Σκούτερ ή quad για διακοπές σε νησί;

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Την άλλη βδομάδα πάω με την κοπελιά στη Μήλο για 3 μέρες με τους Γιατρούς του Αιγαίου, μια εθελοντική ομάδα του Πανεπιστημίου Κρήτης που κάνει εξορμήσεις σε διάφορα νησιά για να εξετάζει κατοίκους με δύσκολη πρόσβαση σε ιατρικές υπηρεσίες.

Στη Μήλο έχω ξαναπάει το 2009 με αυτοκίνητο για 10 μέρες και λίγο πολύ ξέρω τα μέρη που θα επισκεφτώ (από τις 15:00-16:00 και μετά που τελειώνει η προσέλευση των ασθενών). Επειδή όμως θα πάμε μάλλον με πλοίο που δεν παίρνει οχήματα θα αναγκαστώ να νοικιάσω κάτι εκεί.

Ψάχνοντας σε διάφορα sites με εταιρίες ενοικιαζόμενων στο νησί για κάνα εντουράκι δεν είδα μεγάλη γκάμα οχημάτων. Κυρίως γουρούνες και σκούτερ διαθέτουν. Η ερώτησή μου λοιπόν είναι: να πάρω γουρούνα ή θα φάω τα μούτρα μου; Έχει κανείς εμπειρία; Ή να πάρω κάνα σκούτερ παρόλο που κάποιοι από τους δρόμους θα είναι χωματόδρομοι;

Τα φώτα σας...
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
@yns Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για τον εθελοντισμό σου!!!:ok::ok::ok:
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο γουρούνες αλλά έχω κάνει κάτι μικρές βόλτες καλοκαίρι και χειμώνα σε χιόνια εκτός δρόμου..
Δεν θα έχεις πρόβλημα και θα φορτώνεις και πράγματα πιο εύκολα. Αν δεν κάνεις αγώνες και εντούρο μην φοβάσαι τίποτα.:D:p
Θα το ευχαριστηθείς έχει ωραία αίσθηση..
Θέλει λίγο προσοχή στις στροφές. Να μην τις παίρνεις με μεγάλη ταχύτητα και να πλαγιάζεις το κορμί σου.
Αυτά από εμένα.. Ας πει και κάποιος με περισσότερη εμπειρία!!!
 

YANNISBIO

Μέλος
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS 00'
Βρε αθεοφοβε ουτε τρεις μερες χωρις δυτροχο δεν μπορεις!! Γουρουνα παρε τουλαχιστον οχι σκουτερ, σιγα μη σε δυσκολεψη εσενα, παιχνιδι ειναι!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Ναι ναι!
Κάθε καλοκαίρι στο κέντρο υγείας Νάξου οι τουρίστες με γουρούνα είναι οι καλύτεροι πελάτες....ουρές απέξω κάθε απόγευμα!
Πάρε ένα σκουτερακι να παρκάρεις και να κινείσαι εύκολα και "οπως ξερεις".
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γουρουνα...στα καρβουνα να παρεις...σε καμμια ψησταρια εκει...:hungry::happy:Κι ασε αυτη με τις ροδες...μην καθεσαι και μαθαινεις τα τερτιπια της σε σχεση με τα 2τροχα γιατι εχουν τις παραξενιες τους...θα'χεις και το κοριτσι μαζι...Παρε ενα εντουρακι 125 καλυτερα αλλιως ενα σκουτερ κ καντε τη γυρα σας στο χαλαρο...και μπραβο για τον Εθελοντισμο :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Doctor, ότι και να πάρεις από δαύτα, πρόσεχε!
Και τα δυο δεν έχουν την ασφάλεια της μηχανής που έχεις συνηθίσει. Δεν είναι τιποτα η γουρουνίτσα κι είναι ασύγκριτα πιο βολική από τα σκουτεράκια, όσο αφορά στο φόρτωμα για μπάνιο κλπ.
Θεωρ'ω τα σκούτερ εξίσου "παράξενα" με τα γρνια... Εχω πάρει κι από τα 2 στο παρελθον, προτιμώ το χοιρινο - σε νοικιάρικο νησιώτικο :)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Οι κακοσυντηριμενες γουρουνες εχουνε στειλει πολλους αδιαβαστους.

Εγω θα επαιρνα ενα σκουτερακι,μιας και την μια φορα που οδηγησα γουρουνα,ενιωθα εξω απο τα νερα μου.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σκούτερ χαλαρά
 
Reactions: yns

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αν εχει γουρουνα με κυβικα πολλα παρε γουρουνα.
Ναι ειναι επικυνδινη αλλα καταλαβαινω οτι δεν εισαι τυχαιος.

Αν εχει μικρες ασ το.Ειναι ψοφιες και θα σου βγει η πιστη.

Το ιδιο ισχυει και για τα σκουτερ...προτημησε σκουτερ με 16 ιντσων τροχο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω θα σου πω ένα καλύτερο tip για τη Μήλο .....αφου λύθηκε το θέμα με τις ρόδες.

Μιλάμε ίσως για το πιο όμορφο νησί, αν το δεις από τη θάλασσα.
Προσπαθήστε να κάνετε ένα daily cruise...με σκάφος και θα με θυμηθείς!!
Είναι ίσως το μοναδικό νησί που αξίζει....να το δεις Έτσι!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο! :D :D
Κι εγω έβλεπα στα επείγοντα τους Άγγλους με τα ανοιγμένα κεφάλια μετά από ατύχημα με quad. Ξέρω επίσης ότι είναι ωραίο παιχνίδι αρκεί να έχει κυβικά, κάτι που δε νομίζω να ισχύει στα νοικιάρικα.
Θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή υποθέτω, ίσως μετά από τεστ ride αν με αφήσουν να κάνω.
Όσο για το daily cruise συμφωνώ, είναι απίστευτη εμπειρία. Το είχα κάνει το 2009. Δυστυχώς τώρα θα έχουμε ελεύθερες μόνο λίγες ώρες κάθε μέρα.

Σεντ φρομ Ténéré φον
 
Τελευταία επεξεργασία:

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
10 χρονια δουλευω στα νησια σε ξενοδοχεια και μιλαω εμπειρικα. Γουρουνα παρε ΜΟΝΟ απο 450 κυβικα και πανω. 200αρες κτλ ξεχνα τες. Οχι για θεμα γκαζιου αλλα για θεμα ασφαλειας. Εγω θα πηγαινα σε σκουτερ αν δεν εβρισκα μεγαλη γουρουνα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο! :D :D
...Θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή υποθέτω, ίσως μετά από τεστ ride αν με αφήσουν να κάνω.
Ασε τη γυναικα να αποφασισει...μετα τις πρωτες αγκωνιες τσαντιες και φαπες στο κρανος...θα καταλαβεις ποιο θελει πιο πολυ...Τι διαλο αντρες ειμαστε:yup:
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Οταν βρεθηκα Μυλο και βρηκα μονο fly 125 αγανακτησα που δεν ειχε γκαζι.Στια ανηφορικα σου βγαινει το λαδι. Και θα εισσαι διπλος. Σκουτερ διχρονο αμα βρεις η μεγαλη γουρουνα.
Αλλα θα συφωνισω με τον @gsmaniac . Αν βρεις βαρκακι θα ηταν οτι καλυτερο!
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
η γουρουνα εαν εχει σχαρα σου δινει μεγαλο χωρο για φορτωμα. θα ειναι σιγουρα πιο ανετη σε παλιοδρομους. θελει λιγο προσοχη αν ειναι η πρωτη σου φορα. σε οτι αφορα τα σκουτερ, τα τελευταια χρονια πολλες εταιριες εχουν βγαλει μοντελα με μεγαλυτερη διαδρομη αναρτησεων και πιο χωματινα λαστιχα. αν βρεις κατι τετοιο πιστευω πως θα σε βολεψει.
ενα αλλο θεμα που εχει να κανει και με τις δυο κατηγοριες ειναι οτι στα νησια πολλες φορες τα προς ενοικιαση σκουτερ/ γουρουνες εχουν το μαυρο τους το χαλι...
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Το γουρουνάκι σίγουρα βολεύει.
Οι τουρίστες συνήθως κάνουν καγκουριες και καταλήγουν στα επείγοντα..
Αν θες να σου προτείνω μαγαζί για γουρουνα στείλε μου πμ.

Δεν έχω καμία σχέση με το μαγαζί, να μην παρεξηγηθώ.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Με έφτιαξε πολύ το μαγαζί που μου πρότεινε ο Βασίλης. Σούπερ τιμή για 400άρι σκούτερ injection με ABS. Και μιας και οι αποστάσεις θα είναι μικρές και στην πραγματικότητα θα κουβαλάμε μια τσάντα με τις πετσέτες, είπα να μην δοκιμάσω στα γεράματα και διπλός γουρούνα. Έτσι κι αλλιώς, όταν κάποια στιγμή δεν μπορώ να σηκώσω το πόδι για να καβαλήσω, με κάτι τέτοιο θα συνεχίσω να γυρνάω στα βουνά.
Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας!
 
Top Bottom