Τί είχες Γιάννη; Τί είχα πάντα..

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Όχι πολύ μακριά...


Τώρα...



Μιλάμε για "Πράσινη ανάπτυξη" έτσι;
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Είναι πολλά τα λεφτά,τι κ αν μείνουμε χωρίς πράσινο, αν καούν μερικά σπίτια η ζώα?λεπτομέρειες. Η ανάπτυξη της τσέπης κάποιων λίγων μετραει
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μιλάμε για "Πράσινη ανάπτυξη" έτσι;
Είναι ευρέως γνωστό ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράμα!!!!!
Το προωθεί το σύστημα όμως, και ως επίσης γνωστών, το σύστημα δεν το νίκησε ποτέ κανένας!!!!
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Είναι ευρέως γνωστό ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράμα!!!!!
Το προωθεί το σύστημα όμως, και ως επίσης γνωστών, το σύστημα δεν το νίκησε ποτέ κανένας!!!!
Κανενας δεν νικησε ποτε τον εαυτο του.Μονο ο ΘΕΟΣ.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Μέσα σε 4 χρόνια έχουν καεί τα Γεράνεια από 4 μεριές. Η Πάρνηθα και το Πατέρα μια από τα ίδια. Τόσο ωραίες διαδρομές που πήγαινα για κοντινή βόλτα με την μηχανή, χωμάτινη ή ασφάλτινη και για ποδήλατο απλά δεν θα τα ξαναδώ και το μόνο που διαβάζω προσπαθόντας να καταλάβω τι καίγεται είναι ποιοι δρόμοι είναι κλειστοί και κάτι δηλώσεις του κώλου για κλιματική κρίση και hot dry windy. Ανεμογεννήτριουλες να μπούνε , εξορύξεις να γίνουν να βγει το μεροκάματο
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μέσα σε 4 χρόνια έχουν καεί τα Γεράνεια από 4 μεριές. Η Πάρνηθα και το Πατέρα μια από τα ίδια. Τόσο ωραίες διαδρομές που πήγαινα για κοντινή βόλτα με την μηχανή, χωμάτινη ή ασφάλτινη και για ποδήλατο απλά δεν θα τα ξαναδώ και το μόνο που διαβάζω προσπαθόντας να καταλάβω τι καίγεται είναι ποιοι δρόμοι είναι κλειστοί και κάτι δηλώσεις του κώλου για κλιματική κρίση και hot dry windy. Ανεμογεννήτριουλες να μπούνε , εξορύξεις να γίνουν να βγει το μεροκάματο
Τώρα μιλάς σωστά!!!!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
41τακατω μάγκες. Δεν το κατάλαβαν την πρώτη φορά, οπότε πάμε μια επανάληψη να το εμπεδώσουν
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
41τακατω μάγκες. Δεν το κατάλαβαν την πρώτη φορά, οπότε πάμε μια επανάληψη να το εμπεδώσουν
Κοίτα αν και αλήθεια δυστυχώς δεν μπορώ να το ακούω άλλο, ειδικά με τόσο μεγάλη αποχή, η οποία και να μην υπήρχε (δηλαδή να ήταν όντως 40 και όχι 20%) δεν μου λέει κάτι - και για να μην το ανοίξω πολύ - δεν νομίζω ότι τύπους που πάνε σε ένα φυσικό τοπίο τόσο όμορφο , τόσο κοντά στην Αθήνα (είτε για ποδήλατο, είτε για πεζοπορία, είτε για βόλτα) και το αφήνουν ρημαδιό και πόσους ακόμα που δεν θα περάσουν ποτέ ενδιαφέρονται για το αν έγινε σαν την σαχάρα. Γι αυτό το πλάνο εκκένωση να μην πεθάνει κόσμος (όχι γιατί νοιάζονται για τις ζωές μας, αλλά για να έχουν να λένε για άλλα 20 χρόνια "Ναι αλλά το Μάτι" ) δείχνοντας μας πόσο "καλύτεροι" είναι στην αντιμετώπιση ενός ετήσιου φαινομένου στην Ελλάδα με μηδενική πρόληψη και καταπολέμηση . Για να έρθει να μπει το κερασάκι στην τούρτα με κάποιον έξυπνο που λέει "Γιατί βάζουμε πεύκα που παίρνουν εύκολα, να βάλουμε ξέρω γω ευκάλυπτο" λες και τα δάση είναι η αυλή μας και έστω και να γινόταν ( ότι θα αντικατασταθεί το πεύκο με ευκάλυπτο και τα σχοίνα με πλατάνια και θα πιάσουν στην ίδια γη) η αλλαγή της χλωρίδας με ανθρώπινη παρέμβαση δεν αλλάζει όλο το τοπικό οικοσύστημα.
Οπότε δεν νομίζω να εμπεδώσει κανείς κάτι - κλιματική κρίση, hot dry windy, εκκένωση - α και απαγορευσεις
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Οι ανεμογεννήτριες νομίζω ότι δεν χρειάζονται καμμένη γη να εγκατασταθούν. Οι εταιρείες παίρνουν άδειες να τις τοποθετήσουν σε δασώδεις περιοχές, οφείλοντας να τηρούν κάποιες προσδιαγραφές. π.χ. σε Ορεινή Ναυπακτία και σε Παλιοβούνα τις έβαλαν απλά ανοίγωντας δρόμο στα δάση. Ίσα ίσα που όταν μία περιοχή καεί δυσχερένει τις διαδικασίες για εγκατάσταση ΑΠΕ, καθώς αυτόματα ανακυρήσσεται αναδασωτέα η έκταση και αν μία εταιρεία επιλεχθεί για να βάλει ανεμμογεννήτριες οφείλει να προχωρήσει και σε έργα αναδάσωσης. Αν είναι κάποιος νομικός μπορεί να μας διαφωτίσει.

Επίσης αφήνω και αυτό εδώ: https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/07/27/pirkagies-simferonta/

P.S. Δεν είμαι υπέρ των ΑΠΕ αλλά της πυρηνικής ενέργειας.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Τι να μας εξηγήσει ένας νομικός; Πως οι νόμοι για την προστασία του περιβάλλοντος δεν ισχύουν στην χώρα ; Πώς τροποποιούνται οι νόμοι για τα το βαθύ κράτος των κατασκευαστικών και ενεργειακών εταιρειών; Πως σε άλλες περιπτώσεις υπάρχουν πλάνα για τροποποίηση του συντάγματος για την διευκόλυνση αντίστοιχων " επενδυτών " ;
Μάλλον ζούμε σε άλλη χώρα
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Τι να μας εξηγήσει ένας νομικός; Πως οι νόμοι για την προστασία του περιβάλλοντος δεν ισχύουν στην χώρα ; Πώς τροποποιούνται οι νόμοι για τα το βαθύ κράτος των κατασκευαστικών και ενεργειακών εταιρειών; Πως σε άλλες περιπτώσεις υπάρχουν πλάνα για τροποποίηση του συντάγματος για την διευκόλυνση αντίστοιχων " επενδυτών " ;
Μάλλον ζούμε σε άλλη χώρα
To έχω ξαναπεί και σε άλλο post ότι προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πλέον κράτη και ιδεολογίες στον κόσμο παρά μόνο business και conglomerates. Πόσο μάλλον στο προτεκτοράτο της ρωμιοσύνης. Ωστόσο βάση των στοιχείων που έχουμε στη διάθεσή μας δεν θεωρώ ότι υπάρχει ένα αόρατο «σύστημα» που καίει τα δάση για να φτιάξει ανεμογεννήτριες καθώς υπάρχουν πολύ πιο εύκολες λύσεις να το κάνει αν θέλει.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
To έχω ξαναπεί και σε άλλο post ότι προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πλέον κράτη και ιδεολογίες στον κόσμο παρά μόνο business και conglomerates. Πόσο μάλλον στο προτεκτοράτο της ρωμιοσύνης. Ωστόσο βάση των στοιχείων που έχουμε στη διάθεσή μας δεν θεωρώ ότι υπάρχει ένα αόρατο «σύστημα» που καίει τα δάση για να φτιάξει ανεμογεννήτριες καθώς υπάρχουν πολύ πιο εύκολες λύσεις να το κάνει αν θέλει.
Τυχαίο ποστ


Τυχαίο βίντεο


Δεν ξέρω (και δεν νομίζω κάποιος να ξέρει ξεκάθαρα χωρίς να συνομοσιολογεί ) τι όφελος υπάρχει από την μεριά των εταιρειών , ίσως κοινωνική νομιμοποίηση, ίσως απλά διευκόλυνση ως προς την διάνοιξη δρόμων.
Αυτό που ξέρω είναι ότι όλα τα βουνά πέριξ της αττικής (και όχι μόνο) τα τελευταία χρόνια καίγονται φαινομενικά στοχευμένα από διάφορες πλευρές ανάλογα την κατεύθυνση του αέρα και για όλα υπάρχουν αντίστοιχα επενδυτικά σχέδια.
Ας μην ξεχνάμε την φωτιά της Πάρνηθας και τα σχέδια του καζίνο που ήταν "ναι μεν αλλά"


Έχουν περάσει πολλά χρόνια και δεν βρίσκω και αρκετό υλικό.

Οι άλλες δυο θεωρίες είναι ότι τα καίνε οι Τούρκοι κατα κάποιους και κατά τον πρωθυπουργό ότι τα καίνε ακτιβιστές ενάντια στις ανεμογεννήτριες ( έαν θυμάστε ένα παραλλήρημα το καλοκαίρι του 2021 μετά τις φωτιές )

Τελοσπάντων ο λόγος είναι δευτερεύουσας σημασίας όταν καίγονται κάθε χρόνο τεράστιες δασικές έκτασεις της χώρας και κάθε χρόνο δεν υπάρχει καμία μέριμνα στην πρόληψη και αντιμετώπιση.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ka0s έχεις δίκιο σχετικά με το ποσοστό, ότι δηλαδή το 41% είναι πλασματικό νούμερο. Και πως να μην είναι αφού φρόντισαν εσκεμμένα να υπάρξει αποχή από την μερίδα του κόσμου που δεν είχαν διείσδυση. Τους νέους/Ες που ήταν ήδη στα νησιά για δουλειά στον τουρισμό.
Όπου στον τουρισμό μπορεί να βγάλεις ολόκληρη σεζόν και να είσαι χαρούμενος που πήρες τρία ρεπό! Το να πάρεις άδεια για να πας να ψηφίσεις είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας :hungover:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σε έξη βουνά-περιοχές της Ελλάδας έχει αποφασιστεί να μην τοποθετηθούν ανεμογεννήτριες:
Λευκά Όρη (έκταση 382,06 τ. χλμ.), Σάος στη Σαμοθράκη (97,3 τ.χλμ.), Σμόλικας (102,75 τ. χλμ.), Τύμφη (202,75 τ.χλμ.), Χατζή (45,61 τ.χλμ.), Ταΰγετος (143,23 τ.χλμ.).

Ευτυχώς που σε αυτά είναι και ο γειτονικός μου Ταΰγετος, αλλά γιατί δεν είναι άλλα βουνά όπως ας πούμε τα Βαρδούσια;
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Όταν θα μείνει λίγο θάλασσα, λίγο χώμα σκέτο και λεφτά πολλά!
Θα καταλάβουμε τι γίνεται!

Σκουπίδια παντού , κακοσυντηρημενο δίκτυο της ΔΕΗ , ασυδοσία οι ιδιώτες, άμυαλοι παππούδες , συνήθως δεν παίρνω θέση γιατί δεν έχω στοιχεία αλλά έχω πολύ στεναχώρια.

Τόσες φωτιές παντού ταυτόχρονα με μπερδεύουν!:(
Όταν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ψάχνουν ενέργεια από τα κύματα και την πίεση του νερού, ηλιακή ενέργεια, και λοιπά,
εμείς δίνουμε επιδότηση για ηλιακό θερμοσίφωνα και ηλεκτρικά αυτοκίνητα !
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σε έξη βουνά-περιοχές της Ελλάδας έχει αποφασιστεί να μην τοποθετηθούν ανεμογεννήτριες:
Λευκά Όρη (έκταση 382,06 τ. χλμ.), Σάος στη Σαμοθράκη (97,3 τ.χλμ.), Σμόλικας (102,75 τ. χλμ.), Τύμφη (202,75 τ.χλμ.), Χατζή (45,61 τ.χλμ.), Ταΰγετος (143,23 τ.χλμ.).

Ευτυχώς που σε αυτά είναι και ο γειτονικός μου Ταΰγετος, αλλά γιατί δεν είναι άλλα βουνά όπως ας πούμε τα Βαρδούσια;
Συγνώμη ο Όλυμπος δεν είναι σε αυτά?!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Συγνώμη ο Όλυμπος δεν είναι σε αυτά?!
Ο Όλυμπος είναι απόλυτα προστατευόμενος από άλλο διάταγμα που τον έχει ανακηρύξει ως αρχαιολογικό και ιστορικό τόπο. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο για άλλο βουνό.

Συζητάνε εκτός από τα προηγούμενα 6, να μπουν και το Φαλακρό, ο Κόχυλας στη Σκύρο, ο Ερύμανθος, το Μαίναλο, ο Πάρνωνας και το Δίκτη στη Κρήτη.

Όταν λένε για παράδειγμα Πάρνωνας, εννοούν το κεντρικό τμήμα, όχι όλο το μήκος της οροσειράς όπου ήδη σε κάποια σημεία έχουν μπει ανεμογεννήτριες.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Όταν θα μείνει λίγο θάλασσα, λίγο χώμα σκέτο και λεφτά πολλά!
Θα καταλάβουμε τι γίνεται!

Σκουπίδια παντού , κακοσυντηρημενο δίκτυο της ΔΕΗ , ασυδοσία οι ιδιώτες, άμυαλοι παππούδες , συνήθως δεν παίρνω θέση γιατί δεν έχω στοιχεία αλλά έχω πολύ στεναχώρια.

Τόσες φωτιές παντού ταυτόχρονα με μπερδεύουν!:(
Όταν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ψάχνουν ενέργεια από τα κύματα και την πίεση του νερού, ηλιακή ενέργεια, και λοιπά,
εμείς δίνουμε επιδότηση για ηλιακό θερμοσίφωνα και ηλεκτρικά αυτοκίνητα !
Συμφωνώ απόλυτα, απλά νομίζω ότι δεν θα πρέπει να συγκρινόμαστε με δυτικόευρωπαϊκές χώρες, καθότι η ρωμέικη ιδιοσυγκρασία και συνήθειες είναι αρκετά μακριά από τις χώρες αυτές, χωρίς να το αναφέρω με θετικό ή αρνητικό πρόσημο, και η Ελλάδα κατ' εμέ μόνο στα χαρτιά ειναι Ευρώπη. Η σύγκριση θα είναι πιο δόκιμη αν γίνεται με κράτη βαλκανικά και ανατολικομεσογειακά (Κύπρος, Λίβανος, Ισραήλ, Αίγυπτος, Τουρκία). Και δεν χρειάζεται να έχεις στοιχεία, απλά κάνεις μία βόλτα στο γύρω τετράγωνο, αυτό φτάνει για να δεις όλες τις σύγχρονες αξίες της ρωμιοσύνης δυστυχώς. Στεναχώρια και απογοήτευση γιατί κατά βάθος ξέρεις ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι ούτε τα επόμενα 200 χρόνια.
 
Περιοχή
ΜΕΣΟΛΌΓΓΙ
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Χάιδω
Honda transalp 650
Οι ανεμογεννήτριες νομίζω ότι δεν χρειάζονται καμμένη γη να εγκατασταθούν. Οι εταιρείες παίρνουν άδειες να τις τοποθετήσουν σε δασώδεις περιοχές, οφείλοντας να τηρούν κάποιες προσδιαγραφές. π.χ. σε Ορεινή Ναυπακτία και σε Παλιοβούνα τις έβαλαν απλά ανοίγωντας δρόμο στα δάση. Ίσα ίσα που όταν μία περιοχή καεί δυσχερένει τις διαδικασίες για εγκατάσταση ΑΠΕ, καθώς αυτόματα ανακυρήσσεται αναδασωτέα η έκταση και αν μία εταιρεία επιλεχθεί για να βάλει ανεμμογεννήτριες οφείλει να προχωρήσει και σε έργα αναδάσωσης. Αν είναι κάποιος νομικός μπορεί να μας διαφωτίσει.

Επίσης αφήνω και αυτό εδώ: https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/07/27/pirkagies-simferonta/

P.S. Δεν είμαι υπέρ των ΑΠΕ αλλά της πυρηνικής ενέργειας.
Δεν θυμάμαι που το είδα, αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχει σε κάποια απόφαση δικαστηρίου ή προεδρικό διάταγμα, ότι σε καμμένη περιοχή η μόνη επέμβαση μπορεί να είναι ανεμογεννήτριες. Πρέπει να έχει υπογραφή Σακελλαροπούλου.
Θα βάλω κ ένα λινκ από ένα μπλογκ με ιστορίες για ανεμογεννήτριες στην Κρήτη, όταν το βρω.
 
Top Bottom