Πρόταση για Δισκόπλακες R1200GS '10 ?

CPS.R1200GS

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστής
Μοτό
BMW R1200GS '10
Καλησπέρα σε όλους.

Κοντεύω τα 113.000km και υπάρχει μία σχετική πατούρα στις μπροστινές (μαμά) δισκόπλακες οπότε πρέπει σιγά-σιγά να πάω για αλλαγή (άλλη αλλαγή τακακίων με αυτές τις δισκόπλακες δεν παίζει). Χρονικά, θέλω να τις αλλάξω σε περίπου 6.500km, λίγο πριν το service των 120.000km, όπου θα γίνει και αλλαγή υγρών φρένων.

Έχω ξεκινήσει όμως από τώρα την έρευνα ώστε να είμαι έτοιμος, όταν έρθει η ώρα. Για αντικατάσταση στη BMW δεν τίθεται θέμα, καθώς είναι εντελώς εκτός budget. Εξυπακούεται ότι μαζί θα αλλαχθούν και τακάκια.

Μία πρώτη κίνηση που έχω κάνει είναι να πάρω προσφορά από κατάστημα στην Καλλιρόης (όπου αλλάζω εδώ και καιρό τακάκια - βάζω τα brembo aftermarket και είμαι ευχαριστημένος) η οποία ανέρχεται στα 350€ (με brembo δισκόπλακες και τακάκια) και λίγο πιο ακριβά αν μιλάμε για Braking πακέτο.

Θέλω τη βοήθειά σας με γνώμονα το αποτελεσματικό φρενάρισμα βασικά και βεβαίως το κόστος. Με λίγα λόγια δε θέλω μία λύση που να είναι π.χ. στο μισό κόστος αλλά να μη σταματάει η μοτοσυκλέτα. Ούτε βέβαια μία λύση που να υπερβαίνει το συγκεκριμένο κόστος.

Αν έχετε και προτάσεις για συγκεκριμένες επιχειρήσεις, θα ήταν καλό να τις γνωρίζω έστω και με ΠΜ.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αν και δεν έχω bmw τώρα εγώ θα έλεγα να κανεις μια ερώτηση στα παιδιά στο boxer garage ( κοινώς στους Πετσάκιδες ) Μπορεί να τους γνωρίζεις ήδη αν όχι βρίσκονται στο Νέο Κόσμο :)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κώστα για ρώτα για brembo και εδώ https://ditroxo-patras.car.gr/contact/ παλαιότερα είχαμε πάρει τακακια σε ομαδική με το παλιό φόρουμ, θυμάμαι ότι είχε και καλές τιμές και στις δισκοπλακες
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μετρησες παχος δισκοπλακας με μικρομετρο και ειναι εκτος ανοχων ;
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Ακριβως τις ιδιες κινησεις ειχα κανει κι εγω. Στις 120000 χλμ αλλαξα μονο μπροστινες δισκοπλακες και τακακια με τα αυθεντικα. Ειχε τοτε προσφορα ιση με τα aftermarket. Κανε ερωτηση στην BMW. Το κοστος ηταν περι τα 350€.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

CPS.R1200GS

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστής
Μοτό
BMW R1200GS '10
Ακριβως τις ιδιες κινησεις ειχα κανει κι εγω. Στις 120000 χλμ αλλαξα μονο μπροστινες δισκοπλακες και τακακια με τα αυθεντικα. Ειχε τοτε προσφορα ιση με τα aftermarket. Κανε ερωτηση στην BMW. Το κοστος ηταν περι τα 350€.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γεια σου Πάνο... 350€ τοποθετημένα στη BMW και original (εμπρόσθιες δισκόπλακες και τακάκια)....??

Είχε ποτε 50-60% προωθητική καμπάνια η BMW...? Μπορείς να βρεις πότε και που σε παρακαλώ?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

CPS.R1200GS

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστής
Μοτό
BMW R1200GS '10
Μετρησες παχος δισκοπλακας με μικρομετρο και ειναι εκτος ανοχων ;
Δεν υπάρχει λόγος... η πατούρα φαίνεται εδώ και πολύ καιρό... δια γυμνού οφθαλμού...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Ειχε στη αντιπροσωπεια επι της Βουλιαγμενης προωθητικη ενεργεια πριν κανα 6μηνο Την λυση Καλλιροης την απερριψα λογω κοστους αλλα και "τουπε". Φυσικα προτιμησα "μαμα" εφ οσον οι τιμες ηταν οι ιδιες. Εαν δεν ηταν 350 αντε να ηταν 380.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν υπάρχει λόγος... η πατούρα φαίνεται εδώ και πολύ καιρό... δια γυμνού οφθαλμού...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Κανε ενα κοπο και δες το μανουαλ... μπορει η πατουρα να ειναι αισθητη σε αυτα τα χλμ αλλα ο δισκος να ειναι εντος ανοχων φθορας.

:)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom