Στόχοι και όνειρα με τις μηχανές.......

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Δεν υπάρχει ωραιότερο συναίσθημα για έναν μοτοσυκλετιστή από τη στιγμή που βάζει μπροστά την μοτό φορτωμένη με τα απαραίτητα και το ρεζερβουάρ γεμάτο....Γι αυτό δεν πρέπει να στερούμε στον εαυτό μας τη χαρά του ταξιδιού, είτε πρόκειται να αλλάξουμε ήπειρο είτε απλά νομό .Είναι υποχρέωση όλων μας να απολαύσουμε την φύση,την μοτό και την παρέα!

Και όπως πολύ σωστά λέει και ο τίτλος του θέματος πρέπει να βάζουμε στόχους και να κάνουμε όνειρα...
Εύχομαι λοιπόν η νέα χρονιά να ναι γεμάτη ταξίδια και ωραίες καταστάσεις!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Η αλήθεια είναι ότι το θέμα "άναψε" φωτιές.
Συμφωνώ με όλους που είναι αισιόδοξοι!!!!
Φυσικά εάν αύριο κερδίσω το λαχείο (δεν θα με ξαναδείτε μόνο θα με ακούτε....) :
1. Θα ψάξω να βρώ μια καλή υπηρέτρια για τη γυναίκα μου.
2. Μία υπομονετική νταντά για το γιό μου (εφόσον υπάρχει) η κόρη μου δεν χρειάζεται έχει τη μάνα της.
3. Να τακτοποιήσω τα οικονομικά μου και τις λοιπές εκρεμότητες.
και μετά θα τους πω ότι θα λείψω δύο μήνες για να γνωρίσω τη Σιβηρία (τόσο υπολόγισα ότι θα χρειαστώ μέχρι να φτάσω στην Ιαπωνική θάλασσα).
Βέβαια, υπάρχει και ο γυρισμός........ αυτό δεν το σκέφτηκα ακόμη !!!!!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!!!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Η αλήθεια είναι ότι το θέμα "άναψε" φωτιές.
Συμφωνώ με όλους που είναι αισιόδοξοι!!!!
Φυσικά εάν αύριο κερδίσω το λαχείο (δεν θα με ξαναδείτε μόνο θα με ακούτε....) :
1. Θα ψάξω να βρώ μια καλή υπηρέτρια για τη γυναίκα μου.
2. Μία υπομονετική νταντά για το γιό μου (εφόσον υπάρχει) η κόρη μου δεν χρειάζεται έχει τη μάνα της.
3. Να τακτοποιήσω τα οικονομικά μου και τις λοιπές εκρεμότητες.
και μετά θα τους πω ότι θα λείψω δύο μήνες για να γνωρίσω τη Σιβηρία (τόσο υπολόγισα ότι θα χρειαστώ μέχρι να φτάσω στην Ιαπωνική θάλασσα).
Βέβαια, υπάρχει και ο γυρισμός........ αυτό δεν το σκέφτηκα ακόμη !!!!!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!!!
Ηλια μου μ'αρεσει ο τροπος που σκέφτεσαι!Δεν θ'αφησεις κανεναν παραπονεμενο!:D:D
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Φυσικά εάν αύριο κερδίσω το λαχείο (δεν θα με ξαναδείτε μόνο θα με ακουτε.....)!!
:friendship: Ποσες φορες φιλαρακι,το εχω σκεφτει αυτο........!!!! :)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στοχοι και ονειρα!

Να ειμαστε καλα και να απολαμβανουμε τα ταξιδια μας, μικρα ή μεγαλα:)!
Τοσο απλα;).
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Καλά το πάμε..
Για να δούμε και ποιοι θα βρεθούν και στο δρόμο...
Ηλία αν είναι να περάσεις και από Μογγολία είμαι μέσα..
Και για το λαχείο φυσικά.. :)
Στο δρόμο μου είναι δλδ... σα να λέμε...... όπως πάω για Χαλκ/κή να περάσω απ' τα Μουδανιά για καφέ !!!!!
 

makjr

Μέλος
Όνομα
...
Μοτό
...
Να αναστησω το townmate με την κλούβα πίσω, και βουρ για Ξάνθη πάλι!!! Ακούς Νίκο;;;;; :p
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
όνειρα και όνειρα χιλιάδες αναμνήσεις.... λέει το άσμα.

τα ταξιδιωτικά θέλω μας εξαρτώνται από δύο βασικούς παράγοντες τον χρόνο και το χρήμα. Άντε και το δεύτερο ,κάνοντας τα "απόβλητα" παξιμάδι , το καλύπτεις, το πρώτο όμως?

Ταξιδιωτικός στόχος για την φετινή σεζόν είναι το Ιράν ή το Ουζμπεκιστάν , όλα θα εξαρτηθούν από την άδεια που θα μου δώσει ο εργοδότης μου από εκεί και πέρα όσο υπάρχει υγεία τα όνειρα-στόχοι θα ταλανίζουν τον εγκέφαλο μου. θα ήθελα πάρα πολύ να ταξιδέψω στην Αίγυπτο με μοτοσικλέτα, θα ήθελα πάρα πολύ να διαβώ τον υπερσιβηρικό , θα ήθελα πάρα πολύ να "ενώσω" τον Ατλαντικό με τον Ειρηνικό ωκεανό , γενικά ΘΕΛΩ να ταξιδεύω....δεν ξέρω αν φτάνει μια ζωή αλλά όσο ζω ελπίζω.

Εύχομαι πραγματικά να εκπληρωθούν όλα τα όνειρά μας και να διαβάζουμε στις σελίδες του φόρουμ μας ιστορίες των δρόμων από μοτοσικλετιστές της διπλανής πόρτας!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Έχοντας μιλήσει με αρκετούς ταξιδευτές, και βλέποντας και κυρίως διαβάζοντας αναφορές και κείμενα από διάφορα μέρη του πλανήτη, θα έλεγα πώς θέλω να πάω και να ζήσω την κάθοδο της Αμερικής...Από το Βορρά στο Νότο..

Τρας Αμερικάνα....Διαπολιτειακό κτλ κτλ...

Έχοντας εκπληρώσει το όνειρο να πάω, έστω και σε μία μόνο πόλη της Αμερικής, το επόμενο είναι σίγουρα να την διασχίσω με μοτοσικλέτα!!!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μερικές μέρες στα νησιά Λοφότεν...


Μερικές μέρες στην Αντοφαγκαστα...


Μια ενιαία χωμάτινη διαδρομη στα βαλκάνια...
(Καρπάθια, Δυτικό Αίμο, Δειναρικές Αλπεις, Πινδο)

 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ρε φιλε θα μας τρελανεις?
Αντοφαγκαστα και με το παπι ερχομαι
Τωρα για την εννιαια χωματινη ωραια ιδεα να κανονιστει απο Πινδο και ομαδικα
Advride.gr
Μερικές μέρες στα νησιά Λοφότεν...


Μερικές μέρες στην Αντοφαγκαστα...


Μια ενιαία χωμάτινη διαδρομη στα βαλκάνια...
(Καρπάθια, Δυτικό Αίμο, Δειναρικές Αλπεις, Πινδο)

 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Ωραιο θεμα!Δυστηχως η μεγαλη μου αγαπη δεν ακολουθει και είναι ενας σοβαρος λογος που δεν φευγω μακρια!Βλέπεις,θα ηθελα να το μοιραστω μαζι της...Η μικρη μου αγαπη είναι πολύ μικρη ακομα για να ακολουθησει η για να μου λειψει μερες!Ετσι αρκουμαι στα ταξίδια που μοιραζεστε μαζι μας και στις βολτες που μοιράζομαι με φιλους από εδώ!Μακαρι να ειχα την οικονομικη ανεση να φορτωσω και να παω οσο και οπου με παει,αλλα αυτό εάν ημουν μονος.Γεροι και παντα ορθιοι ναμαστε και να ονειρευόμαστε!Μονο με τα ονειρα αποκταει νοημα η ζωη!:ok::ok:
Φίλε έτσι είναι και για εμένα βάλε ακόμα μικρή και μικρό που θα πάει υγεία να έχουμε !!!!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Κι εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την τοποθέτηση του ΗΛΙΑ από πάνω. Όσο ήμουν ελεύθερος κι ωραίος έπαιρνα τη VARADERO μου και πήγαινα όπου ήθελα (μικρές ή μεγάλες αποδράσεις). Λίγα φράγκα να είχα στην τσέπη....κι έφυγα!
Τώρα, οικογενειάρχης πλέον και πατέρας δύο αγγελούδιών (που εννοείται ότι δεν φαντάζομαι τη ζωή μου χωρίς αυτά), τα μοτοσικλετιστικά μου ταξιδιωτικά όνειρα δεν είναι πλέον εύκολα πραγματοποιήσημα και μένουν απλά όνειρα που κάπου, κάπως, κάποτε πιστεύω ότι θα τα υλοποιήσω. Χαζεύω ώρες διαβάζοντας από forums-blogs διάφορα ταξιδιωτικά, διαβάζω ταξιδιωτικά βιβλία, κρατάω σημειώσεις, αποθηκεύω ενδιαφέροντα άρθρα με την ελπίδα ότι κάποτε θα μου χρειαστούν κι εμένα στα ταξίδια που ονειρεύομαι. Δε λέω βέβαια, ακόμα και κάποιες μικρές εξορμήσεις που κάνω που και που με κανα καλό παρεάκι με αναζωογονούν, απλά ακόμα κι αυτά για να γίνουν πρέπει να συντρέχουν ένα σωρό ευνοϊκές προϋποθέσεις. Πάντως όπως και να' χει το πράγμα θεωρώ ότι, (κι αυτό αφορά όλους μας, ελεύθερους και μη) να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο κι όχι μισοάδειο, δηλαδή καλύτερα να πιστεύουμε ότι μπορεί και να πραγματοποιήσουμε ένα ταξιδιωτικό μας όνειρο παρά να πιστεύουμε ότι μάλλον δε θα το πραγματοποιήσουμε...και το σίγουρο είναι ότι όταν το κάνουμε θα το απολαύσουμε πολύ!!!
:ok::ok:
 
Top Bottom