Σερβία - Βοσνία - Μαυροβούνιο (στα γρήγορα...)

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Durmitor


Τον έχω στο μυαλό μου αυτόν τον προορισμό από το καλοκαίρι του 2015 που είχα ετοιμάσει το ταξίδι αλλά... έμεινε στα χαρτιά!
Λίγο το ότι είχα να βγω έξω για πολυήμερο ταξίδι αρκετό καιρό, λίγο ο προορισμός, λίγο η παρέα, δεν άργησα να δεχτώ την πρόσκληση του Νίκου, να τον ακολουθήσω μαζί με τον Κώστα στο ταξίδι του.
Πάλι και αυτή τη φορά, μέχρι την παραμονή δεν ήξερα ακριβώς αν θα μπορούσα να ακολουθήσω όλες τις μέρες.Το ταξίδι και η προετοιμασία του, για μένα ξεκίνησε την Πέμπτη στις 20:00.
Κάθε εμπόδιο σε καλό!
Παρασκευή 30/09 πρωί ξεκινάμε.
Διαδρομή


Πρώτη μέρα, Νις. 30/09/16
Φώτο από τα σύνορα στα Σκόπια



Σύνορα με Σερβία



Οι συνταξιδευτές μου, ο Κώστας

και ο @n.l

Νις


Βουρ στο ξενοδοχείο

Το γυναικείο φύλλο υπερτερεί αριθμητικά στη Νις αλλά και σε όλη τη Σερβία θα έλεγα.:geek:

Ο Νίκος εδώ με κάτι φίλους από τα παλιά...

Μπυρίτσα φαγητό και ύπνο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Δεύτερη μέρα, Foča Βοσνία. 01/10/16
Ο καιρός σύμμαχος σε όλο το ταξίδι μας!



Στη Σερβία, μετά τη Νις, μόλις αρχίζεις και πηγαίνεις δυτικά, το τοπίο αλλάζει πολύ.
Gruža Lake, Σερβία






Ούζιτσε

Λίγο πριν τα σύνορα με τη Βοσνία, στη Mokra Gora, βρίσκεται το χωριό του Ε. Kουστουρίτσα, Mecavnik ή Kustendorf. Είχα ξαναπεράσει χωρίς να κάνω στάση και τώρα που σταματήσαμε είδα τι λάθος έκανα.



















Πιείτε το το καφεδάκι σας ή και διανυκτερεύστε, αξίζει!

Ο σιδηροδρομικός σταθμός της Mokra Gora
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Σύνορα με Βοσνία


Βίσεγκραντ





Ο ήλιος άρχιζε να δύει και το κρύο έκανε την εμφάνισή του. Κατευθείαν στο ξενοδοχείο για μπάνιο και φαγητό.
Το πρωί είχε 7o C αν θυμάμαι καλά.



Πάλι καλά που ο Νίκος έβγαλε φώτο από τη πόλη γιατί εγώ και ο Κώστας...
Η Foča είναι μία μικρή κωμόπολη, κοντά στα σύνορα με το Μαυροβούνιο, με αρκετούς φοιτητές.
Για μία διανυκτέρευση δηλαδή ότι πρέπει.









Τρίτη μέρα, Kopaonik Σερβία (Μέσω Durmitor - Μαυροβούνιο) 02/10/16
Η γέφυρα του ποταμού Τάρα που ενώνει τις δύο χώρες.




Μπαίνοντας στο Μαυροβούνιο όλα αλλάζουν προς το καλύτερο.















 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Το τοπίο, απλά μαγικό!








Durmitor













Από την άλλη μεριά η θέα εξίσου όμορφη!





Πηγαίνοντας προς το Zabljak για κόφη γιατί τον δαγκώσαμε!











 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Tara bridge

Και εκεί που λέγαμε ότι τα είδαμε όλα, ο Νίκος γελούσε γιατί ήξερε τι θα ακολουθήσει!
Η διαδρομή Zabljak - Mojkovac ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, 70 και χιλιόμετρα μαγείας!!!:woot:














Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες φώτο γιατί με συνεπήρε και εμένα ο γρήγορος ρυθμός των συνταξιδευτών μου.
Το βράδυ φτάσαμε στο ξενοδοχείο για τα γνωστά.
Τι γεμάτη μέρα!

Τέταρτη μέρα Θεσσαλονίκη 03/10/16
Η επιστροφή πάντα είναι δύσκολη και χωρίς φώτο.
Το πρωί έξω από το ξενοδοχείο






Επιστροφή στη βάση και ανασκόπηση του ταξιδιού:
80 lt βενζίνη για 1700 χλμ
συνολικό κόστος περίπου στα 220 ευρώ.
βενζίνη σε όλες τις χώρες από 0,9 έως 1,07 ευρώ.
Το Μαυροβούνιο έχει πολλές ομορφιές και χρειάζεται και άλλες μέρες για να τις επισκεφτείς όλες. Το ίδιο και η Βοσνία. Αφού κάναμε την αναγνωριστική επίσκεψη σχεδιάζουμε την επόμενη εξόρμηση!
Να ευχαριστήσω τον Κώστα και το @n.l , για την πρόσκληση που μου έκαναν, και περάσαμε ένα όμορφο 4ήμερο!:)
Θενκ γιου γκάιζ!:ok:
Άντε και στο επόμενο!

 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Πραγματικά δεν είχα την διάθεση να κάτσω να γράψω το ταξιδιωτικό γιατί στην ουσία το ταξίδι ήταν πολύ "μικρό" σε σχέση με άλλες ταξιδάρες που έχουν γραφτεί!
Σκεπτόμενος όμως ότι μπορεί κάποιος να ξεσηκωθεί (από ντιβάνια, μπαούλα, καναπέδες...:p) και να σχεδιάσει ένα ταξίδι, επηρεαζόμενος από την ανάγνωση του δικού μου, αλλά πόσο μάλλον και να το πραγματοποιήσει πιστεύω ότι έχω πετύχει το σκοπό μου!:yew:
να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Πραγματικά δεν είχα την διάθεση να κάτσω να γράψω το ταξιδιωτικό γιατί στην ουσία το ταξίδι ήταν πολύ "μικρό" σε σχέση με άλλες ταξιδάρες που έχουν γραφτεί!
Σκεφτόμενος όμως ότι μπορεί κάποιος να ξεσηκωθεί (από ντιβάνια, μπαούλα, καναπέδες...:p) και να σχεδιάσει ένα ταξίδι, επηρεαζόμενος από την ανάγνωση του δικού μου, αλλά και πόσο μάλλον να το πραγματοποιήσει πιστεύω ότι έχω πετύχει το σκοπό μου!:yew:
να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε:friendship:
Δεν υπάρχει μικρό και μεγάλο ταξίδι η ιδέα και μόνο όταν είσαι επάνω στην μότο ..:biker:...:ok:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τα ταξιδια μας ειναι παντα πηγη εμπνευσης και σημειο προσανατολισμου.
Οι τσξιδιωτικες αναφορες μοιραζουν τις ιδεες τα νεα αλλα και τα μυστικα των προορισμων,εκανες πολυ καλα και προχωρησες στην αποτυπωση.
Γιατι οσο υπαρχουν αναφορες μικρες ή μεγαλες καποιος θα γυριζει και καποιος θα φευγει απο αυτον τον υπεροχο κυκλο.

advphone
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πραγματικά δεν είχα την διάθεση να κάτσω να γράψω το ταξιδιωτικό γιατί στην ουσία το ταξίδι ήταν πολύ "μικρό" σε σχέση με άλλες ταξιδάρες που έχουν γραφτεί!
Σκεπτόμενος όμως ότι μπορεί κάποιος να ξεσηκωθεί (από ντιβάνια, μπαούλα, καναπέδες...:p) και να σχεδιάσει ένα ταξίδι, επηρεαζόμενος από την ανάγνωση του δικού μου, αλλά πόσο μάλλον και να το πραγματοποιήσει πιστεύω ότι έχω πετύχει το σκοπό μου!:yew:
να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε:friendship:
Δεν υπάρχει αυτό που λες φίλε.
Όλες οι βόλτες έχουν την αξία τους .....ιδίως αν τις μοιράζεσαι , όπως έκανες και εσύ!
Να είστε γεροι να ταξιδευετε. ..:friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πραγματικά δεν είχα την διάθεση να κάτσω να γράψω το ταξιδιωτικό γιατί στην ουσία το ταξίδι ήταν πολύ "μικρό" σε σχέση με άλλες ταξιδάρες που έχουν γραφτεί!
Σκεπτόμενος όμως ότι μπορεί κάποιος να ξεσηκωθεί (από ντιβάνια, μπαούλα, καναπέδες...:p) και να σχεδιάσει ένα ταξίδι, επηρεαζόμενος από την ανάγνωση του δικού μου, αλλά πόσο μάλλον και να το πραγματοποιήσει πιστεύω ότι έχω πετύχει το σκοπό μου!:yew:
να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε:friendship:
ενας καλος μου φιλος λεει...''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια'' κ εχει απολυτο δικιο.
σαφως το δικο σας δεν ηταν απλα μια βολτα αλλα κατι πολυ παραπανω κ σιγουρα ηδη εχει εμπνευσει καποιον να ανοιξει χαρτες..!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μπράβος σας για το ωραίο ταξιδι και τις όμορφες φωτο
Ευχομαι να είστε γεροι και ορθιοι να ξαναπατε γιατι εχει πολλα να δώσει ο βαλκάνιος χωρος στον οποίο ανήκουμε
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Αυτό το ταξίδι ήθελα να το κάνω πριν 1.5 χρόνο, όταν ελέω Capital Controls "συμβιβαστήκαμε" τελικά με χωματάδες στην Πίνδο (είπαμε... θα τα πούμε κι αυτά)..!
Θενξ για τις εικόνες και ειδικά για τις πληροφορίες... σημειώνονται! Και μην υποτιμάς τις περιγραφές (εφόσον δηλαδή δε βαριέσαι) ακόμα και σε μονοήμερη... όλα τα ταξίδια, μικρά ή μεγάλα έχουν την ομορφιά τους (πόσο μάλλον μια βόλτα μέχρι το Black Mountain)!! ;)

Πάντα τέτοια ωραία Δημήτρη!! :friendship:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μπράβο παίδες! Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει στα Βαλκάνια, τουλάχιστον το κάνω νοητά βλέποντας τις φωτογραφίες σας!
Με υγεία και γρήγορα στο επόμενο μοτοταξίδι!
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Να ευχαριστήσω τον Κώστα και το @n.l , για την πρόσκληση που μου έκαναν, και περάσαμε ένα όμορφο 4ήμερο!:)
Θενκ γιου γκάιζ!:ok:
Άντε και στο επόμενο![/SIZE][/FONT]
Δημήτρη φίλε ήταν χαρά μου που συνταξιδέψαμε και μεγαλύτερη η χαρά μου που σας άρεσε τόσο .Από κάτι λίγες έως πολλές γραμμές που μοιράζονταν μαζί μας οι παλαιότεροι καταφέραμε και μεις να μπορούμε μόνοι μας να οργανώσουμε ενα ταξιδάκι.Μικρό ή μεγάλο καμία σημασία δεν έχει.Να μαστε καλά να ξαναβολτάρουμε.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Παιδες πολλα μπραβο για το ταξιδι σας,πηγατε σε πανέμορφα μερη και ευχαριστούμε που το μοιραστηκατε μαζι μας!!Ευχομαι να'στε γεροι να ζησετε πολλα τετοια ακομα!:friendship:
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Μητσαρα το χρωσταγες αυτό το ταξίδι στον εαυτό σου φίλε....
Μπράβο στο παρεακι για το καταδρομικό 4ημερο που κάνατε !! Απίθανα - αγαπημένα μέρη !!
Να είμαστε καλά να βολταρουμε παίδες ...
Άντε κ στην επόμενη όλοι μαζί !!!

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Δεν υπάρχει μικρό και μεγάλο ταξίδι η ιδέα και μόνο όταν είσαι επάνω στην μότο ..:biker:...:ok:
Τα ταξιδια μας ειναι παντα πηγη εμπνευσης και σημειο προσανατολισμου.
Οι τσξιδιωτικες αναφορες μοιραζουν τις ιδεες τα νεα αλλα και τα μυστικα των προορισμων,εκανες πολυ καλα και προχωρησες στην αποτυπωση.
Γιατι οσο υπαρχουν αναφορες μικρες ή μεγαλες καποιος θα γυριζει και καποιος θα φευγει απο αυτον τον υπεροχο κυκλο.

advphone
και εσεις ταξιδαρα κανατε μπραβο σας !!!!! Πολυ ομορφες φωτο !!!!
Δεν υπάρχει αυτό που λες φίλε.
Όλες οι βόλτες έχουν την αξία τους .....ιδίως αν τις μοιράζεσαι , όπως έκανες και εσύ!
Να είστε γεροι να ταξιδευετε. ..:friendship:
ενας καλος μου φιλος λεει...''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια'' κ εχει απολυτο δικιο.
σαφως το δικο σας δεν ηταν απλα μια βολτα αλλα κατι πολυ παραπανω κ σιγουρα ηδη εχει εμπνευσει καποιον να ανοιξει χαρτες..!!
Μπράβος σας για το ωραίο ταξιδι και τις όμορφες φωτο
Ευχομαι να είστε γεροι και ορθιοι να ξαναπατε γιατι εχει πολλα να δώσει ο βαλκάνιος χωρος στον οποίο ανήκουμε
Αυτό το ταξίδι ήθελα να το κάνω πριν 1.5 χρόνο, όταν ελέω Capital Controls "συμβιβαστήκαμε" τελικά με χωματάδες στην Πίνδο (είπαμε... θα τα πούμε κι αυτά)..!
Θενξ για τις εικόνες και ειδικά για τις πληροφορίες... σημειώνονται! Και μην υποτιμάς τις περιγραφές (εφόσον δηλαδή δε βαριέσαι) ακόμα και σε μονοήμερη... όλα τα ταξίδια, μικρά ή μεγάλα έχουν την ομορφιά τους (πόσο μάλλον μια βόλτα μέχρι το Black Mountain)!! ;)

Πάντα τέτοια ωραία Δημήτρη!! :friendship:
γνωστα μερη και προσφατα-αντε και στα επομενα παιδια:friendship:
Μπράβο παίδες! Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει στα Βαλκάνια, τουλάχιστον το κάνω νοητά βλέποντας τις φωτογραφίες σας!
Με υγεία και γρήγορα στο επόμενο μοτοταξίδι!
Δημήτρη φίλε ήταν χαρά μου που συνταξιδέψαμε και μεγαλύτερη η χαρά μου που σας άρεσε τόσο .Από κάτι λίγες έως πολλές γραμμές που μοιράζονταν μαζί μας οι παλαιότεροι καταφέραμε και μεις να μπορούμε μόνοι μας να οργανώσουμε ενα ταξιδάκι.Μικρό ή μεγάλο καμία σημασία δεν έχει.Να μαστε καλά να ξαναβολτάρουμε.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Παιδες πολλα μπραβο για το ταξιδι σας,πηγατε σε πανέμορφα μερη και ευχαριστούμε που το μοιραστηκατε μαζι μας!!Ευχομαι να'στε γεροι να ζησετε πολλα τετοια ακομα!:friendship:
Μητσαρα το χρωσταγες αυτό το ταξίδι στον εαυτό σου φίλε....
Μπράβο στο παρεακι για το καταδρομικό 4ημερο που κάνατε !! Απίθανα - αγαπημένα μέρη !!
Να είμαστε καλά να βολταρουμε παίδες ...
Άντε κ στην επόμενη όλοι μαζί !!!

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γκάιζ :friendship:
 
Top Bottom