Ρύθμιση TPS ADVENTURE 990

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
Καλημέρα παιδιά. Τις προαλλες πηγα το εργαμείο για service σ ένα μη εξουσιοδοτημένο της ΚΤΜ περισσότερο λόγω απόστασης και υποχρέωσης...κι ενώ όλα έγιναν μια χαρά το παληκάρι όντας κάτοχος ΚΤΜ ασχολήθηκε με το παραπάνω αλλά στο τέλος έγινε το αναμενόμενο....αναψε το check και εγκέφαλο να το σβήσουν έχουν μόνο τα εξουσιοδοτημένα. Μου ανέφερε συγκεκριμένα ότι θέλει ρύθμιση το "TPS;"
Εν το μεταξύ μετά απο τηλέφωνα που έκανε του είπαν ν αφήσει εκεί τη μηχανη να την δουν κι άλλα τέτοια...
Τι κάνω στη προκειμένη; ξέρεις κανείς;;;
 

enkefalos

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Μοτό
TUAREG 660
Καλημέρα φίλε μου δεν νομίζω να έχει θέμα το tps, εκτός από το λαμπάκι το εργαλείο δουλεύει σωστά; Και κάτι ακόμα μήπως αφαιρέσατε κάτι;

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Postman

Head of Neuroscience, Psychology & Medicine
Περιοχή
Alpha Centauri
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Africa Twin 1100
Συνηθως όταν έχει θέμα το tps, ανεβαζει στροφές το μοτέρ μόνο του, για λαμπάκι δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι, για ψαξτο λίγο!!!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Μου έβγαλε θέμα TPS λίγες μέρες μετά που το πήρα. Εκεί που πηγαίνεις ωραία και καλά, κλείνεις το γκάζι και οι στροφές κατεβαίνουν μέχρι 3000 (στην ουσία δουλεύει ρελαντί στις 3000 στροφές) με αποτέλεσμα, η μηχανή να κινείται με κλειστό γκάζι..!!! Το λες κι επικίνδυνο... κάποια στιγμή έφτασε να δουλεύει στις 5000 στροφές!!! :eek: Κλείνεις διακόπτη, ξαναβάζεις μπροστά (reboot στην ουσία), στρώνει για λίγη ώρα και μετά το ξαναπαθαίνει σε ανύποπτο χρόνο.

Αυτό, για να ξέρεις περίπου τα συμπτώματα αν έχεις θέμα με το TPS.

Στο συνεργείο μου είπαν πως το πιθανότερο είναι να θέλει αντικατάσταση και όντως, δοκίμασαν να το ρυθμίσουν και δεν έγινε δουλειά, οπότε πήγαμε σε αντικατάσταση. Κόστος, 110 ευρώ το TPS και 70 εργασία. Άουτς. :cry:
Από εκεί κι ύστερα, δεν ξέρω αν το διαγνωστικό σου βγάζει προειδοποίηση αν κάτι δεν πηγαίνει καλά, πριν αρχίσουν τα συμπτώματα, ή μπορεί απλά να έχει απορυθμιστεί.
Καλό θα ήταν πάντως να το πας σε κάποιον εξουσιοδοτημένο να το δει, γιατί πίστεψέ με δε θέλεις να κλείσεις το γκάζι σε μια στροφή και η μηχανή να συνεχίσει να πηγαίνει με 5000 στροφές...

:friendship:
 

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
Καλημέρα φίλε μου δεν νομίζω να έχει θέμα το tps, εκτός από το λαμπάκι το εργαλείο δουλεύει σωστά; Και κάτι ακόμα μήπως αφαιρέσατε κάτι;

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η μηχανή δουλεύει μια χαρά αν εξαιρέσεις οτι μεχρις τις 2000 στροφές κάνει κάτι κομπιάσματα αλλά αυτά τα έκανε εδώ και καιρό.
Στο συνεργείο μου είπαν έβγαλε μία φύσα της αντλίας βενζίνης για να την σερβάρει και την ξανάβαλε..και σκέφτομαι μήπως εκεί έγινε η λαλακία.
 

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
Εν το μεταξύ έκανε κάτι τρελά με το ρελαντί αλλά όχι κάτι σπουδαίο... το θέμα είναι ότι αν την πάω τώρα σε εξουσιοδοτημένο θα με κοιτούν σαν εγκληματία που δεν την είχα πάει σ αυτούς για σέρβις!!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Μόνο για διάγνωση (μπριζωμα στον εγκέφαλο) θα σου ζητήσουν 50-70 ευρώ. Να είσαι προετοιμασμενος.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
50€ κανει το καλωδιο... αγορασε το απο ebay και καντο δωρο στον μαστορα σου να στο φυσωνει τζαμπα απο εδω και περα..
 

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
Κανείς εκτος απ τους εξουσιοδοτημένους δεν έχουν το πρόγραμμα...καλώδιο έχουν όλοι!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εν το μεταξύ έκανε κάτι τρελά με το ρελαντί αλλά όχι κάτι σπουδαίο... το θέμα είναι ότι αν την πάω τώρα σε εξουσιοδοτημένο θα με κοιτούν σαν εγκληματία που δεν την είχα πάει σ αυτούς για σέρβις!!!!
Σκασιλα σου πως θα κοιταξουν εσενα Το μονο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι με ποιον τροπο θα κοιταξουν την τσεπη σου
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ενδεχεται να μην κραταει και σωστο ρελαντι, να ειναι πιο κατω απο το κανονικο ή ακομα και να σβηνει η μηχανη καμια φορα αν ειναι ΤPS , οπως και αυτα που σου ανεφεραν παραπανω να κλεινεις γκαζι και να μην πεφτουν οι στροφες..
 

enkefalos

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Μοτό
TUAREG 660
Η μηχανή δουλεύει μια χαρά αν εξαιρέσεις οτι μεχρις τις 2000 στροφές κάνει κάτι κομπιάσματα αλλά αυτά τα έκανε εδώ και καιρό.
Στο συνεργείο μου είπαν έβγαλε μία φύσα της αντλίας βενζίνης για να την σερβάρει και την ξανάβαλε..και σκέφτομαι μήπως εκεί έγινε η λαλακία.
προσπάθησε να μέτρησης ποσα αναβοσβηματα κανει για να δεις τι ειναι
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Αν θέλεις να ασχοληθείς, το tps το ρυθμίζεις και μόνος σου με το tuneecu που το κατεβάζεις δωρεάν από το internet. Καλώδιο σου δίνω και εγώ αν θέλεις.
 

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
Σ ευχαριστώ πολύ stavrouliasp για τη καθοδήγηση! Θα το κατεβάσω και ελπίζω να μη κάνω καμιά βλακεία!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Θελει να ανεβασει κανεις εμπειρος 5-10 tips για την ρυθμιση βαλβιδων σε 990?? Τι πρεπει να προσεξουμε, που κανεις κατι ιδιαιτερο (οχι οπως σε οοολα τα αλλα μηχανακια) και τετοια...

Αα και οποιος δεν καταλαβε για τον el-gatto πηγαινε η μπιχτη..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θελει να ανεβασει κανεις εμπειρος 5-10 tips για την ρυθμιση βαλβιδων σε 990?? Τι πρεπει να προσεξουμε, που κανεις κατι ιδιαιτερο (οχι οπως σε οοολα τα αλλα μηχανακια) και τετοια...

Αα και οποιος δεν καταλαβε για τον el-gatto πηγαινε η μπιχτη..
Δεν μ'αφήνει ο μαστροΚλούνης να αποκαλύπτω δημόσια όλα τα "μυστικά" μας ρε φίλε ,sorry...
Θα "μ'απολύσει" ,κ θα'χει κ δίκιο. :cool:
 
Top Bottom