Πρόβλημα φώτων πορείας τύπου xenon

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Θα σας πω εν ταχυ το ιστορικο μου μπας και μπορεσετε να καταλάβετε τι μπορει να φταίει και να μου δωσετε τα φωτα σας :)

Μετα απο καποιες εργασιες που έγιναν στην μηχανη μου χρειαστηκε να βγαλω και να αποσυνδεσω τα φωτα μου καμποσες φορες, αλλα παντα ημουν πολυ προσεκτικός οταν τα ακουμπουσα καπου ή οταν τα μετακινουσα απο εδω κι απο εκει. Επισης, όταν η μηχανη ηταν σχεδόν ετοιμη την κυκλοφορησα για λιγο για να παρατηρησω διαφορες λειτουργίες της κατα βαση. Εκει το σύστημα των φωτων ηταν μεν βιδωμένο και οσο καλυτερα στερεωμενο θα μπορουσε αλλα δεχονταν καποιες δονησεις οπως και καποιους τρανταγμους παραπανω.
Κατα την διάρκεια αυτη αρχιζα να παρατηρω οτι τα φωτα έχαναν σιγα σιγα την ισχυ τους και απο λευκα αρχιζαν να παίρνουν μια πιο αχνη ροζ-μοβ αποχρωση και μετα απλα έσβησαν και μου εβγαλε καμμενη λαμπα εμπρος. Απο τοτε και εκτοτε αναψαν δυο τρεις φορες κατα την εκκινηση της μοτο, αλλες φορές το χρωμα της λαμπας ηταν λευκο με ισχυ και αλλωτε αποχρωση ροζ χωρίς πολυ ισχυ. Αναψαν για λιγα δευτερολεπτα και μετα εσβησαν βγαζοντας το αντιστοιχο μυνημα στο καντραν.

Τσεκαρα τις συνδεσεις να δω μηπως καποια φίσα δεν πατουσε καλά και δεν ειχα κατι το αντιληψιμο. Τσεκαρα και την λαμπα και δεν φαινεται καμμενη (οπτικως).
Φοραω λαμπα H7 6000k νομιζω.
Και η ερώτηση μου ειναι.
Τι μπορει να εχει συμβει?
Καηκε η λαμπα?
Καηκε το ballast?
Εχει σχεση με το οτι τα αποσυνδεσα καμποσες φορες?
Τι να τσεκαρω που δεν το εκανα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λάμπα ειναι Αλεξ...
Οταν χαλάει γινεται ροζ.....μου εχει συμβεί στο παρελθόν
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μαλλον αυτο που σου λεει ο Κωστας,αλλα ριξε και μια ματια στα ρευματα,μηπως πεφτει η ταση η κανενα καλωδιο δεν κανει καλη επαφη.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Λάμπα ειναι Αλεξ...
Οταν χαλάει γινεται ροζ.....μου εχει συμβεί στο παρελθόν
Λες να την βγαλω μόνο με 10€?
Καλα θα ναι...
Να πω οτι η λαμπα ειναι πανω 9 χρονια τωρα.
Μαλλον αυτο που σου λεει ο Κωστας,αλλα ριξε και μια ματια στα ρευματα,μηπως πεφτει η ταση η κανενα καλωδιο δεν κανει καλη επαφη.
Ρεύματα, καλωδια, φισες εχουν ελεγχθει.
Ή λαμπα θα ειναι που λεει κ ο Κωστας ή ballast που δεν το εύχομαι ή κατι αλλο που μου διαφευγει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λες να την βγαλω μόνο με 10€?
Καλα θα ναι...
Να πω οτι η λαμπα ειναι πανω 9 χρονια τωρα.

Ρεύματα, καλωδια, φισες εχουν ελεγχθει.
Ή λαμπα θα ειναι που λεει κ ο Κωστας ή ballast που δεν το εύχομαι ή κατι αλλο που μου διαφευγει.
Αν ήταν μπαλαστ. ...δεν θα άναβε ή θα αναβοσβηνε!


advφον!!
 
Top Bottom