Στράβωσα ζάντα...

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Προχθές με τη βροχή έπεσα βράδυ σε μια λακούβα που πρέπει να ήταν αρκετά βαθεια αν και δεν φαινόταν τίποτα. Το ΓΚΟΥΠ που άκουσα και αισθάνθηκα δεν μου άρεσε καθόλου...
Το αποτελεσμα:

Τι κάνουμε τώρα παληκάρια? Σε ποιόν πάμε στη Θεσαλονίκη να τη φτιάξει?
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Δεν ειναι τιποτα σοβαρο, την βγαζεις την ζεστενεις με καμινετο και την χτυπας με μια ματσολα σιγα σιγα μεχρι να ερθει ακριβως.
Αν δεν το εχεις ξανακανει πηγαινε σε βουλκανιζατερ ή ακομα καλυτερα σε καποιον που επισκευαζει ζαντες. Πανω απο 15 λεπτα δεν θα κανει.
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Μην ζεστάνεις τίποτα. Μπορεί να έρχεται κ με πλάκα ξύλου κ χτύπημα.
Διαφορετικά Αθήνα σε γνωστό (στους αθηναιους) μαστορα. Άμα δεν βγαλεις άκρη στείλε μου πμ μήπως βρω ξανά τα στοιχεία του.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μην ζεστάνεις τίποτα. Μπορεί να έρχεται κ με πλάκα ξύλου κ χτύπημα.
Διαφορετικά Αθήνα σε γνωστό (στους αθηναιους) μαστορα. Άμα δεν βγαλεις άκρη στείλε μου πμ μήπως βρω ξανά τα στοιχεία του.
αψογος!!!!!!!!!!!!!!!!!και ενημερωμενος!!!!!!!!!!!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Βγάζεις τροχό, ξεζαντάρεις, και την ζάντα στο Στέλιο μηχανουργείο στην Γ. Χαλκίδη 10 πρωην Κωνσταντινουπόλεως .
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Λαζαριδης Σπυρος βρισκεται καπου Δυτικα στην Θεσσαλονικη.
Τηλ 2310650225
του εχω στειλει πολλες ζαντες και η δουλεια του ειναι πολυ καλη,αν θελεις τον παιρνεις τηλ και μιλατε.
Θα στην "φερει" με πρεσα και ουτε ζεσταμα ουτε "μαχαιρι" θα πεσει στη ζαντα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πιο κοντα στον αξονα σπιτι δουλεια ειναι εγγυημενος αλλα με ταριφα ενα 40αρι ο Καπόνης.Διπλα στην Peugeot Μπακανιαρη δλδ λιγο πιο κατω κ δεξια απο το νεο γηπεδο μπασκετ του ΠΑΟΚ.

adv phone
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας.
Μια έρώτηση: πιστεύετε οτι με αυτό το χτύπημα μπορεί να χάσει ξαφνικά αέρα το λάστιχο και να έχουμε άλλα...?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας.
Μια έρώτηση: πιστεύετε οτι με αυτό το χτύπημα μπορεί να χάσει ξαφνικά αέρα το λάστιχο και να έχουμε άλλα...?
Δε μπορει κανένας να σου εγγυηθεί οτι μπορει να μην συμβεί !!!!!!!
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Σαφώς και δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί τίποτα. Αλλά εμένα δεν μου φάινεται και το πιο πιθανό. Ε δεν θα ξύνω και μαρσπιέδες μέχρι να το φτιάξω...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας.
Μια έρώτηση: πιστεύετε οτι με αυτό το χτύπημα μπορεί να χάσει ξαφνικά αέρα το λάστιχο και να έχουμε άλλα...?
Το να χασει ξαφνικα ειναι μαλλον απιθανο αλλα το να χανει λιγο λιγο ειναι κ πιο πιθανο κ πιο υπουλο-επικινδυνο.

adv phone
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σαφώς και δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί τίποτα. Αλλά εμένα δεν μου φάινεται και το πιο πιθανό. Ε δεν θα ξύνω και μαρσπιέδες μέχρι να το φτιάξω...
Πηγαινε τουλαχιστον σε ενα καλο βουλκανιζατερα να το δει και να σου πει αν υπαρχει κίνδυνος ,
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σαφώς και δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί τίποτα. Αλλά εμένα δεν μου φάινεται και το πιο πιθανό. Ε δεν θα ξύνω και μαρσπιέδες μέχρι να το φτιάξω...
πηγαινε φτιαξτο αδερφε.....;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας.
Μια έρώτηση: πιστεύετε οτι με αυτό το χτύπημα μπορεί να χάσει ξαφνικά αέρα το λάστιχο και να έχουμε άλλα...?
Αυτό το τσεκάρεις μόνος σου σε 10'' και απολύτως σίγουρα... ;)
Βάλε 2,9 bar αέρα (ή 40 psi) και ρίξε λίγο νεράκι ακριβώς στο στράβωμα. Μπουρμπουλίθρες=πρόβλημα(και φαίνεται αν χάνει πολύ, λίγο, ανεπαίσθητα κλπ, οπότε προγραμματίζεις και την επισκευή ανάλογα).
Νο Μπουρμπουλίθρες= Νο πρόβλημα:cool:... το φτιάχνεις όποτε θέλεις! (και ξύσε κι εξατμίσεις, δεν τρέχει τπτ):ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σαφώς και δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί τίποτα. Αλλά εμένα δεν μου φάινεται και το πιο πιθανό. Ε δεν θα ξύνω και μαρσπιέδες μέχρι να το φτιάξω...
Κάνε ότι σου είπα πιο πάνω και θα εγγυηθείς μοναχός σου ;)
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Οτι θα το φτιάξω θα το φτιάξω. Αλλά δεν προλαβαίνω να το κάνω τόσο άμεσα λόγω φόρτου εργασίας. Και δεν θέλω να αφήσω τη μηχανή και να κινούμαι με το αυτοκίνητο. Γι αυτο σκέφτομαι πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι.
Τέλος πάντων. Θα το φτιάξω και σας ευχαριστώ και πάλι όλους
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Οτι θα το φτιάξω θα το φτιάξω. Αλλά δεν προλαβαίνω να το κάνω τόσο άμεσα λόγω φόρτου εργασίας. Και δεν θέλω να αφήσω τη μηχανή και να κινούμαι με το αυτοκίνητο. Γι αυτο σκέφτομαι πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι.
Τέλος πάντων. Θα το φτιάξω και σας ευχαριστώ και πάλι όλους
Το στράβωμα δεν το βλέπω τόσο ανησυχητικό ώστε να μην μπορείς να κυκλοφορήσεις.
 

dudukas

Μέλος
Περιοχή
Ζακυνθος
Όνομα
Ντενης
Μοτό
xrv 750-fzs 600
Αν ήταν τόσο πολύ θα είχε ξεφουσκώνει αμέσως..προτείνω πρέσα Κ όχι ζέσταμα γιατί με το ζέσταμα το βάψιμο δύσκολα το γλιτώνεις μετα Κ σημαντικό αφού θα βγάλεις το λάστιχο για να την κάνεις αναγκαστικά κάνε έλεγχο για κομμένα λίνα στο λάστιχο η παραμόρφωση στο σκελετό Κ οποσδηποτε ξανα ζυγοσταθμιση...
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Παιδια το ζεσταμα το κανουμε απο μεσα, πίστευα οτι αυτο ηταν κατανοητο (αλλά μαλλον δεν ηταν).
Το αλουμινιο οταν στραβωσει δυσκολα επανέρχεται στο ιδιο ακριβως σημειο που εχει πάρει , γιαυτο χρειάζεται ζέσταμα (δεν ειπα να το λειώσουμε), και αφετέρου για να μην ραγίσει ή σπάσει.
 
Top Bottom