Σπάσιμο σε πλαστικό τεπόζιτο.

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Καλήμερα! Ξέρει κανείς που μπορώ να επισκευάσω πλαστικό τεπόζιτο από WR450F που μου τρύπισε?? Υπάρχει κάποιος που το κολλάει??
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλήμερα! Ξέρει κανείς που μπορώ να επισκευάσω πλαστικό τεπόζιτο από WR450F που μου τρύπισε?? Υπάρχει κάποιος που το κολλάει??
Καλημέρες!
Δοκίμασε σε φανοποιείο και σε αυτούς που κάνουνε κολλήσεις πλαστικών αν και διατηρώ επιφυλάξεις λόγω του υλικού του τεποζιτου.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στάζει… Κάπου κοπάνησα με το πλάι και έχει κάνει ράγισμα
Επίσης σε κάτι αντίστοιχο έχω δοκιμάσει και κόλλα δύο συστατικών η οποία δούλεψε αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Για πες
κολλητήρι ηλεκτρονικών ( αυτά που έχουν να λιώνεις το καλάι) .
Λιώνει σιγα σιγα το πλαστικό έπιφανειακα (οχι να ανοιξεις κιναλλη τρύπα) και το φέρνεις να κλείσει η τρύπα ή βάζεις ενα αλλο κομματάκι πλαστικό σαν μπάλωμα και το κλείνεις παλι με τον ίδιο τρόπο. κανε εξάσκηση πρώτα σε ενα κομμάτι εκτος της μηχανής και μετα δοκιμασέτο !
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
κολλητήρι ηλεκτρονικών ( αυτά που έχουν να λιώνεις το καλάι) .
Λιώνει σιγα σιγα το πλαστικό έπιφανειακα (οχι να ανοιξεις κιναλλη τρύπα) και το φέρνεις να κλείσει η τρύπα ή βάζεις ενα αλλο κομματάκι πλαστικό σαν μπάλωμα και το κλείνεις παλι με τον ίδιο τρόπο. κανε εξάσκηση πρώτα σε ενα κομμάτι εκτος της μηχανής και μετα δοκιμασέτο !
Η μεθοδος αυτη δυστυχως δεν δουλευει σε ολα τα πλαστικα Δουλευει σιγουρα σε abs πλαστικα (και ισως και σε καποια αλλα) τα οποια δεν χανουν την μοριακη τους συσταση με το καψιμο και αρα μετα απο την (σωστη) κολληση τους διατηρουν τις αρχικες τους ιδιοτητες
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
κολλητήρι ηλεκτρονικών ( αυτά που έχουν να λιώνεις το καλάι) .
Λιώνει σιγα σιγα το πλαστικό έπιφανειακα (οχι να ανοιξεις κιναλλη τρύπα) και το φέρνεις να κλείσει η τρύπα ή βάζεις ενα αλλο κομματάκι πλαστικό σαν μπάλωμα και το κλείνεις παλι με τον ίδιο τρόπο. κανε εξάσκηση πρώτα σε ενα κομμάτι εκτος της μηχανής και μετα δοκιμασέτο !
Πρέπει να ξέρεις τι πλαστικό είναι, γιατί αν βάλεις διαφορετικό πλαστικό για να το γεμίσεις, θα κάνεις ζημιά.
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
Καλήμερα! Ξέρει κανείς που μπορώ να επισκευάσω πλαστικό τεπόζιτο από WR450F που μου τρύπισε?? Υπάρχει κάποιος που το κολλάει??
τα πλαστικα απο τα μηχανακια ειναι απο πολυπροπυλενιο ή πολυαιθυλενιο ( pp η pe ) μαλλον και τα τεποζιτα . Δεν υπαρχει κολλα και αμα βρεις θα εινια πανακριβη . Μπορεις να το κολλησεις οπως λεει ο IoannisB αλλα με πολυ προσοχη και πρεπει να βαλεις αντοιστοιχω υλικο!
αλλιως πρεπει να βρεις καποιον που κολλαει πλαστικεσ δεξαμενες
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
τα πλαστικα απο τα μηχανακια ειναι απο πολυπροπυλενιο ή πολυαιθυλενιο ( pp η pe ) μαλλον και τα τεποζιτα . Δεν υπαρχει κολλα και αμα βρεις θα εινια πανακριβη . Μπορεις να το κολλησεις οπως λεει ο IoannisB αλλα με πολυ προσοχη και πρεπει να βαλεις αντοιστοιχω υλικο!
αλλιως πρεπει να βρεις καποιον που κολλαει πλαστικεσ δεξαμενες
Τα σκληρα παντως πλαστικα νομιζω οτι ειναι απο abs πλαστικο Η κολληση τους με θερμοτητα δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο αν ειναι μικρο το σπασιμο, οχι σε κρισιμο σημειο, δεν λειπει κομματι κλπ
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
ναι τα σκληρα ειναι abs! στα enduro και στα μαλακα πλαστικα αναγραφεται πανω σε καποιο σημειο ενα PP η PE τα οποια ειναι αυτα που ανεφερα απο πανω
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
Υπάρχουν ραβδοι συγκολλησης για αυτην την δουλειά αναλογως το υλικό αλλα δεν ξερω αν θα κανεις δουλειά σε αυτό που θες...πχ.... Ανταλλακτικοί ράβδοι για συγκόλληση πλαστικών 5 τύπων πλαστικού 50τμχ TC-60 - Sfyri.gr | Φωτοβολταϊκά - Ηλιακός Φωτισμός - LED - Τεχνολογία
σωστα απλως αυτα μπαινουν σε ενα ειδικο πιστολι που αναλογα τα χιλιοστα που ειναι το πλαστικο πρεπει να ειναι και η αναλογη θερμοκαρασια.
εννοειτε πως πρεπει να εχει γινει και πριν η σωστη προεργασια
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
σωστα απλως αυτα μπαινουν σε ενα ειδικο πιστολι που αναλογα τα χιλιοστα που ειναι το πλαστικο πρεπει να ειναι και η αναλογη θερμοκαρασια.
εννοειτε πως πρεπει να εχει γινει και πριν η σωστη προεργασια
Το λιωνεις και με κολλητηρι τουλάχιστον σε προφυλακτηρα που μου κολλησαν το εχω δει αυτό ή κάποια αντίστοιχη ραβδο στο τεποζιτο ομως αλλάζει, θα ειναι δυσκολο γιατί δεν θα μπορεί να κολληθει από μεσα..... Καλύτερα να ρωτήσει σε αυτόν που έβαλε ο Αποστόλης.
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs


Εδώ εισαι

Αθάνατο μου έκανε ένα ρεζερβουάρ παλιά, ακόμα το παλικάρι που το έχει έτσι το κυκλοφορεί!
Στον συγκεκριμένο πάω τα πλαστικά εδώ και χρόνια, τεπόζιτο πλαστικό δεν μου έχει σπάσει να του πάω, αλλά σε όσα πλαστικά του έχω πάει έκανε καλή δουλειά
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Υλικό πλαστικό που κολλάει απίστευτα στο ντεπόζιτο με απλό κολλητήρι 100 wat είναι η λευκή συσκευασία από την σιλικόνη πιστολιού. Κόβεις λωρίδες των 5/6 χιλιοστών.
Γίνεται εύκολα, φαντάσου αν ήταν στο πλάι η τρύπα το έγερνα και το έφτιαχνα με τη βενζίνη μέσα.
Στο δικό μου wrf το ντεπόζιτο είχε ανοίξει σε πολλά σημεία..
Το μόνο αρνητικό ότι είναι μόνο σε άσπρο χρώμα και δεν πιάνει η μπογιά με τίποτα πάνω του.
 
Top Bottom