες led στο φαναρι(αν δεν το χεις κάνει) ,μήπως και λόγω χαμηλότερων απαιτήσεων σε ρεύμα γλυτώσεις .
Ένα βολτόμετρο θα σε βοηθούσε να ελέγχεις καλύτερα την τάση ,άμα δεις κάνα 16ρι θέλει προσοχη
Έχω βολτόμετρο και μετά από πολύωρη πρώτη-δευτέρα είδα κάτι 11και κάτι και ταράχτηκα είναι αλήθεια.Είχα ξεχάσει και φώτα ανοιχτά...
Κρυώσε και όλα καλά.
Έβαλα led αλλά δεν μου άρεσε και γύρισα σε νορμάλ.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έχω βολτόμετρο και μετά από πολύωρη πρώτη-δευτέρα είδα κάτι 11και κάτι και ταράχτηκα είναι αλήθεια.Είχα ξεχάσει και φώτα ανοιχτά...
Κρυώσε και όλα καλά.
Έβαλα led αλλά δεν μου άρεσε και γύρισα σε νορμάλ.
Εγώ στη θέση σου θα τραβούσα μια γραμμή μέσα σε θερμοσυστελομενο με διακόπτη και 10αρα ασφάλεια ξεχωριστα .
Κάνεις και χιλιόμετρα απ'οτι είδα ,δεν λέει να την πατήσεις σαν αγράμματος
 
Top Bottom