Σάββατο 24/2 Κυπαρίσσι

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Αυτό το Σάββατο λέω να κατέβω στο Κυπαρίσσι Λακωνίας, την Κυριακή δίνει βροχές, άρα θα είμαστε στο γκαράζ για συντήρηση, επισκευές και αναπόληση.
Οπότε το Σάββατο οφείλει να είναι μια λαμπρή μέρα.
Λέω (x2) να βγάλω βόλτα το γυμνό και να το κόψω όλο επαρχιακό, στην επιστροφή βλέπουμε...
Εκκίνηση από το parking πριν τα διόδια της Ελευσίνας κατά τις 08.00 με μίζα 08.30.
Παλιά εθνική μέχρι Κόρινθο, μετά Χιλιομόδι, Άργος, Ναύπλιο, Λεωνίδιο και φτάσαμε.
Καφέδες, ταβέρνες, αραλίκια κατά βούληση.
239 χιλιόμετρα και 4 ώρες με 34 λεπτά δίνει μόνο στο πήγαινε, κανονική σιδερόκωλη.
Η διαδρομή είναι η παρακάτω:

Toll Station Elefsina to Kyparissi
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν είναι χωματόδρομος
Έχω να πάω χρόνια, τότε που είχα περάσει εγώ ήταν χωματόδρομος.:D

Έχω προλάβει και τον κύριο δρόμο που κατεβαίνει στο Κυπαρίσσι να είναι χωματόδρομος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Είναι άσφαλτος και είναι φανταστικός!!!!!! Νομίζω το google ακόμα δεν τον εμφανίζει σαν βατή διαδρομη

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
απ λεωνιδιο κατεβαινεις φωκιανο και πας κυπαρισσι..αποσταση απ λεωνιδιο 58 χλμ...κυπαρισσι και περιξ δεν παιζει βενζιναδικο
στο google δεν ειναι διοτι ειναι εργο προηγουμενου περιφερειαρχη και δεν τον γουσταραν οι επομενοι..ακριβως ιδια περιπτωση με το μονενβασια νεαπολη που εχει δρομο,αλλα δεν το εχει το google
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
λεωνιδιο-φωκιανος,στο πυργουδι εχει ωραιο μπαλκονι για φωτο
 

angelthing

Μέλος
Περιοχή
Καπ' κατ
Όνομα
Angelos
Μοτό
CRF300L, F700GS
Καιρού επιτρέποντος και άνευ απροόπτου μέσα.

Ο δρόμος από Φωκιανό προς Κυπαρίσσι δεν είναι απλά άσφαλτος αλλά και ένας από τους καλύτερους στην Ελλάδα - πιστάκι κανονικό.
Το πρωτοπεράσαμε με κάτι άλλους καννίβαλους περί τις 2 εβδομάδες μετά που δώθηκε στην κυκλοφορία (και αυτό ήταν τουλάχιστον 2 χρόνια πριν).
Από τότε έχει γίνει από τις πολύ αγαπημένες μου διαδρομές με συχνές διελεύσεις.
Το πέρασμα από εκεί η όχι όμως είναι θέμα του Νοτάκου ώς διοργανωτή της βόλτας.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Καιρού επιτρέποντος και άνευ απροόπτου μέσα.

Ο δρόμος από Φωκιανό προς Κυπαρίσσι δεν είναι απλά άσφαλτος αλλά και ένας από τους καλύτερους στην Ελλάδα - πιστάκι κανονικό.
Το πρωτοπεράσαμε με κάτι άλλους καννίβαλους περί τις 2 εβδομάδες μετά που δώθηκε στην κυκλοφορία (και αυτό ήταν τουλάχιστον 2 χρόνια πριν).
Από τότε έχει γίνει από τις πολύ αγαπημένες μου διαδρομές με συχνές διελεύσεις.
Το πέρασμα από εκεί η όχι όμως είναι θέμα του Νοτάκου ώς διοργανωτή της βόλτας.
Άγγελε, κάθε πρόταση για την βέλτιστη και ομορφότερη διαδρομή* είναι απολύτως δεκτή.
*Διορθώθηκε η αρχική διαδρομή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Οχι απλα δεν ειναι χωματοδρομος απο Φωκιανο, αλλα ειναι και πιστα, με υπεροχη θεα!
Αξιζει με χιλια!
Απο Λεωνιδιο θα προτεινα να ανεβειτε Κοσμα, να πεσετε Κυπαρισσι, και επιστροφη απο Φωκιανο.

Βεβαια ειναι λιγο "μεγαλη" βολτα για εποχη που νυχτωνει ακομα νωρις, μιας και εχει πολλα σημεια ωραια για στασεις, για φωτογραφιες κλπ. Κριμα να την κανετε σφιχτη σιδεροκωλη.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Οχι απλα δεν ειναι χωματοδρομος απο Φωκιανο, αλλα ειναι και πιστα, με υπεροχη θεα!
Αξιζει με χιλια!
Απο Λεωνιδιο θα προτεινα να ανεβειτε Κοσμα, να πεσετε Κυπαρισσι, και επιστροφη απο Φωκιανο.

Βεβαια ειναι λιγο "μεγαλη" βολτα για εποχη που νυχτωνει ακομα νωρις, μιας και εχει πολλα σημεια ωραια για στασεις, για φωτογραφιες κλπ. Κριμα να την κανετε σφιχτη σιδεροκωλη.
Μπορούμε να παίξουμε όλο εθνική στην επιστροφή για να έχουμε τον χρόνο μας στο ''πήγαινε''.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αν το πάτε απ' Κοσμά.. στρίβετε για γεράκι και το υπέροχο κάστρο του,,μετά αγ.δημητριο,πάτε προς κρεμαστή και πριν αυτή δεξιά προς κυπαρίσσι..μετά το χάρακα έχει ωραίο σημείο φωτογράφισης μόλις σκαρισει η θάλασσα..
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Τελικά δεν θα ακολουθήσω στην βόλτα, λέω να βγάλω βόλτα το R1 και πιστεύω είναι πολλά τα κμ και εγώ γέρος! Χαχα θα πάω μια Ιτέα από δεσφινα αν θέλει κανείς
Αν έρθεις πάντως με το R1 θα έρθω κι εγώ με το CBR...
 
Top Bottom