Στροφές εκτός δρόμου με πέτρες

EvangeloSKG

Μέλος
Περιοχή
Μαρούσι
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R1200GS, 2004 (K25)
Στη μοναδική μου εμπειρία εκτός δρόμου με το GS βρέθηκα στο Βέρμιο να πρέπει να κατεβώ ένα φιδωτό χωματόδρομο, με γαρμπίλι και φυτευτές πέτρες. Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα, κατέβαινα περπατώντας και όταν σηκώθηκα στη μηχανή για να προχωρήσω, μετά από λίγο έπεσα.
Η ερώτησή μου είναι τι κάνουμε όταν έχουμε μπροστά μας εσάκια με τόσο ανώμαλο και ολισθηρό έδαφος;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στη μοναδική μου εμπειρία εκτός δρόμου με το GS βρέθηκα στο Βέρμιο να πρέπει να κατεβώ ένα φιδωτό χωματόδρομο, με γαρμπίλι και φυτευτές πέτρες. Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα, κατέβαινα περπατώντας και όταν σηκώθηκα στη μηχανή για να προχωρήσω, μετά από λίγο έπεσα.
Η ερώτησή μου είναι τι κάνουμε όταν έχουμε μπροστά μας εσάκια με τόσο ανώμαλο και ολισθηρό έδαφος;
προπόνηση φίλος!
κάνε κανά χωμάτινο σχολείο κι αυτά θα είναι παιχνίδι! Ειδικά με το gs που "βρίσκει" πρόσφυση και σε βοηθάει σ αυτά πάρα πολύ!

Η βασική αρχή είναι "κοίτα εκεί που θες να πας" (όχι το όποιο εμπόδιο, γιατί θα πας πάνω του!!! )

Τα άλλα έρχονται μόνα τους ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κανείς μία φορά, ανεβασμα-κατεβασμα την καλιακούδα στο καρπενησι! Μετά, όλα τα άλλα θα'ναι.... παιχνιδι:D!!!
Αμέσως στα βαθιά κουμπάρε?:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απενεργοποιουμε Abs, antispin και λοιπές ομορφιές!
Χρησιμοποιούμε το πισω φρένο για να πλασαριστουμε στη στροφή πιο Καλά
Καθόμαστε όσο γίνεται πιο πίσω και δεν αναπτύσσουμε ταχύτητα που δεν έχουμε έλεγχο!
Πολλή προπόνηση όπως λένε οι από πάνω και η Παναγία μαζί Μας!!:D

Φυσικά χωμάτινα λάστιχα!!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Απενεργοποιουμε Abs, antispin και λοιπές ομορφιές!
Χρησιμοποιούμε το πισω φρένο για να πλασαριστουμε στη στροφή πιο Καλά
Καθόμαστε όσο γίνεται πιο πίσω και δεν αναπτύσσουμε ταχύτητα που δεν έχουμε έλεγχο!
Πολλή προπόνηση όπως λένε οι από πάνω και η Παναγία μαζί Μας!!:D

Φυσικά χωμάτινα λάστιχα!!!!
Καλο θα ειναι ως αρχαριος να μην απενεργοποιησει ABS, το λενε στα χωματινα μαθηματα στο Level 1
Στα υπολοιπα οτι ειπε ο Θοδωρης, εξασκηση και κανα μαθηματακι θα σε ''ξεψαρωσει'' , στις αποτομες 180 στροφες καλο θα ειναι να σαι καθιστος και να βγαλεις και κανα ποδι μεχρι να παρεις τον ''αερα''
Χωματινα σε απλο δρομο γαρμπιλι με πετρουλες δε νομιζω να χρειαζονται απαραιτητα (Level 1)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλο θα ειναι ως αρχαριος να μην απενεργοποιησει ABS, το λενε στα χωματινα μαθηματα στο Level 1
Στα υπολοιπα οτι ειπε ο Θοδωρης, εξασκηση και κανα μαθηματακι θα σε ''ξεψαρωσει'' , στις αποτομες 180 στροφες καλο θα ειναι να σαι καθιστος και να βγαλεις και κανα ποδι μεχρι να παρεις τον ''αερα''
Χωματινα σε απλο δρομο γαρμπιλι με πετρουλες δε νομιζω να χρειαζονται απαραιτητα (Level 1)
Το λενε στα μαθηματα ....αλλα δεν σε βάζουν να κατέβεις σαθρά κατηφορικα με απότομες στροφές....γιατι εκεί είναι που το abs σε πάει στο γκρεμό!
Λόγω βάρους "αμολαει" υπερβολικά και δεν το ελέγχεις!
Για αυτό στο επόμενο μάθημα σου λένε βγαλτο!
Γενικά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα δεν κάνουν για το χωμα και για αυτό έχουμε επιλογή απενεργοποίησης!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το λενε στα μαθηματα ....αλλα δεν σε βάζουν να κατέβεις σαθρά κατηφορικα με απότομες στροφές....γιατι εκεί είναι που το abs σε πάει στο γκρεμό!
Λόγω βάρους "αμολαει" υπερβολικά και δεν το ελέγχεις!
Για αυτό στο επόμενο μάθημα σου λένε βγαλτο!
Γενικά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα δεν κάνουν για το χωμα και για αυτό έχουμε επιλογή απενεργοποίησης!
Βρε συμφωνω αλλα ο αρχαριος δεν θα κατεβει μαλιοκουβαρα :roflmao:
Ενα ενα τα μαθηματα :D:p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κανείς μία φορά, ανεβασμα-κατεβασμα την καλιακούδα στο καρπενησι! Μετά, όλα τα άλλα θα'ναι.... παιχνιδι:D!!!
Aν το κάνεις κ νύχτα ,είναι ακόμα καλύτερα ,γιατί δεν φαίνονται τα "εμπόδια" ,κ απλά πηγαίνεις προς τα κεί που σου δείχνει το ΦΩΣ. :D

 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Στη μοναδική μου εμπειρία εκτός δρόμου με το GS βρέθηκα στο Βέρμιο να πρέπει να κατεβώ ένα φιδωτό χωματόδρομο, με γαρμπίλι και φυτευτές πέτρες. Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα, κατέβαινα περπατώντας και όταν σηκώθηκα στη μηχανή για να προχωρήσω, μετά από λίγο έπεσα.
Η ερώτησή μου είναι τι κάνουμε όταν έχουμε μπροστά μας εσάκια με τόσο ανώμαλο και ολισθηρό έδαφος;
Ξεκινα την προπονηση σου με ορθια οδηγηση για να εξικοιωθεις σιγα σιγα. Μην προσπαθεις να τρεξεις αλλα να κανεις πολυ προπονηση με οσο μικροτερη ταχυτητα μπορεις κατεβαινοντας και ανεβαινοντας πεζουλακια νεροφαγωματα και κατηφοριτσες ελεγχοντας το φενο το γκαζι και προσπαθωντας να τοποθετεις σωστα το σωμα σου αναλογα με τις κλισεις.Παιξε με τα φρενα μαθε να τα χρησιμοποιεις σωστα. Ολο αυτο λεγεται κοντρολ. Ειναι το αλφα και το ωμεγα και πρεπει να το μαθεις με μικρη ταχυτητα προσπαθωντας να μην βαζεις ποδι κατω. Αυτο βεβαια που θα σε κανει καλυτερο ειναι η εξασκηση ανα τακτα χρονικα διαστηματα και αφιερωνοντας χρονο. Μην απογοητευεσαι τα αποτελεσματα δεν θα ερθουν αμεσως χρειαζεται αφοσιωση και αγαπη.

Αν το θες πραγματικα να το κανεις και δεν θα χασεις.
Καλη επιτυχια!
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Aν το κάνεις κ νύχτα ,είναι ακόμα καλύτερα ,γιατί δεν φαίνονται τα "εμπόδια" ,κ απλά πηγαίνεις προς τα κεί που σου δείχνει το ΦΩΣ. :D

]
Στο τροφυ ξέχασα να αλλάξω ζελατίνα και ήρθα με τη φιμε.

Κάποια στιγμή συνιδειτοποιησα ότι όταν ανέβαζα τη ζελατίνα έβλεπα τις λεπτομέρειες του δρόμου και ήμουν πιο επιφυλακτικος και αυτό δυσκόλευε τα πράγματα ειδικά στη λάσπη
 

EvangeloSKG

Μέλος
Περιοχή
Μαρούσι
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R1200GS, 2004 (K25)
Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Οι απαντήσεις σας βοηθάνε και ενθαρρύνουν πολύ.
Και μια άλλη ερώτηση: τώρα φοράω Tourance απλά. Για απλή χρήση στο χώμα με βγάζουν ή να κοιτάξω για τακούνια;
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Α και κατι ΠΟΛΥ βασικο:Μποτες εχεις?Αν οχι βρες ,εστω μεταχειρισμενες.
Το χωμα εχει καποια εξοδακια,αλλα θα τα λαβεις 10πλασια σε ψυχοθεραπεια
 

EvangeloSKG

Μέλος
Περιοχή
Μαρούσι
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R1200GS, 2004 (K25)
Α και κατι ΠΟΛΥ βασικο:Μποτες εχεις?Αν οχι βρες ,εστω μεταχειρισμενες.
Το χωμα εχει καποια εξοδακια,αλλα θα τα λαβεις 10πλασια σε ψυχοθεραπεια
Ο εξοπλισμός που έχω είναι μέτριος, αλλά σκέφτηκα να τον ανανεώνω (ή να προσθέτω) καθώς θα προχωράω. Τώρα, τα λάστιχα με προβληματίζουν: δεδομένου ότι ούτε μπορώ, αλλά ούτε και θέλω είτε ν'αλλάζω συνέχεια λάστιχα, είτε να έχω 2 ζευγάρια τροχών (που θα ήταν και το καλύτερο) τι θα μπορούσα να κάνω για να μετακινούμαι στο ασφάλτινο ταξίδι και να στέκομαι στοιχειωδώς στο δρόμο; Πίστευα ότι τα Tourance θα ήταν ένας καλός συμβιβασμός...
 
Top Bottom