Σοβαρό ατύχημα στον Πύργο και σχόλια..

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Συνήθως δεν αναφέρομαι σε ατυχήματα και στις συνέπειες αυτών για 2 λόγους. Πρώτον είναι κάτι θλιβερό και δεν αλλάζει σαν γεγονός όση κουβέντα και να κάνουμε και δεύτερον επειδή συνήθως αφορά ξεκράνωτους αναβάτες που όσο κουβέντα και να έχει γίνει πάνω στο θέμα πάντα θα υπάρχουν και θα συμβαίνουν αυτά τα τραγικά πράγματα.

ΟΜΩΣ σε αυτή την είδηση μου έκανε κάτι τρομερή εντύπωση

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2016/02/18_5.html

Έφυγε τόσο ξαφνικά…

Το τροχαίο δυστύχημα σημειώθηκε λίγα λεπτά πριν τις 3:00 τα ξημερώματα της Πέμπτης. Τα τρία παιδιά, ξεκίνησαν από τον Πύργο και το δίκυκλο του 18χρονου, με προορισμό το σπίτι του, στην Βαρβάσαινα. Δεν έφτασαν ποτέ…Λίγο μετά τη μεγάλη κατηφόρα, για άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία, το δίκυκλο εξετράπη της πορείας του και αφού προσέκρουσε στο κράσπεδο του πεζοδρομίου, ανετράπη με αποτέλεσμα τα τρία παιδιά να βρεθούν στο οδόστρωμα. Ο θάνατος της Ζωής, ήταν ακαριαίος.

Αν και ο 18χρονος οδηγός φορούσε κράνος, η πρόσκρουση στο έδαφος ήταν τόσο σφοδρή που, το κράνος διαλύθηκε λες και ήταν από γυαλί, με αποτέλεσμα τον βαρύτατο τραυματισμό του. Το πλήρωμα του ασθενοφόρου του ΕΚΑΒ, που έφτασε άμεσα στο σημείο, έκανε ότι είναι δυνατό για να βοηθήσει τον 18χρονο, στον οποίο αφού προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες και στο Νοσοκομείο του Πύργου, διασωληνώθηκε από τους γιατρούς και - λόγω της κρισιμότητάς της κατάστασής του - διεκομίσθη στο Πανεπιστημικό Νοσοκομείο του Ρίου. Εκεί που, μέχρι αργά χθες το απόγευμα (σ.σ οπότε και γράφονταν αυτές οι γραμμές) έδινε μάχη για να κρατηθεί στη ζωή.


Καταρχήν συλληπητήρια για την κοπέλα.. 3κάβαλο σε επαρχιακό, δεν φορούσε κράνος η κοπέλα και πέθανε ακαριαία. Ο τρίτος αναβάτης φαίνεται πως ήταν πολύ τυχερός και τη γλύτωσε.

ο ΟΔΗΓΟΣ όμως ΦΟΡΟΥΣΕ κράνος, και στο ρεπορτάζ αναφέρεται πως διέλυσε σαν να είναι απο γυαλί!

Χωρίς να μπορώ να ξέρω λεπτομέρειες φρικάρω και νευριάζω. Ο άνθρωπος φορούσε κράνος, ίσως το φόραγε για το κρύο μόνο δεν έχει σημασία, φορούσε, μπορούσε να είχε σηκωθεί απο το σημείο εκεί και να ήταν άθικτος.

Για να διαλύσει το κράνος σαν γυαλί το μόνο που μπορεί να έχει συμβεί είναι να μιλάμε για ένα κράνος απο Super Market ή απο την λαική..

Δηλαδή πόσο λίγο αξιολογούν μερικοί τη ζωή τους αναρωτιέμαι.. Με σεβασμό στο παλλικαράκι και στην μάχη που δίνει αυτή τη στιγμή για τη ζωή του.

100€

Τόσο κοστίζει ένα αξιοπρεπές κράνος με προδιαγραφές που βάζω το κεφάλι μου στοίχημα πως θα προστατευε ΑΠΟΛΥΤΑ τον 18χρονο και θα σηκωνόταν άθικτος απο το δρόμο..

100€

Μπορείς να δώσεις στη ζωή σου άπειρα λεφτά, σε μηχανάκια, αυτοκίνητα, νοίκια, φαί, διασκέδαση, ρούχα ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

Και γιατί να μην δώσεις ρε φιλαράκι μου 100€ να πάρεις ένα εξάρτημα που πρέπει να το αγαπάς όσο αγαπάς το καλύτερο σου φίλο??! Ένα εξάρτημα που θα προστατευσει το πιο πολύτιμο όργανο που έχεις επάνω σου .. ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ.

ΗΜΑΡΤΟΝ ρε παιδιά, δεν μπορώ δηλαδή τρελαίνομαι... ΜΗΝ ΚΑΒΑΛΑΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ άμα δεν ξέρετε περι τίνος πρόκειται!! Η σφοδρή σύγκρουση που λέει το ρεπορτάζ είμαι σίγουρος πως είναι μια πτώση με κάποιο παπάκι με το πολύ 50-60km/h που με τον σωστό εξοπλισμό είναι απλά ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ!!

Μακάρι να γλυτώσει το παιδί να έχει μια δεύτερη ευκαιρία.



 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το εχω αναφερει παρα πολλες φορες και λυπαμαι που επιβεβαιωνομαι ακομα μια φορα θα το πω παλι και ας γινομαι κουραστικος
τα καλυτερα επανω μας απο εξοπλιζμο αναβατη και ας ειναι και μεταχειρηζμενα !!!!!και ας μην εχουμε και το καλυτερο μηχανακι !!!
ας δωσει ο θεος να το ξεπερασει ο ανθρωπος
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Για τους αστυνομικους το φορουσε.
Τα παραδειγματα απειρα. Χρεος μας, να συνετισουμε οσους μπορουμε.
Με ενα κρανος των 150€ οι πθανοτητες να επιζησει ο εγκεφαλος ειναι αρκετες. Δεν ειναι πανακεια βεβαια και δεν σε προφυλασει απο το αλλο, εξισου σοβαρο, αυχενα/σπονδυλικη στηλη.
Ο καθενας κοστολογει οσο θελει το κεφαλι του ;).


ps. Μην μιλησω για το τρικαβαλο
 
Last edited by a moderator:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Τα κακώς κείμενα τα γνωρίζουμε όλοι και (νομίζω) είναι καταδικαστέα απο όλους...
Συλλυπητήρια στους οικείους της κοπέλας... Άφησε ένα αγγελούδι ορφανό, που αν το αναλογιζόταν δεν θα ανέβαινε στο μηχανάκι....
Απο την άλλη, έχω δει κράνη καλά, αξίας, να ανοίγουν σαν τριαντάφυλλα με την πρόσκρουση. Πάντα παίζει ρόλο ο παράγοντας ''συνθήκη ατυχήματος''....
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Απο την άλλη, έχω δει κράνη καλά, αξίας, να ανοίγουν σαν τριαντάφυλλα με την πρόσκρουση. Πάντα παίζει ρόλο ο παράγοντας ''συνθήκη ατυχήματος''....

Δεν ξερω ποιες ειναι οι εμπειριες σου (ισως λογω δουλειας;) αλλα κανενα απο τα επωνυμα καλα κρανη δεν εχω ακουσει να εχει ανοιξει σαν τριανταφυλλο απο προσκρουση του οδηγου. Ειδικα δε σε μερικα, ουτε η ζελατινα δεν φευγει απο την θεση της ή ανοιγει. Ακομα και αυτα που εχουν περασει την 7ετια.
Μπορεις να διευκρινισεις ποια εχεις δει γιατι ψαχνομαι για κρανος αυτη τη περιοδο;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αδυνατώ να πιστέψω πως οποιοδήποτε καλό κράνος σε μια πρόσκρουση θα ανοίξει σαν τριαντάφυλλο..

ΚΑΙ εάν γίνει αυτό άμα τρακάρεις με 200Km/h σε σταθερό εμπόδιο έτσι κι αλλιώς θα είχε γίνει ο εγκέφαλος μέσα πουρές οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα γινόταν τίποτα για να σωθεί ο άνθρωπος.

Εγώ προσωπικά σε 2-3 καλά κράνη επώνυμα δικά μου ή φίλων όταν ήρθε η ώρα μετά απο 5 χρόνια περίπου να αποσυρθούν για δοκιμή πάλευα με με σφυριά και πολύ δυνατά χτυπήματα να τα τρυπήσω και δεν τρύπαγαν, ούτε καν έσπαγαν τοπικά!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Πάντα παίζει ρόλο ο παράγοντας ''συνθήκη ατυχήματος''....
Μπορεις να διευκρινισεις ποια εχεις δει γιατι ψαχνομαι για κρανος αυτη τη περιοδο;
Όπως γράφω και πιο πάνω, κατά συνθήκη ατυχήματος...




Αποκορύφωμα το δικό μου κράνος (το μαύρο) αξίας 300€, που φίλος με ίδιο σε ατύχημα έσπασε το σαγόνι του γιατί ως ανοιγόμενο, δεν άντεξε την πίεση....
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Aυτο με τα ανοιγομενο το γνωριζω. Ακομα και της SHOEI το θεωρω απαραδεκτο.


Σαφεστατα παιζει ρολο η συνθηκη του ατυχηματος αλλα η παραπανω φωτο (πιλοτος της f1 δεν ειναι αυτος;) δεν ειναι νομιζω αντιπροσωπευτικη. Το αλλο κρανος ειναι σαν το δικο σου λες; Σαν jet μου κανει :thinking:
Εγω πιστεψα οτι εχεις καποια σχεση με πρωτες βοηθειες (ΕΚΑΒ;) και το ελεγες για τα κρανη. Το δειγμα σου ειναι μικρο ομως.
Συνεχιζω να πιστευω οτι ενα full face τυπου SHOEI XR1000 ειναι αρκουντος ασφαλες και δεν προκειται να ανοιξει ;)


PS. Shoei xr800, χτύπημα με 80+ km/h, σε τοίχο, υπό γωνία λιγότερη των 30μοιρων από την κάθετο. ΑΘΙΚΤΟ
Το έχω να το δειχνω στα παιδιά της γειτονιάς μπας και νιώσουν κάτι.




 
Τελευταία επεξεργασία:

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
Συλλυπητήρια στην οικογένεια της μικρής,Περαστικά εύχομαι γρήγορα στον μικρό που παλεύει να κρατηθεί,να μην λυπομαστε να δίνουμε λεφτά για την ασφάλεια μας ένα καλό κράνος και ένα καλό εξοπλισμό.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το αλλο κρανος ειναι σαν το δικο σου λες; Σαν jet μου κανει :thinking:
Εγω πιστεψα οτι εχεις καποια σχεση με πρωτες βοηθειες (ΕΚΑΒ;) και το ελεγες για τα κρανη. Το δειγμα σου ειναι μικρο ομως.
Συνεχιζω να πιστευω οτι ενα full face τυπου SHOEI XR1000 ειναι αρκουντος ασφαλες και δεν προκειται να ανοιξει ;)
Έχεις κάνει λάθος....Δεν αναφέρομαι στις φωτογραφίες! Απλά δεν γράφω μάρκα κράνους για ευνόητους λόγους...
Σχετικός με το ΕΚΑΒ δεν είμαι, χρόνιος χρήστης internet όμως είμαι... Και μιλάς για ένα κορυφαίο κράνος (XR) που απέχει πολλά € απο το 150άρι που αναφέρεις.....
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Φυσικά και απέχει αρκετά. SHOEI είναι. ;)
Εγραψες ότι έχεις δει κράνη καλά, αξίας, να ανοίγουν σαν τριαντάφυλλα.
Όλοι φαντάζομαι αντιλήφθηκαν ότι μιλούσες για κράνη ΠΡΟΣ την άνω κλίμακα τιμής. Προφανώς εννοούσες στα 200€; 150€; που και πάλι εγώ δεν έχω δει να ανοίγουν σαν τριαντάφυλλο. ;)


Απο την άλλη, έχω δει κράνη καλά, αξίας, να ανοίγουν σαν τριαντάφυλλα με την πρόσκρουση.


PS. Το 150€ που έγραψα ήταν για να τονίσω πόσες περισσότερες πιθανότητες θα είχε. Επίσης έγραψα ότι ο καθένας κοστολογει όσο νομίζει το κεφάλι του ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειναι κοινως αποδεκτο ομως οτι ειναι καλυτερο να εχεις ενα κρανος των 500ε αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου πιο σιγουρο και ας το πληρωνεις και με δοσεις
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Το φορουσε κρανος δεν λεει τιποτε.
Ητανε δεμενο?Ητανε του παππου του και το φορουσε για την τροχαια?Ητανε των 30ευρω?

Κοστιζει πολυ λιγο η ασφαλεια μας,αλλα μερικοι πολυ δυσκολα το καταλαβαινουν.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο Felippe Massa πήγαινε με 250km/h και έφαγε ένα ελατήριο αν θυμάμαι καλά στο κράνος που ξεκόλλησε απο το μπροστά μονοθέσιο.
Αν υποθέσουμε οτι το ελατήριο ζυγίζει π.χ. 3 κιλά με 250km/h μετατράπηκε σε μια οβίδα 750 κιλών που χτύπησε το κράνος!

Πολύ πολύ ειδική περίπτωση αλλά και πάλι όπως φαίνεται στη Foto δεν άνοιξε το κράνος σαν τριαντάφυλλο. Έπαθε μια σοβαρή παραμόρφωση αλλά διατήρησε το σχήμα του.

Και να θυμίσω.. Ο Massa Πέρασε μερικές δύσκολες μέρες στην εντατική στο νοσοκομείο, επιβίωσε και βγήκε μια χαρούλα και χωρίς κανένα πρόβλημα!

Ακόμα και ένα κράνος των 100€ (π.χ. ένα ΜΤ που έχει πολύ καλά αποτελέσματα στα τεστ) μπορεί να σώσει τη ζωή του αναβάτη στο 90-95% των περιπτώσεων πιστεύω εγώ σε ένα ατύχημα.

Απο εκεί και έπειτα οι πιο ψαγμένοι μοτοσυκλετιστές ψωνίζουμε πιο ακριβά κράνη και πιο μελετημένα για να διασφαλίσουμε όσο γίνεται και μεγαλύτερο ποσοστό επιβίωσης σε ένα πιο σοβαρό ατύχημα.
 

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Πρόσφατα σε μια παρουσίαση του Ιαβέρη είπε το εξής:με ρωτάτε πόσο στοιχίζει ένα καλό κράνος.απαντώ:οσο νομίζεις ότι αξίζει ο εαυτός σου...
Τα είπε όλα...
 
Last edited by a moderator:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η συζητήσεις στα θέματα ασφαλείας έχουν να κάνουν με την παιδεία που κουβαλάει ο καθένας μας!
Νομίζω πως δεν έχει νόημα να αναλύσουμε αν τα καλά κράνη ανοίγουν ή δεν ανοίγουν. Εγώ πιστεύω πως σε ένα ατύχημα τα πάντα μπορούν να συμβούν!
Σημασία έχει να αλλάξει συνολικά η κουλτούρα μας και το μήνυμα να είναι πως είναι μαγκιά η ασφάλεια μας! Για τον μοτοσυλετιστή τμήμα της ασφάλειας του αποτελεί το κράνος αλλά όχι μόνο αυτό!

Σε σχέση με τα παιδιά που συμμετείχαν στο ατύχημα.... να συνυπολογίζουμε το ηλικιακό και να θυμηθούμε πως κι εμείς περάσαμε από τέτοιες καταστάσεις και οφείλουμε ο καθένας με το τρόπο μας να βοηθάμε στην αλλαγή αυτής της νοοτροπίας!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η συζητήσεις στα θέματα ασφαλείας έχουν να κάνουν με την παιδεία που κουβαλάει ο καθένας μας!
Νομίζω πως δεν έχει νόημα να αναλύσουμε αν τα καλά κράνη ανοίγουν ή δεν ανοίγουν. Εγώ πιστεύω πως σε ένα ατύχημα τα πάντα μπορούν να συμβούν!
Σημασία έχει να αλλάξει συνολικά η κουλτούρα μας και το μήνυμα να είναι πως είναι μαγκιά η ασφάλεια μας! Για τον μοτοσυλετιστή τμήμα της ασφάλειας του αποτελεί το κράνος αλλά όχι μόνο αυτό!

Σε σχέση με τα παιδιά που συμμετείχαν στο ατύχημα.... να συνυπολογίζουμε το ηλικιακό και να θυμηθούμε πως κι εμείς περάσαμε από τέτοιες καταστάσεις και οφείλουμε ο καθένας με το τρόπο μας να βοηθάμε στην αλλαγή αυτής της νοοτροπίας!
ειναι λυπηρο ομως οτι τα λαθη που καναμε εμεις!!πριν τριαντα χρονια τα κανουν και τα σημερινα παιδια τα ιδια!!!
τελος παντων, μεγαλη κουβεντα που οδηγει στην γενικη παιδεια του καθενος
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Πρόσφατα σε μια παρουσίαση του Ιαβέρη είπε το εξής:με ρωτάτε πόσο στοιχίζει ένα καλό κράνος.απαντώ:οσο νομίζεις ότι αξίζει ο εαυτός σου...
Τα είπε όλα...
Χρηστο θα ψιλοδιαφωνησω.Αυτη η ευκολη απαντηση που δινει ο Ιαβερης,δεν μου αρεσει.Για την ακριβεια μου φαινεται αρκετα αφελης.Ο εαυτος μου κοστιζει πολυ παραπανω,τι θα κανω ,θα παρω κρανος των 10000 ευρω,η του ενος εκκατομυριου?Αν θα ενημερωνε για τις προδιαγραφες που θα πρεπει να εχει ενα κρανος,θα γλυτωνε πολυ περισσοτερα κεφαλια.

Υπαρχουνε φθηνα κρανη,με αστερια ιδια η και περισσοτερα απο τα επωνυμα,στις γνωστες αξιολογησεις.Ενας οδηγος που παει με λογικες ταχυτητες με κρανος απο 150 εως 250 ευρω,θα ελεγα οτι εχει το κεφαλι του φυλαγμενο.Απο εκει και περα ξερουμε ολοι οτι στις γνωστες εταιριες,των οποιων την ποιοτητα δεν αμφισβητω,πληρωνουμε φιρμα,γραφικα,μοδα κλπ
 

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Χρηστο θα ψιλοδιαφωνησω.Αυτη η ευκολη απαντηση που δινει ο Ιαβερης,δεν μου αρεσει.Για την ακριβεια μου φαινεται αρκετα αφελης.Ο εαυτος μου κοστιζει πολυ παραπανω,τι θα κανω ,θα παρω κρανος των 10000 ευρω,η του ενος εκκατομυριου?Αν θα ενημερωνε για τις προδιαγραφες που θα πρεπει να εχει ενα κρανος,θα γλυτωνε πολυ περισσοτερα κεφαλια.

Υπαρχουνε φθηνα κρανη,με αστερια ιδια η και περισσοτερα απο τα επωνυμα,στις γνωστες αξιολογησεις.Ενας οδηγος που παει με λογικες ταχυτητες με κρανος απο 150 εως 250 ευρω,θα ελεγα οτι εχει το κεφαλι του φυλαγμενο.Απο εκει και περα ξερουμε ολοι οτι στις γνωστες εταιριες,των οποιων την ποιοτητα δεν αμφισβητω,πληρωνουμε φιρμα,γραφικα,μοδα κλπ
Εδώ Πάνο θα σου πω κ τη συνέχεια της ομιλίας για να σε βάλω στο νόημα.
"Πάει ο άλλος περνάει ένα καθίκι με 30 ευρώ,γλιτώνει το πρόστιμο από την τροχαία,πάει σπίτι ,το γεμίζει με άμμο αφήνει τη γάτα να χεσει,το αδειάζει και την άλλη μέρα το ξαναφοραει.Έτσι κ αλλιώς ίδιο το περιεχόμενο! !!:D:D:D:D:D
Προφανώς εννοεί ότι δεν πρέπει να κάνουμε χαζές εκπτώσεις στην ασφάλεια μας και να αναζητάμε το κατά το δυνατόν καλύτερο για εμάς...
 
Top Bottom