Πρωτες βοηθειες!!!

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Το αναβαλω τοσο καιρο, ολο λεω να ποσταρω...

Λοιπον, το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανουμε ειναι ενα σεμινάριο πρωτον βοηθειων... οχι μονο επειδη εκτειθομαστε σε παραπανω κίνδυνο λογω 2 ροδων. Θα συμφωνησουμε ολοι πιστευω.

Επι πληρωμη η δωρεαν, ΠΡΕΠΕΙ να γινει!!

Νομιζω καλεις και τον Ερυθρο σταυρο η τους Καλους Σαμαρειτες και σου κανουν

Ριχνω το νερο στο αυλακι,οποιος ξερει τι και πως ας μας διαφωτισει να οργανωθουμε!!

Το εχουμε σκεφτει παρα πολλοι σιγουα, αλλα ολο το αναβαλουμε...
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Πολύ καλή ιδέα, θα προσπαθήσω να συμμετέχω εφόσον καταφέρουμε να το οργανώσουμε (δωρεάν ή επί πληρωμή).

Είχα παρακολουθήσει παλιότερα ένα από την κα. Νικάκη του Givelife: Givelife και Givelife.gr. Καλές εντυπώσεις είχα, αν κ δεν έχω μέτρο σύγκρισης για κάτι τέτοιο. Ας μαζέψουμε ακόμα προτάσεις αν υπάρχουν.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Έχω κάνει τέτοιο μάθημα (ακρωτηριασμούς, αιμορραγίες, χρήση τουρνικέ, αιμοστατικών z-fold,, wound packing κ.α.) και είναι πραγματικά διαφωτιστικό. Το μάθημα που έιχα κάνει εγώ ήταν επι πληρώμή, ήταν μία ολόκληρη μέρα και είχε και πρακτική άσκηση (μεταξύ μας αλλά και σε κούκλες εκπαίδευσης). Φυσικά μετα απο αυτό έφτιαξα ανάλογο φαρμακείο που για να έχει τα βασικά για αυτά που θέλουμε θέλει ενα καλό ποσό να διαθέσεις. Συμφωνώ πάντως ότι είναι πολύ χρήσιμο και μπορεί να σώσει ζωές.

EDIT: Επίσης η εταιρία που είχαμε χρησιμοποιήσει ήταν η Meducation και ήταν απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ οι εκπαιδευτές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ καλή ιδέα!
Κάποια στιγμή την προηγούμενη χρονιά είχαν γίνει μερικά σεμινάρια πρώτων βοηθειών τα οποία έκανε το ΕΚΑΒ Λάρισας.
Μήπως να κάνετε μία ερώτηση εκεί (στο ΕΚΑΒ της περιοχής σας) εαν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και για εσάς?
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πριν κάποιο καιρό είχαμε παρακολουθήσει μαζί με amyroukai ένα σεμινάριο που οργάνωνε η makan.
Εκεί διαπίστωσα δύο πράγματα. Πρώτον, αν δεν ξέρεις τι κάνεις το πιο πιθανόν είναι να κάνεις ζημιά αντί για καλό γιατί πολλά από αυτά που είναι κοινή πεποίθηση είναι λάθος! Και δεύτερον θέλει ένα φρεσκαρισμα κάθε λίγα χρόνια γιατί αν δεν είσαι τις δουλειάς τα ξεχνάς και επιπλέον βγαίνουν συνεχώς νέα guidelines που αλλάζουν τα δεδομένα.

Πολύ καλή ιδέα Τάσο, θα προσπαθήσω να συμμετέχω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν δεν ξέρεις τι κάνεις το πιο πιθανόν είναι να κάνεις ζημιά αντί για καλό γιατί πολλά από αυτά που είναι κοινή πεποίθηση είναι λάθος! Και δεύτερον θέλει ένα φρεσκαρισμα κάθε λίγα χρόνια γιατί αν δεν είσαι τις δουλειάς τα ξεχνάς και επιπλέον βγαίνουν συνεχώς νέα guidelines που αλλάζουν τα δεδομένα.
:ok:
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Ειμαι πιστοποιημενος διασωστης κατα ISO και επαναλαμβανω την πιστοποιηση ανα 4 ετια (ειναι 5ετης αλλα την κανω νωριτερα)

Ειναι εξαιρετικα χρησιμη για ολους και πολυ διαφωτιστικη.
Εαν μαζευτει ομαδα 15-20 ατομα μπορει να γινει στον Ερυθρο Σταυρο-Σαμαρειτες στην Γ Σεπτεμβριου.

Ειναι 2ημερο σεμιναριο και εχει κοστος 50€

Καρπα, εγκαυματα, σπασιματα, ανακοπες κλπ...με hand on εκπαιδευση...

εαν αποφασιστει-να βοηθησω με πληροφοριες ή και επαφες....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Το αναβαλω τοσο καιρο, ολο λεω να ποσταρω...

Λοιπον, το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανουμε ειναι ενα σεμινάριο πρωτον βοηθειων... οχι μονο επειδη εκτειθομαστε σε παραπανω κίνδυνο λογω 2 ροδων. Θα συμφωνησουμε ολοι πιστευω.

Επι πληρωμη η δωρεαν, ΠΡΕΠΕΙ να γινει!!

Νομιζω καλεις και τον Ερυθρο σταυρο η τους Καλους Σαμαρειτες και σου κανουν

Ριχνω το νερο στο αυλακι,οποιος ξερει τι και πως ας μας διαφωτισει να οργανωθουμε!!

Το εχουμε σκεφτει παρα πολλοι σιγουα, αλλα ολο το αναβαλουμε...
Μπράβο για τη θεματική.
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Ειμαι μεσα και στις 2 περιπτώσεις!!
Ηταν να παω 13/1 στους Σαμαρειτες αλλα τελικά δεν τα καταφερα. Τα σεμιναρια γίνονται στο κέντρο της Αθηνας Σκ απο 6 ώρες η καθε μερα. Κοστος 50€ με πιστοποιηση. .
Υπαρχουν και εδω https://m.facebook.com/stelioskrasadakis οπου κανουν δωρεαν σεμιναριο αν μαζευτουμε μια ομαδα 10-15 ατομα. Συνήθως γίνεται στο ΚΑΤ η στη Κόρινθο
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
ωραία ιδέα,πρωτοβουλία ,εννοείται ειμαι μέσα.λόγω εργασίας και ιδιότητας (στην εργασία)κάνω 1 τουλάχιστο το χρόνο από εξωτερικό φορέα. Ekyz – Πρώτες Βοήθειες First Aid Τα παιδιά ειναι εξαιρετικοι επαγγελματίες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ωραία ιδέα. Είχα κάνει ένα 2ήμερο σεμινάριο αλλά πάει καιρός. Αν οργανωθεί κάτι έστω και με το κόστος που έχει αναφερθεί στα 50€ εγώ είμαι μέσα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Είμαι μεσααα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Niou

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda Transalp 650 2001
Έχω παρακολουθήσει και εγώ κάποιες παρουσιάσεις από εδώ και από εκεί αλλά το σωστό είναι σεμινάριο με hands on εκπαίδευση οπότε και εγώ μέσα
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Μέσα και εγώ. Νομίζω ότι είναι παρα πολύ σημαντική αυτή η γνωση.
 
Top Bottom