Πως τα καταφέρνετε;

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Με βάση ένα θέμα σε ξένο forum, είπα με την νεα χρονιά να κάνω και εγώ το ίδιο ερώτημα, για να δω τι ισχύει και για τους Έλληνες αναβάτες...
Λοιπόν; Πως τα καταφέρνετε να συνδιάζετε μηχανή-ταξίδια-δουλειά-οικογένεια;
Γενικά βλέπω αναβάτες που ξεκινάνε για 20ημερα, 30ήμερα ταξίδια και δεν μπορώ να καταλάβω πως τα καταφέρνουν...
Εγώ συγκεκριμένα ταξίδι μεγάλο δεν έχω κάνει...Ξεκλέβω που και που κανα 2ωρο μέσα στην μέρα για καμία κοντινή βολτούλα και το ταξιδι στας Ευρώπας που είναι στο πλάνο να κάνω το καλοκαίρι προσπαθώ να το στριμώξω οικονομικά και οικογενειακά (η γυναίκα βγάζει ατμούς από τώρα...)

Λοιπόν;;;;;;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
πολυ ωραίο θέμα !!!!!!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καποιος καλος μου φίλος !!!
Οταν τον ρωτήσανε για μενα ....(ενα διάστημα έγραψα πολλα χλμ σε μικρο χρονικό διάστημα και μέσα και έξω )
Γιατι το κανω αυτο ;;;
Απάντησε .... Ποιος ξερει ;!! Μαλλον εχει πολλους δαίμονες που τον κατατρέχουν και πρεπει να τους νικήσει !!!
Νομιζω οτι υπό κανονικές συνθήκες σε ολους τους ανθρωπους αρεσει να ταξιδεύουν
Παιζει μεγάλη σημασία ομως το επιπεδο κουλτούρας που εχει ο καθένας καθως και τα βιώματα του
Για μενα το ταξιδι εχει θεραπευτικές και αναζωογονητικές επιπτώσεις και σαν τέτοιες μου κάνουν καλο αρα κάνουν καλο και στους αμεςα γύρω μου ( οικογενεια )
Τα ταξιδια μου στο εξωτερικό παντα διαρκούν
5 εργάσιμες και τα δυο ΣΚ (αυτο μπορω λογο δουλειάς )
Την γυναίκα μου την εχω ψήσει και ερχετε !!
Τα οικονομικά θεματα αφορούν κουμπαράδες που ολο το χρονο μαζεύω τα ψηλά !!!!( στο τέλος παντα ξεκινάω με 300 400 ευρώ )
Και κόβοντας αρκετα καθημερινά χαζα !!!
Ειναι πολυ ωραίο να ταξιδεύεις !!!σε κανει καλύτερο ανθρωπο
Και παλι θελω να σου γράψω οτι ειναι πολυ ωραίο το θέμα που ανέβασες !!!!
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Καποιος καλος μου φίλος !!!
Οταν τον ρωτήσανε για μενα ....(ενα διάστημα έγραψα πολλα χλμ σε μικρο χρονικό διάστημα και μέσα και έξω )
Γιατι το κανω αυτο ;;;
Απάντησε .... Ποιος ξερει ;!! Μαλλον εχει πολλους δαίμονες που τον κατατρέχουν και πρεπει να τους νικήσει !!!
Νομιζω οτι υπό κανονικές συνθήκες σε ολους τους ανθρωπους αρεσει να ταξιδεύουν
Παιζει μεγάλη σημασία ομως το επιπεδο κουλτούρας που εχει ο καθένας καθως και τα βιώματα του
Για μενα το ταξιδι εχει θεραπευτικές και αναζωογονητικές επιπτώσεις και σαν τέτοιες μου κάνουν καλο αρα κάνουν καλο και στους αμεςα γύρω μου ( οικογενεια )
Τα ταξιδια μου στο εξωτερικό παντα διαρκούν
5 εργάσιμες και τα δυο ΣΚ (αυτο μπορω λογο δουλειάς )
Την γυναίκα μου την εχω ψήσει και ερχετε !!
Τα οικονομικά θεματα αφορούν κουμπαράδες που ολο το χρονο μαζεύω τα ψηλά !!!!( στο τέλος παντα ξεκινάω με 300 400 ευρώ )
Και κόβοντας αρκετα καθημερινά χαζα !!!
Ειναι πολυ ωραίο να ταξιδεύεις !!!σε κανει καλύτερο ανθρωπο
Και παλι θελω να σου γράψω οτι ειναι πολυ ωραίο το θέμα που ανέβασες !!!!
Και εμένα αυτή η λύση μου φαίνεται πιο λογική αλλά πόσο μακρυά μπορείς να πας αυτές τις 9 μέρες (και να πείς οτι είδες και κάτι στην πορεία. Όχι συνέχεια πάνω στην σέλα). Άντε να πας Βαλκάνια, Ιταλία-Ελβετία και περίξ, Τουρκία και πέριξ...
Οι συνφορουμίτες που ανεβαίνουν Νορβηγία ή Αγγλία ή και κάποιοι που διασχίζουν Ασία, Αφρική;
Δεν λέω οτι θέλω να αρχίσω τέτοιο ταξίδι με μηχανή (πολύ θα ήθελα δηλαδή) αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που οικονομικά τους βγαίνει τέτοιο ταξίδι...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και εμένα αυτή η λύση μου φαίνεται πιο λογική αλλά πόσο μακρυά μπορείς να πας αυτές τις 9 μέρες (και να πείς οτι είδες και κάτι στην πορεία. Όχι συνέχεια πάνω στην σέλα). Άντε να πας Βαλκάνια, Ιταλία-Ελβετία και περίξ, Τουρκία και πέριξ...
Οι συνφορουμίτες που ανεβαίνουν Νορβηγία ή Αγγλία ή και κάποιοι που διασχίζουν Ασία, Αφρική;
Δεν λέω οτι θέλω να αρχίσω τέτοιο ταξίδι με μηχανή (πολύ θα ήθελα δηλαδή) αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που οικονομικά τους βγαίνει τέτοιο ταξίδι...
Ο καθένας ταξιδεύει με τον δικο του τροπο που του δίνει ικανοποίηση !!!!
Δηλαδη μιλάμε για διαφορετικές φόρμες ταξιδιού
Προσωπικά εγω ταξιδεύω για να δω σημεία !!!
Ηθελα να δω το αουσβιτς !!το ειδα
Ηθελα να δω την ομαχα μπιτς την ειδα κλπ
Το ακρωτήριο δε με ενδιαφέρει !!!δε μου αρεσει γενικά το κρύο καθως και η Νορβηγία
Μου αρέσουν πολυ τα Βαλκάνια και οι μεσογειακές χώρες
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...
Οι συνφορουμίτες που ανεβαίνουν Νορβηγία ή Αγγλία ή και κάποιοι που διασχίζουν Ασία, Αφρική;
Δεν λέω οτι θέλω να αρχίσω τέτοιο ταξίδι με μηχανή (πολύ θα ήθελα δηλαδή) αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που οικονομικά τους βγαίνει τέτοιο ταξίδι...
2 αντιφάσεις και ένα ερώτημα "μαγικής λύσης" ,σε μία πρόταση.
Τελικά...θέλεις ή δεν θέλεις ??? ...αυτό είναι που πρέπει να ξεδιαλύνεις πρώτα μέσα σου.

Κι αν θέλεις....πόσο δυνατά το θέλεις ???

Γιατί...αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό ,δεν ξεκινάς.

Αν πνίγεσαι κ δεν βλέπεις την ώρα να καβαλήσεις κ να φύγεις ,τότε θα πας.

Τόσο απλό είναι.

Στην ζωή ,τα πάντα είναι θέμα προσωπικών προτεραιοτήτων.
Οι οποίες είναι διαφορετικές ανά πρόσωπο κ ανά χρονική συνθήκη.

Οσο για το 2ο σκέλος ,το οικονομικό δηλ ,προς τι η περιέργεια;
Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες.
Ούτε κ τις ίδιες οικονομικές υποχρεώσεις.

Κάποιοι έχουν αρκετά λ7 να χαλάσουν όπως γουστάρουν για να χαρούν ,κ πολύ καλά κάνουν κ τα χαλάνε για να χαρούν ,γιατί η ζωούλα είναι μία ,κ σύντομη.

Κάποιοι άλλοι ,δεν έχουν αρκετά ,αλλά βάζουν στόχο ένα μεγάλο ταξίδι ,κ στερούνται τα πάντα μέσα στην χρονιά ,γεμίζοντας τον κουμπαρά ,του ενός κ μοναδικού ταξιδιού τους.

Είπαμε....προτεραιότητες !!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και εμένα αυτή η λύση μου φαίνεται πιο λογική αλλά πόσο μακρυά μπορείς να πας αυτές τις 9 μέρες (και να πείς οτι είδες και κάτι στην πορεία. Όχι συνέχεια πάνω στην σέλα). Άντε να πας Βαλκάνια, Ιταλία-Ελβετία και περίξ, Τουρκία και πέριξ...
Οι συνφορουμίτες που ανεβαίνουν Νορβηγία ή Αγγλία ή και κάποιοι που διασχίζουν Ασία, Αφρική;
Δεν λέω οτι θέλω να αρχίσω τέτοιο ταξίδι με μηχανή (πολύ θα ήθελα δηλαδή) αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που οικονομικά τους βγαίνει τέτοιο ταξίδι...
Ο χρόνος ενός ταξιδιού εξαρτάται καθαρά από επαγγελματικες υποχρεώσεις.
Νομίζω ότι το χρήμα θα μαζευτεί, όταν υπάρχει θέληση.

Εγώ προσπαθώ να φεύγω όλο τον χρόνο, ακόμα και το χειμώνα, μικρά διημερα-τριήμερα......ισως γιατι οι δαίμονες που λέει ένας καλός μου φίλος πρέπει να είναι πολλοί. :D
Το καλοκαίρι μπορώ και φεύγω 2-3 εβδομαδιαία και έτσι οι μπαταρίες οι δικές μου και της χοντρης είναι πάντα φρεσκιες. ....
Θεωρώ πραγματικους ήρωες. ....όσους κλείνονται όλο τον χρόνο και φεύγουν 20 μέρες το καλοκαίρι
Ρεσπεκτ....:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Με βάση ένα θέμα σε ξένο forum, είπα με την νεα χρονιά να κάνω και εγώ το ίδιο ερώτημα, για να δω τι ισχύει και για τους Έλληνες αναβάτες...
Λοιπόν; Πως τα καταφέρνετε να συνδιάζετε μηχανή-ταξίδια-δουλειά-οικογένεια;
Γενικά βλέπω αναβάτες που ξεκινάνε για 20ημερα, 30ήμερα ταξίδια και δεν μπορώ να καταλάβω πως τα καταφέρνουν...
Εγώ συγκεκριμένα ταξίδι μεγάλο δεν έχω κάνει...Ξεκλέβω που και που κανα 2ωρο μέσα στην μέρα για καμία κοντινή βολτούλα και το ταξιδι στας Ευρώπας που είναι στο πλάνο να κάνω το καλοκαίρι προσπαθώ να το στριμώξω οικονομικά και οικογενειακά (η γυναίκα βγάζει ατμούς από τώρα...)

Λοιπόν;;;;;;
2 αντιφάσεις και ένα ερώτημα "μαγικής λύσης" ,σε μία πρόταση.
Τελικά...θέλεις ή δεν θέλεις ??? ...αυτό είναι που πρέπει να ξεδιαλύνεις πρώτα μέσα σου.

Κι αν θέλεις....πόσο δυνατά το θέλεις ???

Γιατί...αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό ,δεν ξεκινάς.

Αν πνίγεσαι κ δεν βλέπεις την ώρα να καβαλήσεις κ να φύγεις ,τότε θα πας.

Τόσο απλό είναι.

Στην ζωή ,τα πάντα είναι θέμα προσωπικών προτεραιοτήτων.
Οι οποίες είναι διαφορετικές ανά πρόσωπο κ ανά χρονική συνθήκη.

Οσο για το 2ο σκέλος ,το οικονομικό δηλ ,προς τι η περιέργεια;
Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες.
Ούτε κ τις ίδιες οικονομικές υποχρεώσεις.

Κάποιοι έχουν αρκετά λ7 να χαλάσουν όπως γουστάρουν για να χαρούν ,κ πολύ καλά κάνουν κ τα χαλάνε για να χαρούν ,γιατί η ζωούλα είναι μία ,κ σύντομη.

Κάποιοι άλλοι ,δεν έχουν αρκετά ,αλλά βάζουν στόχο ένα μεγάλο ταξίδι ,κ στερούνται τα πάντα μέσα στην χρονιά ,γεμίζοντας τον κουμπαρά ,του ενός κ μοναδικού ταξιδιού τους.

Είπαμε....προτεραιότητες !!! ;)
Το παραπανω ποστ του γατου με καλυψε σε επιπεδο ζελατινας απο RΤ, εμεινε ισως το θεμα της οικογενειας.
Η συνταγη για μενα ειναι το ''οτι δινεις παιρνεις''.Εχω συνηθως 20 μερες τον Αυγουστο ολες αφιερωμενες στην οικογενεια.
Φετος(περυσι) βρηκα κι αλλες 6 τον Ιουνιο τις αφαιρεσα απο μια ετησια μηχαναδα και τις χαρισα στα κοριτσια μου.
Πηρα δωρο και με χαμογελο το ΟΚ να φυγω τον Αυγουστο οσες μερες και πηγα εκει που το ηθελα πολυ.
Στη Νορβηγια κι επειδη δεν ειμαι και ο σουπερμαν αφησα απέξω το βορειο κομματι.
Ενα αορατο χερι με εφερε πισω σε 11 μερες ενω ειχα υπολογισει πως θα λειψω 13...μαντεψε!
Κρατα τη φραση το ηθελα πολυ αυτη κινει τα νηματα κανει την αποταμιευση οργανωνει το σπαρτιατικο-αν χρειαζεται- τροπο ταξιδιου
και το κυριοτερο κανει τους αλλους που σε αγαπουν να σε λατρευουν.
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
2 αντιφάσεις και ένα ερώτημα "μαγικής λύσης" ,σε μία πρόταση.
Τελικά...θέλεις ή δεν θέλεις ??? ...αυτό είναι που πρέπει να ξεδιαλύνεις πρώτα μέσα σου.

Κι αν θέλεις....πόσο δυνατά το θέλεις ???

Γιατί...αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό ,δεν ξεκινάς.

Αν πνίγεσαι κ δεν βλέπεις την ώρα να καβαλήσεις κ να φύγεις ,τότε θα πας.

Τόσο απλό είναι.

Στην ζωή ,τα πάντα είναι θέμα προσωπικών προτεραιοτήτων.
Οι οποίες είναι διαφορετικές ανά πρόσωπο κ ανά χρονική συνθήκη.

Οσο για το 2ο σκέλος ,το οικονομικό δηλ ,προς τι η περιέργεια;
Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες.
Ούτε κ τις ίδιες οικονομικές υποχρεώσεις.

Κάποιοι έχουν αρκετά λ7 να χαλάσουν όπως γουστάρουν για να χαρούν ,κ πολύ καλά κάνουν κ τα χαλάνε για να χαρούν ,γιατί η ζωούλα είναι μία ,κ σύντομη.

Κάποιοι άλλοι ,δεν έχουν αρκετά ,αλλά βάζουν στόχο ένα μεγάλο ταξίδι ,κ στερούνται τα πάντα μέσα στην χρονιά ,γεμίζοντας τον κουμπαρά ,του ενός κ μοναδικού ταξιδιού τους.

Είπαμε....προτεραιότητες !!! ;)
el-Gatto έχεις δίκιο...Αντιφάσκω. ίσως ήταν λάθος το παράδειγμα γιατί ο γύρος του κόσμου μάλλον είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι θέλω να κάνω τέτοιο ταξίδι αλλά το να πάρω την απόφαση είναι εκτός πραγματικότητας, τουλ για αυτή την φάση της ζωής μου.
Άλλα για αυτές τις απόψεις το άνοιξα το θέμα...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
για 4 συναπτα ετη ταξιδευαμε εξωτερικο με την Αννουλα μαζι ενω αρκετες 2ημερες-3ημερες εντος Ελλαδας,
οι βαρδιες κ η εργασια δεν αποτελουσε προβλημα,βρισκαμε χρονο/χρημα καθοτι σολο ντουετο.
πριν απο 3 χρονια ηρθε ο μικρος μας κ σαφως ολα αλλαξαν,αλιμονο κ αν δεν αλλαζαν.θα σημαινε οτι κατι δεν παει καλα..
οι βολτες εγιναν ελαχιστες κ χωρις την Αννα,συνειδητα απεχει κ το σεβομαι,το μητρικο ενστικτο βλεπεις...
κατι μικρο 2ημερα τα χω κανει αλλα πλεον ηρθε το πληρωμα του χρονου για κατι περα απο τα συνορα ξανα..
μονος πια θα παλεψω με τα συναισθηματα μου κ οχι με τον δρομο οπως θα πιστευαν πολλοι...
μου φαινεται λιγο δυσκολο να αποχωριστω απο διπλα μου την ανασα του μικρου τα βραδια...πιστευω να αντεξω,
γιάυτο αλλωστε θα κινησω χωρις να εχω κλεισει κανενα χοτελι...αμα ζοριστω θα γυρισω...

τα οικονομικα ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο με μικροαποταμιευσεις απο τον Αυγουστο εχει βρει τον δρομο του...

(επι της ευκαιρειας διαβαστε κατι που ειχα γραψει καποτε..σε μια νυχτα ταξιδιωτικης στερησης.)


Οι δυο Μαυριτανοι...


…500 κ πλεον χρονια χτυπουν αγογγυστα την καμπανα του χρονου κ καλωσοριζουν η’ αποχαιρετουν τα πλοια που περνουν τον διαυλο της Γαληνότατης… Δυσκολα θα τους δεις καθως τα περιξ -του σημειου που βρισκονται- εχουν εξαιρετικο κάλος που πλανευει το ματι. Τυχαια τους ανταμωσαμε ένα καλοκαιρινο πρωινο,από κεινα που κρεμασμενος στην κουπαστη τραβας ασταματητα φωτογραφιες…λες κ είναι οι τελευταιες στιγμες πριν η πολη βυθιστει για παντα σε πεισμα των μηχανικων που παλευουν ματαια ισως να την κρατησουν ορθη… Εκτοτε αποτελουν το σημειο αναφορας κάθε που οι ροδες μας γυριζουν σε ρυθμους ταξιδιου… Είναι απολυτα συνυφασμένοι με καταπρασινα τοπια,χιονοσμενα βουνα κ σκορπισμενα ξυλοσπιτα στις κοιλαδες της κεντρικης Ευρωπης. Τοσο περυσι οσο κ φετος τα ραντεβου μας αναβληθηκαν κ μαλιστα χωρις υποψια ανανεωσης,
ισως…θελεις να πιστευεις, πιθανον, λες για να ξεγελασεις τον χαρτη του μυαλου, δεν μπορει θα τους ξαναδω ένα πρωι…
Ξερεις βεβαια πως ετσι νοθευεις την πραγματικοτητα κ παιρνεις ανασες υπομονης. Διοτι καποιες αλλες αξιες της ζωης είναι ισχυροτερες απο το ταξιδευειν. Τι μπορει να σταθει απεναντι σε τουτο το σφιχτο κρατημα?

Ποιος προορισμος είναι δυνατοτερος από ένα χαμογελακι μικρο…?
Γνωριζεις πως η μαχη είναι ανιση…μα το παλευεις.κανεις σχεδια κ στηνεις ταξιδια στο λεπτο…ολοι μαζι λες!
Τωρα πια ειμαστε εμεις κ όχι εγω κ εσυ. Μπορουμε κ αλλιως,με τεσσερις ροδες κ παιδικα τραγουδια στο κασετοφωνο. Θελω να δει οσα εμενα δεν μου εδειξε κανεις,να μαθει από μικρος πως είναι οι πολιτισμενες κοινωνιες, να πακεταρει σωστα τα μπαγκαζια του κ που ξερεις... ισως, μετα από μερικα χρονια ν’ανταμωσουμε μαζι - με χωριστες όμως ροδες - τους δυο Μαυριτανους ξανα…
Μου λειπουν πλεον τα ταξιδια… μα σαν γυριζω το πρωι στο σπιτι,μετα από την νυχτερινη βαρδια τρεχω κατευθειαν στο δωματιο του. Μολις τον αντικρυζω να κοιμαται ηρεμος κ ασφαλης τοτε μενω εκει.Σκιζω κάθε χαρτη που επλαθα ολη νυχτα κ ριχνω αγκυρα τρανη.
Εδώ είναι ο προορισμός λεω κ ανακουφισμενος πια γερνω διπλα στο ζεστο χνωτο της Αννας…


passo Fedaia 2011...
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Κι εγώ συμφωνώ με τον el-Gatto μέχρι ένα σημείο. Πρώτα απ όλα είναι η προτεραιότητα, το πόσο το θέλεις. Αν τρελαθείς με την ιδέα, νομίζω τα λεφτά θα τα βρεις, όπως τα βρήκες για να πάρεις μηχανή. Μπορεί να μην πας σα βασιλιάς, μπορεί να κοιμάσαι σε σκηνή και να τρως κονσέρβες, αλλά αν πραγματικά το θέλεις θα πας.

Με την οικογένεια θέλει προετοιμασία :) Η γυναίκα θέλει ψήσιμο πολύ… ή την παίρνεις μαζί σου. Αν έχεις παιδί είναι άλλο ένα πρόβλημα που θα το αφήσεις, αλλά κι αυτό θα το βολέψεις κάποια στιγμή.

Η δουλειά είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο. Εδώ αν δε σε αφήνει δύσκολα το φέρνεις.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο χρόνος ενός ταξιδιού εξαρτάται καθαρά από επαγγελματικες υποχρεώσεις.
βαζω κατα σειρα σοβαροτητος,τους παραγοντες που επηρεαζουν τη ληψη μιας αποφασης για καλο ταξιδι...
1.θεληση
2.οικογενεια
3.δουλεια
4.χρονικη διαρκεια
5.χρημα
τουλαχιστο για μενα ετσι ειναι...αν μπορεσω και πετυχω να ξεπερασω τις(πολλες)δυσκολιες και αναστολες που επιφερουν τα 5 παραπανω,τοτε...διαβαζετε οδοιπορικο μου.Αν οχι τοτε...διαβαζω οδοιπορικα σας.
Τα ονειρα παντως,ενος μοτοσυκλετιστη που αγαπαει την μοτοσυκλετα,το οδηγειν και τα ταξιδια,δεν τελειωνουν ποτέ...και πανω σε αυτα αντλουμε δυναμη για να ειμαστε παντα με το "κρανος,μιζα και φυυυγαμε"! :)
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
ολα μα ολα φτιαχνονται αν τα βρισκεις με την γυναικα σου,αν δεν τα βρισκεις με την γυναικα σου δεν κανεις τιποτα. κανεις αλλα μετα θα υπαρξουν πολλα αλλα.. μουρμουρες τσακωσμοι νευρα,και πολλα αλλα.. οι οικονομικες δυνατοτητες δεν ειναι ιδιες σε ολους μας αλλος εχει 1ευρω αλλος 10,και αλλος 50.οπως και με τις επαγγελματικες μας υποχρεωσεις αλλος μπορει να φυγει για 5 ημερες αλλος για ενα μηνα,και αλλος μια και καλη.
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
για 4 συναπτα ετη ταξιδευαμε εξωτερικο με την Αννουλα μαζι ενω αρκετες 2ημερες-3ημερες εντος Ελλαδας,
οι βαρδιες κ η εργασια δεν αποτελουσε προβλημα,βρισκαμε χρονο/χρημα καθοτι σολο ντουετο.
πριν απο 3 χρονια ηρθε ο μικρος μας κ σαφως ολα αλλαξαν,αλιμονο κ αν δεν αλλαζαν.θα σημαινε οτι κατι δεν παει καλα..
οι βολτες εγιναν ελαχιστες κ χωρις την Αννα,συνειδητα απεχει κ το σεβομαι,το μητρικο ενστικτο βλεπεις...
κατι μικρο 2ημερα τα χω κανει αλλα πλεον ηρθε το πληρωμα του χρονου για κατι περα απο τα συνορα ξανα..
μονος πια θα παλεψω με τα συναισθηματα μου κ οχι με τον δρομο οπως θα πιστευαν πολλοι...
μου φαινεται λιγο δυσκολο να αποχωριστω απο διπλα μου την ανασα του μικρου τα βραδια...πιστευω να αντεξω,
γιάυτο αλλωστε θα κινησω χωρις να εχω κλεισει κανενα χοτελι...αμα ζοριστω θα γυρισω...

τα οικονομικα ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο με μικροαποταμιευσεις απο τον Αυγουστο εχει βρει τον δρομο του...

(επι της ευκαιρειας διαβαστε κατι που ειχα γραψει καποτε..σε μια νυχτα ταξιδιωτικης στερησης.)


Οι δυο Μαυριτανοι...


…500 κ πλεον χρονια χτυπουν αγογγυστα την καμπανα του χρονου κ καλωσοριζουν η’ αποχαιρετουν τα πλοια που περνουν τον διαυλο της Γαληνότατης… Δυσκολα θα τους δεις καθως τα περιξ -του σημειου που βρισκονται- εχουν εξαιρετικο κάλος που πλανευει το ματι. Τυχαια τους ανταμωσαμε ένα καλοκαιρινο πρωινο,από κεινα που κρεμασμενος στην κουπαστη τραβας ασταματητα φωτογραφιες…λες κ είναι οι τελευταιες στιγμες πριν η πολη βυθιστει για παντα σε πεισμα των μηχανικων που παλευουν ματαια ισως να την κρατησουν ορθη… Εκτοτε αποτελουν το σημειο αναφορας κάθε που οι ροδες μας γυριζουν σε ρυθμους ταξιδιου… Είναι απολυτα συνυφασμένοι με καταπρασινα τοπια,χιονοσμενα βουνα κ σκορπισμενα ξυλοσπιτα στις κοιλαδες της κεντρικης Ευρωπης. Τοσο περυσι οσο κ φετος τα ραντεβου μας αναβληθηκαν κ μαλιστα χωρις υποψια ανανεωσης,
ισως…θελεις να πιστευεις, πιθανον, λες για να ξεγελασεις τον χαρτη του μυαλου, δεν μπορει θα τους ξαναδω ένα πρωι…
Ξερεις βεβαια πως ετσι νοθευεις την πραγματικοτητα κ παιρνεις ανασες υπομονης. Διοτι καποιες αλλες αξιες της ζωης είναι ισχυροτερες απο το ταξιδευειν. Τι μπορει να σταθει απεναντι σε τουτο το σφιχτο κρατημα?

Ποιος προορισμος είναι δυνατοτερος από ένα χαμογελακι μικρο…?
Γνωριζεις πως η μαχη είναι ανιση…μα το παλευεις.κανεις σχεδια κ στηνεις ταξιδια στο λεπτο…ολοι μαζι λες!
Τωρα πια ειμαστε εμεις κ όχι εγω κ εσυ. Μπορουμε κ αλλιως,με τεσσερις ροδες κ παιδικα τραγουδια στο κασετοφωνο. Θελω να δει οσα εμενα δεν μου εδειξε κανεις,να μαθει από μικρος πως είναι οι πολιτισμενες κοινωνιες, να πακεταρει σωστα τα μπαγκαζια του κ που ξερεις... ισως, μετα από μερικα χρονια ν’ανταμωσουμε μαζι - με χωριστες όμως ροδες - τους δυο Μαυριτανους ξανα…
Μου λειπουν πλεον τα ταξιδια… μα σαν γυριζω το πρωι στο σπιτι,μετα από την νυχτερινη βαρδια τρεχω κατευθειαν στο δωματιο του. Μολις τον αντικρυζω να κοιμαται ηρεμος κ ασφαλης τοτε μενω εκει.Σκιζω κάθε χαρτη που επλαθα ολη νυχτα κ ριχνω αγκυρα τρανη.
Εδώ είναι ο προορισμός λεω κ ανακουφισμενος πια γερνω διπλα στο ζεστο χνωτο της Αννας…


passo Fedaia 2011...
Δυνατό κείμενο ..
Με τα μπλε και τα μαύρα γράμματα :ok:
Έτσι αποτυπώνεται και η δική μου πραγματικότητα ,. αυτή που πλάθω με τα θέλω, τις επιθυμίες και τα όνειρά μου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωραίο θέμα, αν και με το που διάβασα τον τίτλο οι σκέψεις μου βγήκαν κατευθείαν "off topic". Θα τις εκφράσω όμως...

Πέρασαν 20 μηχανές & μηχανάκια από τα χέρια μου κι όμως... κάποιος που θα με γνωρίσει σήμερα δε θα το πιστεύει, καθώς στο πέρασμα των χρόνων άλλαξα! Προτιμώ πια να κρατάω χαμηλούς τους τόνους, καλύτερα είναι να με δασκαλεύουν παρά να δασκαλεύω.

Άλλαξα γιατί απόλαυσα πολλά και με ότι καταπιάστηκα ασχολήθηκα παθιασμένα. Σήμερα στις λιγοστές χωμάτινες βόλτες που συμμετέχω δεν είναι λίγες οι φορές που κωλώνω στα δύσκολα κομμάτια ενώ ξέρω πως δεν έχω να φοβηθώ τίποτα, άντε το πολύ-πολύ να φάω μια τούμπα, η πρώτη θα'ναι; Έχω χάσει μεγάλο κομμάτι της σιγουριάς μου, κι όμως υπήρξαν εποχές που δεν μάσαγα. Είναι σαν να μαθαίνω ξανά από την αρχή! Ίσως γιατί είχα πάρει απόφαση πριν από 10 χρόνια πως παρατάω τα χώματα και πριν από 7 χρόνια τις μηχανές, έτσι κατέληξα με ένα σκούτερ το 2008... 3 χρόνια το κράτησα και τελικά "επέστρεψα" με το Tenere, το οποίο είναι η σωστή επιλογή από κάθε άποψη για μένα (αναλόγως και των συνθηκών βέβαια), κι ας ονειρεύομαι πολλές φορές άλλες "εξωτικές" μηχανές!
Ένα απωθημένο που μου έχει μείνει είναι ένα χωμάτινο ταξίδι στο εξωτερικό σαν αυτό που διάβασα πριν πολλά χρόνια στο MOTO (από την Ελλάδα στη Βουλγαρία) και οι διανυκτερεύσεις μου να γίνονται στο ατομικό αντίσκηνο.

Τέλος πάντων, η ζωή πολλές φορές σε οδηγεί.
Άλλοι έκαναν παιδιά στα 25 τους και τώρα στα 50 τους μπορούν και σχεδιάζουν και πολλά και ευκολότερα! Εγώ ρούφηξα τη ζωή με το καλαμάκι από νωρίς και μέχρι σήμερα! Έφυγα από το σπίτι μου στα 17 και έμαθα να συντηρώ τον εαυτό μου μόνος μου και δεν εννοώ μόνο οικονομικά!
Ήμουν αυτοσυντήρητος σε όλα μου και διασκέδασα πολύ, ταξίδεψα πολύ και όχι μόνο με τη μηχανή, αλλά και με αυτοκίνητα, τραίνα και αεροπλάνα. Αντιμετώπισα και πολλές δυσκολίες αλλά πιστεύω πως η ζωή δεν μου φέρθηκε άσχημα, ούτε εγώ άφηνα τα πράγματα στη τύχη τους! Σπούδασα -ξανά- στα 32 μου εν μέσω πολύ δύσκολου εργασιακού προγράμματος, θυσίασα 4 χρόνια από τη ζωή μου για το σκοπό αυτό.

Με τη μηχανή έχω ταξιδέψει πολύ στις 4 άκρες της Ελλάδας αλλά στην Ευρώπη βγήκα μόνο μια φορά στα 22 μου. Ήταν μια περιπέτεια 18 ημερών διασχίζοντας παραλιακά τη Μεσόγειο μέχρι την Βαρκελώνη, με πολλές δύσκολες αλλά και πολλές καταπληκτικές στιγμές. Και σήμερα συνεχίζω και ονειρεύομαι ταξίδια με τη μηχανή στο εξωτερικό. Όμως να που τώρα περιμένω το πρώτο μου παιδί στα 45 μου (και τώρα που σας το γράφω χαμογελάω), είναι τέλειο συναίσθημα!
Ναι είναι ωραίο πράγμα οι αντρικές φιλίες -και είμαι περήφανος για τις φιλίες μου όλες- όπως ωραίο πράγμα είναι και οι μηχανές και τα ταξίδια, αλλά ήρθε η ώρα να είμαι παρών για την οικογένεια. Εγώ θα τη "βγάλω" με ημερήσιες χωμάτινες και μη εκδρομές, άντε που και που και κανά διήμερο, περισσότερο δεν νομίζω να το θέλω εγώ πια!

Έμαθα να χαλιναγωγώ τις τρελές επιθυμίες μου και να βρίσκω την ευτυχία και μέσα από τους ανθρώπους του άμεσου περιβάλλοντος μου χωρίς να απολαμβάνω ατομικά (αν και είναι ωραίο πράγμα η ατομική απόλαυση). Βασικά ΛΑΤΡΕΥΩ τα ταξίδια και μου αρέσει πολύ να οδηγώ, έχω ταξιδέψει πολύ λοιπόν και με το αυτοκίνητο. Μου -και ευτυχώς εκτός από "μου"- και μας αρέσει το κάμπινγκ στην Ευρώπη και αυτό είναι κάτι που το έχω κάνει αρκετά και που θα συνεχίσουμε να βρίσκουμε τρόπους να το κάνουμε!







 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800

Ποιος προορισμος είναι δυνατοτερος από ένα χαμογελακι μικρο…?


Μου λειπουν πλεον τα ταξιδια… μα σαν γυριζω το πρωι στο σπιτι,μετα από την νυχτερινη βαρδια τρεχω κατευθειαν στο δωματιο του. Μολις τον αντικρυζω να κοιμαται ηρεμος κ ασφαλης τοτε μενω εκει.Σκιζω κάθε χαρτη που επλαθα ολη νυχτα κ ριχνω αγκυρα τρανη.
Εδώ είναι ο προορισμός λεω κ ανακουφισμενος πια γερνω διπλα στο ζεστο χνωτο της Αννας…
Αυτός είναι ο μεγαλύτερος και σπουδαιότερος προορισμός του ταξιδιού της ζωής.... Οσοι τον έχετε φτάσει, το ξέρετε... Οσοι δεν έχετε φτάσει, βιαστήτε.

Και στο τέλος αυτού του ταξιδιού είμαι σίγουρος πως δεν θα μου έρχονται στο μυαλό ούτε ταξίδια, ούτε γοητευτικά μέρη αλλά στιγμές!!! Στιγμές γεμάτες από αυτά τα μικρά χαμόγελα, αυτά τα μικρά χεράκια, αυτές τις γλυκές φωνούλες...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Και εμένα αυτή η λύση μου φαίνεται πιο λογική αλλά πόσο μακρυά μπορείς να πας αυτές τις 9 μέρες (και να πείς οτι είδες και κάτι στην πορεία. Όχι συνέχεια πάνω στην σέλα). Άντε να πας Βαλκάνια, Ιταλία-Ελβετία και περίξ, Τουρκία και πέριξ...
Οι συνφορουμίτες που ανεβαίνουν Νορβηγία ή Αγγλία ή και κάποιοι που διασχίζουν Ασία, Αφρική;
Δεν λέω οτι θέλω να αρχίσω τέτοιο ταξίδι με μηχανή (πολύ θα ήθελα δηλαδή) αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που οικονομικά τους βγαίνει τέτοιο ταξίδι...
Σε χαλναει δηλαδη????Μην παιρνεις σαν παραδειγμα τα ακρα αλλα το μεσο ορο για να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.Μην βλεπεις μονο αυτον που παει 40 μερες,δες και αυτον που δεν παει καμμια και βαλε τον στοχο σου.Σε γενικες γραμμες ολοι,κατι θα στερηθουμε για να κανουμε ενα ταξιδι,μιας και δεν βρεχει ο ουρανος ευρωπουλα.Εγω παραδειγμα θελω λεφτα μονο για βενζινες.Θα κοιμηθω οπου να ναι,θα φαω οτι να ναι,αρκει να μπορω να ταξιδευω.Αρα το κοστος ειναι μικρο και η γκρινια ανυπαρκτη.Κατα τ αλλα πρεπει να πεισεις την οικογενεια οτι αυτο που κανεις το εχεις αναγκη.Αλλα γιατι να τα ξαναγραφω?Τα γραφει μια χαρα ο Φοινικας.


Καποιος καλος μου φίλος !!!
Οταν τον ρωτήσανε για μενα ....(ενα διάστημα έγραψα πολλα χλμ σε μικρο χρονικό διάστημα και μέσα και έξω )
Γιατι το κανω αυτο ;;;
Απάντησε .... Ποιος ξερει ;!! Μαλλον εχει πολλους δαίμονες που τον κατατρέχουν και πρεπει να τους νικήσει !!!
Νομιζω οτι υπό κανονικές συνθήκες σε ολους τους ανθρωπους αρεσει να ταξιδεύουν
Παιζει μεγάλη σημασία ομως το επιπεδο κουλτούρας που εχει ο καθένας καθως και τα βιώματα του
Για μενα το ταξιδι εχει θεραπευτικές και αναζωογονητικές επιπτώσεις και σαν τέτοιες μου κάνουν καλο αρα κάνουν καλο και στους αμεςα γύρω μου ( οικογενεια )
Τα ταξιδια μου στο εξωτερικό παντα διαρκούν
5 εργάσιμες και τα δυο ΣΚ (αυτο μπορω λογο δουλειάς )
Την γυναίκα μου την εχω ψήσει και ερχετε !!
Τα οικονομικά θεματα αφορούν κουμπαράδες που ολο το χρονο μαζεύω τα ψηλά !!!!( στο τέλος παντα ξεκινάω με 300 400 ευρώ )
Και κόβοντας αρκετα καθημερινά χαζα !!!
Ειναι πολυ ωραίο να ταξιδεύεις !!!σε κανει καλύτερο ανθρωπο
Και παλι θελω να σου γράψω οτι ειναι πολυ ωραίο το θέμα που ανέβασες !!!!
 
Top Bottom