Προτάσεις για καλοκαιρινό γάντι

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το χειμώνα που μας πέρασε πήρα τα sand4 HO2. Φοβερό γάντι σε όλα του. 100% ευχαριστημένος

Έχει έρθει ο καιρός να αλλάξω και τα καλοκαιρινά γάντια και η λογική λέει το αντίστοιχο sand4 σε καλοκαιρινό.

Έχει κανείς κάτι αντίστοιχο με το καλοκαιρινό sand4 που να είναι ευχαριστημένος και να το συστήνει για να μη ψάχνω στα χαμένα στο internet;

Επίσης αν κάποιος έχει τα καλοκαιρινά sand4 ας πει 2 λόγια για αερισμό και αντοχή στο χρόνο.

Από ότι έχω δει σε παλαιότερα δικά μου γάντια ή φίλων, τα περισσότερα δροσερά καλοκαιρινά γάντια μαδάνε στις παλάμες ή στα πλάγια και αντέχουν max 3 σεζόν.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Εδώ και καιρό το γύρισα σε Revit δερμάτινα για άνοιξη/καλοκαίρι/φθινόπωρο. Πέντε χρόνια τώρα και είναι ακόμη σαν καινούργια.
Τέρμα η σπατάλη κάθε 2ο καλοκαίρι (αφού τρυπούσαν όλα).

Gloves Monster 3

Έχω το προηγούμενο μοντέλο από αυτά νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εδώ και καιρό το γύρισα σε Revit δερμάτινα για άνοιξη/καλοκαίρι/φθινόπωρο. Πέντε χρόνια τώρα και είναι ακόμη σαν καινούργια.
Τέρμα η σπατάλη κάθε 2ο καλοκαίρι (αφού τρυπούσαν όλα).

Gloves Monster 3

Έχω το προηγούμενο μοντέλο από αυτά νομίζω.
Κ το καλοκαίρι με τις ζεστες δεν βράζει το χερι?
Πως γλιστράει να μπει ιδρωμένο δεν κολλάει?
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Δεν είναι στενά όπως τα αγωνιστικά ούτε τόσο μεγάλα σε μήκος. Έχουν επένδυση και μπαίνουν πιο εύκολα από τα υφασμάτινα μετά από 1-2 εβδομάδες που θα πάρουν το σχήμα των χεριών σου.
Και δεν είναι ζεστά όχι, το αντίθετο.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Γάντι 100% δέρμα για καλοκαίρι μου φαίνεται κάπως...

Γιαυτό και η αρχική μου σκέψη είναι τα sand4 που έχουν απο τη πάνω μεριά πανελ με διάτρητο ύφασμα και από τα πλάγια και τη παλάμη δέρμα. Εκεί μου ξεφτίζουν και τρυπάνε όλα τα καλοκαιρινά που είχα, τα οποία στην παλάμη είχαν ένα και καλά "καπιτονέ" δέρμα που στην ουσία είναι τσόχα η οποία με το καιρό και τη τριβή ξεφτίζει
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Είμαι ευχαριστημένος με τα γάντια της Five, τα έχει το Motomarket. Ρίξε μια ματιά, εγώ τώρα πχ έχω το rs3.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μαρέσει, όπως το βλέπω στις φώτο.

Πόσο καιρό το έχεις Μανώλη; Αντέχει?
5 χρονια,το προηγουμενο που ειναι ακριβως ιδιο με το νεοτερο,εχει αντεξει μια χαρα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Alpinestars Spartan, αγορασμενα προ κοβιντ δεν θυμάμαι πότε ακριβώς και χρήση κάθε μέρα και χειμώνα με τα θερμαινόμενα γκριπ, σε καλή κατάσταση ακόμα.

Για πολλά χρόνια δερμάτινα Alpinestars, και τα smx, πολύ ωραία αλλά στην δεύτερη σεζόν τρυπούσαν.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Είμαι ευχαριστημένος με τα γάντια της Five, τα έχει το Motomarket. Ρίξε μια ματιά, εγώ τώρα πχ έχω το rs3.
Αυτά έχω και εγώ τώρα. είναι 2 ετών. Οριακά θα βγάλουν το καλοκαίρι που έρχεται.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αυτά έχω και εγώ τώρα. είναι 2 ετών. Οριακά θα βγάλουν το καλοκαίρι που έρχεται.
Τα δικά μου είναι επίσης κάπου τόσο, λογικό το καλοκαιρινό (υφασμάτινο) γάντι να φθείρεται πιο γρήγορα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Και το χειμωνιάτικο φθείρεται γρήγορα, αλλά εσωτερικά. Χαλάει η εσωτερική αδιάβροχη μεμβράνη, και μετά από ένα χρόνο, το γάντι δεν είναι πια αδιάβροχο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

athanas

Μέλος
Όνομα
stefanos
Μοτό
TENERE WR
Νικο αν σε ενδιαφερει δινω τα καλοκαιρινα sand 4.... αν εισαι αθηνα μπορουμε να βρεθουμε να τα δεις δοκιμασεις και το συζηταμε κλπ
τα πηρα περσυ και δεν με βολεψαν γιατι εχουν πιο σκληρη αισθηση απο οτι εχω συνηθησει για καλοκαιρινο γαντι...αντιθετως τα χειμερινα και εμενα μου αρεσαν παρα πολυ...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Έχω τα alpinestars smx V2 air.φοβερα άνετο καλό αερισμό όχι όσο ένα τελείως διάτρητο αλλά το φοράω ,3 εποχές άνετα.4 χρόνια ακόμα σαν καινούργιο
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις.

athanas θα τα έπαιρνα χώρις πολύ σκέψη τα γάντια σου γτ θα γλίτωνα και 30ε αλλά φοράω xl στα χειμωνιάτικα sand4 και αυτά χρειάστηκαν 10 βόλτες να ανοίξουν και να είναι άνετα. Στην αρχή και τα xl μου ήταν άβολα.

Τελικά είχα στο ενα χέρι τα καλοκαιρινά sand4 και στο άλλο τα klim baja s4 και διάλεξα τα klim γτ φαίνεται να έχουν αντίστοιχη ποιότητα με τα sand4 αλλα είναι πολύ πιο λεπτά απο τη μεριά τής παλάμης και είναι πιο δροσερά. Τα sand4 έχουν ιδια αίσθηση στο πιάσιμο με τα χειμωνιάτικα λόγω χοντρού δέρματος στη παλάμη.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για κάμποσα χρόνια δούλευα αυτά τα απίστευτα γαντακια στη πόλη αλλά και παραεξω γιατί όχι



25€ είχαν το ζευγάρι και απλά δε παιζοντουσαν. Σε αίσθηση, σε ασφάλεια,σε εξαερισμό. Έφαγα 2 ζευγάρια και μετά οι έξυπνοι τα κατήργησαν και έβγαζαν κάτι χαζομάρες. Από τότε δουλεύω σε ελαφρύ γάντι συνήθως την Five εκεί στη περιοχή του 50αρικου ωραία γαντακια.

Μάλιστα θυμάμαι τον Κώστα el-Gatto με τα συγκεκριμένα γάντια νομίζω είχε φάει μια καλή και άθικτο το χέρι. Τέλοσπαντων. Στη φωτό είναι της γυναίκας μου που έχω σε ένα συρτάρι που λόγω ελάχιστης χρήσης τα έχει ακόμα όταν χρειάζονται είναι άθικτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Nordcode. Είχα τα κοντά για τη πόλη, τώρα πήρα και τα πιο ενισχυμένα. Πολύ καλή αίσθηση και προστασίες. Για δερμάτινο η τιμές είναι χώμα. 25 είχα πάρει το κοντό, 40 το μεγάλο.


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom