Πρωτομαγιάτικες Ιστορίες

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πρωτομαγιάτικες Ιστορίες
1/5/2015





Πρωτομαγιά 2015. Παρασκευή έπεσε, Π-Σ-Κ ωραίο, ευκαιρία για πολυήμερη μοτο-βόλτα ε; Στην περίπτωσή μου δεν έκατσε.
Δε θέλω να σας κουράσω με άσχετα, στο θέμα μας.
Πρωτομαγιάτικη βόλτα στα βουνά. Τα βουνά της Κρήτης είναι από μόνα τους μία ατραξιόν. Ξερά, πετρώδη, άγρια για τους τυχαίους βορειοευρωπαίους επισκέπτες, μα τόσο οικεία σε εμένα πια. Τόση πέτρα δεν έχει ματαδεί το μάτι τους θαρώ και έχουν μία μανία να φτιάχνουν πυργάκια από πέτρες όπου σταμάτησαν και τους άρεσε.




Δε κρατήθηκα, το έβαλα και εγώ το λιθαράκι μου!

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Χμμ, το προσέξατε αυτό το άσπρο στο βάθος αριστερά στην παραπάνω φωτογραφία; Ναι, χιόνι είναι. Συνάντησα και άλλο λίγο παραπάνω. Αλλά, τι μας νοιάζει το χιόνι, ένα μονότονο άσπρο πράγμα είναι χωρίς κανένα ενδιαφέρον. Αν και…
Με λίγη φαντασία, όλο και κάτι μπορεί κάποιος να κάνει με δαύτο.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Κρητικά βουνά, πρωτομαγιά, η χαρά και γιορτή του βοσκού. Γεμάτο από δαύτους και τις οικογένειες και τους φίλους τους να γλεντοκοπούνε.
Εμένα όμως μου τραβάει άλλο πράγμα τη προσοχή…













Τα παλικάρια που καβαλάνε αυτά τα εξωγήινα οχήματα τα γνωρίζω εν τέλει. Από Γερμανία μας ήρθανε και περιφέρονται στην Ελλάδα για διακοπές με κατάληξη στην Κρήτη. Πριν δυο μέρες ήρθαν άρχισαν να ρωτάνε για πληροφορίες ποιόν; Εμένα!
Η κουβέντα περιπλανιέται σε ολόκληρη τη Κρήτη. Σχεδιάζουμε διαδρομές, κάνουμε πλάκες, εντοπίζουμε καλές θέσεις για κάμπινγκ, περνάμε καλά με δυο λόγια.





Εγώ: Παρατηρώ πως όλοι σας έχετε ντεπόζιτα για βενζίνα και μάλιστα αυτό είναι σχεδόν γεμάτο. Δε τα χρειάζεστε εδώ παλικάρια, έχουμε πολλά βενζινάδικα.
Αυτοί: Μα δεν είναι βενζίνα φίλε, κρασί είναι και το έχουμε απόλυτη ανάγκη!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Από τα τέσσερα μηχανάκια το μοναδικό που θεωρείται ικανό On-Off είναι και αυτό χωρίς τρακτερωτά λάστιχα. Ανάποδοι άνθρωποι…
Περιπλάνηση σε μέρη που ξέρω ωσάν το δεξί μου χέρι αλλά πάντα βρίσκω κάποια λεπτομέρεια να μου έχει διαφύγει, ειδικά για τη φορά που θα έρθω με το «μικρό» στα μέρη αυτά πάλι.



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μη ρωτάτε διαδρομές, σημασία έχει πως βρέθηκα να πηγαίνω από δάσος Ρούβα προς το οροπέδιο της Νήδας. Σκόρπια χιόνια εδώ και εκεί, ο δρόμος δείχνει μπλοκαρισμένος από μία μεγάλη μάζα χιονιού που μάζεψε ο αέρας το χειμώνα. Ώπα, τώρα πως θα περάσουν τα ωζά οι Ανωγειανοί κτηνοτρόφοι;
Για να ξέρετε, κάθε χειμώνα, αρκετοί Ανωγειανοί νοικιάζουν χειμαδιά στη Μεσσαρά. Μάιο μήνα λοιπόν που όλης η γης ανθίζει και το βουνό είναι γεμάτο τροφή για τα πρόβατα, τα παίρνουν για να τα περάσουν πάλι στα βόρεια. Αυτό το εμπόδιο πάντα υπάρχει στο ίδιο σημείο. Άλλες φορές μικρό αλλά φέτος είναι τεράστιο!





Μπουλντόζα νοικιάρικη με οδηγό που ξέρει το μέρος και το λαλεί στον αυτόματο φτάνουν για να κάνουν σωστά τη δουλειά.





Πόσα μέτρα ύψος μετράμε; 4; 5;





Πως στο καλό τα κατάφερε και έκοψε μία λωρίδα ακριβείας στα τυφλά; Κάθε χρόνο τα ίδια, τόχει μάθει το κόλπο! Εγώ δοκιμάζω να ανέβω στο πλάι του «βουνού» που είναι αρκετά σκληρό για να σηκώσει άνετα το βάρος μου.





Αν έχετε χιόνι στην αυλή σας, στη δουλειά σας ή και στον Όλυμπο ακόμα, που να θέλετε να αφαιρέσετε, μία είναι η επιλογή! Για πληροφορίες στον δήμο Ανωγείων.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τόξερα πως θα συναντήσω τόσο χιόνι; ΝΑΙ!
Θα ξανασυμβεί και του χρόνου, στο ίδιο σημείο; ΝΑΙ! Απλά δε νομίζω να έχει τόσο πολύ.





Σπάσαμε τον πάγο, πάμε για μπάνιο τώρα σε μία δροσερή θάλασσα. Μα από εδώ 40 λεπτά δρόμος είναι η βουτιά!

 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αυτούς τους κουζολογερμαναράδες τους πέτυχα στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης πριν καναδυό βδομάδες! Η πιο αλλοπρόσαλλη παρέα, με μοτοσυκλέτες δρόμου με τρακτερωτά και μπαγκάζια αλλιώτικα από τ' άλλα...
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αυτούς τους κουζολογερμαναράδες τους πέτυχα στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης πριν καναδυό βδομάδες! Η πιο αλλοπρόσαλλη παρέα, με μοτοσυκλέτες δρόμου με τρακτερωτά και μπαγκάζια αλλιώτικα από τ' άλλα...
Έλα ρε φίλε!
Και μου το λέγανε πως φέρανε φορτωμένες τις μηχανές από Γερμανία Θεσσαλονίκη και από εκεί είχαν ξεκινήσει το ταξίδι. Κουζουλοπαρέα, όπως τα είπες!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Που θα πάει; Θα τρελαθούμε! Λίγο υπομονή ακόμη!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αυτά είναι!
Αυτά τα μηχανάκια πάντως δείχνουν μεγάλη αγάπη για τη μοτοσυκλέτα.
Επίσης, να πω ότι τις περισσότερες εικόνες με χιόνια τις έχουμε δει από την Κρήτηo_O:thinking:
Εμείς εδώ το αγαπάμε το χιόνι γιατί είναι λίγο σχετικά και ευλογία λόγω της κατακράτησης και σταδιακής απελευθέρωσης του νερού που προσφέρει.

Ποια Βόρεια Ελλάδα...;
Κρήτη, ο απόλυτος χειμερινός προορισμός!:D
:pointu:
Που θα πάει; Θα τρελαθούμε! Λίγο υπομονή ακόμη!
Η ζωή θέλει τρέλα για να παλέψουμε τη πραγματικότητα ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Νικόλα να ξερεις...δεν εισαι ο μόνος που δεν ειχε 3ημερο Πρωτομαγιας...:Watching:και χαιρομαι που επισης πέρασες καλα παρεα με την μοτοσυκλετα και τα βουνα.:friendship:Παντα τετοια και Καλο Καλοκαιρι να'χουμε :)
 
Top Bottom