Προστατευτικό φαναριού F 800 GS

foogr01

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
F800GS
Παίδες, μιας και έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία με το νέο μου φανάρι (μου κλέψανε το παλιό και τσίμπησα ένα Hella - άλλη ιστορία) σκέφτομαι ότι πρέπει να το προσέξω περισσότερο, ειδικά όταν μπαίνω χώμα και προηγούνται άλλες μοτό. Δεν μου αρέσουν οι σίτες καθώς και τα διάφορα τζαμάκια που κυκλοφορούν και τα οποία στερεώνονται στις βίδες του φαναριού και προεξέχουν. Πείτε με παράξενο :p

Ψάχνοντας για λύσεις έπεσα τυχαία πάνω σ' αυτό:
ZTechnik® Polycarbonate Headlight Guards for BMW® F650/700/800GS/Adventure/R

Έχετε εμπειρία από το συγκεκριμένο; Ποια η άποψή σας; Ξέρω ότι η συγκεκριμένη εταιρία είναι σοβαρή και έχει πολύ καλή φήμη όσον αφορά της ζελατίνες που κατασκευάζει.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Η εταιρεία του δίνει εξαιρετικη αντοχή και δίχνει να δένει όμορφα με το υπόλοιπο σύνολο.Σε χρήματα είσαι σχεδόν όσο και για σίτες κτλ κτλ.Δεν έχω ξαναδεί κατι ανάλογο οπότε, γιατί όχι.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η εταιρεία του δίνει εξαιρετικη αντοχή και δίχνει να δένει όμορφα με το υπόλοιπο σύνολο.Σε χρήματα είσαι σχεδόν όσο και για σίτες κτλ κτλ.Δεν έχω ξαναδεί κατι ανάλογο οπότε, γιατί όχι.
Ψευτη!!!:DΕιδες κ παραειδες...αλλά...αλτσχαιμερ απο τωρα;...:p
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
o_Oo_Oo_Oo_O


Μάλλον κάνει καλά την δουλειά του να μην είναι φανταχτερό μεν, προσταστευτικό δε....:hailbig:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ναι Στεφ,κι εγω ημουν στην ιδια θεση με τον φιλο που ρωταει...ψαχνομουν για κατι ΚΑΛΟ σε αντοχη κ προστασια αλλά ταυτοχρονα διακριτικο...
Ειχα δει της Τouratech κ τα παρομοια με το πλεγμα αλλά δεν μου αρεσε οπτικα...συν οτι απολυτη προστασια απο μικρα πετραδακια στο χωμα δεν θα μου προσεφερε.Τα άλλα επισης τα τζαμια που βιδωνουν κ προεξεχουν δεν μου αρεσαν οπτικα...
Ειδα λοιπον αυτο της ZTechnik,με προδιαγραφες σε υλικα που να υποσχονται καλη προστασια...και το πηρα.
Το εχω δοκιμασει με την GS και εχει παει σε ολα τα βουνα και ταξιδια και καθημερινη χρηση...εχει φαει νερα κ σκονες και συχνα πυκνα τα γνωστα "τακ τακ" απο πετρες της παρεας στα χωματα...Ουτε κιχ και σημαδι κοπανηματος κανενα!Πραγματι κανει δουλεια...:yew:
Και ειναι κ διακριτικο αφου οπως θα "προσεξες" ουτε που το προσεξες...:p:laugh:


Αποψη μου,φιλε Γιωργο που ψαχνεσαι,παρτο...Εφαρμογη πανευκολη με διπλο ζιπ-σκρατς το οποιο κ να φθαρει κααααποια στιγμη το αλλαζεις με αντιστοιχο φθηνο εμποριου και εισαι κομπλε...:)
 

foogr01

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
F800GS
Ευχαριστώ Κώστα ! Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη πιστοποίηση από τη δικιά σου, αφού όλο μέσα στα χώματα είσαι :yew:

Δε στέλνεις κι ένα π.μ. από που το πήρες και πόσο αν δε σου κάνει κόπο ; Να αρχίσω να μαζεύω φράγκα σιγά σιγά...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευχαριστώ Κώστα ! Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη πιστοποίηση από τη δικιά σου, αφού όλο μέσα στα χώματα είσαι :yew:

Δε στέλνεις κι ένα π.μ. από που το πήρες και πόσο αν δε σου κάνει κόπο ; Να αρχίσω να μαζεύω φράγκα σιγά σιγά...
Φιλε να εισαι καλα...Οντως ειναι εξαιρετικης αντοχης θα το διαπιστωσεις και μονος σου...θα την βγαλεις ΜΟΝΟ αμα τη βαρεθεις...που δεν το βλεπω.
Tην ειχα παρει απο τον Γιαννη στο motoraid...ΚΛΙΚ ΕΔΩ;)
 

foogr01

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
F800GS
Καλά το φαντάστηκα, αλλά μάλλον μου διέφυγε όταν έψαχνα τον "κατάλογο".
Με την πρώτη ευκαιρία το τσιμπάω !
:friendship:
 

electrobmw

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικο
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
f650gs twin 08,cbf 600 abs 08, zundap 50cc
Να κανω μια ερωτηση? ισως και ηλιθια αλλα θα την κανω! Μηπως αυτο το προστατευτικο ανεβαζει πιο πολυ την θερμοκρασια του φαναριου λογο μη ψυξης αρα και πολυ πιο γρηγορης φθορας του κατοπτρου?
ευχαριστω!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να κανω μια ερωτηση? ισως και ηλιθια αλλα θα την κανω! Μηπως αυτο το προστατευτικο ανεβαζει πιο πολυ την θερμοκρασια του φαναριου λογο μη ψυξης αρα και πολυ πιο γρηγορης φθορας του κατοπτρου?
ευχαριστω!
θα ελεγα ισως το αντιθετο...το εχω εξ'αρχης σχεδον πανω και ειμαι απο τους "τυχερους"που το φαναρι δεν εχει στο παραμικρο θεμα μαυρισματος...Και πιθανολογω-χωρις να εχω αποδειξεις εννοειται...μια σκεψη μου ειναι-οτι ισως το υλικο κατασκευης του,να ειναι κατα περιεργο τροπο και ενα "φιλμ προστασιας" στο φαναρι(προστατευει απο τη ζέστη του ήλιου;...)
Παντως το σιγουρο ειναι οτι το προστατευτικο αυτο με εχει σωσει απο κατι καλα γκουπ-και πιθανες ρωγμες- που ακουγα σε "καλες"χωματινες απο τους μπροστα "ιππεις"...:Watching:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Να κανω μια ερωτηση? ισως και ηλιθια αλλα θα την κανω! Μηπως αυτο το προστατευτικο ανεβαζει πιο πολυ την θερμοκρασια του φαναριου λογο μη ψυξης αρα και πολυ πιο γρηγορης φθορας του κατοπτρου?
ευχαριστω!
Το κάτοπτρο του 800 έτσι κι αλλιώς μαυρίζει στα μοντέλα που δεν φοράνε Hella (δεν θυμάμαι πότε έβαλαν το Hella, το 2010 νομίζω). Είναι κάτι που η εταιρία ΔΕΝ παραδέχεται και ΔΕΝ στο αλλάζει σε περίπτωση που σου μαυρίσει αλλά αρχίζουν να λένε πως έβαλες xenon ή μη εγκεκριμένους ( ; ) λαμπτήρες... Στο δικό μου 800 είχε μαυρίσει με τον εργοστασιακό λαμπτήρα και μαύρισε και το μεταχειρισμένο που είχα βρει και είχα βάλει. Μόνη λύση αλλαγή με Hella.
Πάντως σίγουρα ψύχεται λιγότερο.
 

electrobmw

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικο
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
f650gs twin 08,cbf 600 abs 08, zundap 50cc
οκ ευχαριστω πολυ! Ειναι πολλα τα χρηματα ρε γαμωτο αλλα απο την αλλη αρχιζεις να μη βλεπεις τιποτα στα 40 μετρα!
 
Top Bottom