Στα χναρια του Λέοντα Σγουρού.

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
:friendship:

Δυστυχώς δεν με έπαιρνε η ώρα να το γυρίσω όλο. Η σκέψη ήταν να ξαναπάω μετά τον Απρίλη, αλλά με αυτοκίνητο, έτσι ώστε να έχω πλήρη πεζοπορικό εξοπλισμό/ρουχισμό και φαρμακείο, να το αφήσω στο πάρκινγκ του κάστρου και να πάω στο Πεντεσκούφι.

Ήδη έκανα μία αναγνώριση με τα κυάλια και είδα από που αρχίζει ο χωματόδρομος, πού τελειώνει και που αρχίζει κατόπιν το μονοπάτι.
Τώρα, με αυτά που έγραψες, όντως είναι μία καλή ευκαιρία να ξαναπάω στο κάστρο. Και ίσως να προσεγγίσω την στέρνα και τη Βόρεια Πύλη από αριστερά,δηλαδή από τα Δυτικά τείχη, που δεν έχω ξαναπάει.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες καλέ μου φίλε. Φαντάζομαι η κατάβαση στην στέρνα, θα είναι το κάτι άλλο :friendship:
Αν μου επιτρεπεις θα ανεβασω λιγες φωτο πληροφοριακα και για τους υπολοιπους αναγνωστες να ξερουν μη τα αφησουν.
Κρηνη Ανω Πειρηνη, εισοδος

και μεσα...


και η πυλη στα βορεια τειχη

κατω απο εδω

και δυο πανοραμικες απο το Ναο της Αφροδιτης

 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Καταπληκτικές οι φωτογραφίες! Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλα παιδιά που την "ψάχνουν" λίγο παραπάνω και προχωρούν λίγο παραπέρα από τις "πεπατημένες":ok:

Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής (χωρίς να θέλω και να χρειάζεται να ευλογώ κανενός τα γένια), μόνο εδώ το έχω δεί αυτό. Κάθε μέρα θα δείς και θα διαβάσεις πολλές μικρές -ή και μεγάλες- περιπέτειες. Respect σύντροχοι :friendship:
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Oμορφο ταξιδιωτικο.Σε μια φωτο σε ενα πανελ γραφει..."Νοτιοδυτικος(Φραγκικος)Πυργος" και η μεταφραση απο κατω..."Northwestern (Frankish)Tower".Κανω καποιο λαθος εγω?Μου διαφευγει κατι?
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Έχει αλλάξει διαδοχικά ανά τους αιωνες η κυριότητα .
Από την αρχαιότητα και την πρώτη οχύρωση τον 7ο π.χ ,κατόπιν οι Ρωμαιοι,έπειτα οι Φράγκοι,οι Λατίνοι, μετά οι Βυζαντινοί ,τέλος Μωάμεθ Β Πορθητης και ξανά στους Έλληνες από την Επανάσταση.Καθε κατακτητής έκανε τις δικές του επισκευές μετά τις πολιορκίες και τις δικές του προσθήκες.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ακροκόρινθος
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Oμορφο ταξιδιωτικο.Σε μια φωτο σε ενα πανελ γραφει..."Νοτιοδυτικος(Φραγκικος)Πυργος" και η μεταφραση απο κατω..."Northwestern (Frankish)Tower".Κανω καποιο λαθος εγω?Μου διαφευγει κατι?
southwestern Frankish tower
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Σαφώς πρόκειται για λάθος απόδοση στα Ελληνικά! Πρόκειται για τον Βορειο-Δυτικο πύργο της ακρόπολης. Τώρα από πού τους ήρθε "Nοτιοδυτικος", δεν μπορώ να καταλάβω o_O

Επί της ευκαιρίας, όλοι οι αρχαιολογικοί χώροι και μουσεία, είναι δωρεάν την ερχόμενη Κυριακή;)


Oμορφο ταξιδιωτικο.Σε μια φωτο σε ενα πανελ γραφει..."Νοτιοδυτικος(Φραγκικος)Πυργος" και η μεταφραση απο κατω..."Northwestern (Frankish)Tower".Κανω καποιο λαθος εγω?Μου διαφευγει κατι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Μπραβο Πανο...πολυ ωραια αφηγηση...;)
Παντα τετοια!
 
Top Bottom