Τί γνώμη έχετε για το Kawasaki Versys 650 (2016)

zisis1000

Αθεράπευτος μοτοταξιδευτής
Όνομα
Zisis1000
Μοτό
HONDA VARADERO 1000XLV
Καλησπέρα!Αυτό τον καιρό μου μπήκε στο μυαλό να δώσω τη Vara κ' να πέσω σε κυβικά.Μου άρεσε πολύ το Kawasaki Versys 650 (2016)...αν ξέρει κάποιος γενικά για το τί ακούγεται για τα Kawasaki και το συγκεκριμένο,θα με βοηθήσει πολύ!Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω άποψη για το αντίστοιχο του 2008, όταν ήμουν κάτοχος του Vstrom.
Το 2016 δεν ξέρω ούτε πώς είναι.... Έχει σχέση με το παλιό, ως εξέλιξή του, ή καμία σχέση?
Τότε ήταν ένα ελαφρύ και ξυραφένιο 650, τόσο σε μοτέρ, όσο και σε συμπεριφορά. Για να σε βοηθήσω, το "στρώμα" είναι κοντά σε αίσθηση με το Βαραντέρο που έχεις. Στο πιο ελαφρύ σε όλα του βέβαια, αλλά έχει σχέση.
Το Versys άλλο πράμα!!! 17'' μπροστά, καθαρά ασφάλτινο (πολύ χαμηλά η εξάτμιση και βρίσκει και σε πεζοδρόμια...) και πολύ καλό. Αξιόπιστο επίσης, δεν έχω ακούσει θέματα αξιοπιστίας από τα Versys.
Βέβαια μην περιμένεις άνεση και προστασία αέρα επιπέδου Βαρα στα ταξίδια.....
 

zisis1000

Αθεράπευτος μοτοταξιδευτής
Όνομα
Zisis1000
Μοτό
HONDA VARADERO 1000XLV
Έχω άποψη για το αντίστοιχο του 2008, όταν ήμουν κάτοχος του Vstrom.
Το 2016 δεν ξέρω ούτε πώς είναι.... Έχει σχέση με το παλιό, ως εξέλιξή του, ή καμία σχέση?
Τότε ήταν ένα ελαφρύ και ξυραφένιο 650, τόσο σε μοτέρ, όσο και σε συμπεριφορά. Για να σε βοηθήσω, το "στρώμα" είναι κοντά σε αίσθηση με το Βαραντέρο που έχεις. Στο πιο ελαφρύ σε όλα του βέβαια, αλλά έχει σχέση.
Το Versys άλλο πράμα!!! 17'' μπροστά, καθαρά ασφάλτινο (πολύ χαμηλά η εξάτμιση και βρίσκει και σε πεζοδρόμια...) και πολύ καλό. Αξιόπιστο επίσης, δεν έχω ακούσει θέματα αξιοπιστίας από τα Versys.
Βέβαια μην περιμένεις άνεση και προστασία αέρα επιπέδου Βαρα στα ταξίδια.....
Η αλήθεια είναι οτι είναι ίδιο με το Vstrom.Ήθελα απλά να μάθω για μελλοντικά προβλήματα γιατι έχω ακούσει οτι τα Kawa γενικά χτυπάνε βαλβίδες...
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Εγώ είχα το Versys του 07 για περίπου έξι χρόνια. Μόνο καλά λόγια έχω να πω. Δε μου έκανε κιχ ποτέ κι ας του άλλαζα τον αδόξαστο (το είχα τρελάνει σε καθημερινή χρήση πόλης κι επίσης στον χαλικόδρομο και στην κροκάλα, παρότι δεν ενδείκνυται θεωρητικά, αλλά άμα της πάρεις τον αέρα της μηχανής..). Πολύ ζωντανό μοτέρ για την κατηγορία του, πολύ ευχάριστο στην οδήγηση και με καλή κατανάλωση. Έδινε την εντύπωση πολύ ελαφριάς μηχανής, ενώ δεν ήταν και τόοοσο ελαφρύ στην πραγματικότητα. Το μόνο στο οποίο υστερούσε λίγο κατά τη γνώμη μου, σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό (βλ. V-Strom), ήταν στην κάλυψη από τον αέρα και στο πολύ φόρτωμα, πράγματα που το suzuki τα έκανε καλύτερα. Θεωρώ πως μετά τις αλλαγές του, το μοντέλο '16 τα έχει λύσει και αυτά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το αγόρασε ενα φίλος για πρώτη μηχανή. Είναι πολύ όμορφο το 16ρι, εχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ποιοτικές αναρτήσεις, πιο ανετες σελες, καλύτερη προστασία από τον αέρα, η ζελατίνα ρυθμιζεται και ως προς το ύψος και ως προς την κλίση, πιστεύω πως είναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα. (Μακάρι να εβγαινε με ακτινωτούς τροχούς 19-17.)

Στην θέση σου θα την έκανα την αλλαγή.
 

chaosm

Μέλος
Το είχα κ εγω το versys. Πάνω από 50.000 χλμ. Μόνο μπαταρία του άλλαξα. Δεν έβγαλε τπτ. Είναι μια μηχανή που πραγματικά δεν φοβήθηκα να πάω οπουδήποτε. Δεν με άφησε ποτέ. Στρίβει απίστευτα είναι παιχνιδιαρικο και πολύ καλό μοτέρ στη κατηγορία. Οικονομικό σε κατανάλωση και σε συντήρηση. Είναι καθαρά ασφαλτινο. Στη κατηγορία του δε νομίζω να βρεις κάτι πιο αξιολογο.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christodoulos

Μέλος
Περιοχή
Orestiada / Ορεστιάδα
Όνομα
Christodoulos
Μοτό
xtz tenere 660
φίλε @zisis1000 πριν απο 4 μήνες έκανα τον "υποβιβασμό" κατηγορίας , απο βαραντερο σε τενερε 660 xtz του '10 , θέλει λιγο χρόνο να συνηθίσεις αυτην την αλλαγη , την λιγοτερη ροπή , την λιγοτερη προστασια αερα , την οποια άνεση . . . αλλά ολα ειναι σχετικά και συνδυάζονται με το "τί" αναζητάς και τα θελω σου την συγκεκριμένη εποχή . . . σχετικά με το versys που συζητάς , μια φορά ετυχε να το οδηγήσω αλλα η καθαρή ασφαλτινη κατασκευή του δεν μου ταίριαζε τότε . . .
 

zisis1000

Αθεράπευτος μοτοταξιδευτής
Όνομα
Zisis1000
Μοτό
HONDA VARADERO 1000XLV
Το αγόρασε ενα φίλος για πρώτη μηχανή. Είναι πολύ όμορφο το 16ρι, εχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ποιοτικές αναρτήσεις, πιο ανετες σελες, καλύτερη προστασία από τον αέρα, η ζελατίνα ρυθμιζεται και ως προς το ύψος και ως προς την κλίση, πιστεύω πως είναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα. (Μακάρι να εβγαινε με ακτινωτούς τροχούς 19-17.)

Στην θέση σου θα την έκανα την αλλαγή.
φίλε @zisis1000 πριν απο 4 μήνες έκανα τον "υποβιβασμό" κατηγορίας , απο βαραντερο σε τενερε 660 xtz του '10 , θέλει λιγο χρόνο να συνηθίσεις αυτην την αλλαγη , την λιγοτερη ροπή , την λιγοτερη προστασια αερα , την οποια άνεση . . . αλλά ολα ειναι σχετικά και συνδυάζονται με το "τί" αναζητάς και τα θελω σου την συγκεκριμένη εποχή . . . σχετικά με το versys που συζητάς , μια φορά ετυχε να το οδηγήσω αλλα η καθαρή ασφαλτινη κατασκευή του δεν μου ταίριαζε τότε . . .
Εχθές με είπε καποιος ακριβώς τα ίδια λόγια...σ'ευχαριστω φίλε μου κ' να 'σαι καλά!!
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Σε σχεση με το βαρα ειναι παπακι με ολη τη σημασια της λεξεως.Εκανα τεστ ντραιβ και επαθα πλακα με την ευκινησια του ,αρκετα καλη προστασια απο τον αερα υποδεεστερο σε δυνα μη απο το βαραντερο,αφου να φανταστεις μεσα στην πολη το πηγαινα σαν παπακι αναμεσα απο τα αυτοκινητα αλλα οταν βγηκα εξω λες και δεν ειχα δυναμη να παω γρηγορα.Το μηχανακι που εχω ειναι ενα vfr 750 96.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
σε test ride που το οδηγησα συνεχιζει να εχει την ξυραφενια αισθηση στο πλαισιο αλλα και στο μοτερ.Επισης παρα του οτι εχει παχυνει λιγο σε σχεση με παλιοτερα μοντελα εχει ακομη την σωστη κατανομη βαρους που του δινει ευελιξια και ελαφρια αισθηση.
Για χωμα τωρα με 17ρηδες εξαρταται υπο ποια γωνια το βλεπεις.Καποιοι βλεπουν χωματοδρομο αεροδρομιο και το σκεφτονται και αλλοι κανουν adv ταξιδια μεχρι Μογγολια.
Πιστευω οτι καποια αντιπροσωπεια θα εχει καποιο για τεστ.
Μια ερωτηση εδω http://www.kawasaki.gr/el/products
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Πολυ ωραιο μηχανακι και ωραια στημενο για ασφαλτο. Το μονο που δεν μου αρεσε απο το test ride που εκανα ηταν οι κραδασμοι. Εκτος απο τα χερια, αισθανομουν ακομα και στα ποδια οτι ειχα δεμενα κινητα που βαρουσαν με δονηση. Για χωμα μαλλον δεν κανει αλλα αν δεις βιντεακια απο Ταιλανδες, Βιετναμ και εκει μερια τα χρησιμοποιουν και για εντουραδες με πολυ κοπανημα. Αοο αξιοπιστια θα οω μονο οτι ειναι η μοναδικη μηχανη που χρησιμοποιουν τα ΔΙΑΣ η οποια μπαινει στο συνεργειο μονο για λαδια-φιλτρο...(απο συζητηση με αστυνομικο). Ολα τα υπολοιπα αστα να πανε...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εχει ο κουμπαρος μου ενα του 12,του εχει γ...σει κυριολεκτικα τα ραμματα και το χει παντελως ασυντηρητο ο βλακας,καθε μερα στην πολη διανομες και Καλαματα-Πατρα καθε ΣΚ,δεν θελει να χαλασει το σκασμενο και δουλευει και καλα οχι απλα δουλευει
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Είχα ένα του 07 δεν ξέρω αν του 16 έχει νέο κινητήρα η εξέλιξη του παλιού !
Εμένα δεν μου άρεσε το στρίψιμο του αλλα ο κινητήρας ποτε δεν έπαθε τίποτα , επισεις ήταν για μένα το πιο άσχημο μηχανάκι που είχα , δεν ήθελα να το βλεπω και γι'αυτο το έδωσα .

Το καινούργιο το ειδα σήμερα σε ένα φανάρι , πολύ ωραίο ειναι !!!

Παντος δεν χάλασε ποτε και τίποτα στο δικό μου !!!


Connected with smiling people only !!!
 
Top Bottom