Σκόρπιες σκέψεις ενός αρχάριου

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
Λοιπόν κύριοι. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Ξεκινάω να γράφω και ό,τι βγει :pc:.

Θέλω καιρό τώρα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις που έχω από τότε που άρχισα να οδηγώ μηχανή αλλά λόγω δουλείας δεν είχα δυστυχώς τον χρόνο.

Σήμερα κλείνω αισίως τρεις μήνες σχέσης με τον Πήγασο. «Σχέσης» γιατί αυτό που έχω αρχίσει και καταλαβαίνω είναι πως η μηχανή δεν είναι απλό όχημα που σε πάει βόλτα, σε πάει στην δουλειά, στα βουνά κτλ. κτλ. Είναι μια φίλη σου. Μια φίλη που καταφέρνει καλύτερα απ’ όλους να σου διώξει τις σκοτούρες.

Έχω πιάσει τον εαυτό μου ενώ γυρνάω τα τριγύρω χωριά τις περιοχής να μοιράζομαι μαζί της τις σκέψεις και τους προβληματισμούς μου(νομίζω ότι πρέπει να με δει γιατρός :woot:), και αυτή εκεί, στωικά να κάθετε να ακούει, και να απαντάει με τον δικό της τρόπο. Από τότε που άρχισα να οδηγώ νοιώθω σαν να απέκτησα μια φίλη, που και κανένας άνθρωπος να μην υπάρχει γύρω μου, όσο την έχω δίπλα μου, μόνος δε θα είμαι ποτέ. Μετανιώνω που ξεκίνησα το ταξίδι αυτό τόσο αργά σε σχέση με άλλους(είμαι 25).

Πριν ενάμιση μήνα έφαγα την πρώτη μου, σχεδόν στατική, τούμπα (ξενοδοχείο πέταγε λάδια και άλλες αηδίες πάνω σε πλακόστρωτο δρόμο για ονομα του θεού :punch:). Ευτυχώς εκτός από έναν αστράγαλο που πόναγε 3-4 μέρες δεν έπαθα τίποτα. Δεν ξέρω αν ακούγεται περίεργο αλλά χάρηκα που μου συνέβη. Το είδα σαν ένα ακόμα καλωσόρισμα στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
Έχω κάνει περίπου 2500km, και τώρα που μπήκε ο χειμώνας και χαλάρωσε η δουλειά και ο κολλητός μου μετά από βουντού που του έκανα, πήρε επιτέλους μηχανή (rebel 500 κούτας :disgust:), οπότε θα αρχίσουμε να κάνουμε πολλές περισσότερες βόλτες.
Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας.

Ο στόχος μου είναι κάποια στιγμή να μπω χώμα, απλά δε ξέρω πώς, πότε και πού :sorry:. Χρειάζεται να οδηγώ χρόνια για περάσω σε χωμάτινες διαδρομές? Αξίζει να βάλω λάστιχα στον Πήγασο που να κάνουν για διελεύσεις σε βατούς χωματόδρομους ή θα μου μείνει στα χέρια? Να τον κρατήσω κάνα χρόνο ακόμα κ να πάω μετά σε κάτι που ενδείκνυται για τέτοια χρήση (έχω έρωτα μεγάλο με Tenere)? Έχω τόσα που θέλω να κάνω και νιώθω ότι είμαι τόσο άσχετος που πρέπει να περιμένω καμιά εικοσαετία για να αρχίσω να κάνω τους στόχους μου πραγματικότητα και αυτό το πράγμα με νευριάζει και με αγχώνει:rage:.

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους σας γιατί το forum που έχετε φτιάξει, για μένα είναι ένα πηγάδι γνώσεων (μου τα έλεγε ο μπάρμπα sugariasgeorge και δε τον πίστευα :laugh:) και οι βόλτες που κάνετε είναι για μένα ένα φοβερό κίνητρο να συνεχίσω να βελτιώνομαι.

Ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουν να τσακώνονται το χρήμα, ο χρόνος και οι ικανότητες, γιατί όλο κάποιο φεύγει και κάποιο άλλο έρχεται, και να σας γνωρίσω όλους από κοντά :friendship:!
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Λοιπόν κύριοι. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Ξεκινάω να γράφω και ό,τι βγει :pc:.

Θέλω καιρό τώρα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις που έχω από τότε που άρχισα να οδηγώ μηχανή αλλά λόγω δουλείας δεν είχα δυστυχώς τον χρόνο.

Σήμερα κλείνω αισίως τρεις μήνες σχέσης με τον Πήγασο. «Σχέσης» γιατί αυτό που έχω αρχίσει και καταλαβαίνω είναι πως η μηχανή δεν είναι απλό όχημα που σε πάει βόλτα, σε πάει στην δουλειά, στα βουνά κτλ. κτλ. Είναι μια φίλη σου. Μια φίλη που καταφέρνει καλύτερα απ’ όλους να σου διώξει τις σκοτούρες.

Έχω πιάσει τον εαυτό μου ενώ γυρνάω τα τριγύρω χωριά τις περιοχής να μοιράζομαι μαζί της τις σκέψεις και τους προβληματισμούς μου(νομίζω ότι πρέπει να με δει γιατρός :woot:), και αυτή εκεί, στωικά να κάθετε να ακούει, και να απαντάει με τον δικό της τρόπο. Από τότε που άρχισα να οδηγώ νοιώθω σαν να απέκτησα μια φίλη, που και κανένας άνθρωπος να μην υπάρχει γύρω μου, όσο την έχω δίπλα μου, μόνος δε θα είμαι ποτέ. Μετανιώνω που ξεκίνησα το ταξίδι αυτό τόσο αργά σε σχέση με άλλους(είμαι 25).

Πριν ενάμιση μήνα έφαγα την πρώτη μου, σχεδόν στατική, τούμπα (ξενοδοχείο πέταγε λάδια και άλλες αηδίες πάνω σε πλακόστρωτο δρόμο για ονομα του θεού :punch:). Ευτυχώς εκτός από έναν αστράγαλο που πόναγε 3-4 μέρες δεν έπαθα τίποτα. Δεν ξέρω αν ακούγεται περίεργο αλλά χάρηκα που μου συνέβη. Το είδα σαν ένα ακόμα καλωσόρισμα στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
Έχω κάνει περίπου 2500km, και τώρα που μπήκε ο χειμώνας και χαλάρωσε η δουλειά και ο κολλητός μου μετά από βουντού που του έκανα, πήρε επιτέλους μηχανή (rebel 500 κούτας :disgust:), οπότε θα αρχίσουμε να κάνουμε πολλές περισσότερες βόλτες.
Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας.

Ο στόχος μου είναι κάποια στιγμή να μπω χώμα, απλά δε ξέρω πώς, πότε και πού :sorry:. Χρειάζεται να οδηγώ χρόνια για περάσω σε χωμάτινες διαδρομές? Αξίζει να βάλω λάστιχα στον Πήγασο που να κάνουν για διελεύσεις σε βατούς χωματόδρομους ή θα μου μείνει στα χέρια? Να τον κρατήσω κάνα χρόνο ακόμα κ να πάω μετά σε κάτι που ενδείκνυται για τέτοια χρήση (έχω έρωτα μεγάλο με Tenere)? Έχω τόσα που θέλω να κάνω και νιώθω ότι είμαι τόσο άσχετος που πρέπει να περιμένω καμιά εικοσαετία για να αρχίσω να κάνω τους στόχους μου πραγματικότητα και αυτό το πράγμα με νευριάζει και με αγχώνει:rage:.

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους σας γιατί το forum που έχετε φτιάξει, για μένα είναι ένα πηγάδι γνώσεων (μου τα έλεγε ο μπάρμπα sugariasgeorge και δε τον πίστευα :laugh:) και οι βόλτες που κάνετε είναι για μένα ένα φοβερό κίνητρο να συνεχίσω να βελτιώνομαι.

Ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουν να τσακώνονται το χρήμα, ο χρόνος και οι ικανότητες, γιατί όλο κάποιο φεύγει και κάποιο άλλο έρχεται, και να σας γνωρίσω όλους από κοντά :friendship:!
Φίλε μου θα σου απαντήσω πολύ λιτά γιατι είμαι δουλειά τώρα. Αλλά, ο πηγασος θεωρώ μπορεί να σε πάει χωμα, οποτε δεν χρειαζεσαι μηχανή κατά τη γνώμη μου. Για εμένα αυτό που με ξεκίνησε ήταν η παρέα που είχα, αν έχεις ένα δυο φιλαράκια έστω και γνωστούς που βγαίνουν πάρε τους ένα τηλεφωνο και πες τους ότι θες να δοκιμάσεις, πιστεύω θα χαρούν να σου δείξουν και να σε προσέξουν.
Επίσης οποιοδήποτε 50/50 λάστιχο που μάλλον φοράς ήδη θα σε πάει σταθερά χωρίς να σε τρομάξει με λογικές ταχύτητες και συνθήκες, να δεις να γλυκαθείς να δοκιμάσεις.
Εξοπλισμό ότι έχεις θα σε καλύψει σε πρώτη φαση, μπουφάν μπότες γάντια μιας και δεν θα πας για «εντουρο».
Εγώ στο πρώτο λασποθεραπυ είχα πάει με τζιν και σπαστό κράνος πχ με το Royal Enfield.
Μην περιμένεις να ταχείς όλα. Σιγά σιγά με παρέα και με το καλό να σε γνωρίσουμε κι από κοντά!
 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
Φίλε μου θα σου απαντήσω πολύ λιτά γιατι είμαι δουλειά τώρα. Αλλά, ο πηγασος θεωρώ μπορεί να σε πάει χωμα, οποτε δεν χρειαζεσαι μηχανή κατά τη γνώμη μου. Για εμένα αυτό που με ξεκίνησε ήταν η παρέα που είχα, αν έχεις ένα δυο φιλαράκια έστω και γνωστούς που βγαίνουν πάρε τους ένα τηλεφωνο και πες τους ότι θες να δοκιμάσεις, πιστεύω θα χαρούν να σου δείξουν και να σε προσέξουν.
Επίσης οποιοδήποτε 50/50 λάστιχο που μάλλον φοράς ήδη θα σε πάει σταθερά χωρίς να σε τρομάξει με λογικές ταχύτητες και συνθήκες, να δεις να γλυκαθείς να δοκιμάσεις.
Εξοπλισμό ότι έχεις θα σε καλύψει σε πρώτη φαση, μπουφάν μπότες γάντια μιας και δεν θα πας για «εντουρο».
Εγώ στο πρώτο λασποθεραπυ είχα πάει με τζιν και σπαστό κράνος πχ με το Royal Enfield.
Μην περιμένεις να ταχείς όλα. Σιγά σιγά με παρέα και με το καλό να σε γνωρίσουμε κι από κοντά!
ευχαριστω για τις συμβουλές! Φοράω diablo rosso ii τα οποία θα αλλαχθούν σε κάνα εξάμηνο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιάννη βάλε ένα λάστιχο 50/50 και βουρ στον πατσά...
Ίσως και μόνος σου αλλά με αρκετά αυξημένη προσοχή.
Σε στεγνά εδάφη στην αρχή και σιγά-σιγά όσο περνάει ο καιρός δυσκόλευε λίγο το τεραιν.
Το μηχανάκι σου δεν θα σου πει όχι.
Οπωσδήποτε θα φροντίσεις για τον εξοπλισμό σου γιατί τον θεωρώ σημαντικότερο ακόμη και από τα λάστιχα.
Τα φιλιά μας στον sugariasgeorge και στην Alexandra ;)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Απαραίτητη προϋπόθεση για να μπεις στο χώμα είναι....


Να έχεις πάντα μαζί....το γλυκό αγόρι τό ναυπλιωτικο...θα στα εξηγήσει ωραία... δεν έχεις να φοβηθεις τίποτα...!!!!
 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
Να επενδύσεις σε χωμάτινα και ασφάλτινα μαθήματα ( τουλάχιστον από ένα στον κάθε τομέα )
ειναι στο πλανο να γίνουν μεσα στο '23 :yew:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Επειδή πρόσφατα ήμουν σε παρόμοια κατάσταση....το πιο δύσκολο είναι να βρεις παρέα που να είναι αρχάριοι και να μην έχουν μηχανάκια των 100 κιλών. Θυμάμαι και εγώ που ΄΄κόλλαγα΄΄να πάω να χωθώ σε παρέες με έμπειρους γιατί ένιωθα οτι θα τους κρατάω πίσω και θα ήμουν συνέχεια στο άγχος. Τελικά συνήθως στις παρέες αυτές δεν ισχύει αυτό ,όλοι τους θυμούνται από που και πως ξεκίνησαν και προσωπικά έχω να πω ,ότι όπου χώθηκα ,με έκαναν να νιώσω άνετα. Ευτυχώς πήρε ο κολλητός μηχανάκι και ξεκινήσαμε σχεδόν μαζι τις εξορμήσεις.
Το απαραίτητο νούμερο ένα ,είναι οι μπότες , εγώ ένιωθα γυμνός χωρίς αυτές και μόνο στην ιδέα να μπω χώμα. Μέχρι να τις πάρω δεν πήγα ,εκτός απο γύρω γύρω στο χωριό μου ,βατοί και προσβάσιμοι δλδ χωματόδρομοι. Απο κάτι τέτοιο ξεκίνα και εσύ και σιγά σιγά θα έρθουν και τα άλλα.
Γενικά , άποψη ΜΟΥ είναι να μην επενδύσεις πολλά σε χωμάτινο εξοπλισμό ακόμα. Μπορεί και να μην σ'αρέσει και να τα κλαις τα λεφτά σου. Μπότες , γάντια και ενα μεταχείρο ζευγάρι λάστιχα και βουρ για δοκιμές.
 
Περιοχή
ΜΕΣΟΛΌΓΓΙ
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Χάιδω
Honda transalp 650
Λοιπόν κύριοι. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Ξεκινάω να γράφω και ό,τι βγει :pc:.

Θέλω καιρό τώρα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις που έχω από τότε που άρχισα να οδηγώ μηχανή αλλά λόγω δουλείας δεν είχα δυστυχώς τον χρόνο.

Σήμερα κλείνω αισίως τρεις μήνες σχέσης με τον Πήγασο. «Σχέσης» γιατί αυτό που έχω αρχίσει και καταλαβαίνω είναι πως η μηχανή δεν είναι απλό όχημα που σε πάει βόλτα, σε πάει στην δουλειά, στα βουνά κτλ. κτλ. Είναι μια φίλη σου. Μια φίλη που καταφέρνει καλύτερα απ’ όλους να σου διώξει τις σκοτούρες.

Έχω πιάσει τον εαυτό μου ενώ γυρνάω τα τριγύρω χωριά τις περιοχής να μοιράζομαι μαζί της τις σκέψεις και τους προβληματισμούς μου(νομίζω ότι πρέπει να με δει γιατρός :woot:), και αυτή εκεί, στωικά να κάθετε να ακούει, και να απαντάει με τον δικό της τρόπο. Από τότε που άρχισα να οδηγώ νοιώθω σαν να απέκτησα μια φίλη, που και κανένας άνθρωπος να μην υπάρχει γύρω μου, όσο την έχω δίπλα μου, μόνος δε θα είμαι ποτέ. Μετανιώνω που ξεκίνησα το ταξίδι αυτό τόσο αργά σε σχέση με άλλους(είμαι 25).

Πριν ενάμιση μήνα έφαγα την πρώτη μου, σχεδόν στατική, τούμπα (ξενοδοχείο πέταγε λάδια και άλλες αηδίες πάνω σε πλακόστρωτο δρόμο για ονομα του θεού :punch:). Ευτυχώς εκτός από έναν αστράγαλο που πόναγε 3-4 μέρες δεν έπαθα τίποτα. Δεν ξέρω αν ακούγεται περίεργο αλλά χάρηκα που μου συνέβη. Το είδα σαν ένα ακόμα καλωσόρισμα στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
Έχω κάνει περίπου 2500km, και τώρα που μπήκε ο χειμώνας και χαλάρωσε η δουλειά και ο κολλητός μου μετά από βουντού που του έκανα, πήρε επιτέλους μηχανή (rebel 500 κούτας :disgust:), οπότε θα αρχίσουμε να κάνουμε πολλές περισσότερες βόλτες.
Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας.

Ο στόχος μου είναι κάποια στιγμή να μπω χώμα, απλά δε ξέρω πώς, πότε και πού :sorry:. Χρειάζεται να οδηγώ χρόνια για περάσω σε χωμάτινες διαδρομές? Αξίζει να βάλω λάστιχα στον Πήγασο που να κάνουν για διελεύσεις σε βατούς χωματόδρομους ή θα μου μείνει στα χέρια? Να τον κρατήσω κάνα χρόνο ακόμα κ να πάω μετά σε κάτι που ενδείκνυται για τέτοια χρήση (έχω έρωτα μεγάλο με Tenere)? Έχω τόσα που θέλω να κάνω και νιώθω ότι είμαι τόσο άσχετος που πρέπει να περιμένω καμιά εικοσαετία για να αρχίσω να κάνω τους στόχους μου πραγματικότητα και αυτό το πράγμα με νευριάζει και με αγχώνει:rage:.

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους σας γιατί το forum που έχετε φτιάξει, για μένα είναι ένα πηγάδι γνώσεων (μου τα έλεγε ο μπάρμπα sugariasgeorge και δε τον πίστευα :laugh:) και οι βόλτες που κάνετε είναι για μένα ένα φοβερό κίνητρο να συνεχίσω να βελτιώνομαι.

Ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουν να τσακώνονται το χρήμα, ο χρόνος και οι ικανότητες, γιατί όλο κάποιο φεύγει και κάποιο άλλο έρχεται, και να σας γνωρίσω όλους από κοντά :friendship:!
Κανονικά πρέπει να θυμώσω....

Αλλά μάλλον θα σε ευχαριστήσω που έκανες το ποστ που έπρεπε να κάνω από πέρσι...
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Ημπόρει βεβαίως να έχω κατανοήσει λάθος τα γεγονότα. Αλλά δεν ημπορώ να κρατηθώ πρέπει να ρωτήσω.
Με το στράντα με τον 17αρη τροχό σκοπεύεις να ορμήσεις στα χώματα και να τα κάμεις ίσωμα? Κατάλαβα καλά, η κάτι μου διαφεύγει?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ημπόρει βεβαίως να έχω κατανοήσει λάθος τα γεγονότα. Αλλά δεν ημπορώ να κρατηθώ πρέπει να ρωτήσω.
Με το στράντα με τον 17αρη τροχό σκοπεύεις να ορμήσεις στα χώματα και να τα κάμεις ίσωμα? Κατάλαβα καλά, η κάτι μου διαφεύγει?
Πόσο δίκιο έχεις...
Πώς διάολο κατάλαβα ότι ήταν το trail...?

Γιάννη καλύτερα περιορίσου στα στροφιλίκια πέριξ της περιοχής σου κι άσε τα χωμάτινα λάστιχα για αργότερα όταν θα αλλάξεις μηχανάκι...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα τα πω λίγο ανάποδα...


Γιατί ανάποδα τα έχω κάνει και δεν ήταν -για εμένα - το πιο σωστό..


Το χώμα ίσως είναι απλό όταν είσαι μικρός και δεν σκέφτεσαι πολύ ή όταν με αυτό ξεκινάς, μάλλον όχι όταν είσαι του "μαύρη επιφάνεια γκρουπ"για μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα.

Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις με τον 17αρη. Ασκήσεις ισορροπίας, ασκήσεις ευελιξίας, ασκήσεις ελέγχου συμπλέκτη, ασκήσεις φρένου, ανύψωσης τροχού... Η λίστα δεν τελειώνει.

Και μπορείς να πας σε χωματόδρομους να πάρεις γεύση.

Και... Μετά να βρεις ένα 250 καθαρό αν θες και σε τραβήξει, να τελειώνει το θέμα.

Σε κάθε περίπτωση, είσαι σε καλά χέρια. Εκτός από κάποια με τεντωμένα δάχτυλα στην μέση, λίγο προσοχή στις ευλογίες :p
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Πόσο δίκιο έχεις...
Πώς διάολο κατάλαβα ότι ήταν το trail...?

Γιάννη καλύτερα περιορίσου στα στροφιλίκια πέριξ της περιοχής σου κι άσε τα χωμάτινα λάστιχα για αργότερα όταν θα αλλάξεις μηχανάκι...
Εγω σε παρεσυρα Θενο, δεν ειδα πιο είχε, δεν γραφει λεπτομερειες απο το κινητο. Με τα rossο αρχησα να ψιλιαζομαι κατι...
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Φίλε katsadonis νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις χωμάτινες με αυτό που έχεις. Δεν είναι και καμία μεγάλη επιστήμη η οδήγηση στους χωματόδρομους όσο είναι σε καλή κατάσταση.
Εννοείται ότι θα πάς συντηρητικά σε πατημένους και στεγνούς χωματόδρομους που είναι κατά τη γνώμη μου μεγάλο σχολείο.
Έτσι σιγά σιγά θα μπείς στο νόημα και θα καταλάβεις πως να συνεχίσεις από εξοπλισμό.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Παιδιά,πριν μπλέξω κ εγώ με τα φόρουμ και την "εξειδίκευση" ένα στραντα είχα και έκανα τα πάντα.
Από κάμπινγκ δικαβαλος φορτωμένος,χωματόδρομους,ταξίδια ασφάλτινα,καγκουριλικια,και καθημερινή χρήση.
Μια χαρά μηχανάκι είναι.
Φιλικό και αξιοπρεπέστατο.
Δε θα πει όχι σε τπτ.
Δεν λέμε να μπεις να ξεμπαζωσεις ρεματιές,αλλά χωματόδρομους και επαρχιακά θα το ευχαριστηθείς μια χαρά.
Υποψην τα tkc 80 βγαίνουν και 17αρια.
Αλλά και με ένα pirelli mt60 θα βελτιωθεί αρκετά.η έστω κάνα heidenau k73.
Και ότι θέλεις για το strada ρώτα με το είχα σπουδάσει.
Πιστεύω να τα θυμάμαι ακομα
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το "χώμα" δεν είναι τίποτε άλλο από ένα χωματόδρομο : ένας δρόμος με μειωμένη πρόσφυση. Όπως και πολύ άλλοι. Και έτσι πρέπει να τον αντιμετωπίζεις. Αντί να χαθείς λοιπόν στο χάος της υπερανάλυσης για την έλλειψη πρόσφυσης, θα έλεγα να ασχοληθείς με την ουσία να πας καμιά βόλτα και τα άλλα θα τα βρεις στην πορεία. Ξέχνα λίγο τα πολύ ειδικά που διαβάζεις εδώ. Γιατί "το χώμα" έχει γίνει λίγο αυτοσκοπός και καμιά φορά χάνετε η ουσία. Και η ουσία είναι αλλού : Βόλτα με το μηχανάκι, μια καλή παρέα και μια καλή ταβέρνα. Σε αυτό το τρίπτυχο μπορείς να προσθέσεις και άλλα πράγματα όπως πχ ένα ωραίο σημείο διανυκτέρευσης ή ένα αξιοθέατο.
Μια δυο συνταγές επιτυχίας με σειρά ευκολίας : Τσίπουρα και κονσέρβα ζαναε με σκηνή στην Τσιβλού. Παιδάκια αρνίσια από Εύβοια και καταφύγιο Οίτης. Λουκάνικα από καρδίτσα και καταφύγιο Έλατος στην Πλαστήρα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Και... Μετά να βρεις ένα 250 καθαρό
Katsadonis Ιωαννη αγορι μου !!!!

και οτι ελεγα τις προαλλες με τον skoudouflis οτι πρεπει να πουληθει....
ακυρον....
το κραταμε για την ωρα....
να ΄΄ευλογηθεις΄΄ πρωτα με τουτο και μετα βλεπουμε....:plqtr:




εγω θα σ΄ ακολουθω με το ιταλικο ''μαστιφ'' ....:nnj:




με τις ευλογιες μου....:inlove::inlove::inlove:

 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
Katsadonis Ιωαννη αγορι μου !!!!

και οτι ελεγα τις προαλλες με τον skoudouflis οτι πρεπει να πουληθει....
ακυρον....
το κραταμε για την ωρα....
να ΄΄ευλογηθεις΄΄ πρωτα με τουτο και μετα βλεπουμε....:plqtr:




εγω θα σ΄ ακολουθω με το ιταλικο ''μαστιφ'' ....:nnj:




με τις ευλογιες μου....:inlove::inlove::inlove:

θα τηλεφωνηθούμε τις επόμενες μέρες.:friendship:
 
Top Bottom