Σελάκια Airhawk

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Καλησπέρα στην παρέα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους τις έχουν δοκιμάσει ή έχουν δει από κοντά την γνώμη τους για αυτά τα σελάκια. Το αφρώδες υλικό στην σέλα μου είναι πολύ μαλακό και μετά από μια ώρα συνεχούς οδήγησης κάθεσαι πάνω στο σώμα της σέλας και πιάνεσαι πολύ εύκολα. Σκέφτηκα, λοιπόν, να πάρω ένα τέτοιο σελάκι να το χρησιμοποιώ σε βόλτες και ταξιδάκια. Κάνουν δουλειά? Ενώ έχω μετρήσει την σέλα μου σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας από το video, έχω την αίσθηση πως δεν θα κάθεται καλά στην σέλα μου. Του οδηγού το σελάκι πρέπει να είναι τριγωνικό, τετράγωνο? Έχει τόσα πολλά είδη/μοντέλα (τα πολύ ακριβά δεν τα κοιτάω καν, μέχρι 100-120€) και διαστάσεις που έχω ψιλομπερδευτεί λίγο.
 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Καλησπέρα φίλε μου, έιμαι κάτοχος ενός Airhawk το οποίο έχω αγοράσει εδώ και 2 μήνες περίπου. Το έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε μικρές εκδρομές μέχρι στιγμής, σχεδόν με 50% αέρα νομίζω οτι είναι ιδανικό για εμένα.
Το ποιό σημαντικό θεωρώ πως είναι η εφαρμογή του στην σέλα σου..
Έχω το εξής http://www.motoraid.eu/travel-equipment/trip-comfort/airhawk-eco-28-23 στα 120 Ευρώ.
Μπορείς να δείς και τις φωτογραφίες..

 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Φίλε ngs88, εγώ παρήγγειλα το απλό με τα 100€.
http://www.motoraid.eu/travel-equipment/trip-comfort/seat-cushion-airhawk-medium-35x35cm
Επειδή η δικιά μου σέλα είναι ψιλομεγάλη μου πρότειναν το μεσαίο μεγεθός. Κι εγώ ψηνόμουν για το δικό σου αλλά δυο πράματα με απέτρεψαν από το να το πάρω, πρώτον ότι βγαίνει σε ένα μέγεθος (που είναι μικρό για μένα) και δεύτερο ότι βγαίνει μόνο σε τετράγωνο σχήμα. Ήθελα μπροστά να κλείνει στα πόδια. Τώρα όλα αυτά τα λέω σε θεωρητικό επίπεδο. Μένει να έρθει και να την δοκιμάσω.
Είναι όντως άνετη όπως λένε? Έχεις δει διαφορά?
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
με τοσα χρηματα κανεις ανατομικη σελα
Δεν αξίζει την σέλα που έχω να την κάνεις ανατομική, λόγω κλασσικής γραμμής και ακριβού κόστους αγοράς της. Ας μείνει έτσι για τις εδώ γύρω βόλτες και για τις πιο μακρινές ας βάζω από πάνω το σελάκι..
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Δεν αξίζει την σέλα που έχω να την κάνεις ανατομική, λόγω κλασσικής γραμμής και ακριβού κόστους αγοράς της. Ας μείνει έτσι για τις εδώ γύρω βόλτες και για τις πιο μακρινές ας βάζω από πάνω το σελάκι..
αν δεν κανω λαθος υψωνει 2 cm ετσι? εγω δεν θα το εβαζα αλλα σκευτομαι για ανατομικη να χαμηλωσει λιγο
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Η εταιρεία που τα κατασκευάζει λέει πως αν έστω και λίγο ρυθμίσεις τους καθρέπτες σου, σημαίνει πως έχεις βάλει υπερβολική ποσότητα αέρα μέσα. Συνεπώς, δεν θα πρέπει να υψώνει καθόλου. Τώρα αυτό θα το δω στην πράξη. Ο φίλος επάνω μπορεί να μας πει στα σίγουρα που το έχει.
 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
Η εταιρεία που τα κατασκευάζει λέει πως αν έστω και λίγο ρυθμίσεις τους καθρέπτες σου, σημαίνει πως έχεις βάλει υπερβολική ποσότητα αέρα μέσα. Συνεπώς, δεν θα πρέπει να υψώνει καθόλου. Τώρα αυτό θα το δω στην πράξη. Ο φίλος επάνω μπορεί να μας πει στα σίγουρα που το έχει.
το γραφει και στο link που εβαλες υψωνει 1 με 1.5 ποντο
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5

Αυτό το βίντεο είναι πιο κατατοπιστικό. Σίγουρα έτσι λέει, αλλά θα ξέρω να σου απαντήσω καλύτερα όταν το δοκιμάσω.
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Με την ιδια απορια (αν κανει δουλεια) ημουν και εγω ώσπου το δανειστικα απο ενα φιλο για 2 ταξιδια 1200+ χλμ το καθενα....

Εκανα το ενα και εμεινα ευχαριστημενος αν σκεφτει κανεις οτι εκανα 570 χλμ με ενα μονοκυλινδρο.

Εκει που του εβγαλα το καπελο ηταν στο δευτερο ταξιδι οπου εκανα 800 χλμ στην επιστροφη και ο κ@λος μου ηταν σαν εκανα 300....

Συνηθως στα 400 χλμ εχω ενα θεματακι αρχιζει να με ενοχλει λιγο...Απορησα που εκανα 800 (τα διπλασια)και ολα μια χαρα...??

Οποτε λεω να το παρω, εκανα μια ερευνα να δω πιο μοντελο ηταν αυτο που μου δανεισε ο φιλος μου και με το που μπαινω στο επισημο site της εταιριας βλεπω το logo "Double your ride time"..

Χα,χα! Σαν να εχουν δικιο σκεφτηκα!

Το εχω εδω και ενα χρονο και δεν το αλλαζω με τιποτα!

Το μοντελο ειναι το "small cruiser" "Airhawk 2" και το ειχα βρει σε ενα site 78 ευρω...

Το μεγεθος στην σελα του ΧΤ....

Υ.Γ ειμαι :eek:120 κιλα!:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Ευχαριστώ zandesiro για την απάντηση και κριτική! Με τα λόγια σου ενισχύεται η επιλογή μου! Περιμένω να το βάλω κι εγώ και να το δοκιμάσω στην πρώτη εξόρμηση. Αλλάζει η θέση οδήγησης? Κάθεσαι πιο ψηλά από ότι χωρίς αυτό? Νιώθεις να πλέεις αριστερά δεξία πάνω σε αυτό? Είναι σταθερό πάνω στην σέλα, ή πηγαίνει πέρα δώθε μπρος πίσω σε στροφές και αυξομειώσεις ταχύτητας και φρεναρίσματα?
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Ευχαριστώ zandesiro για την απάντηση και κριτική! Με τα λόγια σου ενισχύεται η επιλογή μου! Περιμένω να το βάλω κι εγώ και να το δοκιμάσω στην πρώτη εξόρμηση. Αλλάζει η θέση οδήγησης? Κάθεσαι πιο ψηλά από ότι χωρίς αυτό?Ναι αλλα λιγο. Νιώθεις να πλέεις αριστερά δεξία πάνω σε αυτό?Ελαχιστα. Είναι σταθερό πάνω στην σέλα, ή πηγαίνει πέρα δώθε μπρος πίσω σε στροφές και αυξομειώσεις ταχύτητας και φρεναρίσματα?Ναι!
Βεβαια σε ολα τα παραπανω παζει ρολο, ο σωματοτυπος, η μηχανη, το στυλ οδηγησης...
 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Φίλε ngs88, εγώ παρήγγειλα το απλό με τα 100€.
http://www.motoraid.eu/travel-equipment/trip-comfort/seat-cushion-airhawk-medium-35x35cm
Επειδή η δικιά μου σέλα είναι ψιλομεγάλη μου πρότειναν το μεσαίο μεγεθός. Κι εγώ ψηνόμουν για το δικό σου αλλά δυο πράματα με απέτρεψαν από το να το πάρω, πρώτον ότι βγαίνει σε ένα μέγεθος (που είναι μικρό για μένα) και δεύτερο ότι βγαίνει μόνο σε τετράγωνο σχήμα. Ήθελα μπροστά να κλείνει στα πόδια. Τώρα όλα αυτά τα λέω σε θεωρητικό επίπεδο. Μένει να έρθει και να την δοκιμάσω.
Είναι όντως άνετη όπως λένε? Έχεις δει διαφορά?
Φίλε μου εμένα με βόλεψε το συγκεκριμένο διότι είναι μακρόστενη η σέλα μου.. όσο για τις αυξομειώσεις μην ανησυχείς η επιφάνιά του είναι αντιολισθητική και είναι αρκετά σταθερή. Νομίζω οτι πολύ σημαντικό είναι να βρείς την κατάληλη αναλογία αέρα, σίγουρα όταν είναι πολύ φουσκωμένο δεν βολεύει. Οσο το χρησιμοποίησα κατάλαβα σίγουρα διαφορά μιας και η σέλα απο την συγκεκριμένη μηχαμή σε περιορίζει αρκετά στα πολλά χιλιόμετρα.. Ελπίζω μείνεις ευχαριστημένος με την αγορά και να μας πεις και τις πρώτες εντυπώσεις...
Όσο για την χειροποίητη ανατομική σέλα, ότι έχω δει δεν με έχει ικανοποιήσει και για να αγοράσεις κάποια επώνυμη όπως Touratech η Wunderlich χρειάζεται μια περιουσία...
 

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
πρόσφατα είχα κουβέντα για το συγκεκριμένο προϊόν κ μου είπαν ότι είναι καλύτερο από την ανατομική σέλα γιατί έχει το συν ότι αερίζεται ....
μάλιστα αυτός που την είχε υποστήριζε ότι σώθηκε από την προστατίτιδα που τον παίδευε χρόνια....λέτε?
έχουμε νεότερη κριτική από τους κατόχους?
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Δεν ξέρω τι εννοούσαν όταν σου είπαν ότι αερίζεται...μήπως ότι δουλεύει με αέρα, ότι κάθεσαι δηλαδή σε ένα φουσκωμένο με αέρα σελάκι με κυψέλες? Πάντως εγώ που έχω το Airhawk 2, την φτηνή σειρά δηλαδή είμαι ικανοποιημένος, βγάζω 500 χλμ, με στάσεις φυσικά. Απλά δεν πιάνομαι τόσο εύκολα, όσο χωρίς αυτό. Ότι θα πιαστείς, θα πιαστείς, αλλά το πιάσιμο έρχεται σε διπλάσια χλμ και ώρα από ότι χωρίς αυτό.
 

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Οχι εννοούσε οτι εχει ροη ο αερας απο το τριπητο ύφασμα αναμεσα σε αυτες τις κυψέλες.ετσι κρατιέται δροσερό το "σύστημα" κατω.
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Υπαρχει σελακι και για τον συνοδηγο..

Στάλθηκε από το Lenovo K50-T5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Υπαρχει σελακι και για τον συνοδηγο..

Στάλθηκε από το Lenovo K50-T5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Mωρε υπαρχει και για τον σκυλο.Αν ειναι ομως να σκασεις μια 250αρα για τα δυο,αξιζει τον κοπο?
 
Top Bottom