Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ομάχα..

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ενα παιδι του αερα ψαχνει τον τροπο να διακτινιστει στην θρυλικη αμμο των αποβασεων..
Να ακουσει τα καραβια να μιλανε μεσα την ομιχλη της Μαγχης.
να μαζεψει τα λουλουδια του Μαη στα λιβαδια της Ζαν ντ΄Αρκ
και να ζησει τους αγουροξυπνημενους απο τον βαρυ χειμωνα ρυθμους των Αλπεων.
Επειδη πριν λιγο με ρωτουσε αν εχει .....μαγαζια μεσα στο τουνελ του Mont Blasc
βαλτε ενα χερακι για το πηγιανε-ελα μη βρεθει με το κιτρινο σε κανενα
.....αγωνα με αλογα στην πλατεια του Marrakesh!

Ετσι πας για να πας σιγουρα κι ανεξαρτητως καιρου.
https://www.google.gr/maps/dir/Ανκόνα,+Ιταλία/Ντοβίλ,+Γαλλία/@46.3088413,8.2235983,7z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x132d802a2447a9c3:0xfad5680543fc5ac!2m2!1d13.518915!2d43.6158299!1m5!1m1!1s0x47e1d4bac4578671:0x40c14484fbcf150!2m2!1d0.075122!2d49.353976

Πως να γυρισεις αν βρεχει και πως αν δεν βρεχει?
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Για ποιά ημερομηνία Πασχάλη, στην διαδρομή σου παίζει μεγάλο ρόλο. Το "σίγουρα" που αναφέρεις, παίζεται φίλε αν είσαι με μηχανή, πριν λίγες μέρες ανέβηκα στην Γενεύη με ήλιο και την άλλη μέρα κατέβηκα το Μont-Blanc εν μέσω χιονόπτωσης που μας έκανε "παρέα" μέχρι το Μιλάνο.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οι ημερομηνιες ειναι 25-4 μεχρι 4-5 φετος..
Ο ταξιδευων δεν εχει σωας τα ς φρενας και βρισκεται ηδη σε αδιευκρινιστη κατασταση.
Παναγιωτη ειναι καλυτερα και στην επιστροφη να περασει ξυστα απο τις Αλπεις εχεις τιποτα κατα νου κοντα σε κανενα Μοναχο π.χ.?
 

ErevoS

Μέλος
Περιοχή
PIRAEUS
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200 gs Adventure
Χμμμμμ.....:secret::secret::secret: οι φωνες στο κεφαλι μου λενε διαφορα αδιευκρινιστα....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σου δίνω το Garmin μου με τα πάντα όλα, όπως τα θες παιδί του ανέμου χαχαχα
Αν ηταν για μενα μου τα ελεγες και στο τηλεφωνο...προφορικα!
Για το αλλο το ιπταμενο το αδιευκρινιστο προκειται!
Χμμμμμ.....:secret::secret::secret: οι φωνες στο κεφαλι μου λενε διαφορα αδιευκρινιστα....
Ειστε μεντιουμ εσεις κυριε του σκοτους?:happy:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Πασχάλη, φέτος ο καιρός τον λαμβάνει............ τέλη Μαρτίου και βλέπω απέναντι την Θάσο χιονισμένη, τί να λέμε.

Στη θέση σου θα σχεδίαζα δύο διαδρομές, μία για νορμάλ (?) καιρό και μία σαν plan-B, σε περίπτωση που γίνεται κάνας κακός χαμός. Πριν της επιστροφή, τσεκάρεις τί καιρό να περιμένεις στην μία και τί στην άλλη και αποφασίζεις ανάλογα.

Για plan-B θα πρότεινα μια τέτοια διαδρομή http://goo.gl/maps/rPaFG, όσο πιο νότια και κοντά στην Μεσόγειο, τόσο πιο ήπιες είναι κατά κανόνα οι θερμοκρασίες. (Θα προτιμούσα αν ο καιρός δεν ήταν κακός, την συγκεκριμένη διαδρομή να την "κόψω" από Λυών - Γκρενόμπλ - Γκαπ - Σιστερόν - Νίκαια που είναι φανταστικό κομμάτι με φαράγγια και κομμάτια του Ράλυ Μοντε-Κάρλο)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Νομίζω είναι λίγο νωρίς να μιλάμε για τον καιρό στην περιοχή. Και τι θεωρεί κανείς νορμαλ καιρό είναι μια άλλη κουβέντα :p Γενικά ο νορμάλ καιρός στις περιοχές τις Γαλλίας που περνάς ( στο ανέβασμα) την περίοδο που θέλεις να πάς είναι βροχερός. Για να είμαι πιο ακριβής έχει τα mm βροχής και πιθανότητα βροχής ίση με το φθηνόπωρο.

Το πόσο βροχερός και το τι βροχές ρίχνει εξαρτάται απο την περιοχή. Πχ ο νορμαλ καιρός στην περιοχη εδώ ( Rhône-Alpes και λίγο τριγύρω ) απρίλιο και μαιο είναι η πολύ βροχή! 'Η να στο δώσω με μεγέθη ελλάδας, βρέχει πιο πολύ από οτι βρέχει στα γιάννενα τον απριλιο-Μάιο! Στην Νορμανδία ο "νορμαλ" καιρός τους αντίστοιχους μήνες είναι επίσης βροχερός (αν και αισθητά λιγότερο απο εδώ, οπότε και συνεπώς και τα Γιαννενα!) αλλά η βροχή είναι κυρίως ψιλόβοροχο. Επίσης είναι πιο απρόβλεπτος και έχει μεγάλες εναλλαγές ακόμη και γεωγραφικά, με την "πάνω" Νορμανδία (Haute-Normandie) να έχει αισθητά πολύ περισσότερη συννεφιά. Ο νότος και η Côte d'Azur έχει λιγόtερη βροχή. Δεν είναι και Ρέθυμνο ωστόσο... μάλλον προς Θεσσαλονίκη και Σερρες μοιάζει.. :)

Τα 2 τελευταία χρόνια όλη αυτή η περίοδος με τις βροχές έχει κάνει ένα shift κανα μήνα πρίν , πότε κανα μήνα μετα... (πρόπερσι μάλιστα έριξε ενα ξεγυρισμένο χιόνι τέλη Απρίλη... :p ). Φ'ετος όμως δείχνει να έχει μπει σε μια πιο νορμάλ για τα στατιστικα δεδομένα κατάσταση. Οπότε καλό είναι να πάς με το σκεπτικό οτι θα φας βροχή. Ε αν δεν φας καλύτερα για σένα. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Για να πεταχτω και εγώ σαν την φουτσα (με κίνδυνο ο αδιευκρινιστος να αρχίσει τα γρρρρρρ σαν το γατι) να σας υπενθυμισω οτι στους ορεινούς όγκους της κεντρικής Ευρώπης εχουν πέσει τρομερες ποσότητες χιονιού ακόμα και σε χαμηλά υψόμετρα. Γιαυτό πατε το Κόστα Κόστα για σιγουριά. Το νερό που θα φάει το εχει ξαναφαει Πέρσι τον ίδιο περίπου καιρό. Χιόνι να μην φάει.......
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
να σας υπενθυμισω οτι στους ορεινούς όγκους της κεντρικής Ευρώπης εχουν πέσει τρομερες ποσότητες χιονιού ακόμα και σε χαμηλά υψόμετρα.
Αυτό δεν είναι απόλυτα αληθές. Ειδικά όσον αφορά την περιοχή των άλπεων στην πάνω-κάτω Σαβοΐα, έριξε περισσότερο χιόνι σε σχέση με πέρυσι, άλλά όχι παραπάνω από το μέσο όρο, και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε σχέση με άλλες χρονιές. Επίσης μπορεί τα βουνά και τα χιονοδρομικά να κρατάνε ακόμη χιόνι, αν και η περίοδος του σκι σιγά σιγά τελειώνει, οι δρόμοι όμως και ειδικά αυτοί που εννώνουν Γαλλία-Ιταλία (όχι τα πασα) συμπεριλαμβανομένων των τούνελ Fréjus και Mont Blanc είναι πάντα ανοιχτοι. Χιονοπτώσεις πλέον έχουμε σε υψόμετρα άνω των 2000μ.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Eυτυχως που εγω θα ειμαι αρκετα νοτιοανατολικοτερα!
Τις βροχες (1998) και τους καυσωνες (2003) που εφαγα στη Γαλλια ακομα τα θυμαμαι..

p.s.
Πλι...λαμβανεις τα βροχο info?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ

Για να καταλάβετε ποσο ψαγμένα τα εχω τα δρομολόγια σας παράθαιτω την παραπανω φωτο που αναδεικνύει την λεπτομερείς ενασχόληση μου με το κάθε ταξίδι !!!!
Ομολογουμένως !!!!!


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ευχαριστώ πάραυτα !!!!
Και αναμένω και περισσότερες πληροφορίες !!!!!!!!!


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτό το δρομολόγιο κοστα κοστα το εχω σκεφτεί σαν επιστροφή !!!! Παναγιώτη
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η βροχή δε με στεναχωρεί όσο τα τούνελ !!!!!!!!!
Απο την άλλη έβαλα στο βία μισελεν δρόμο χωρίς διόδια απο Ανκόνα μέχρι καεν και με πέρναγε απο δεκάδες γαλλικά πάσα !!!
Ισχύει ;;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η βροχή δε με στεναχωρεί όσο τα τούνελ !!!!!!!!!
Απο την άλλη έβαλα στο βία μισελεν δρόμο χωρίς διόδια απο Ανκόνα μέχρι καεν και με πέρναγε απο δεκάδες γαλλικά πάσα !!!
Ισχύει ;;
Για να τσεκαρεις πάντως πια πάσα είναι ανοιχτα ή όχι μπες εδώ:

Savoie (διαμερισμα 73) : http://savoie-route.fr/
Hautes-Alpes (διαμερισμα 5) : http://www.inforoute05.fr/wir3/circulation_en.html
Alpes-de-Haute-Provence (διαμέρισμα 4) : http://www.inforoute04.fr/
Alpes-Maritimes (διμέρισμα 6) : http://www.inforoutes06.fr/en/

Τα λινκ αυτά καλύπτουν όλα τα πάσα απο την πλευρά των γαλλικων άλπεων.

Αντίστοιχο λινκ για την κατάσταση στους δρόμους στη υπόλοιπη γαλλία :

http://www.inforoute-dir-centre-est.fr/

και στις γωνίες που γράφει DIR για να δείς τις υπόλοιπες περιοχές τις χώρας.

Καλο διάβασμα :D
 
Top Bottom