Σπρευ σιλικόνης στον κινητήρα

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Καλησπέρα σε ολους!Εχω παρατηρήσει οτι όσο σχολαστικά και να πλύνω την μηχανή (που δεν το κανω και συχνά) στο τέλος και αφού στεγνώσει ο κινητήρας φέρεται γεμάτος λεκέδες και σαν να μην πλυθηκε ποτέ ιδίως στα σημεία που δεν χωράει χέρι.Γνωστος μου πρότεινε μετά το πλύσιμο και αφού στεγνώσει το μοτέρ να το ψέκασω όπως είναι ολόκληρο και παντού με σπρευ σιλικόνης και μετά με ενα πανάκι να το τριψω όσο γίνεται και οτι μετά ο κινητήρας θα είναι σαν καινούργιος!Το γνωρίζει κανείς αυτό η το έχει δοκιμάσει;Η μήπως αφού ψέκασω τον κινητήρα και τον βάλω μπρος θα εχουμε καμμία ολική ανάφλεξη;
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Όσον αφορά τις φλατζες του κινητήρα της μηχανης δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν νομίζω να έχει κάτι η σιλικόνη, που να διαβρώσει το μοτέρ....ισα-ισα.
Εγώ βάζω μόνο στα λαστιχένια και πλαστικά μέρη και η προστασία είναι μεγαλη.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
με λιγο !!! ζουαν θα φυγουν ολα
η σιλικονη στα πλαστκα και λαστεξ μονο οπως ειπε και νεαρος απο απανω
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Στεργιο εχω ακουσει ο οτι το ζουαν ειναι οτι χειροτερο για τον κινητηρα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Στεργιο εχω ακουσει ο οτι το ζουαν ειναι οτι χειροτερο για τον κινητηρα...
με ρεγουλο κανει μαγικα!!!!
ρεγουλο!!!!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στεργιο εχω ακουσει ο οτι το ζουαν ειναι οτι χειροτερο για τον κινητηρα...
Η αλήθεια είναι ότι οξειδωνει τις βίδες!
Θέλει καλό αραιωμα και όχι συχνότητα χρησης.
Κατά τα άλλα είναι δυνατό καθαριστικό....οπως είπε ο σοφος γεροντας :D
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Εγω βαζω παντου στην μηχανη εκτος απο τα ηλεκτρικα μερη της!
Μια χαρα ειναι και δημιουργει ενα φιλμ προστασιας.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Βάζω σπρέι σιλικόνης πολλά χρόνια τώρα σε όλα τα μηχανάκια που είχα, μετά από κάθε πλύσιμο και σχεδόν παντού....Και φαίνεται πάντα σαν καινούρια....αρκεί να είναι καλό σπρέι....Κατά προτίμηση Wurht η motip
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Βάζω σπρέι σιλικόνης πολλά χρόνια τώρα σε όλα τα μηχανάκια που είχα, μετά από κάθε πλύσιμο και σχεδόν παντού....Και φαίνεται πάντα σαν καινούρια....αρκεί να είναι καλό σπρέι....Κατά προτίμηση Wurht η motip

Εγω βαζω ενα με αρωμα φραουλα...
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και εγώ σπρέι σιλικόνης (wurth) σχεδόν παντού. Βέβαια στα μεταλλικά μέρη (ψαλίδι, κινητήρα, κλπ) το wd40 κάνει τρελή δουλειά.
 

chaosm

Μέλος
Πάρτε ένα κομμάτι πλαστικό λερωμένο και ψεκάστε το με σπρέι σιλικόνης να δείτε πόσο καθαρό το κάνει.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το καθαρίζει κιόλας. Στον κινητήρα και να ρίξεις σπρέι σιλικόνης στη πρώτη βόλτα θα καεί λόγω της θερμοκρασίας. Οπότε είναι ανούσιο.

Αν θες να καθαρίσεις σε δίσκολα σημεια :

Παγωμένο το μοτέρ.
Το ψεκάζεις με πετρέλαιο και το αφήνεις 10 λεπτά. Πινέλο σιγά σιγά και μετά πειστικό με δύναμη.

Τη δύναμη δε τη θέλουμε σε ευθεία που κάνει ζημιά, αλλά σε άνοιγμα βεντάλιας.

Από κει και πέρα υπάρχουν κ ειδικά χημικά γι αυτές τις δουλειές αλλά τα χημικά είναι χημικά. Δε ξέρω τι αποτελέσματα μπορεί να έχει
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Προσωπικά είμαι μεγάλη ψειρα αλλά στο μοτέρ δεν θα ρίξω τίποτα απολύτως. Είναι γεμάτο φλάντζες και τσιμουχακια... Απλά φοβάμαι και δεν προτρέχει τόσο σημαντικός λογος για να ρίξω οτιδήποτε πάνω στο μοτέρ. Ούτε καν νερό ρίχνω γενικά στο μηχανάκι.. Μόνο όταν είναι να πλυνω αλυσίδα και πουθενά αλλού..
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Τα χημικά που υπόσχονται εύκολο και γρήγορο καθάρισμα να τα φοβάσαι. Όπως επίσης να φοβάσαι και τους επαγγελματίες με πλυντηρια αυτοκινητων (των οποίων τα χημικά είναι πολύ δυνατά). Θέλει δουλειά το πλύσιμο της μηχανής.

Εγώ χρησιμοποιώ σιλικόνη στα πλαστικά μέρη αλλά και στον κινητήρα και στις εξατμίσεις και στο ψαλίδι wd40. Σε δυσκολες βρωμιες (π.χ γρασσο αλυσίδας) καθαρίζω πάλι με wd40.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Η σιλικονη κανει δουλεια και στα ματ πλαστικα? Ψεκαζετε και σκουπιζετε η απλα ψεκασμα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η σιλικονη κανει δουλεια και στα ματ πλαστικα? Ψεκαζετε και σκουπιζετε η απλα ψεκασμα?
Για τα ΜΑΤ πλαστικά υπάρχει και η σιλικόνη υγρή μορφής!!
Οικονομική και τέλεια για τέτοιες επιφσνειες
 
Top Bottom