Πως σας φαίνεται αυτό το κωλ@ρ@κι;

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Παρακαλω να αλλαχτει ο τιτλος απο τους admin, ειναι παραπλανητικος.
Διαβασα και μπηκα γιατι περιμενα να δω κατι τετοιο ->


Αλλα το μονο που βρηκα ηταν κατι πλαστικα απο Africa....πουθενα κωλος :p :friend:

Είπαμε, ο τίτλος ήταν παραπλανητικός για να μπεί μέσα κόσμος...

;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είπαμε, ο τίτλος ήταν παραπλανητικός για να μπεί μέσα κόσμος...

;)
Το πέτυχες. .....πρόσεξε μόνο τώρα, γιατί η κουβέντα θα πάει στα original πωπουδακια και δεν μας σώνει τιποτα:p

advφον!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μανώλη εάν έμπαινα στη διαδικασία αλλαγής θα την έκανα ολοκληρωτικά με κατεύθυνση το χώμα και χωρίς πολλά.
Τώρα το κουστούμι της transalp όπως το βλέπω είναι χάρμα οφθαλών.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ευχαριστώ για τη γνώμη σου Ηλία.

Αυτό προσπαθώ να κάνω δλδ. να αφαιρέσω τα περιττά με κατεύθυνση χωμάτινη.
Βγάζοντας σχάρες, μαρσπιέ συνοδηγού, διάφορα πλαστικά, κλπ και αλλάζοντας εξάτμιση, τιμόνια, κλπ υπολογίζω ότι φύγανε καμμιά 15αριά κιλά κάτι που το καταλαβαίνεις στην αίσθηση.
Επίσης έχουν βελτιωθεί οι αναρτήσεις με WP νέας γενιάς πίσω και βαλβίδες Race tech μπροστά, τα φρένα και άλλα διάφορα.

Στο πίσω μέρος και στα πλαινά πλαστικά κόλλησα.:(
Σκέφτομαι ότι πρέπει να ξεφορτωθώ το υποπλαίσιο τελικα, αφού δε θα υπάρχει σχάρα...

:)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σου εχει περασει απο το μυαλο να αφαιρεσεις φτερο-φλας--κωλοφαναρο ? (να τα αντικαταστησεις με κατι μικροτερο φυσικα) ωστε να δεσει το μικρο φτερακι(ουρα) καλυτερα με τη μηχανη και τα υπολοιπα πλαστικα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Σκέφτομαι ότι πρέπει να ξεφορτωθώ το υποπλαίσιο τελικα, αφού δε θα υπάρχει σχάρα...

:)[/quote]
........να το κόψεις τελείως δεν νομίζω........να το κοντίνεις ναι....
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σου εχει περασει απο το μυαλο να αφαιρεσεις φτερο-φλας--κωλοφαναρο ? (να τα αντικαταστησεις με κατι μικροτερο φυσικα) ωστε να δεσει το μικρο φτερακι(ουρα) καλυτερα με τη μηχανη και τα υπολοιπα πλαστικα?
Κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει τελικά, αλλά συγχρόνως πρέπει να φύγουν και οι σιδεριές του υποπλαίσιου γιατί φαίνονται.
Αύριο θα φάω σίδερα μου φαίνεται...

:)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Αυτό λοιπόν είναι το υποπλαίσιο-ουρά των XRV650.
Το ίδιο ακριβώς υπάρχει και στο XRV 750 μέχρι το 1992. Από το 1993 και μετά καταργήθηκε καθότι άλλαξε το πλαίσιο των ΑΤ, μειώθηκαν(καλώς) τα πλαστικά και για άλλους λόγους προφανώς.
Μεώθηκαν οι σιδεριές αλλά παράλληλα η Honda ανακοίνωσε και μειωμένο ωφέλιμο φορτίο στο μισό του προηγουμένου. Συνήθως τίποτα δεν κερδίζεται χωρίς να χαθεί κατι άλλο...



Μετά την επέμβαση του φίλου μου του Νικολάκη του φαναρτζή έμεινε αυτό...



Έτσι λοιπόν το μηχανάκι έγινε...



Η αισθητική βελτίωση είναι μεγάλη σε σύγκριση με πριν, δεν φαίνονται πιά σίδερα, καλωδια κλπ.:)

Βρήκα και ένα πλαινό από Transalp 400/600, οπότε το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι...



Αρχίζει να μ αρέσει το αποτέλεσμα...:)
Υπολογίζω ότι στο τέλος θα φαίνονται 2-3 πόντοι πλαισίου κάτω από τη σέλα, κάτι που δε μας πειράζει καθόλου.

Έχει δουλίτσα βέβαια ακόμα, πρέπει να κοπούν κάποια σημεία στο πίσω φτερό και να γίνει νέο καλούπι, να κοπεί το μαύρο πλαστικό κάτω από το φανάρι, να μπούν 2 μικρά και διακριτικά φλασάκια, κάποιες προσαρμογές στο πλαστικό του Transalp και βαψίματα.

:):):)
 
Τελευταία επεξεργασία:

panos_zip

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Triumph Daytona 675
Να πω και εγώ μια ιδέα
Αφου θα ανοίξεις μεγάλες δουλειές με τον πολυεστέρα έτσι και αλλιώς, γιατί δεν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο?
Ένα μεγάλο πλαινό περίπου σαν το αυτό που έφτιαξα ωστε να καλύπτει όλο το υποπλαίσιο
Λίγο πιο κοντό πισω φτερό, που να ενώνεται όμορφα με το πλαινό
Και ένα εντουράδικο λασπωτήρα-κωλοφάναρο.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Να πω και εγώ μια ιδέα
Αφου θα ανοίξεις μεγάλες δουλειές με τον πολυεστέρα έτσι και αλλιώς, γιατί δεν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο?
Ένα μεγάλο πλαινό περίπου σαν το αυτό που έφτιαξα ωστε να καλύπτει όλο το υποπλαίσιο
Λίγο πιο κοντό πισω φτερό, που να ενώνεται όμορφα με το πλαινό
Και ένα εντουράδικο λασπωτήρα-κωλοφάναρο.
Κατι τετοιο σκεφτομουν να προτεινω και εγω γιατι υπαρχει μεγαλο κενο απο το ενα πλαστικο στο αλλο.....επισης θα του πηγενε πολυ αν σηκωνες λιγο την εξατμιση προς τα πανω σχεδον παραλληλα με το υποπλαισιο που απεμεινε :p
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Μανώλη εγώ στην θέση σου θα έκανα αυτές τις αλλαγές(+ντεπόζιτο ΤΑ600) στο άλλο 650 που έχει το ανάποδο μπροστινό.Έτσι θα είχα το ένα με 'μαμά' εμφάνιση και το άλλο για παιχνίδι στο χώμα.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μανώλη εγώ στην θέση σου θα έκανα αυτές τις αλλαγές(+ντεπόζιτο ΤΑ600) στο άλλο 650 που έχει το ανάποδο μπροστινό.Έτσι θα είχα το ένα με 'μαμά' εμφάνιση και το άλλο για παιχνίδι στο χώμα.
Γιώργο αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω. Για την ώρα το συγκεκριμμένο το χρησιμοποιώ για πειραματόζωο...:)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Κατι τετοιο σκεφτομουν να προτεινω και εγω γιατι υπαρχει μεγαλο κενο απο το ενα πλαστικο στο αλλο.....επισης θα του πηγενε πολυ αν σηκωνες λιγο την εξατμιση προς τα πανω σχεδον παραλληλα με το υποπλαισιο που απεμεινε :p
Έχετε δίκιο. Τελικά έτσι είναι πιό ωραίο.
Θα βγάλω καινούργιο καλούπι στο πίσω φτερό και θα συνεχιστεί το αυτί που κάνει μέχρι να βρεί το πλαστικό καπάκι του Transalp.



Άσε την εξάτμιση. Να χουμε να κάνουμε και τον επόμενο χειμώνα κάτι...:)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Αυτό λοιπόν είναι το υποπλαίσιο-ουρά των XRV650.
Το ίδιο ακριβώς υπάρχει και στο XRV 750 μέχρι το 1992. Από το 1993 και μετά καταργήθηκε καθότι άλλαξε το πλαίσιο των ΑΤ, μειώθηκαν(καλώς) τα πλαστικά και για άλλους λόγους προφανώς.
Μεώθηκαν οι σιδεριές αλλά παράλληλα η Honda ανακοίνωσε και μειωμένο ωφέλιμο φορτίο στο μισό του προηγουμένου. Συνήθως τίποτα δεν κερδίζεται χωρίς να χαθεί κατι άλλο...



Μετά την επέμβαση του φίλου μου του Νικολάκη του φαναρτζή έμεινε αυτό...



Έτσι λοιπόν το μηχανάκι έγινε...



Η αισθητική βελτίωση είναι μεγάλη σε σύγκριση με πριν, δεν φαίνονται πιά σίδερα, καλωδια κλπ.:)

Βρήκα και ένα πλαινό από Transalp 400/600, οπότε το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι...

Αρχίζει να μ αρέσει το αποτέλεσμα...:)
Υπολογίζω ότι στο τέλος θα φαίνονται 2-3 πόντοι πλαισίου κάτω από τη σέλα, κάτι που δε μας πειράζει καθόλου.

Έχει δουλίτσα βέβαια ακόμα, πρέπει να κοπούν κάποια σημεία στο πίσω φτερό και να γίνει νέο καλούπι, να κοπεί το μαύρο πλαστικό κάτω από το φανάρι, να μπούν 2 μικρά και διακριτικά φλασάκια, κάποιες προσαρμογές στο πλαστικό του Transalp και βαψίματα.

:):):)
καλό και φαν
Έχετε δίκιο. Τελικά έτσι είναι πιό ωραίο.
Θα βγάλω καινούργιο καλούπι στο πίσω φτερό και θα συνεχιστεί το αυτί που κάνει μέχρι να βρεί το πλαστικό καπάκι του Transalp.



Άσε την εξάτμιση. Να χουμε να κάνουμε και τον επόμενο χειμώνα κάτι...:)
Φανάρι πίσω θέλει και ζελατίνα μεγάλη να δέσει η εικόνα του !! Όλα καλά:ok:..
 
Top Bottom