Σχολές οδήγησης ADV

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Επειδή συμπαθώ πολύ την εκπαίδευση σε όλα τα αντικείμενα, είπα να ρωτήσω τις εμπειρίες σας (τι μαθαίνεις και αν αξίζει, πρόγραμμα, κτλ) από σχολές On/Off, Adventure, κτλ. Προσωπικά δεν έχω συμμετάσχει ποτέ.
Βρήκα αυτές ψάχνοντας: www.rideit.gr και www.allroad-training.com
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ωραιο θεμα ανοιξες Γιαννη!!

η δικη μου εμπειρια απο το rideit.gr και το τιμ του Τακη Μανιατη, ειναι πολυ καλη!!
κανοντας μαθηματα, μετα απο πολλα χρονια αυτοδιδακτης οδηγησης, διορθωνεις πολλα οδηγικα λαθη...
αρχιζεις και αλλαζεις οδηγικο στυλ και αισθανεσαι περισσοτερο ασφαλης....σε ολα τα επιπεδα.
τα συνιστω ανεπιφυλακτα....

ειναι στο προγραμμα μας, να κανουμε και καποια μαθηματα σαν advride....
 

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
Το all road training ειναι πολυ καλο. Τουλαχιστον το level 1 που παρακολουθησα. Πριν απ αυτο δεν ειχα ιδεα πως πρεπει να οδηγας στο χωμα οπως δεν ειχα ιδεα τι μπορει να κανει η μηχανη στο χωμα και οχι μονο...μια προσγειωση σ αυτα που νομιζα οτι ηξερα και μια απογειωση στο τι μπορεις να κανεις...αξιζει!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω αυτα τα λεω "δωρο στον εαυτο σου".
Απο τα καλυτερα δωρα μαλιστα!!!!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω εχω κανει το level 1 στο rideit.gr
Ειμαι υπέρμαχος των βασικών μαθημάτων οχι μονο στο χώμα αλλα και στην άσφαλτο
Ειδικα το χωμάτινο κομματι σε κανει πολυ καλύτερο στην άσφαλτο !!!!!
 

esel

Μέλος
Περιοχή
δωθε
Όνομα
Stelios tzianetopoulos
Μοτό
bmw R1200LC adv
το οτι θα σε κανουν καλυτερο οδηγο δεν χωρα καμμία αμφιβολία....
Εχοντας τελειωσει πριν πολλα πολλα χρονια μεχρι το level 2 στην γνωστη σχολη του Λουτρακιου τοτενες με ενα ΚΤΜ 950s θα μπορουσα να σου πω πολλα καλά... και πολλα κατά... εξαρταται παντα απο πια πλευρα το δεις...οπως ειπα ομως και πιο πανω θα σε κανει καλυτερο οδηγο ακομα και για την ασφαλτο.!!! Απ την αλλη πλευρα ομως εχει να κάνει και με το διτροχο ....οι καιροι ειναι δυσκολοι ...και αυτη την στιγμή δεν πιστευω οτι δεν θα πονεσει καποιος με κοστος 950ευρα (πχ τοτε το αριστερο ρεζερβουαρ.....) γιατι η πτωση στο χωμα ειναι κατι παραπανω απο σιγουρη ....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
το οτι θα σε κανουν καλυτερο οδηγο δεν χωρα καμμία αμφιβολία....
Εχοντας τελειωσει πριν πολλα πολλα χρονια μεχρι το level 2 στην γνωστη σχολη του Λουτρακιου τοτενες με ενα ΚΤΜ 950s θα μπορουσα να σου πω πολλα καλά... και πολλα κατά... εξαρταται παντα απο πια πλευρα το δεις...οπως ειπα ομως και πιο πανω θα σε κανει καλυτερο οδηγο ακομα και για την ασφαλτο.!!! Απ την αλλη πλευρα ομως εχει να κάνει και με το διτροχο ....οι καιροι ειναι δυσκολοι ...και αυτη την στιγμή δεν πιστευω οτι δεν θα πονεσει καποιος με κοστος 950ευρα (πχ τοτε το αριστερο ρεζερβουαρ.....) γιατι η πτωση στο χωμα ειναι κατι παραπανω απο σιγουρη ....
Αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι. Πάντως το περιορίζεις, αναλόγως πώς διαχειρίζεσαι το θέμα.
Να το αποκλείσεις φυσικά δεν παίζει, πάντα είναι πιθανό......
Σε κάθε περίπτωση, μια πτώση σε μάθημα κοστίζει πολλά λιγότερα από μια πτώση στο δρόμο, επειδή νόμισες ότι "ξέρεις" και μπορείς, ενώ δεν μπορείς.... ;)
Το μεγάλο κέρδος από την εκπαίδευση, είναι η αυτογνωσία που αποκομίζεις! Εκτιμώ επίσης, ότι εφόσον δεν υπάρχουν βλέψεις για άλλου είδους εμπλοκή (κι αυτό αφορά μικρότερες ηλικίες βέβαια...) το level 1 αρκεί για τον ασφαλή έλεγχο της μοτό σε κάθε περίπτωση βόλτας. Όταν ανεβαίνει επίπεδο εκπαίδευσης, σαφώς εξελίσσεσαι οδηγικά, αυξάνεις όμως και τον κίνδυνο πτώσης στο μάθημα.
Στην τελική, κάποτε θα πέσεις! Αυτό δεν το γλίτωσε κανείς! Το θέμα είναι πού/πώς?.....
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Είχε κατέβει ο Δημήτρης Χελιώτης πριν ~3 χρόνια στο νησί και κάναμε με τον Σύλλογο ένα διήμερο, 1η μέρα πίστα και 2η ονοφάδα. Πολύ χρήσιμη εμπειρία. Έμαθα πράγματα που δεν περίμενα ότι θα μπορούσα εγώ ή το 800 να κάνουμε.

_________________
Ντακάρετε-ταμπ
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.
Από χώμα δεν έχω ιδέα (στάση σώματος, αλλαγή ταχύτητας όρθιος κτλ).
Επειδή κοντά δεν παίζει κάποιο πρόγραμμα σε τμήμα (εκτός από του Σπανού-Δεκέμβρη).
Να επιλέξω κάποιο πριβέ (3 ώρες ιδιαίτερο) ή θα πάνε τζάμπα τα λεφτά (γιατί είναι και αρκετά)?
Υπ' όψιν έχω κάνει το level 1 ασφαλούς οδήγησης του Χούντρα.
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Την προηγουμενη Κυριακη εκανα το lvl 1 του Σπανου. Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος κι εκανα και μια παρα πολυ ωραια, αλλα απαιτητικη, βολτα στη Λαυρεωτικη, πηγα σε μονοπατια, 'δρομους' και κλισεις δρομων που αλλες φορες θα ελεγα ασ το, δεν ειναι για μενα εκει! Ο Νικος στις δυσκολιες, εμφανιζεται ξαφνικα μπροστα σου και σου ασκει την καταλληλη πιεση για να ξεπερασεις τη δυσκολια. Εμαθα κυριως οτι ο μονος τροπος να πηγαινεις στα χωματα ειναι ορθιος και οτι πρεπει να αγνοω τον φοβο μου. Θα με ξαναδει σιγουρα σε κανα offroad day.
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.
Από χώμα δεν έχω ιδέα (στάση σώματος, αλλαγή ταχύτητας όρθιος κτλ).
Επειδή κοντά δεν παίζει κάποιο πρόγραμμα σε τμήμα (εκτός από του Σπανού-Δεκέμβρη).
Να επιλέξω κάποιο πριβέ (3 ώρες ιδιαίτερο) ή θα πάνε τζάμπα τα λεφτά (γιατί είναι και αρκετά)?
Υπ' όψιν έχω κάνει το level 1 ασφαλούς οδήγησης του Χούντρα.
Δεν ξερω την διαφορα τιμης...αλλα σιγουρα το πριβε ειναι πριβε πως να το κανουμε...απο κει και επειτα και το ομαδικο σεμιναριο θα σε βοηθησει ουτος η αλλως...:ok:
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Την προηγουμενη Κυριακη εκανα το lvl 1 του Σπανου. Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος κι εκανα και μια παρα πολυ ωραια, αλλα απαιτητικη, βολτα στη Λαυρεωτικη, πηγα σε μονοπατια, 'δρομους' και κλισεις δρομων που αλλες φορες θα ελεγα ασ το, δεν ειναι για μενα εκει! Ο Νικος στις δυσκολιες, εμφανιζεται ξαφνικα μπροστα σου και σου ασκει την καταλληλη πιεση για να ξεπερασεις τη δυσκολια. Εμαθα κυριως οτι ο μονος τροπος να πηγαινεις στα χωματα ειναι ορθιος και οτι πρεπει να αγνοω τον φοβο μου. Θα με ξαναδει σιγουρα σε κανα offroad day.
Οποτε...θα μας ερθεις ετοιμος σε καμια χωματαδα...:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με την ευκαιρία......θα ανοίξουμε ένα θέμα για μάθημα και αν υπάρχουν οι συμμετοχές που πρέπει, θα κάνουμε ένα μάθημα σαν advride σε πολύ καλή τιμή.
Έχω μιλήσει με το rideit και τον Τάκη Μανιάτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Οποτε...θα μας ερθεις ετοιμος σε καμια χωματαδα...:friendship:
Εχω ερθει μια φορα Βαρυμπομπη και θα ερχομουν και Διρφυ, αλλα δεν μου εκατσε. Ειμαι μεσα σε ολες τις χωματαδες αμα βολεψω τη δουλεια και εχω χωματινα λαστιχα. Δυστυχως ομως τον χειμωνα με τις βροχες πρεπει να εχω ασφαλτινα για να πηγαινω στη δουλεια
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Με την ευκαιρία......θα ανοίξουμε ένα θέμα για μάθημα και αν υπάρχουν οι συμμετοχές που πρέπει, θα κάνουμε ένα μάθημα σαν advride σε πολύ καλή τιμή.
Έχω μιλήσει με το bikeit και τον Τάκη Μανιάτη.
Όλοι παρέα ή θα παίξουν γκρουπακια με αντίστοιχη εμπειρία/μαθηματα; Προσωπικά με ενδιαφέρει... αλλά όπως είπα υπό συνθήκες...και παρακολουθώ την εξέλιξη στο θέμα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
υπό συνθήκες που λέει και ο Κώστας από πάνω με ενδιαφέρει κι εμένα!!! (το είχα κάνει σε παλιότερο φόρουμ με τον Μανιάτη, με 1 μήνα κατοχή και γενική εμπειρία μηχανής...με το μοναδικό cbf250άρι....)


και φυσικά με ενδιαφέρει και για ασφάλτινο και για χωμάτινο....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλοι παρέα ή θα παίξουν γκρουπακια με αντίστοιχη εμπειρία/μαθηματα; Προσωπικά με ενδιαφέρει... αλλά όπως είπα υπό συνθήκες...και παρακολουθώ την εξέλιξη στο θέμα.
Τα μαθήματα που γίνονται μέχρι τώρα, είναι τα γνωστά level 1, 2, 3....κλπ.
Τι εννοείς υπό συνθηκες;
 
Top Bottom